elektronika

Vse, kar ne spada drugam v čolnarstvu.

Moderatorji: Intruder, A6_quattro

Odgovori
baga
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Avg 2011, 20:23
Kraj: murska sobota

elektronika

Odgovor Napisal/-a baga »

živjo.
izdelujem čoln in se mi je zataknilo pri elektroniki. :D
najprej slika.
Slika

Imam speed 600 7,2V, krmilnik hitrosti hobbywing eagle 30A, sprejemnik multiplex rx-6 synth light

sem začetnik in me zanima:
- če je vezje sploh pravilno?
- če je sprejemnik BEC? in če potrebujem dodatno batarijo za sprejemnik? ker je nekakšen priklop z oznako B.
- kakšen akumulator potrebujem (V? mAh?)
- kakšen servomotorček potrebujem?
- brake on ali off na krmilniku hitrosti?

hvala in lp.
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Vezava je pravilno, na regulatorju ti tako ali tako piše, kam priključiš motor in na katero stran baterijo.

Brake(zamora) mora biti izključena, saj se ti lahko zgodi, če jo imaš vklopljeno, da zaradi sunkovite zaustavitve motorja odvije propeler.

Če ima regulator BEC (piše na njemu BEC), potem sprejemnik ne potrebuje dodatnega napajanja, v primeru, da regulator nima BEC.a,baterije (4xNi-Mh) priključi na mesto B, katera črka predvidevam da označuje mesto za Battery oz. baterija.

Te pa moram opozoriti, da 30A le ne bo dovolj za speed 600, sploh če je model težji od enega kilograma.

Pred časom smo na speed 600 oz. speed 500 uporabljali 50A regulator v kombinaciji z 7xNi-Mh (SUB-C), npr. GP3300, GP3700, GP4200, ali kaj podobnega v tem razredu.

Za krmiljenje je povsem dovolj servo mehanizem standardne velikosti.

Zdaj pa je na tebi, da poveš še malo več informacij o modelu čolna, ti bomo tako lahko lažje pomagali.

Pa lep večer še naprej.

Jaka
Uporabniški avatar
obadek
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 07 Mar 2010, 18:57
Kraj: Okolica Kranja - Preddvor

Odgovor Napisal/-a obadek »

Upam da si lahko sposodim temo in sicer doma imam Robbijevega Hydro kolta. Nameravam ga osvežiti s Brezkrtačnim pogonom in sicer:

Motor 1:
http://www.giantcod.co.uk/black-mantis- ... 04729.html

Motor 2:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=6527

In sedaj vprašanje alki bo 60A krmilnik dovolj.
Gonil bi ga na 3S lipo.
Sprašujem še za izbiro vijaka (propelerja) kakšno velikost nej mu privoščim?
Spoštuj mnenje drugih in drugi bodo spoštovali tebe!
Uporabniški avatar
obadek
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 07 Mar 2010, 18:57
Kraj: Okolica Kranja - Preddvor

Odgovor Napisal/-a obadek »

mi res ne zna noben pomagat, sem bl v nitro vodah pa se na štrom ne spoznam preveč.
LP
Spoštuj mnenje drugih in drugi bodo spoštovali tebe!
Uporabniški avatar
StEEm
Freak
Prispevkov: 520
Pridružen: 19 Mar 2002, 01:00
Kraj: nekje v vuku jebini

Odgovor Napisal/-a StEEm »

Motorja sta oba dosti zmogljiva in bosta dosegala z 3s tudi področje 30k rpm kot je potrebno. Osebno bi vzel motorček z višjimi rpm/V. Na 3S moraš pazit da bo povprečen tok nekje okoli 40A za ta dva motorčka. Tako bo 60A regulator zadovoljiv za tvoje potrebe. Če je možno bi jaz dodal vodno hlajenje (motorčku in regulatorji)

Propelerje bi jaz probaval nekje k37,5(graupner) 37,5mm x1,4 naklon in potem navzgor glede na izračunano porabo toka. Če bi pa rad šel bol z rezervo pa lahko probaš najprej s k36 :)

lp, Jernej
Uporabniški avatar
obadek
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 07 Mar 2010, 18:57
Kraj: Okolica Kranja - Preddvor

Odgovor Napisal/-a obadek »

Ok hvala lepa za lepo razlago, kolk močne bat nej pa potem vzamem nekje 4000Mah bi blo vredu pa 20c ali raje vzamem 25c ali pa 30c
Spoštuj mnenje drugih in drugi bodo spoštovali tebe!
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

sicer doma imam Robbijevega Hydro kolta
MIslim,da jaz tudi,pa kakor se spominjam zadeva ni pretresljivo velika.V vsakem primeru bi izbral celice s težo glede na hidro I cca 280g ,motor pa tudi ne težji kot recimo 150g,motor s težo kot je navedeno v linku uporabljem v mono II...?
Slika
baga
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Avg 2011, 20:23
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a baga »

sem še iz prvega posta.

izdelujem model čolna maček, iz navodil iz TIM-ma. Glede elektronike je slabo opisano (vsaj zame glede začetnika), piše da je priporočljivo imet speed 600 in 30A krmilnik, zato sem tudi to kupil.

Zanima me še nekaj glede sprejemnika. Nekje na forumu sem zasledil:
če JE krmilnik BEC, sprejemnik pa NI BEC mora biti dodaten akumulator priklopljen tudi na sprejemnik, in treba je še odstraniti rdečo žico.
nebi rad kaj zafrknil oz. skuril. :)

Prosim preverite mi še če bo ta pogonski paket ni-mh vredu.
http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... cts_id=451

hvala in lp.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Sprejemnik nima bit kaj BEC, oznaka BEC pomeni da ima krmilnik reguliran izhod za napajanje servomotorjev in sprejemnika. Sprejemnik pa ne ve ali dobi napajanje iz bec-a ali iz baterije, njemu je vseeno le da dobi svojih 4.8-6V
To kar opisuješ ti je v primeru da imaš ločeno napajanje sprejemnika in servotov. To je navadno pri bolj zahtevnih zadevah, kjer je ponavadi več servotov in kjer je zanesljivost napajanja izrednega pomena, ali kadar je BEC na krmilniku prešvoh. Potem se navadno uporablja samostojni UBEC in, če ima krmilnik tudi BEC bi prišlo do stika oziroma nekaj ne bi štimalo. in je zato potrebno prekiniti rdečo žico na kablu od krmilnika proti sprejemniku, da krmilnik ne bi dodatno napajal sprejemnika. Krmilnik pa za svoje delovanje potrebuje samo pulzni signal, ki gre po beli žici in pa skupno maso oziroma skupni minus, ki pa gre po črni žici.

Skratka v tvojem primeru, mirno priklopi priključek iz krmilnika na sprejemnik in še servo motorček in se nič ne boj, krmilnik bo dajal dovolj napajanja za tvoje potrebe.
Glede baterije bi pa ti jaz priporočal raje nakup LiPo baterij saj so močnejše in lažje, edini problem je ker moraš potem kupiti še malenkost dražji polnilec, ki omogoča balansiranje te baterije, priporočal pa bi ti nakup 2S 4000mAh baterije, katera bo po teži enaka bateriji ki si jo predlagal, le da bo ta imela več elektrike na zalogi. V primeru da bi se odločil za LiPo baterijo bi potem moral kupiti tudi alarm pred izpraznenjem baterije, ki sicer stane, okoli 2-5€. Ker verjetno ta regulator ni namenjen za LiPo. Bi pa jaz baterije raje kupoval, v hobbykingu na kitajskem kot pri nas, saj so občutno cenejše za enako kvaliteto.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Regulator je verjetno tale..http://www.hobbywing.com/upload/manual/ ... shed_e.pdf..torej ima lipo podporo.
Na sliki je sicer mpx sprejemnik,drugače pa postojiji tudi sprejemniki z integriranim BEC-em....
Slika
baga
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Avg 2011, 20:23
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a baga »

je možno tudi priklopiti 3S akumulator?
v čem je razlika med 2S, 3S...?

lp.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

V napetosti.
če imaš ti motor z specifikacijami 7,2 volta. Pomeni da se bo pri višji napetosti pregreval in tudi pregorel.
"S" je oznaka za število celic ki jih ima baterija, LiPo baterija ima 3.7V na celico 2S tako pomeni 7.4V, kar bo motorček z lahkoto zdržal, 11.1V kolikor je 3S pa ne bi dolgo, kar pomeni da sicer ne bi tako pregorel ampak hitro pa.
Na internetu boš našel tudi iskalnik ki se imenuje GOOGLE in če tega strica kaj vprašaš je skoraj ni stvari katere ne bi vedel, tako da ti močno priporočam da najprej vprašaš strica googla in če ti on ne bo znal pomagati, oziroma ko se ti bo ustavilo, pa vprašaš tukaj naprej.
To ti govorim zato ker so to osnovne stvari katere so več kot milijonkrat premlete. To se seveda nanaša na baterije.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
S in P sta oznaki za vezavo celic S = serial ali zaporedno, P = paralel ali vzporedno.
LP Niko
baga
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Avg 2011, 20:23
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a baga »

hvala vsem za odgovore.

verjetno pa si bom kupil zaenkrat nimh akumulator, saj zgleda veliko manj zahteven kot lipo akumulatorji. Ko bom imel kaj več izkušenj pa bomo videli kako naprej. :) hvala še enkrat vsem in lp.
Odgovori

Vrni se na Razne čolnarske zadeve