Pogon katamarana

Vse o modelih čolnov z motorji z notranjim izgorevanjem (FSR-V/H, Offshore,...).

Moderatorji: tornado, fenix

Odgovori
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Pogon katamarana

Odgovor Napisal/-a kavka »

V izdelavi imam katamaran dolzine cca80 cm. Za pogon bo verjetno 3,5 ccm motor. Imam pa dve vprasanji .
Ali se je ze kdo igral in naredil pogon s spremenljivim naklonom? Verjetno bom to poizkusil. Flex os, nosilec pa s servotom za spreminjanje naklona.
Drugo vprasanje pa je priblizna cena motorjev (komplet z izpuhom in prenosom, ce je potreben) in katerega mi priporocate?
Uporabniški avatar
The Edge
Profesor
Prispevkov: 1021
Pridružen: 10 Jan 2004, 20:59
Kraj: Senovo

Odgovor Napisal/-a The Edge »

videl sem, da imajo v švajgiju motorje za čolne za slabih 15 prešernov... komplet. Ampak to so bolj kot ne, čisto osnovni, da bi pa z njim lahko dirkal, pa dvomim.

glede pogona:

Tej čolni imajo ponavadi naredeno tako, da imajo loputo na zadnjem robu dna, dimenzij recimo 5x5 cm, s katero nastavljajo model med vožnjo za vzvalovito ali mirno vodo. Če pa pa ti hodel narediti premik naklona, pa najprej rabiš en močn servo, potem pa preko vzvoda nekako naštimati to... ne vem kako bi bilo potem z stabilnostjo celotnega pogona. Če pogledaš druge čolne je vse bolj kot ne bullet proof! :D :P

lep pozdrav
Gašper
Life is too short to dance with an ugly woman
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

Tisto loputo sem videl.
Premicen pogon je mislen, tako, da ko coln izglisira(os pod kotom), mu os izravnam tako, da gre "vsa" moc v hitrost in ne dvigovanje modela.
LP Gorazd
PS vem pa da bo problem z servotom oziroma prenosom.
Sanka
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 06 Mar 2004, 20:18
Kraj: Benedikt (Slov. Gorice)

Odgovor Napisal/-a Sanka »

Na http://mdm.zrcalo.si/forum/viewtopic.php?t=5223 se prodaja promeren 3,5 motorček.

LP Stanko
Make fast things faster.
Sanka
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 06 Mar 2004, 20:18
Kraj: Benedikt (Slov. Gorice)

Odgovor Napisal/-a Sanka »

Aja glede nastavljanja kota osi med vožnjo: mislim da to ni potrebno, ker je kot pri teh modelih že v izhodišču 0° ali malce več ali pa manj, tak da je tovrstna izguba energije zanemarljiva.Vsaj jaz tako mislim.

LP Stanko
Make fast things faster.
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

OK hvala za odgovore. Naklon bom spustil in uporabil loputo.Ne bom izumljal tople vode. Motor pa verjetno tudi dobim ta teden.
LP Gorazd
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

Takole izgleda za enkrat. Cez vse pride se tkanina (verjetno karbon)
LP Gorazd
Priponke
Pb220023.jpg
Pb220023.jpg (74.29 KiB) Pogledano 7685 krat
Sanka
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 06 Mar 2004, 20:18
Kraj: Benedikt (Slov. Gorice)

Odgovor Napisal/-a Sanka »

Lepo :wink:
Make fast things faster.
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Lep coln Gorazd! Ce prav vidim, je dno kanala iz vezane plosce, ostalo pa balza? Kako pa zgleda dno? Kaksna slika mogoce? Ko bos prekrival s tkanino, pazi na to, da ne bos modela naredil pretezkega!

Glede zeleznine, ki jo se moras montirat pa naredi tako kot na sliki. NOBENIH "loput" se ne montira na katamarane! To je skoraj nujno le pri "deep vee" colnih. Tudi na regulacijo kota naklona propelerja lahko pozabis, saj pri tako majhnih in lahkih colnih nima pomena. S takim setupom kot na sliki lahko nastavis kot in visino propelerja, ki bo omogcal, da model zglisira in potem tudi lepo pelje. Lahko uporabis zajlo 3,2 mm in os za propeler 4,7 mm. Poglej malce pri trgovcih v tujini (H&M, MHZ,...). Graupner (Mibo) mislim, da nima kovinskih nosilcev za osi propelerjev, plastika pa ne bo zdrzala dolgo.

ps:

Od kje pa si?
Priponke
drive.jpg
drive.jpg (92.99 KiB) Pogledano 7669 krat
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

Dno izgleda takole.
Drugace pa vse delam sam. Nosilec ne bo problem naredit (crom, medenineste puse.. vse skupaj z srebrom lotano.
LP Gorazd
Priponke
Pb220025.jpg
Pb220025.jpg (73.27 KiB) Pogledano 7664 krat
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Priporocal bi ti naredit par sprememb na spodnji strani (preden zacnes s tkanino):

- na navpicnih stranicah tunela dodati deflektorje za vodo. Tako kot vidis na sliki belega colna. Sedaj ti bo vodo omocila prevec povrsine in znajo bit problemi pri zglisiranju modela in obnasanju v zavojih.

- na spodnji strani plovcev narediti vsaj eno stopnico.

lp
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

Glede motorizacije imam reseno :D . Ni ravno tisto kar sem mislil not "porinit" je pa Os max 2,5 ccm.
Zdej me pa zanima glede osi. A bi bila flex 2mm dost? Drugo vprasanje pa je do koliko delajo prop-e z navovem 4mm?
LP Gorazd
Uporabniški avatar
tit
Freak
Prispevkov: 658
Pridružen: 04 Jul 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a tit »

Z navojem 4mm pa da so še uporabni za take čolne se dela do 36mm (octura ki ji je treba še navoj vrezat). Drugače se pa pozanimaj pri Sebotu iz cerknice (Seba na forumu), če ti lahko kaj pametnega odlije.
Slika
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

Octura 36 bo upam da dost. Tist M4,7mm mi ravno ne disi . Ce pa kdo ve kje dobit navojne svedre in celjust pa se lepse.
LP Gorazd
Sanka
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 06 Mar 2004, 20:18
Kraj: Benedikt (Slov. Gorice)

Odgovor Napisal/-a Sanka »

Graupnerjevi prupelerji serije k grejo mensezdi do okrog 50mm premera z navojem m4, kar pa je več kot preveč za os 2,5ccm.

Mogo pa boš fejst šparat z materialom glede na predvideni motor :-?

LP Stanko
Make fast things faster.
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

Glede sparanja materijala mi je jasno (teza se hitro nabere). Mi pa ni treba ravno mocnega delat, ker tole ni za tekmovanje.
LP Gorazd
Sanka
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 06 Mar 2004, 20:18
Kraj: Benedikt (Slov. Gorice)

Odgovor Napisal/-a Sanka »

Točno tak. Pojačaj ga samo tam kjer boš pritrdil motor, na krmi, in pa na mestu izhoda gredi iz trupa, pa bi moglo bit.

LP Stanko
Make fast things faster.
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

kavka napisal/-a:Glede motorizacije imam reseno :D . Ni ravno tisto kar sem mislil not "porinit" je pa Os max 2,5 ccm.
LP Gorazd
Je to letalski motor? Ce je, ni primeren za pogon colna (obrati in moc). Vprasanje ce bo model sploh zglisiral.
kavka
Razpravljalec
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:02
Kraj: Moste-Sk. Loka-Lj

Odgovor Napisal/-a kavka »

Glede ojecitev ni problema, ker je dno iz vezane plosce, tako, da bom samo pritrdil nosilec z epoxijem, pa malo tkanine cez.
Drugace je pa to ladijski motor. Vodno hlajen po podatkih 0,6HP, pri 22.000 obratih vrtel pa naj bi se do 25.000.
LP Gorazd
Uporabniški avatar
vunek
Tekmovalec
Prispevkov: 266
Pridružen: 12 Jun 2002, 01:00

Odgovor Napisal/-a vunek »

Za take čolne se ponavadi uporabi motor 3,5 ccm (2,5 HP ali več in obrati okrog 40.000)
Direktni prenos in propeler octura 442 ali 642 ali 440 trikraki
Povezava 3,2mm pletenica
Vunek
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

a lahk gdo pove kje dobit nacrt za tak coln oz ce ga ma bi prosil zanga
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

mene zanima kje bi dubu načrt za tazga katamarana
Odgovori

Vrni se na Eksplozijski