POLNILNIK: Graupner Ultra Duo Plus 30

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Uporabniški avatar
domen.kitak
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 07 Avg 2005, 14:17
Kraj: Prevorje

POLNILNIK: Graupner Ultra Duo Plus 30

Odgovor Napisal/-a domen.kitak »

Živjo!

Ker sem nov uporabnik na tem forumu, bi rad najprej vse lepo pozdravil, torej : ZDRAVO :D

Sedaj pa k stvari: omenjeni polnilec sem kupil že pred kar nekaj časa, nedavno pa ga je graupner nadgradil (mislim celo serijo teh polnilcev) in se še vedno prodajajo za isto ceno in pod istim imenom. Ta polnilec je dobavljiv tudi pri svajgiju, kjer njegove karakteristike izgledajo takole:

Beschreibung:
Microprozessorgesteuertes Hochleistungs-Schnelllade-, Akkupflege- und Formierungsgerät fĂĽr NiCd-/NiMH-/LiIo-/LiMn-Zellen und Pb-Akkus. Anschluss an 12-V-Autobatterie mit Batterieklemmen oder an Netzteil 230 V/12 V= mit integrierten hochwertigen G4-Goldkontakt-Steckverbindungen. Hochleistungs-High-Tech-Lader in modernster Microcomputer-Technologie im »Westentaschenformat« Einfachste Bedienung durch ĂĽbersichtliche Programm-Struktur ĂĽber 4-Tasten-Terminal mit BedienerfĂĽhrung und Monitordialog 2 Ladeausgänge zum gleichzeitigen Laden von 2 schnellladefähigen Batterien mit automatischer Lade-Vollerkennung. Ladeanschluss Akku 1: 1 - 30 NiCd- oder NiMH-Zellen. 1 - 10 LiIo- oder LiMn-Zellen. 2 - 24 V Pb-Batterien. Ladestrom 100 mA - 7 A. Entladestrom 100 mA - 5A. Delta-Peak-Cut-Off-Detektor fĂĽr präzise Abschaltung nach Vollladung. Ladeanschluss Akku 2: 4 - 8 NiCd- oder NiMH-Zellen. Ladestrom 50 mA - 500 mA (50 mA Step). Delta-Peak-Cut-Off-Detektor fĂĽr präzise Abschaltung nach Vollladung. Kontrastreiches zweizeiliges LCD-Display zur gleichzeitigen Anzeige aller relevanten Parametern wie Ladestrom-, Ladezeit, Kapazität, Akkuspannung usw. Variable Formierungsprogramme mit einstellbarem Zyklusintervall (bis 10-fach), Ladestrom, Entladestrom, Anzeige der Kapazitätswerte fĂĽr jeden Zyklus (auch nachträglich) getrennt möglich. Kurzschluss-, Ăśberlast- und Falschpolungsschutz. Spannungswandler mit sehr hohem Wirkungsgrad, ĂĽber 40 kHz Taktfrequenz. Delta-Peak-Cut-Off-Detektor fĂĽr NiCd- und NiMH-Zellen getrennt einstellbare Empfindlichkeit, dadurch Vollladung auf 100 % Kapazität möglich. Laden ab 1 Zelle ideal geeignet fĂĽr AnglĂĽhbatterien oder zur Zellenselektion. Kapazitätstestprogramme mit einstellbaren Lade- und Entladeströmen sowie wählbaren Abschaltspannungen. Bleibatterie-Ladeprogramme mit optimierter Ladekennlinie, Entlademöglichkeit, einstellbarem Entladestrom zur Ermittlung von Akku- und Restkapazität. Overcharge-Timer. Verhindert FrĂĽhabschaltungen nach dem Ladestart und ermöglicht ein kontrolliertes Ăśberladen fĂĽr höchsten Akkupower. Tiefentladeschutz fĂĽr Autobatterie zuschaltbar. Schnelllade-Sicherheitstimer verhindert totale Ăśberladung oder Zerstörung der Batterie bei fehlerhaften Batteriezellen. Buzzer Setting. Akustische Fertigmeldung bei Ladeprogrammende einstellbar: aus, 10 s, Dauer. Tastenpiep zu-/abschaltbar. Power-ON-Programm. Ladeprogramm nach Anklemmvorgang einstellbar. Reset-MenĂĽ ermöglicht RĂĽcksetzen der Benutzereinstellungen. Trickle-Charge-Programm fĂĽr Bleibatterien ermöglicht Langzeit-Erhaltungsladung fĂĽr Power-Stand-by-Betrieb.

Technische Daten
Betriebsspannung 12-V-Autobatterie
Autobatteriegröße mind. 30 Ah
Netzteil 230 V/12 V= mind. 15 A
Ladung Ausgang 1 1 - 30 Zellen NiCd-/NiMH, 1 - 10 Zellen Li o-/LiMn, 2 - 24 V Pb-Batterien.
Ladestrom ca. 100 mA - 7 A (150 W max.)
Entladestrom ca. 100 mA - 5 A (50 W max.)
Ladung Ausgang 2 4 - 8 NiCd-/NiMH-Zellen
Ladestrom ca. 50 - 500 mA (in 50 mA Steps)
Abmessungen ca. 153 x 135 x 40 mm
Gewicht ca. 750 g

Technische Daten:

Betriebsspannung 12 Volt
Zellenzahl NiCd/NiMH 1 - 30
Zellenzahl LiPo 1 - 10
Zellenzahl Bleiakku 1 - 12
Ladestrom 0,1 - 7 A
Entladestrom 0,1 - 5 A
Abschaltung Delta Peak
Anzahl Ausgänge mit Ladeüberwachung 2

In že prva stvar, ki me je zbola v oči je ta, da v opisu polnilca Lipo sploh niso omenjeni, v "technischen data" pa piše, da je sposoben polnit 1-10 celic Lipo. :-? Stvar ki me zanima je, če je polnilec sposoben polnit Lipoje, ker napisano je malo dvomljivo in če ne, kje bi lahko moj polnilec, ki ima še star software nadgradil, da bi bil tega sposoben (in ali je to seveda pri tem polnilcu sploh mogoče...).
Nekje na tem forumu sem prebral, da je nekdo svoj polnilec nadgradil za 60k, kar je definitivno preveč, saj za tak denar dobiš nov Lipo polnilec.

Že vnaprej se zahvaljujem za odgovore!
...I am an aeroplane...
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

A veš, Li-po(l) so v bistvu Li-io(n), preglej tekst v nemščini še enkrat morda te čaka presenečenje... ;)

Z nadgradnjo pa je tako: na forumu je nekje nekaj napisano, samo sedaj je vsega že toliko, da se mi niti iskat ne da; v funkciji "išči" vpiši kljućne besede, bo že kako...




Lp, Marko
Uporabniški avatar
domen.kitak
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 07 Avg 2005, 14:17
Kraj: Prevorje

Odgovor Napisal/-a domen.kitak »

Nekdo, ki se me usmilil.... :roll: na svetu še obstajajo dobri ljudje... :D

Na žalost pa mi presenečenje niti malo ni jasno. Če te pravilno razumem, potem lahko brez težave polnim lipo je? Na polnilniku imam izbiro Lithium typ : Lilo in LiMn

Torej lahko Lipoje polnim na Lilo? Sem mislil, da je Lipo nekaj, Lilo in Limn pa spet nekaj drugega... #-o

Že vnaprej se zahvaljujem za odgovore!
...I am an aeroplane...
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

A navodil nimaš??
Uporabniški avatar
joža
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 18 Maj 2003, 21:20
Kraj: MB ch 75

Odgovor Napisal/-a joža »

v navodilih piše:

Li-Ion : 4.1 V/celico
Li-Mn : 4.2 V/celico

gugl pravi:

Li-Poly : 4.2 V/celico

Polnilni diagram je za vse tri tipe enak; torej polni Li-Po celice kot Li-Mn, Li-Ion pa kot Li-Ion.

Če polniš Li-Po aku na programu Li-Ion jih ne bo čisto do konca napolnil.
Obratno pa raje ne delaj ker so ti akuji občutljivi tudi na malo previsoko napetost pri polnjenju.

Pa za malo straha :) :
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=209187
Uporabniški avatar
domen.kitak
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 07 Avg 2005, 14:17
Kraj: Prevorje

Odgovor Napisal/-a domen.kitak »

Navodila sem našel na netu :lol:

Hvala za vsa pojasnila (jih bom upošteval) in še enkrat hvala za vse odgovore! :D

Sicer pa, ko obiščeš rc-groupsovo stran, te kr mine do Lipo-jev... [-o<
...I am an aeroplane...
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

Tisto kar vidiš na rc-groups in li-pol so delali malo "čudni" ;) ljudje. Ti se samo drži varnostnih predpisov in li-xx imej med polnjenjem in tudi sicer v neki varni skledi (kovina, keramika), pa v bližini bodi, ko polniš in nima bit kaj...
Vendar ne garantiram :D [-o< 8) :roll:


Lp, Marko
Uporabniški avatar
domen.kitak
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 07 Avg 2005, 14:17
Kraj: Prevorje

Odgovor Napisal/-a domen.kitak »

Malo sem pobrskal po netu in ugotovil, da so lipo "bunkerji" nepogrešljiva stvar. :o

Vsekakor si bom omislil svojega :D

Pa celice verjetno nimajo garancije? :lol:
...I am an aeroplane...
mamamia
wonderboy wannabe™
wonderboy wannabe™
Prispevkov: 378
Pridružen: 19 Okt 2002, 01:00
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a mamamia »

hmm, pa je to zdravo filat lipoje pod Li-Mn? mislm bo kej narobe?

lp
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

POLNILEC: Graupner Ultra Duo Plus 30

Odgovor Napisal/-a mato »

Imam dotični polnilec in imam par vprašanj.

Koliko se nastavi delta peak za NiCd in NiMh oz. koliko imate nastavljeno ostali, ki imate ta ali podoben polnilnik? [-o<

Safety timer gre max. do 300 min. Ali imate zadevo izklopljeno, ko polnite baterije? Ker če se polni baterije z 1/10 C (NiCd in NiMh) to traja precej več, kot 300 min. #-o

Ko hočem polniti LiPo preko balacerja mi po 3 sek. polnilec javi, da je končal. Polniti hočem v manual načinu. Postopek je sledeč.
- izberem program LiPo manual
- določim C
- priklopim baterijo
- potrdim število celic in štartam zadevo

Navodila sem prebral že 3-krat. :evil:

Bojim se, da balancer noče sodelovati z polnilcem. Balancer je firme BMI in z preprostim polnilcem deluje OK. A to pomeni, da moram nabaviti nov balancer? :^o

Hvala vsem za odgovore.
Lp Matej
Uporabniški avatar
misak
Freak
Prispevkov: 996
Pridružen: 30 Apr 2005, 18:20
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a misak »

Z balanserji je ponavadi tako, da ga moraš dati v " conect" mode. Kar pomeni, da tisto glavno tipko po priklopu stisneš še 1x , ti lučka utripa in potem šele zaženeš začetek polnjenja. Meni je pomagal Kamikaza ko sem se tud praskal za ušesi.
S5-DSM
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Noben ponoven pritisk na gumb ne pomaga.
Gumb PROGRAM/MODE prekine polnenje, ostali trije gumbi pa so neaktivni.
Balancer pa utripa kot da je baterija polna. #-o
Lp Matej
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

No kje ste zdaj vsi latniki tega polnilca.

Ko sem še spraševal okrog polnilcev, vas je bilo kar nekaj, ki ste hvalili to škatlo, sedaj ko sem pa kupil ta "šrot", pa ni nobenega več blizu.

Naj se prosim nekdo opogumi in mi napiše, če je moj postopek polnenja LiPo pravilen in je balanser nekompatibilen, ter kakšne vrednosti delta peaka imate nastavljene [-o<

Res bom hvaležen za odgovor.
Lp Matej
Uporabniški avatar
axe
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 06 Jan 2007, 14:41

Odgovor Napisal/-a axe »

Lahko opišeš še kateri balancer imaš, z graupnerjevim je tako:

Vstavis ga v polnilec in na baterije, nastavis na polnilcu vse željeno za lipo in pritisneš gumb na balancerju.
Ko zaslišiš pisk lahko protisneš start gumb na polnilcu.
Takrat začne polnenje.
Jaz imam ULTRA 25 vendar mislim da je postopek enak pri 30.
Aleš
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Balancer je od firme BMI in nima nobenih gumbov. Očitno bom moral menjati balancer za graupnerjevega.

Koliko pa imaš nastavljeno delta peak?
Lp Matej
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Delta peak imam nastavljeno 15mV za NiCd pa 10mV za NiMh.

Prvo priklopi celico na balancer.

Če ti po treh sekundah vrže ven je problem v balancerju. Preberi navodila.
Imaš več načinov priključitve :o na nekompatibilnost se ne zgovarjaj...

Polnilec je več kot odličen. Edina slaba stvar ki jo zadeva ima je ravno ta "sicherheitstimer", ki ima max vrednost 300min pri starejših verzijah, pri novejših pa se mi zdi da se ga da celo izključiti.
Sam imam timer naštelan na 130min vse kar polnim pa nastavim tako da je polnenje izvedeno v 2h, se pravi 0,5C, po potrebi pa nastavim na višjo vrednost...

Dotični polnilec ni šrot :wink:
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Ja saj besedo šrot sem dal v narekovaje :D
Če bi mislil, da je slab, ga ne bi kupil. Navodila sem prebral angleška in slovenska že dvakrat. Jih bom še dvakrat. Balanser mi z drugim polnilcem dela normalno, torej ni zanič.

Kateri so še ostali načini priključitve poleg tega, ki sem ga napisal?
Lp Matej
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

mato napisal/-a:Ja saj besedo šrot sem dal v narekovaje :D
Če bi mislil, da je slab, ga ne bi kupil. Navodila sem prebral angleška in slovenska že dvakrat. Jih bom še dvakrat. Balanser mi z drugim polnilcem dela normalno, torej ni zanič.
Sedaj se nekaj nazaj vlečeš :-$ , odzval si se pa tako kot bi hotel reči, da so te tisti, ki so te prepričali da ga kupi, nategnili.
Ko prebiram take odzive, kot je bil tvoj, me mine, da bi komurkoli dal še kak nasvet. Razjezi me že sedaj, ko nimam nič zraven, kaj šele če bi bil eden tistih, ki so ti svetovali, da ga kupi, v dobri veri, da ti pomagajo :razpaljot:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Se opravičujem, če sem koga užalil, nisem vedel, da je zadeva tako občutljiva. Si bom dvignil osebni delta peak in bolj pazil na besede.
Šrot sem napisal zato, ker sem imel prej polnilec POWER PEAK ULTIMAT LADER ROBBE in s tem polnilcem, kar se tiče nastavitev nima nič skupnega. Poleg tega sem moral zamenjati napajalnik, ker mi na starega ta polnilec ni delal, prejšnji pa je brez problemov.
Vendar kljub vsem težavam VEM, da polnilec ni slab in da se ga moram le navadit. Vseeno pa si človek lahko malo olajša dušo in kakšno reče.
Očitno moram v bodoče lepše izbirati besede.
Še enkrat se vsem, ki sem jih užalil, opravičujem.
Če se kje srečamo, me le pocukajte za rokav, rade volje dam za pivo :lol:

Brane, tebe pa [-o< , da ne obupaš takoj nad mano, ker bom sigurno rabil še kakšen tvoj nasvet.
Lp Matej
Uporabniški avatar
krux666
Razpravljalec
Prispevkov: 124
Pridružen: 23 Mar 2006, 15:17
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a krux666 »

:lol: :lol: :lol:
LP
Krux
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

mato napisal/-a:
Brane, tebe pa [-o< , da ne obupaš takoj nad mano, ker bom sigurno rabil še kakšen tvoj nasvet.
No prav :roll: potem pa še ne bom obupal :wink:
Bi pa pojasnil kako je z nasveti.
Kdor nekomu z nasvetom nekaj svetuje, najbrž tisto stvar pozna in hoče tistemu, ki mu svetuje pomagati.
A kot smo ljudje različni, so tudi nasveti različni in kar je dobro zame ni dobro za nekoga drugega.
Ko pa se odločiš (s pomočjo nasvetov) in nekaj kupiš, je odgovornost tvoja, kajti lahko ti npr. svetujem, ne morem pa kupiti zate in nočem nositi odgovornost, če si se slabo odločil.
A brez skrbi, večini se kdaj pa kdaj zgodi, da kupi tudi kak šrot #-o :lol: :lol: :lol: nebi bil prvi in ne zadnji .
Tisti, ki pa trdijo, da še niso nikoli kupili ničesar kar bi bilo zanič, pa bodisi sploh, še niso nič kupili, ali pa lažejo sami sebi.
Obstaja še tretja možnost, da imajo nooooro srečo :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Probal vse, kar mi je padlo na pamet, pa nič ni delovalo. :oops:

Gre sa za tale balanser, če bo kdo dobil kakšno idejo:
http://www.bmi-models.com/site/index.php?item=2145
Lp Matej
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Če je napajalnik izpraven, polnilec pa ti "meče ven" pri obremenitvi probaj nastaviti napetostni izpad na 10,5V original je nastavljen se mi zdi da na 11,8V. Podobno težavo imam sam z napajalnikom predelanim iz računalniškega...

Kar pa se tiče balancerja imaš pa razloženo v navodilih. Če je deloval na prejšnjem polnilcu ne vidim razloga da ne bi deloval sedaj. Vprašanje kolikšne polnilne tokove dopušča balancer; po sliki sodeč je priklopljen samo na servisni priključek.

Pa še to: nastavitev delta peak z polnenjem Lixx nima veze...
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

no_name napisal/-a:Če je napajalnik izpraven, polnilec pa ti "meče ven" pri obremenitvi probaj nastaviti napetostni izpad na 10,5V original je nastavljen se mi zdi da na 11,8V. Podobno težavo imam sam z napajalnikom predelanim iz računalniškega......
Vem ja, vendar mi je tudi pri nižji napetosti metalo ven. Sem zmeril star napajalnik in je pod obremenitvijo dostavljal samo 10,5V. Imam že drugega, ki pa ima pod obremenitvijo 12V. Tako da ta stvar je rešena.
no_name napisal/-a:Kar pa se tiče balancerja imaš pa razloženo v navodilih. Če je deloval na prejšnjem polnilcu ne vidim razloga da ne bi deloval sedaj. Vprašanje kolikšne polnilne tokove dopušča balancer; po sliki sodeč je priklopljen samo na servisni priključek
V navodilih nič ne piše, ker so zelo skopa in ta balancer ima samo servisne priključke, nič drugega. Pač ne gre. Imam že drugega, tako da je tudi ta problem rešen.
no_name napisal/-a:Pa še to: nastavitev delta peak z polnenjem Lixx nima veze...
Tudi to mi je popolnoma jasno, vendar imam tudi NICd in NiMh baterije za polnit. Prejšnji polnilec ni imel teh nastavitev, zato sem vprašal, ker nisem imel volje, da bi delal z vsako baterijo x ciklov in spremljal polnilne tokove.
Lp Matej
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

Pozdravljen!
1. Če ti polnilec javla da je po treh sekundah baterija napolnjena, potem to nima nič v zvezi s tem, kako nizko je nastavljena napetost na vhodu polnilca. Če bi bil problem v tem, potem bi javljalo napako za prenizko vhodno napetost.

2. Sam nimam izkušenj s polnjenjem li-xx baterij in z balanserji. Iz prebiranja forumov (našega in tujih) pa vem, da določene komponente med seboj niso kompatibilne. Za tvoj primer ne morem trditi, zdi pa se tako.

3. Varnostni timer se uporablja predvsem za to, da izklopi polnjenje z visokim tokom (1C, 1,5C), če zataji delta peaak ali je vrednost nepravilno nastavljena in polnilec po tej metodi ne izklopi. Lahko se uporablja tudi kot neke vrste časovno polnjenje do 300 minut.

4. Delta peak nastaviš, kot tvojim baterijam najbolj odgovarja. Tu upoštevaj značilnosti baterije in tok polnjenja ter čas. Moje nastavitve za Ni-Cd so od 15mV do 20 mV (približno), za Ni-MH pa od 10 do 15mV (približno). Seveda odvisno od polnjenja in baterije, kot sem že napisal.


Lp, Marko
40MHz, kanal 83.
Maribor - tik pod Kalvarijo
Velenje - okolica in jezero
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki