Škripec

Visokozmogljivi tekmovalni modeli jadralnih letal

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
bavmir
Razpravljalec
Prispevkov: 65
Pridružen: 01 Dec 2004, 20:56

Škripec

Odgovor Napisal/-a bavmir »

Pred časom sem bral članek o zlomljenem škripcu, ki je preletel pol letališča, vendar ni nikogar poškodoval.Takšnim prigodam se želim izogniti, zato me zanima kje bi lahko dobil načrt varnega in v praksi preizkušenega škripca za vitlo. Vem, da mogoče kompliciram, vendar je varnost najpomembnejša.
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

Načrt škripca????

A to mislš unga okol katerga kre špaga na eno stran na model na drugo stran na vitlo.

O teh škripcih nimam pojma zdrava pamet pa mi da mislit naslednje.

Lej še boš v tla zabil en meter železne štange in gor pršvasu škripec za 2 toni se zadeva zihr ne bo polomila.

Vprašanje je najprej kaj se je zgodilo z škripcem na prigodi ki jo omenjaš. Toda pomoje se je spulil iz zemlje kar boš najbrž rešil že z pravilnim kotom zabijanja škripca v zemljo.

Če je pa res mehka zemlja in naprimer na barju pa bi moralo zadostovati podaljšanje klina za zabijanje v zemljo.
Gravitacija je hudič.

LP Primož Iskra
Uporabniški avatar
�unijor
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 11 Dec 2004, 21:11

Odgovor Napisal/-a Ä�unijor »

Malo si oglej slike s kake F3J tekme in boš videl kako zadeva zgleda. Škripec ima kovinsko štango zabito pod kotom in dve vrvi ki to štango držita in nosita največ bremena...uglavnem boljš da pogledaš slike.
Glede teh "škripcev ubijalcev" pri vitlah je pa pomoje bolj "baba čula, baba rekla". Verjetno si sam sebi s svojim modelom bolj smrtno nevaren. Ne predstavljam si škripca ki bi preletel 150m in da imaš obenem še to srečo da te ravno zadane ne vem no :roll:
Drugo pa je pri ročnem šlepu ko si od klina oddaljen le par metrov...
Primož PETERNEL
Never underestimate the power of stupid people in very large groups
majstr
Profesor
Prispevkov: 1445
Pridružen: 22 Jan 2005, 10:05

Odgovor Napisal/-a majstr »

Ä�unior, na F3B tekmi v Minchnu so bile zaradi izpuljenih klinov že smrtne žrtve!! Na F3B so pa razdalje med vitlo in škripcam 200m, tudi tanjši laks uporabljajo 1,15 ali 1,25mm ampak samo za en štart, potem ga menjajo zaradi elastičnosti. Tak laks se veliko bolj stegne kot naši 1,35mm ali 1,40mm. Tudi bolj nevarni so.
bavmir
Razpravljalec
Prispevkov: 65
Pridružen: 01 Dec 2004, 20:56

Odgovor Napisal/-a bavmir »

Spoštovani kolegi modelarji!
Sam sem videl fotografijo industrijsko izdelanega, atestiranega škripca, ki se je odlomil pod vpetjem. Škoda je še najmanjša, če v takem primeru škripec prileti vame, vsaj ni problema z odškodninami. Modelarsko zavarovanje ne pokriva takšnih progod, ki so se kljub zdravi pameti že zgodile. Kaj bi pomenila resna nesreča za vsa naša več ali manj nelegalizirana vzletišča si lahko predstavljate. Sam zelo dobro vem kako izgleda škripec, prvič sem ga uporabljal preden so se mnogi med vami rodili. zato mi prosim prizanesite s pametovanjem. Če kdo ve za kak zares dober načrt v redu, če ne pa tudi.
Pa brez zamere!
majstr
Profesor
Prispevkov: 1445
Pridružen: 22 Jan 2005, 10:05

Odgovor Napisal/-a majstr »

Kaj pa vem? Imam prijatelja ki jih je delal, dobre, kvalitetne za solidne solde!!
Pametovanje, hm...., ene dobrih petnajst let dirkam na vitlo pa na peš šlepam, tako da po mojem kar dobro poznam kako se streže tem rečem.

Če te zanima kdo dela škripce mi sporoči pa ti pošljem tel. številko na ZS.
Odgovori

Vrni se na F3B, F3J in F3F