popravilo vesla za kajak

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
supermico
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 Mar 2015, 09:48

popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a supermico »

Pozdravljeni,

Ker sam s tem nimam veliko izkušenj, upam, da mi boste mojstri umetnih smol in steklenih vlaken znali pomagati. Sicer ni ravno maketarstvo, spada pa v čolnarsko sekcijo. :D
Doma imam Prijonovo veslo za kajak iz karbon kevlarja, ki pa je potrebno popravila. List vesla je namreč počen po širini, tako kot je označeno z rdečo na sliki. Razpoka je vidna na obeh straneh. Veslo je namenjeno divjim vodam, zato prenaša kar nekaj zlorabljanja in je bilo enkrat že očitno popravljano. Ob robu na zadnji strani lista je ena plast začela odstopati, ob moji pomoči pa sem potegnil celo plast tkanine z vesla. Mislim, da je bila ta plast dodana naknadno (popravilo oz. ojačitev).

Slika

Mi lahko svetujete, kako naj se lotim popravila? Če razpoko samo napacam z epoksijem, verjetno ne bo držalo? Razmišljal sem, da bi razpoko utrdil s 5 cm trakom steklene tkanine počez na obeh straneh vesla, potem pa še čez to dal novo plast tkanine čez cel list na zadnji strani. Ali naj utrdim samo razpoko počez in dam še en trak vzdolž vesla, po sredinskem grebenu?
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a Icoman »

kolk stane novo veslo tega ranga?
šmergl itaq rulz
supermico
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 Mar 2015, 09:48

Re: popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a supermico »

Preveč. Od 300 do 450 €... :whistle:
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Čez razpoko daj pod 45 Stopinj odrezano karbonsko tkanino gramaže 160-200g.Trak cca7 cm,nanjega 6cm,pa še enga 5cm kot bi zlagal v pramido.Na vrhu za boljši finiš pa 80 g stekleno tkanino.Vse skupaj pokriješ z folijo(dobiš v cvetličarni) ter stisneš.Če imaš možnost daš vse skupaj še tempirat na 60 stopinj.
Najprej narediš eno stran,drugi dan pa drugo in si zmagal.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a slayer »

Pri popravilu laminatov je potrebno okrog razpoke najprej postopoma stopničasto obrusiti (prebrusiti tkanine) čez nekaj tkanin ,da povečaš površino za naleganje nove laminacije.Potem v vdolbino polagaš nove plasti dokler nazaj ne dosežeš obstoječe debeline laminata.Samo nove tkanine čez razpoko ne bodo zadostile (ali pa samo kratkoročno) trdnosti vesla...Se bo pa povečala teža.
Lp.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ja seveda to sem pa pozabil napisati.Pobrusit toliko da se pokažejo "mucke"
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
supermico
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 Mar 2015, 09:48

Re: popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a supermico »

Sem probal pobrusit. Na zadnji strani gre lepo, ker je malo več materiala, na sprednji pa je plast epoksi čisto tanka in hitro prideš skozi do tkanine, ki pa se ne brusi ampak cefra (kevlar).
Kolega mi je dal en kos steklene tkanine 300 g, ki je ni nikoli uporabil. Bo ta tkanina predebela če jo uporabim?
Koliko pa rabim smole in trdilca za tako popravilo?
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: popravilo vesla za kajak

Odgovor Napisal/-a slayer »

Kot je napisal 'Ludwe' raje uporabi karbon,ki je veliko močnejši kot steklenka.Po moje je 300g pre grobo in težko.Epokxya pa za to popravilo ne rabiš veliko.Po moje moraš to uspeti sanirati z cca.50g že zmešane smole saj tkanine ne smeš izdatno prepajati,ker preveč smole(moker videz površine)samo zmanjša trdnost in poveča težo.Končni videz še svežega laminata mora dati izgled že skoraj suhe površine.
Lp.
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci