policijski čoln

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Vmes je seveda sledilo še lepljenje letvic in izdelava kabine.

Slika

Kabina mi je kar dala vetra, ker se ni in ni hotela poravnati, dokler je nisem privezal na šablonsko desko.

po vsakem delu je seveda treba pospraviti, in to je bil končni rezultat včerajšnjega dela.

Slika
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 01 Jan 2007, 17:31, skupaj popravljeno 1 krat.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Seveda pa čoln ne bi bil popolen brez pripadajočega podstavka.

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Danes sem nadaljeval s krivljenjem letvic...

Slika

in izdelavo kabine.

Slika
Slika

Poleg tega pa je tukaj še pogled na ojačitev zadnjega dela kobilice. Žal mi je edino to, da nisem naredil ojačitve od rebra do rebra, kot sem nameraval v začetku. Ampak, kaj se hoče, ko je ura za spat, je treba spat, ne pa olfa nož vrtet.

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Ker pa je čas božiča, je bilo potrebno pripraviti tudi smrekico in vse pritikline, ki sodijo zraven. :lol:

Slika

včasih vlak tudi iztiri...

Slika


Tukaj pa je še ena barčica, ki čaka na svoj trenutek.

Slika
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Takole pa nastaja, ko ima modelar dopust.
Cestitke =D>

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, pa je prišel čas, da zalepim tudi zaključke letvic. To mi je dalo kar veliko dela, ker sem imel težave s pritrditvijo. Pa še ena letvica mi je nekako ratala prekratka. Sem pustil preveč repa na zadnjem rebru.

Slika

Za vsak primer sem vlepil še dva trikotnika med letvici in pokončno rebro.
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 01 Jan 2007, 17:33, skupaj popravljeno 1 krat.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Medtem, ko se letvice sušijo, je čas, da izdelam tudi ostale drobnarije.

Na vrsti so sedeži in armaturna plošča. Mali modelarski oblič pride še kako prav.


Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Proti koncu noči tudi sedeži pridejo na svoje mesto :D

Slika


In, ko se je dan prevesil iz jutri v danes, bo čas, da naredim piko in grem spat. Kar ni za verjeti, da za takšne drobižke potrebuješ večji del noči :o . Pa večina sploh še ni pobrušena in površinsko obdelana. Še dobro, da moram čakati, da bodo letvice zares suhe :D

Slika

Danes pa me čaka veliko brušenje :cry:
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 01 Jan 2007, 17:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Po slikah vidim, da si natresel kar nekaj sprememb, ki jih bom vkljucil v kit kot popravke. Tale trikotna ojačitev spredaj je super, ker je veliko lažje zalepiti letvico - bom uporabil. :P
Tudi povečano ojačitev za cevko hlajenja bom upošteval. Tole okoli hlajenja motorja si nisem cisto na jasnem kako naj resim. Če upostevam +4 mm za cevko hlajenja, bo mogoce v nekaterih primerih v redu, kaj pa ce uporabimo cevko drugacne debeline. Mogoce bi bilo dobro motor privijaciti na rebro, kar me obhajajo dvomi glede tresljajev. Ce os in motor nista dobro v liniji bodo tresljaji kar veliki. Mogoce bo dobrodosla dodatna ojacitev dela pritrditve. Sicer je pa tako, da nekateri sploh nimajo tezav s pregrevanjem motorja, nekateri pa kar velike. :oops:

Drugace pa cestitke za tako pospešeno gradnjo. =D>

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Jaz bi spremenil rebri R3 in R4 tako, da bi bilo več lesa za nosilce.

Na rebru R4 bi naredil nosilec za motor, ob strani pa bi dal še dve leseni palčki med obe rebri za bolj togo konstrukcijo.

Slika

Slika

Rebro R3.

Slika


Rebro R4.

Slika

Ko bom prišel do tega, da bom moral prilagoditi nosilce, bom še malo eksperimentiral, kako bi to najbolje šlo.

Morda namesto okrogle palčke, uporabimo pravokotno palčko caa 20x6 in se jo po potrebi obreže, kjer pride sistem hlajenja. Če hlajenja ni, bi ostala nespremenjena, če pa hlajenje je, potem pa izžagamo ustrezni del. Trdnost pa bo še vedno dovoljšna.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Malo sem spet pogledal na načrt. Ideja z bukovo ali smrekovo letvico 20x6x115 bi bila čisto dobra, pa še skoraj nobene spremembe ni potrebno delati v načrtu razen povečati luknje in nosilec za motor na R3.

Tako lahko vsak, ki bi želel izvesti vodno hlajenje, ustrezno pobrusi/poobla obe letvici in ima dovolj prostora za montažo motorja.

Za vgradnjo sprejemnika bi predelal tudi rebri R5 in R6 na levi strani in sicer bi izvedel enako, kot imaš mizico za servomotor. Tako pridobiš mizico za sprejemnik, ki je dovolj oddaljena od dna, da je morebitna poplava ne bo kar tako zalila. Na to mizico bi ob levem robu prilepil letvico, da sprejemnik ne pada ven. V rebru R6 bi pod mizicama naredil odprtine za kable. Prav tako bi v mizici za sprejemnik naredil odprtino za kable pri rebru R6.

Regulator hitrosti mora biti čim dlje od sprejemnika, zato bi mu privoščil prostor med rebri R4 R5 na strani servomotorja. Tukaj smo omejeni z dolžino signalnega kabla do sprejemnika, ki ja caa 30cm. Na tem delu bom najverjetneje vlepil kakšno deščico ali palčko, ki bo služila kot nosilec regulatorja, da se ne bo premetaval po trupu.
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 16 Jan 2007, 22:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

To bi bilo v redu, samo celo konstrukcijo je treba toliko spremeniti, da je rebro, na katerem je pritrjen motor pod pravim kotom, oz. pravokoten na os.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, končno je ogrodje osvobojeno.

Slika

In še malo za gušt.

Slika


Ostalo pa, ko se posuši lepilo do konca.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Pravzaprav ne. Morda bo bolje, da dodaš posebno letvico, ki bi bila montirana pod kotom in bi segala do dna.

Slika

Morda pa namesto lesene letvice damo košček vitroplasta ali pa aluminijasto ploščico, ki bi povečala hladilno površino motorja.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Danes mi je ostalo veliko brušenje. Najprej sem se lotil ogrodja. S papirjem 60 sem obrusil vse letvice do reber.

Slika

Slika

Seveda tukaj ne moreš biti preveč nežen, saj je potrebno obrusiti skoraj 2mm materijala. Zato pa tudi kakšno rebro popusti :cry:

Slika

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Medtem, ko sem čakal, da se rebro posuši, sem zbrusil reševalne obroče. Kako lepo zaobliti okrogle dele, če nimaš stružnice? Preprosto. Vzel sem dva koščka odpadne vezane plošče in mednju stisnil moj obdelovanec. Nato sem vzel baterijski vrtalnik in ga nastavil, da se je vrtel v levo. Tako sem hitro in brez truda s papirjem 60 najprej na grobo obrusil zunanji rob reševalnega obroča in ga na koncu zgladil še s papirjem 160.

Slika

Končen rezultat je prav zadovoljiv.

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Nato je sledilo še brušenje kabine.

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Tako, vsa drobnarija s kabino vred je pripravljena za barvanje in končno montažo.

Slika

Slika
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Sedaj pa je potrebno preveriti motorizacijo.

Slika

Žal se je izkazalo, da je os samo 16cm namesto 22. :cry: Bo potreben ponovni obisk kakšne modelarske trgovine.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Kot sem pričakoval, je nosilec motorja 4mm previsoko, če vgradim vodno hlajenje. Zato sem nalepil dve smrekovi letvici 5x10 na obe paličici fi 6, ki tvorita originalni nosilec. Paličici bo potrebno obrusiti, da se bo naredil prostor za hladilni sistem. Potem pa bosta seveda pretanki, da bi še držali motor.

Slika

Kot zadnji dodatek pa sem dodal še prečno letvico, ki povezuje nosilec motorja z gredljem in prenaša težo motorja na konstrukcijo.

Slika

Razmišljam, da bi vsaj spoje letvic in reber ojačal še z epoxyjem.
Zadnjič spremenil GorazdK, dne 01 Jan 2007, 17:38, skupaj popravljeno 1 krat.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Tako, zdaj mi je preostalo le še brušenje in dokončanje krmila, veliko brušenje palube in prekrivanje trupa s furnirjem, ko enkrat dokončam nosilec motorja :) .
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

=D> =D> Zelo lep izdelek bo tale čoln
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 2R »

Če imaš na voljo epoxy je najbolje celotno notranjost premazati s smolo. Na ta nacin bos dobil najboljšo zaščito, če slučajno v notranjost prodre voda. Pa še najlažje boš očistil morebitno olje, ki ga meče iz osi.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
A6_quattro
Profesor
Prispevkov: 1169
Pridružen: 08 Sep 2006, 15:11
Kraj: lj

Odgovor Napisal/-a A6_quattro »

namaz iz prozornim lakom za les...bo najlazje.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Žal imam na voljo samo malo epoxija :cry: Vendar upam, da ga bo dovolj vsaj za motorni prostor.

Nova os je že tukaj in ima fiksen priklop na os motorja, brez kardana. Tako ne bom rabil komplicirati z nosilcem motorja, saj bo privit direktno na os.

Bom pa z epoxyjem in tkanino pritrdil os.

Lp, Gorazd
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci