policijski čoln

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Kompleti so ves cas na voljo. Ce ni skompletiran, bo pac malo za pocakat, sicer pa ni problem.
Kot sem obljubil, sem coln predelal na velikost 130 cm dolzine. Ce koga zanima pobiram narocila, da vse skupaj vrzem na CNCjko.
Cena bo pa 25.000 sit + ptt stroski.
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

policiski čoln

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Vidim da vas je malo, ki se zanimate za policiski čoln. Lahko vam povem da sem ga jas naredil in sedaj uživam v vožnji tega čolna, vožnja ja nekaj posebnaga, ko ga pelješ v ovinek in vidiš kako lepo se pelje in se nagne.
Pri vožnji po valovih nekje višine 10 cm se neverjetno lepo pelje. Tako da priporočam vsem ki uživate v vožnji čolnov da si ga nabavite, saj šele takrat ko ga imaš vidiš da se da z takim čolnom uživat.
Sedaj čakam na tavelikega 1300 mm da ga sestavim in potem bom pripravil reportažo o gradnji takšnega projekta. Upam da bo še kdo pa da se bova lahko pomerila v vožnji.
za sedaj toliko ko bo čas pa ga bom pokazal.

LP čujčuj
Priponke
ppolicijskicoln.jpg
ppolicijskicoln.jpg (16.38 KiB) Pogledano 8749 krat
Zadnjič spremenil cujcuj, dne 27 Okt 2006, 15:49, skupaj popravljeno 1 krat.
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Zopet je nastala serija kit kompletov, tukaj pa je slika, kaj vse zajema tak kit komplet. Na sliki manjka le se nacrt v merilu 1:1, ki pa je prevelik, da bi ga slikal poleg.
LP2R
Priponke
sestavni deli.jpg
sestavni deli.jpg (58.55 KiB) Pogledano 8871 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
iorek
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 Sep 2006, 12:14
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a iorek »

Pozdravljeni!

Imam en problem... Včeraj sem napenjal letvice okoli reber, pa mi je zgornja počila takoj za rebrom R2 :( . Na vogalu je na dolžini 2-3 cm zacvetela 1-1,5 mm iver. Kaj sedaj? Rezanje letvice ven iz R1 in R2, kjer lepilo že drži, mi ne diši preveč. Razmišljam, da bi tisti del enostavano odbrusil, če bo letvica zdržala napenjanje (tam tako pride precej brušenja). Kaj predlagate mojstri?

LP, Tomaž
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Ce je pocila samo na robu jo mogoce se lahko resis tako, da jo zalepis z belim lepilom in dobro stisnes spoj, pocakas, da se dobro posusi in nato ukrivis naprej. Ce je prevec ranjena in bo pocila dokoncno jo je najbolje zamenjati z novo.
V nobenem primeru je ne smemo na rebru 2 odrezati in nato nadaljevati z novo, ker se ravno v tem delu z letvico izpelje lep lok. Ce bo pocila dam novo letvico ali pa dve, se kaksno za rezervo. Mogoce bi bilo za take primere smiselno v kit priloziti eno letvico za rezervo. Bom vzel na znanje.

Sporoci kako napredujes in po moznosti prilepi kaksno fotografijo med gradnjo. Sigurno bo koga zanimal potek.
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
iorek
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 Sep 2006, 12:14
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a iorek »

2R napisal/-a:Sporoci kako napredujes in po moznosti prilepi kaksno fotografijo med gradnjo. Sigurno bo koga zanimal potek.
Počila mi je samo po robu, tako da sem naredil kot mi je svetoval čujčuj na ZS: prilepil sem jo do konca, tisto počeno iver bom pa še videl. Zdi se mi, da se tam precej obrusi zardi krivine, če pa ne jo bom brez težav zalepil nazaj. Na priloženih slikah se lepo vidi.
Priponke
napeta letvica
napeta letvica
3-m.jpg (80.25 KiB) Pogledano 8093 krat
počeno za rebrom R2
počeno za rebrom R2
2-m.jpg (65.44 KiB) Pogledano 8093 krat
Pred napenjanjem letvice.
Pred napenjanjem letvice.
1-m.jpg (63.58 KiB) Pogledano 8093 krat
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Odlicno. Torej je problem resen.
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
iorek
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 Sep 2006, 12:14
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a iorek »

Na istem mestu je počila tudi druga letvica, vendar se bo tudi dalo urediti. Morda bi bilo bolje, ča se ti dve letvici za začetek zalepita samo na kljunu pri R1, na R2 pa šele po ukrivljanju, kot na vsa ostala rebra.

LP, Tomaž
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Imas prav.
Na rebru 2 se letvica pri upogibanju zavrti v ležišču, če jo dobro prilepimo pred krivljenjem, je v tem spoju prevec obremenjena in poči.
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Pred "hudim" krivljenjem letvice je le to dobro malo zmočiti ali zmehčati s paro, pa ne bo počila. Ko se ohladi ali posuši pa drži tako kot je treba. Možno jo je na notranji strani do polovice nažagati na 2 do 3 mm razdaljah v delu krivine. Te zareze pa potem ko je oplata na stranici zaliti z lepilom.
LP Niko
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Mehcanje s paro in vodo je v redu. Nazagati letvico pa ni najbolje. Pri tem krivljenju se letvica krivi po diagonali, zato se pri veliki sili odkolje iver na vogalu. Ce bi narezal letvico bi samo pocila.
Ali pa se motim?

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

2R napisal/-a:Mehcanje s paro in vodo je v redu. Nazagati letvico pa ni najbolje. Pri tem krivljenju se letvica krivi po diagonali, zato se pri veliki sili odkolje iver na vogalu. Ce bi narezal letvico bi samo pocila.
Če se poleg upogibanja pojavi tudi potreba po torzijskem zvijanju (kot sem razumel Roberta), potem je potrebno letvico zažagati na notranji strani pod kotom 45° in to na enem ali več mestih. Seveda pa je najboljše segrevanje s paro in nato lepljenje z disperzijskim lepilom (mekol, Jupol,...).

Mipo
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

policiski čoln

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Vidim da ste se spustili v debato kako lepiti letvice. Po svoje ima vsak od vas delno prav. Samo kar se pa tiče torziskega zvitja, in pa nato žaganje letvice to je pa za vsakogar velik greh, ker letvica,ki je prerezana z katere koli strani je ne uporabna saj zgubi svojo funkcijo, to pa je lepa rahlo zavita
oblika in pa trdnost, ki je pa na prvih 3 rebrih potrebna. Saj čoln mora biti na sprednjem koncu dobro in močno grajen zaradi oblike in pa morebitnih trkov ob obalo
ali kakšnega predmeta v vodi.

Jaz sem pri gradnji tega enakega čolna lepil letvice od zadnje proti prvi rebri. Ko sem zalepil letvico do tretjega rebra gledano od kljuna nazaj sem počakal, da se je lepilo posušilo. Ko je bilo lepilo suho sem letvico navlažil tam kjer se bo pri upogibanju zvila. Potem sem vzel gumico jo namestil tako da je vlekla letvico proti prvemu in drugemu rebru in tako pustil do drugega dne, in letvica se je zkozi noč lepo sama upognila do reber, jaz sem naslednji dan letvico samo odrezal na pravo dolžino in jo prilepil v zanjo pripravljene utore. Samo na ta način sem zalepil letvice da se niso zlomile.
Kajti moram povedati da pa so meni na začetku popokale kar 3 letvice
in sem že skoraj opustil gradnjo čolna. sedaj ga lahko vidite pod mojim postom.
Toliko bi jaz imel povedati o leplenju letvic, drugače pa kdor se je lotil gradnje tega policskega čolna ne bo razočaran, ker se res lepo obnese v vodi.

Pa lep pozdrav in mirno plovbo vam želi cjcuj.
javascript:emoticon(':wink:')

LP. cujcuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, moj 1,2m policijski kit komplet je končno v avtu. Če bo zima dala, bo do poletja pripravljen za v vodo. :P

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Vidim, da bi ga rad ze kar v sluzbi sestavil.
Lepo lepo.
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Ko bi imel orodje pri sebi :D , bi šmirgel že laufal.

Tako pa se moram res zahvaliti 2Rju za zelo lično izdelan kit komplet.

Bom vsekakor poslikal, kako bo nastajal.

LP, Gorazd
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

ČOLN

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Jaz še nisem šel po komplet zato še nimam kaj pokazati, če sem prau prebral, če bi imel šmirgl bi že začel. Model imaš vidi se pa nič kaj se dela.
Daj da vidimo vsaj kit.

LP. čuj čuj.
pebi gas tam gledaj ki letiš.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, včeraj sem se lotil malega čolna. In seveda posnel veliko slik. Trenutno je konstrukcija trupa skoraj končana, samo še dve letvici moram ukriviti pri premcu, pa bo. Kabina pa je tudi že skoraj končana. Tokom dneva bom dal še slike, tudi velikega kompleta :lol:

Če mi bo šlo po načrtih, bi bil mali čoln lahko pripravljen na barvanje do novega leta.

Sem pa naredil spremembo v načrtu za hlajenje motorja. Dodal sem ojačitev na krmi, kjer pride cevka za zajem hladilne vode.

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Lepo lepo, komaj čakam na slike.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, pa začnimo. Najprej za sline je tukaj primerjava velikega kit kompleta z malim čolnom.

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Tako. Najprej je bilo potrebno sestaviti palubo. Hvala 2R za podrobna navodila :D . Da bi se paluba popolnoma ujemala, sem uporabil kar dve medeninasti palčki, ki sta mi služili kot vodili pri sestavljanju. Z lepilom namazana paluba je precej spolzka :cry:

Slika

Še pogled od blizu na vodila.

Slika

In na koncu jo je potrebno še stisniti. S pomočjo mizarskih skob, gre kar dobro :)

Slika

Po dveh urah je rezultat takšen.

Slika
[/img]
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Med čakanjen, da se paluba posuši, sem si pripravil rebra.

Slika

Seveda je potrebno pripraviti tudi kobilico. Tole je bolj podobno izdelavi letala, kot čolna :lol:

Slika

No, ker sem sklenil, da bom imel vodno hlajenje motorje, je bilo potrebno kobilico prilagoditi.

Slika

In jo dodatno ojačati...

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Robert, predlagal bi ti, da podaljšaš ojačitev kobilice med zadnjima rebroma tako, da bi segala od zadnjega rebra R7 do mesta, kjer se bi podaljšan nosilec za celice dotaknil kobilice. Sami bočni ojačitvi bi spremenil obliko tako, da bi segala od R7 do R6. V kobilici pa bi pripravil nastavek za cevko, ki dovaja hladilno vodo.

S črno črto sem narisal predlagane spremembe na kobilici, z rdečo pa novo ojačitev.

Ravno tako bi podaljšal nosilec za celice, da bi segal do kobilice.

Spremeniti bi bilo potrebno tudi rebri R3 in R4, ker ima motor s hladilnikom za 4 mm večji polmer in bi morali biti luknji za nosilec motorja za 8mm bolj narazen in 4mm nižje.

Slika
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 01 Jan 2007, 17:29, skupaj popravljeno 1 krat.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Kobilica je zdaj suha in sledi sestavljanje trupa.

Slika

Da se med lepljenjem ogrodje ne prime palube, so vsi spoji prelepljeni s selotejpom.

Slika

Nato sledi lepljenje kobilice

Slika

in nosilca celic ter sestavljanje nosilca servomotorja.

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Pred lepljenjem na rebra, se bilo seveda potrebno kobilico ojačati s pripravljenimi in dodatnimi ojačitvami.

Slika

Ko je bila kobilica prilepljena, sem nalepil še dodatni 5x10mm smrekovi letvici, saj prej nisem delal novega nosilca iz enega kosa, marveč sem samo dodal dva koščka vezane plošče. Ti dve letvici sedaj povezujeta ojačitev v enem kosu.

Slika
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 01 Jan 2007, 17:30, skupaj popravljeno 2 krat.
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci