Reševalni čoln - nasveti in načrti

Vse, kar ne spada drugam v čolnarstvu.

Moderatorji: Intruder, A6_quattro

Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo,

Lani sem večkrat plaval za čolnom, s katerim sem imel težave. Letos pa sploh ni prišel na vrsto (zaradi avtov in ker se mi ni dalo plavat)

Skaratka, na netu sem našel več variant reševalnih čolnov - takih in drugačnih. Več ali manj so bile to improvizacije ali pa kaki drugi čolni.
Skratka nič kar bi mi reklo: To pa moram imet...

Nekoč mi je en velik magnat rekel: Če stvar narediš lepo ali grdo - stane enako.... In je res tako....

Zato odpiram temo, da bi zadevo s skupnimi močmi postavili na nek nov nivo in kot končni rezultat objavili načrt tega čolna. (3D model, DXF in PDF)

Moj plan je narediti čoln, ki ne bo 100% improvizacija (pet flaše, PVC odtočne cevi, razžagan surf ali kaj takega) ampak z vašo pomočjo naredi en malo bolj "Ultimate Rescue Boat"

Preblisk ki sem ga dobil (zaradi skoraj neizbežne dvotrupne / lovilne zasnove) je tole:
Slika

Če obrneš na glavo in malo obsekaš, dobiš tole:
Slika

Pogon bi bil kak odslužen BK regler in 28 ali 36 BK motor, z nizkim KV oz. reduktorjem. Jaz imam enega 60A za avto, ki mu je odpadel ventilator, pa sem mu imel namen dodelati vodno hlajenje. Pa še vzvratno vožnjo bi omogočal, kar je pri reševanju verjetno bonus.

Moja prva skica:
Slika

Torej bi zadoščal za čolne širine do 330mm, skupna dolžina cca. 1400mm (če je mono)

Gradnja stirodur ali stiropor + epoxi 100g 2x.
Časovni okvir: do naslednje sezone
Stroški: reciklaža po delavnici + stirodur + epoxi + en sprejemnik + en lipo cca 2.000 mAh do 2.500mAh + en servo
Avtonomija: zanesljivih 15 minut (3minute tja, 3 minute pobiranja, 10 minut šlepanja)
Pogon: en motor, gibka gred, en regler... (kateri prop?)
Krmilo: eno ali dve? Velika okretnost in čim cenejši servo...

Rezervno razmišljanje (ni v prvem planu...)
Varianta za ribiče: Nastavek za posodo z ribiško hrano in motorjem za doziranje v vodo (še en kanal s stikalom ali servotom)

Nosilnost: lastna teža (vsa tehnika + čoln + 1kg futra/ reševalne opreme) = ? (vaše mnenje)


Vnaprej se zahvaljujem za vaše sodelovanje!

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Hitro ugotoviš,da je zadeva relativno velika in problematična za transport.Nevem kaj se po moje v to ne izplača vlagat.Sam sem na star čoln dogradil "vilice",ki se zložijo pri transportu nazaj.Vgrajen je klasičen speed 55o,avtomobilski regulator,napajano z 2S 4000mAh lipoji Zadeva je služila osnovnemu namenu.........
Je pa ponavadi kar problem zadeti barko,tako da je obilo zabave za firbce......
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

AlesZ napisal/-a:Hitro ugotoviš,da je zadeva relativno velika in problematična za transport.
Ja, to me je že od začetka žulilo. Zato sem si rekel - naj bo vSaj kaj za videt, če je že na vodi...

Sem razmišljal, da bi plovce dal na cevke, tako da se zloži skupaj in gre lažje v prtljažnik.

Druga ideja, ju se mi je pasla po glavi pa je bila, da se rescue boat naredi malo bolj robustno, in je hkrati podstavek za čoln, kadar je ta na suhem (rešit bi moral le še namestitev propa in krmila), med plovci pa nastavek za torbo z orodjem (ki se med reševanjem sname).
AlesZ napisal/-a:Sam sem na star čoln dogradil "vilice",ki se zložijo pri transportu nazaj.
Dobra!
AlesZ napisal/-a:Je pa ponavadi kar problem zadeti barko,tako da je obilo zabave za firbce......
A si predstavljaš, da rešuje vesoljska ladja :o :-& =D>

Mam še 3/4 leta časa, bom še tuhtal ;-)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Tako kot je že AlesZ odgovoril je zadeva velika, nerodna, težko je na daleč zadeti čoln, pa še nekaj je - namreč čolni ki imajo plavalne ˝črve˝ pretežno v premcu, se ob prevrnitvi postavijo tako, da iz vode gleda samo premec - špica. Tako da tako reševalno vozilo v tem primeru odpove na celi črti. Sam sem si omislil električni vlačilec (prej sem imel navadno RC ladjico - igračo), na katerega pritrdim zadaj na krmo laks iz ribiške palice. In ko rešujem čoln iz vode, samo zapeljem okoli čolna z vlačilcem ter nato proti sebi nazaj ter navijam ribiško palico. Ker ima čoln krmilo, prop vedno v vodi, se laks zatakne - navije tam in tako ga spravim k sebi. Ker imamo pa po pravilniku tudi na premcu ˝hakelc˝ za šlepanje, pa čoln prav tako ni problem ujeti, ko gleda iz vode samo premec. Zadeva je 100% učinkovita, hitra in enostavna. Lahko bi si edino navijalni motorček iz ribiške palice privil na komando od vlačilca in to je to ;)
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Mr. S2k napisal/-a:Tako kot je že AlesZ odgovoril je zadeva velika, nerodna, težko je na daleč zadeti čoln, pa še nekaj je - namreč čolni ki imajo plavalne ˝črve˝ pretežno v premcu, se ob prevrnitvi postavijo tako, da iz vode gleda samo premec - špica. Tako da tako reševalno vozilo v tem primeru odpove na celi črti. Sam sem si omislil električni vlačilec (prej sem imel navadno RC ladjico - igračo), na katerega pritrdim zadaj na krmo laks iz ribiške palice. In ko rešujem čoln iz vode, samo zapeljem okoli čolna z vlačilcem ter nato proti sebi nazaj ter navijam ribiško palico. Ker ima čoln krmilo, prop vedno v vodi, se laks zatakne - navije tam in tako ga spravim k sebi. Ker imamo pa po pravilniku tudi na premcu ˝hakelc˝ za šlepanje, pa čoln prav tako ni problem ujeti, ko gleda iz vode samo premec. Zadeva je 100% učinkovita, hitra in enostavna. Lahko bi si edino navijalni motorček iz ribiške palice privil na komando od vlačilca in to je to ;)
Hvala za odgovore vsem. :D

Bom imel manj dela do naslednje sezone.

Ni drugega kot da malo demonstrirate te tehnike v tej temi, če bo prilika in kaka slika.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Po drugi stani pa se sedaj odpravi po razprodajah in za minimalno denarja kupiš otroški napihljiv čoln,tam do 120kg nosilnosti.Tega boš nujno potreboval,da boš rešil svojega reševalnega,ko ti bo "crknil" na sredini..........
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

AlesZ napisal/-a:Po drugi stani pa se sedaj odpravi po razprodajah in za minimalno denarja kupiš otroški napihljiv čoln,tam do 120kg nosilnosti.Tega boš nujno potreboval,da boš rešil svojega reševalnega,ko ti bo "crknil" na sredini..........
To za dvometraša s 110kg ne bo dovolj ;-)

Zanesljiv reševalni čoln bo prava rešitev. Verjetno se bom lotil kake počasne polmakete, tam okrog 60 do 70cm, tako da vzame not eno solidno baterijo in mali motor - in ne gre preveč hitro.

Na lagerju imam en 3s pac 5000mAh, en motor in regler. Sedaj iščem še načrte za kak enostaven TugBoat ali kaj podobnega. Tudi LadyGil mi je že večkrat padla v oko, ampak tu so že komplikacije in ni načrtov...

Danes sem si pri Mr S2K ogledal Volvo nimbusa - ampak mi je zaenkrat še prevelik in glede na izkušnje, ki jih imam bom začel pri kakem manjšem modelu. Če ima kdo kakega letečega primorca se priporočam ;-)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Slika
kles
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 09 Sep 2011, 12:34

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a kles »

Pozdravljeni vsi skupaj.

Zanimiv je tale načrt za vlačilec. Ker nisem preveč izkušen modelar imam par vprašanj (upam, da ne preveč butastih :oops: ).
1. pri rebrih je naprimer oznaka B.5 predvidevam, da to pomeni B.... balza 5 pa debelino 5 mm
2. pri stojalu pa sem zasledil oznako PR.5 - predvidevam, da PR pomeni vezano ploščo, 5 pa debelino 5 mm

ali je moje sklepanje pravilno, alsem čisto mimo usekal.


Zanimajo me tudi dimenzije tega čolna, kakšne komponente so priporočene (motor,...)0. Je na voljo tudi kak opis za sestaljanje?
Lep pozdrav.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

kles napisal/-a:pri stojalu pa sem zasledil oznako PR.5 - predvidevam, da PR pomeni vezano ploščo, 5 pa debelino 5 mm
ali je moje sklepanje pravilno, alsem čisto mimo usekal.
Čehi rečejo vezani plošči "prekrižka", tako da si prav sklepal.
kles
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 09 Sep 2011, 12:34

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a kles »

Hvala za info. potem mi pa še mal klikerji v glavi delajo.

LP Kles
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zanimiv načrt. Skupna dolžina 620mm, širina 220mm, ugrez cca 75mm. Sem ga pregledal in je res relativno simpl, pa še na moj mini CNC paše.

V prilogi so linije reber v dxf formatu
Vlacilec_rebra.pdf
Rebra od vlačilca v DXF 2004 formatu
(146.32 KiB) Prenešeno 215 krat

Vse kar je pomembno je da je treba datoteko shraniti na disk in preimenovati v nekaj.dxf....

Še vedno pa niham med ta simpl pristopom ali pa glede na to, da je konec sezone da bi naredil Earthrace / AdyGil trimaran...

A kdo ve za kak načrt za ta trimaran?

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Potem ko sem vlačilca zložil skupaj v 3D in se prepričal, da ga ne bom delal :wink: sem se zapodil na net za Earthrace / AdyGil modelom.
Nula, še kake pametne slike sem komaj nabral. Za tiste, ki plovila ne poznate, gre za tale znastvenofantasičen čoln:

Kot Erathrace je na biodiesel obkrožil zemljo
Slika

Kasneje je kariero nadaljeval kratek čas kot AdyGil v rokah organizacije http://www.seashepherd.org/, dokler ga ni pregazila Japonska kitolovka.
Slika

Res škoda za tak fantastičen čoln.

Po dveh urah modeliranja sem prišel do sem:
Slika

Ni glih kot Galaktika iz začetka, je pa podobno :-)

Zaenkrat je v planu dolžina glavnega trupa 800mm. Ima relativno majhen izpodriv - trenutno cca 1.8kg, a tudi majhno omočeno površino. Težišče ja na 500mm od kljuna, kar se mi tudi zdi OK.

Komentarji in nasveti glede pogona (podvodni) dobrodošli. Za začetek sem imel v mislih outrunner cca 1000kV, 30mm prop in 3S 5000mAh.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Še danes kaka dobra ura 3D telovadbe:

Slika
Slika
Slika

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a Modelko »

Wow! =D>
Res lepo, to je eno izmed mojih najljubših 5 polovil. Sem redno spremljal pregone Japonskih kitolovcov in, ko so jo jo povozili sem bil zelo žalosten :(
Upam in želim, da bo model čimprej na vodi. :D

Lp
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Modelko napisal/-a:Wow! =D>
Res lepo, to je eno izmed mojih najljubših 5 polovil. Sem redno spremljal pregone Japonskih kitolovcov in, ko so jo jo povozili sem bil zelo žalosten :(
Upam in želim, da bo model čimprej na vodi. :D

Lp
Ady Gil 2 bo 2014 spet na misiji proti Japonskim kitolovkam.... Moja pa po Koseškem bajerju ;-)

http://www.internationalwhaleprotection ... d-in-2014/

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Kako ima omenjena ladja speljana pogon in krmiljenje?

Malo se mi vidi ta projekt zelo dolgotrajno boleč :P?
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

HyperJack napisal/-a:Kako ima omenjena ladja speljana pogon in krmiljenje?

Malo se mi vidi ta projekt zelo dolgotrajno boleč :P?
Hja, "ultimate rescue boat" ne more bit nekaj za dve uri dela in material iz vodovodnega oddelka v bau bau štacuni ;-)

Original ima dva velika počasi vrteča propa (podvodno), krmilo pa je po eno v vsakem plovcu:
Slika

Planiram dat noter en flexdrive, počasen outrunner ter po en 9g servo v vsak plovec.

Bo pa še muka vse skupaj, ampak v čem pa je potem fora modelarstva? V modelih tipa motorka in plata stirodura? :lol: :lol: :lol:

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

rc-ryder napisal/-a:
HyperJack napisal/-a:Kako ima omenjena ladja speljana pogon in krmiljenje?

Malo se mi vidi ta projekt zelo dolgotrajno boleč :P?
Hja, "ultimate rescue boat" ne more bit nekaj za dve uri dela in material iz vodovodnega oddelka v bau bau štacuni ;-)

Original ima dva velika počasi vrteča propa (podvodno), krmilo pa je po eno v vsakem plovcu:

Planiram dat noter en flexdrive, počasen outrunner ter po en 9g servo v vsak plovec.

Bo pa še muka vse skupaj, ampak v čem pa je potem fora modelarstva? V modelih tipa motorka in plata stirodura? :lol: :lol: :lol:

LP
Nevem v čem je potem fora imet takšen model za reševalni čoln? če že za moje pojme izpelješ ta projekt narediš realno maketo dejanskega čolna (v recimo dolžini enega metra), za reševalni čoln pa uporabiš enostavnejšo rešitev...

Samo vprašam :)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

HyperJack napisal/-a:
rc-ryder napisal/-a:
HyperJack napisal/-a:Kako ima omenjena ladja speljana pogon in krmiljenje?

Malo se mi vidi ta projekt zelo dolgotrajno boleč :P?
Hja, "ultimate rescue boat" ne more bit nekaj za dve uri dela in material iz vodovodnega oddelka v bau bau štacuni ;-)

Original ima dva velika počasi vrteča propa (podvodno), krmilo pa je po eno v vsakem plovcu:

Planiram dat noter en flexdrive, počasen outrunner ter po en 9g servo v vsak plovec.

Bo pa še muka vse skupaj, ampak v čem pa je potem fora modelarstva? V modelih tipa motorka in plata stirodura? :lol: :lol: :lol:

LP
Nevem v čem je potem fora imet takšen model za reševalni čoln? če že za moje pojme izpelješ ta projekt narediš realno maketo dejanskega čolna (v recimo dolžini enega metra), za reševalni čoln pa uporabiš enostavnejšo rešitev...

Samo vprašam :)
Hobi. Saj je vseeno kaj delaš. Pa en brezvezen model je manj.

Ma ja, saj... Sem že razmišljal, da bi odprl novo temo, da ne bi begal ljudstva...

LP

EDIT:

Temo gradnje Ady Gil sem umaknil sem: viewtopic.php?f=86&t=84967

Naj ta tema naprej veselo služi idejam za reševanje iz vode. In čim manj takih situacij:

Iz teme: viewtopic.php?f=9&t=83357&p=510620&hili ... el#p504087
tornado napisal/-a:Kaj je modelar pripravljen narediti za svoj model!
http://youtu.be/gAckMQdB4U4
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

2009 leta sem tole objavil,se pa ne spomnim točno kje sem našel,pa ni na RC................
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
dadamic
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 24 Sep 2013, 13:33

Re: Reševalni čoln - nasveti in načrti

Odgovor Napisal/-a dadamic »

Na fotki je najbolj enostaven rešilni čoln, kar jih je mogoče naredit. LockLock posoda dve cevi,....
Nekajkrat je pa prišel prav :)
Priponke
P1020013s.jpg
P1020013s.jpg (238.81 KiB) Pogledano 10424 krat
Odgovori

Vrni se na Razne čolnarske zadeve