policijski čoln

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
Uporabniški avatar
mobil11
Freak
Prispevkov: 535
Pridružen: 15 Feb 2004, 14:30
Kraj: Bizeljsko

Odgovor Napisal/-a mobil11 »

Zdravo
A mi lahko kdo napiše kolikšna je vsaj približna teža gotovega čolna?
LP (G)(Z)oran
http://www.gorankroselj.com/
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

POLICISKI ČOLN 1

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Danes ko sem pregledoval Forum sem opazil, da je nekdo izrazil željo, da bi nekdo napisal koliko je težak mali P.Čoln. Pa sem se odločil, da podam odgovor na to željo, in jo povežem z slikami.
Tukaj so slike in pojasnila.
Priponke
Tukaj je čoln pripravljen, da pogledamo kaj je vse v njem.
Tukaj je čoln pripravljen, da pogledamo kaj je vse v njem.
P1020959.JPG (96.82 KiB) Pogledano 8862 krat
Čoln čaka na delavni mizi da ga pripravim, in stehtam.
Čoln čaka na delavni mizi da ga pripravim, in stehtam.
P1020961.JPG (90.18 KiB) Pogledano 8862 krat
Ker je bil čoln na varnem v sobi sem ga prinesel v klet kjer delam.
Ker je bil čoln na varnem v sobi sem ga prinesel v klet kjer delam.
P1020960.JPG (92.67 KiB) Pogledano 8862 krat
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

POLICISKI ČOLN 1

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

Slike sledijo naprej.
Priponke
Pogled na displej vidi se cifra ki nam pove težo polnega čolna, ki je pripravljen za plovbo tako da je v njem vse3 kar rabimo. To bi bilo z moje strani vse o malem P. Čolnu.
Pogled na displej vidi se cifra ki nam pove težo polnega čolna, ki je pripravljen za plovbo tako da je v njem vse3 kar rabimo. To bi bilo z moje strani vse o malem P. Čolnu.
P1020954.JPG (55.67 KiB) Pogledano 8852 krat
No tukaj pa je čoln že na tehtnici,in vsak čas bomo videli kaj bo pokazal displej kakšna bo cifra teže čolna.
No tukaj pa je čoln že na tehtnici,in vsak čas bomo videli kaj bo pokazal displej kakšna bo cifra teže čolna.
P1020956.JPG (92.47 KiB) Pogledano 8852 krat
Tanšna je notranjost mojega čolna.<br />V njem vidimo motor SPED 600, paket baterij 7x2400 NMH, vidi se servo za smer, v prednjem delu se vidi malo baterije, ki jo uporabljam za plave luči , in pa sireno, vidi se tudi kabljeki gredo proti robu kjer jr sprejemn
Tanšna je notranjost mojega čolna.
V njem vidimo motor SPED 600, paket baterij 7x2400 NMH, vidi se servo za smer, v prednjem delu se vidi malo baterije, ki jo uporabljam za plave luči , in pa sireno, vidi se tudi kabljeki gredo proti robu kjer jr sprejemn
P1020957.JPG (89.29 KiB) Pogledano 8852 krat
pebi gas tam gledaj ki letiš.
iorek
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 Sep 2006, 12:14
Kraj: Kranj

Re: POLICISKI ČOLN 1

Odgovor Napisal/-a iorek »

No, mi smo danes splovili našega policaja. Nekaj detajlov še ni čisto končanih, nekaj jih je zafušanih, kakšno stvar bomo drugič naredili drugače, kakšno stvar bo treba popraviti... Ampak naša posadka je bila danes čisto našpičena za na vodo :-) Čoln se nam ni potopil, niti nam ni razpadel ali nam kako drugače nagajal, pravzaprav smo vsi zelo uživali - mogoče je bilo mamici malo dolgčas :-) Slike in filmček bodo jutri.

LP, Tomaž
iorek
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 Sep 2006, 12:14
Kraj: Kranj

Re: POLICISKI ČOLN 1

Odgovor Napisal/-a iorek »

Tule so obljubljene slike in filmček:
http://www.orpo.si/MVI_8658.AVI
Priponke
Pred štartom
Pred štartom
IMG_8648c-sml.jpg (61.22 KiB) Pogledano 8748 krat
Posadka
Posadka
IMG_8669c-sml.jpg (104.82 KiB) Pogledano 8748 krat
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Čestitke za uspešno splavitev čolna.
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

=D> =D> Bravo. Zelo lepo pluje. Vse čestitke.

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
Elanko
Tekmovalec
Prispevkov: 233
Pridružen: 04 Mar 2005, 19:04
Kraj: Međwode
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Elanko »

@iorek
mislim da si zadnji del pri dnu obrusil bolj okroglo in ti zato pri veliki hitrosti čoln poskakuje, kajti ta del mora biti raven in zadaj zaključen odsekano drugače zadnji del voda lepi na vodo in tako čoln poskakuje...
poglej in spremeni z epoxijem zalij ali pdodobno...
>>-LP-Blaž->ker je treba neki počet
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Malo se je zavleklo, pa vendar. Nova serija Kit kompletov čolna je zopet na zalogi. Vključenih je kar nekaj popravkov in izboljšav. Cena pa za enkrat ostaja enaka - 50 Eur.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
iorek
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 Sep 2006, 12:14
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a iorek »

Elanko napisal/-a:@iorek
mislim da si zadnji del pri dnu obrusil bolj okroglo in ti zato pri veliki hitrosti čoln poskakuje, kajti ta del mora biti raven in zadaj zaključen odsekano drugače zadnji del voda lepi na vodo in tako čoln poskakuje...
poglej in spremeni z epoxijem zalij ali pdodobno...
Sem mislil, da je dovolj (ker je tudi v navodilih za gradnjo tako napisano). Si moram ogledati kako imajo drugi, če kdaj srečam kakšnega čolnarja.

LP,Tomaž
MX-12, 40 Mhz, K57
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Poskusi malo naprej premakniti akumulator. Čoln zelo rije po vodi in bi bilo dobro malo težišče prestaviti naprej.
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Elanko
Tekmovalec
Prispevkov: 233
Pridružen: 04 Mar 2005, 19:04
Kraj: Međwode
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Elanko »

mislim da ima zadni rob zaobljen in ga lima na vodo sicer pa bi lahko bili tudi akku-ji
dobro bi bilo če bi slikal razporejenost komponent in zadnji rob od strani...
tako bi se lažje zmenili kaj je točno krivo za to
>>-LP-Blaž->ker je treba neki počet
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Sklepam le iz filmčka, saj isti modeli pri teži 1,8 kg veliko manj rijejo vodo. To, da model rije po moje nima veze z zadnjim robom, je pa res, da tudi poskakuje kar pa prispeva ravno ta zadnji rob.
Mogoče se model umiri, če gre težišče malo naprej, ni pa nujno. Mogoče bi bilo res dobro videti zadnji rob.
Malo prispeva tudi oblika dna, ki je dokaj ravna. Naslednji projekt, ki je še v fazi izdelave "Reševalni čoln" ima to hibo popravljeno.
Malo eksperimentiranja, saj ne bi bilo zanimivo, če bi vse že s prve šlo gladko. Bistvo je, da se mamo fajn. :lol:

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Cukc
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 21 Mar 2007, 19:18

Odgovor Napisal/-a Cukc »

Jaz bi tudi naredil kakšen manši čoln. pa ne najdem nobenih načrtov :(
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Poglej malo po reviji TIM, je polno načrtov.
LP Blaž :)
iorek
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 Sep 2006, 12:14
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a iorek »

Elanko napisal/-a:mislim da ima zadni rob zaobljen in ga lima na vodo sicer pa bi lahko bili tudi akku-ji
dobro bi bilo če bi slikal razporejenost komponent in zadnji rob od strani...
tako bi se lažje zmenili kaj je točno krivo za to
Tukaj sta sliki zadnjega roba in razporeditev komponent. Čisto spredaj je paket baterij za sprejemnik, zraven motorja je regulator, pogonska baterija pa je 7 celična. Prejh sem sprejemniško baterijo zadaj, pa čoln 'visel' na eno stran.

Kje bi pravzaprav moralo biti težišče? Za letala se mi približno sanja, za čolne pa niti slučajno...

Lp, Tomaž
Priponke
zadnji rob
zadnji rob
zadnji-rob-s.jpg (48.08 KiB) Pogledano 8604 krat
Razporeditev
Razporeditev
razporeditev-s.jpg (74.71 KiB) Pogledano 8604 krat
MX-12, 40 Mhz, K57
Uporabniški avatar
Elanko
Tekmovalec
Prispevkov: 233
Pridružen: 04 Mar 2005, 19:04
Kraj: Međwode
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Elanko »

jah problem je v težišču saj je pogonski akku preveč zadaj moral bi biti nekje na sredini med osjo...
sicer pa v čolnarstvu ni točno določeno kje bi moralo biti težišče, pri čolnih se največkrat težišče postavlja glede na eksperimentiranje tako da najbolj, da daš pogonske akkuje za kake 5 cm naprej nad os (naj bolje bo če jih daš točno do kardana>>---->tam mislim da bo kar v redu sicer pa najbolje da izdelaš iz stiroporja mizico in tako po vsakem krogu jih prestaviš malo bolj naprej oz. nazaj)
>>-LP-Blaž->ker je treba neki počet
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

iorek napisal/-a: Tukaj sta sliki zadnjega roba in razporeditev komponent. Čisto spredaj je paket baterij za sprejemnik, zraven motorja je regulator, pogonska baterija pa je 7 celična. Prejh sem sprejemniško baterijo zadaj, pa čoln 'visel' na eno stran.

Kje bi pravzaprav moralo biti težišče? Za letala se mi približno sanja, za čolne pa niti slučajno...

Lp, Tomaž
Lepo izdelan čolniček. =D> =D>
Glede pluja ti moram povedati, da je nos malo preveč iz vode. Premakni akuje naprej. To boš izvedel tako, da izdelaš ''mizico'' po kateri boš poljubno predstavljal akuje. Ko boš ugotovil, kje je ta pravo težišče jih potem tam fiksiraš.
Težišče čolnov je med 33-36% dolžine od krme. Lahko so tudi manjša odstopanja.

Kar se tiče zadnjega roba ta MORA biti ekzaktno oster, tudi za ceno lepote. Včasih je že nanos barve preveč in ne dobiš željenega efekta.
Če bi pogledal naše čolne bi bil presenečen kako izgledajo spodaj. :o #-o
Lp Rado
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Akuje daj bolj naprej, težišče naj je nekje na 1/3 čolna
LP Blaž :)
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, danes sem uspel namočiti čoln v banjo, da vidim, ali kje kaj pušča. Videti je vse suho. Težišče izgleda kar na pravem mestu.

Motor je prava zverina, komaj sem ga ujel, da ni skočil iz banje :-)

Malo bom moral dodelati še hlajenje. Morda uporabiti daljšo silikonsko cevko, da ne bo kakšnih preostrih kolen. Pri patruljnem čolni mi črpa vodo tudi v banji, ker je cevka toliko nižje. Tukaj pa ni nič vode prišlo v cev. Ko sem nato pregledal model, sem ugotovil, da je bil v vodovodni napeljavi precej velik upor. Mislim, da se je cevka preostro upognila. Malo sem spihal vse skupaj in premetal cevko. Zdaj lahko piham skoraj brez upora.

Samo da bo še vreme malo lepše in kakšna ura časa, pa gremo na pravo vodo. :-)

Lp, Gorazd
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 03 Apr 2007, 08:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

=D> =D> =D> =D>
LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Končno mi je uspelo dobiti malo časa in namočiti čoln tudi v pravo vodo. Žal samo potok Raščca, tako da je s trenutno motorizacijo preveč divji za 5m širine, ki mi je bila na voljo. :-)

Težišče je bilo še vedno preveč zadaj in je pri polni moči poskakoval kot žaba. Akuje sem porinil do kardana, kar je umirilo skakanje. Se pa že pri dobri tretini moči postavi na zadnje noge in se dotika vode v glavnem z eliso :-)

Sam pretok hladilne vode je bolj počasen :-( in šele pri večji hitrosti, nekje na polovici moči, se začne nekaj dogajati. Motor je bil, ko sem ga po 15 minutah vzel iz vode, še čisto hladen. Res je, da ni bilo nobene možnosti za daljše preizkuse z večjo močjo.

Malo sem se bal zelo ostrih zavojev pri polni hitrosti, kjer se nagne za več kot 50o in imaš občutek, da bo zdaj zdaj zaril v vodo in se potopil.

Skozi os mi je v čoln prišlo malo vode. Očitno sem iztisnil vso mast iz osi, ko sem ga pred dnevi preizkušal na mizi :-( in nato pozabil na novo namazati os :oops: . Zdaj sem os namočil z oljem, da ne bo kakšne FeO3

Dobil je tudi prvo bojno rano na premcu. Se pozna, da nima vzvratne prestave in se je zaletel v vejo na obali. :evil: :oops: Potrebno bo malo ličanja (za kakšen cm).

Ko bo spet v formi, moram najti kakšno večjo lužo, da se bo lažje peljalo.

Filma žal ni :oops: . Sem moral hkrati paziti na dva majhna fanta in na to, da čoln ni preveč ril po vejah in ločju :-(

Bo pa naslednjič.

Lp, Gorazd
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, tista neznatna ranica je zakitana z epoksijem. Morda, ko bom kaj večjega barval, še tisto malo pobarvam. Zgolj iz estetskih razlogov.

Akuje sem porinil še za pol cm naprej. Dodal bom dva koščka stiroporja, da se ne bodo migali levo desno (trenutno to počnejo za kakšen cm).

Težišče je zdaj nekje na 40-45% od krme. Še bolj zadovoljen bi bil, če bi bilo malo nižje v trupu. Morda dodam še sprejemniške akuje v premec. Se pa bojim, da bi v tem primeru težišče postalo previsoko, saj se premec zelo hitro in visoko dvigne iz vode. Morda pa raje ob os pod pogonske akuje.

Današnja plovna teža je bila 1818g. 8 celic, vijak graupner x32,5.

Antena je bila delno razvita v kabini (se ne morem odločiti, kako bi jo speljal ven, če sploh). Sprejemnik R700.

Lp, Gorazd
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, danes pa tudi video (divx 12M) ali video (wmv 4M) Snemano je v razmerju 16:9.

Ker je potok tako ozek, se vsaka malenkost pozna. Npr. to, da ti otroci premikajo trime in potem ne moreš obrniti na danem prostoru. Pa še menjal sem sprejemnik z R16SCAN,. Ko sem doma testiral, je vse delalo. Pa poskusim zagnati čoln na obali, glej ga jarca, pa ne dela. Nato hitro preklopin na kanala 3 in 4. A ni ga vraga, ker še nisem obrnil serva za smer, je smer ravno zrcalna. Lahko bi na hitro zamenjal na oddajniku, pa se mi ni dalo iskati, kateri je pravi kanal.

Celice so danes še slab centimeter naprej in fiksirane z dvema kosoma usnja, da se ne premikajo. Čoln je stabilen in ne skače več. Ker sem os dodobra napojil z oljem, je tudi notranjost suha :-)

Edino, kar zares pogrešam, je vzvratna prestava :-) Tako se ne bi kar naprej zaletaval v breg :oops: .

Za naslednjo vožnjo sem že prestavil kanala na 2 in 3, da bosta hitrost in smer na različnih ročicah. In pa obrnil bom servo, da ne bo nepotrebne zmede.

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

POLICISKI ČOLN

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Gorazd sem si ogledal video in moram rečt ČESTITAM. Dobro si porihtal in lepo odpeljal, in sedaj pa na tavelikega, da bo za velike počitnice gotov v veselje otrokom. Pa srečno.

LP. cuj cuj :jumpjump:
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci