Preris načrta na les

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
Hooch
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 06 Apr 2017, 17:29

Preris načrta na les

Odgovor Napisal/-a Hooch »

Zivjo... popolnoma za zabavo oziroma da s sinom kaj pametnega narediva skupa, bi se lotil izdelave kaksne jadrnice ali jahte.... mogoce kar TIM-ove slovenke... ima kdo še načrt? Drugace bi ga narocil kar tukaj https://www.zotks.si/podroc48djarevija- ... a%C4%8Drti

Za sedaj me zanima samo to, kaksen nacin priporocate, da nacrt preslikam na les?

Hvala ze vnaprej za odgovore.
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Preris načrta na les

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Da se na različne načine. Jaz za manjše dele (do velikosti recimo 10x10 cm) si najprej fotokopiram posamezne dele na papir ali sprintam na laserski tiskalnik in potem z likalnikom prelikam na les - tiskani del gre na les ;-). Likalnik je na cca 180°C in ob likanju pritiskam s likalnikom na papir. Pazit je treba, da se med likanjem papir ne premakne. Prevelik del za polikat ni v redu, ker se papir ob temperaturi krči in potem deformira obris.
Druga varianta je, da se kar skopiran načrt zalepi na les, kasneje, ko se del izreže pa se ga poizkuša odstranit, če lepilo ne prime preveč. Parkrat sem si pomagal tako, da sem les prelepil s tistim papirnim selotejpom za zaščito pri pleskanju in nanj nalepil papir. Kasneje je vse skupaj šlo lepo dol, je pa problem pri natančnosti ker se rob rad odlima še posebej če se brusi.
Tretja je seveda, da se ga preriše preko kopirne folije - tiste plave ali črne. Ne vem, če se jo še dobi v knjigarnah.

Za začetek bo že, kajne. Pa veselo na delo!

Lp,
Andreo
fantasy23
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 22 Jun 2017, 14:44

Re: Preris načrta na les

Odgovor Napisal/-a fantasy23 »

Pozdravljeni!

Odločil sem se za izdelavo in povečavo modela Victoria 5 (Tim6, 89/90). Model bo še enkrat večji, cca1m.
Me pa zanima, če delaš povečavo, je potrebno povečat tudi letvice za povezavo reber. Letvice so po načrtu 5x5mm.

lp Roby
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Preris načrta na les

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Čisto odvisno od letvice same: kje se nahaja oz. kaj drži. npr. če je na modelu razpona 80cm nosilna letvica krila 5x5mm potem na še enkrat večjem modelu ne bo 10x10mm ker je to preveč oz. ne drži tako kot je pričakovati. Verjetno se tako letvico porazdeli med več manjših letvic.

Nekako za povečave/pomanjšave +-30% (meni se to obnese) se lahko komot povečuje/zmanjšuje tudi nosilne elemente. Za večje povečave je pa potrebno "notranjost" predrugačit.

Za pomanjšana merila pravih letal velja, da se masa zmanjša malo več kot s kubom merila[*]. Npr. če ima pravo letalo 11000 mm razpona ti želiš narediti 1700mm razpona. To je merilo cca 1:6,45. To isto pravo letalo ima 2400kg vzletne mase. Če bi bila tudi masa v merilu potem bi moralo imet cca 370kg!! Tako pa naj bi imelo cca 6kg: 2400/(6.45^3 * faktor viskoznosti zraka)) =~ 6kg.

Torej tudi nosilne elemente je treba temu primerno dimenzionirat.

[*] ... povzeto po knjigi ModelingFlight

Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 719
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Re: Preris načrta na les

Odgovor Napisal/-a Jaro »

fantasy23 napisal/-a:Pozdravljeni!

Odločil sem se za izdelavo in povečavo modela Victoria 5 (Tim6, 89/90). Model bo še enkrat večji, cca1m.
Me pa zanima, če delaš povečavo, je potrebno povečat tudi letvice za povezavo reber. Letvice so po načrtu 5x5mm.

lp Roby

Ne. Že zato, ker jih boš zelo težko krivil, če bojo 2x močnejše. Poleg tega so letvice v glavnem zato, da držijo skupaj skelet čolna in da imaš kam nalepiti oplato. Konstrukcijsko trdnost nato prevzame sama oplata.
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci