Regulator motorjev mater-slave

Moderatorji: Mipo, pegasus

Odgovori
wind
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 01 Jan 2006, 23:21
Kraj: Šentjur

Regulator motorjev mater-slave

Odgovor Napisal/-a wind »

Namen imam delati dvomotorno letalo. Motorji so nabavljeni. Sedaj bi pa rabil nek regulator, ki bi meril obrate na enemu motorju drugi pa bi imel natanko iste.

L.P. Matej
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Fly it like you stole it!
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Regulator motorjev master-slave

Odgovor Napisal/-a robar »

Zdravo.
Ko sem videl, kakšne imaš želje, sem se spomnil na podoben problem, ki smo ga imeli v službi z dvema velikima enosmernima motorjema. Na prvem je bil montiran taho generator, ki je dajal željeno vrednost za drugega. Kombinacija se ni obnesla, ker so obrati drugega motorja preveč nihali. Potem smo vezavo spremenili tako, da sta oba regulatorja delala paralelno z isto željeno vrednostjo. Rezultati so bili boljši in tako stroj še danes deluje. Verjetno je to tudi zate prava rešitev. Po mojem mnenju bi rabil samo neko vezje, ki bi imelo 1 vhod za hitrost in 2 izhoda, pri tem pa bi se lahko vrednost enemu izhodu spreminjala za kakih +/- 10%. S tem bi popravil razliko med enim in drugim pogonom, če bi se slučajno pojavila.
LP
Robar
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Regulator motorjev mater-slave

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ne rabiš _natanko_ istih obratov. For all intents and purposes se identične komponente enako povezane dovolj podobno obnašajo da ne rabijo dodatnega usklajevanja.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Regulator motorjev mater-slave

Odgovor Napisal/-a Mipo »

wind napisal/-a:Namen imam delati dvomotorno letalo. Motorji so nabavljeni. Sedaj bi pa rabil nek regulator, ki bi meril obrate na enemu motorju drugi pa bi imel natanko iste.

L.P. Matej
O kakšnih motorjih pa tukaj pišeš? Elektro, metanol, bencin?
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Regulator motorjev mater-slave

Odgovor Napisal/-a Melly »

Če imaš elektro motorje je dovolj, da vsak krmilnik povežeš na svoj kanal. En na kanal za plin, drugega pa na kanal, katerega zmiksaš s plinom. S spreminjanjem miksa pa reguliraš obrate na drugem motorju.

Je pa prvi pogoj, enaka motorja in krmilnika in elisi, drugi pogoj pa je enake nastavitve krmilnikov, predvsem pa enaka nastavitev "hoda" signala. Torej t.i. "end point" signala na krmilniku.

Imel sem dve letali z dvema motorjema (no eno je imelo dve elektro turbini) in iz izkušenj ti povem, da se ob enakih vhodnih signali vrtijo precej enako. Lahko pa jih v zraku sinhroniziraš na "uho".
lp Melly
Odgovori

Vrni se na Večmotorni letalski modeli