začetniški problemi

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
enzo
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 Apr 2013, 12:23
Kraj: maribor

začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a enzo »

zdravo!

sem nov na tem forumu in pred kratkim sem si omislil čoln, ki bi ga vozil zgolj za sprostitev. ob prebiranju foruma sem naletel na stvari, ki mi niso popolnoma jasne, zato sem se odločil, da sam odprem novo temo in vam zastavim par vprašanj.

1. trup sem naredil iz reber, ki so iz 4 mm debele vezane plošče in jih nato prekril z 2mm debelo balso. pa me zanima če je potrebno model dodatno ojačati še z eno plastjo steklenih vlaken?

2.doma imam krtačni motor iz enega avta, ki sem ga pred letom dni razbil v košče pa me zanima, ali je hlajenje potrebno in ali imate kakšen nasvet kako izdelati nosilec motorja? še link do slike motorja:http://www.anticsonline.co.uk/l.aspx?k=2587430

3. ali so ti čolni primerni tudi za slano vodo?

še slika
Slika

že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore
LP
LP Enzo
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a robar »

Živjo,
glede gradnje naj ti odgovorijo kolegi, ki imajo več izkušenj, glede motorja pa lahko rečem, da moraš upoštevati naslednje:
Krtačni motor iz avta lahko uporabiš, če je velikost čolna primerna teži motorja. V podobne čolne dolžine 600mm paše motor težak od 150-200g. Motor verjetno lahko z vijaki pritrdiš na kos vezane plošče, tega pa prilepiš, kjer ti najbolj ustreza. Vsak motor lahko dela brez dodatnega hlajenja, če ga preveč ne obremenjuješ. Če rabiš več moči, je treba povečati hladilne površine ali montirati cevke za hlajenje z vodo. Velikost propelerja boš moral določiti s preizkusom, da bo motor deloval z optimalnim tokom.
Robar
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a miharix »

enzo napisal/-a: 1. trup sem naredil iz reber, ki so iz 4 mm debele vezane plošče in jih nato prekril z 2mm debelo balso. pa me zanima če je potrebno model dodatno ojačati še z eno plastjo steklenih vlaken?
Za tak čolniček ni treba komplicirat s steklenimi vlakni. Le dobro ga polakiraj, za lep finiš pa šprickit,brušenje,kitanje,brušenje,avtolak,poliranje.
enzo napisal/-a: 2.doma imam krtačni motor iz enega avta, ki sem ga pred letom dni razbil v košče pa me zanima, ali je hlajenje potrebno in ali imate kakšen nasvet kako izdelati nosilec motorja? še link do slike motorja:http://www.anticsonline.co.uk/l.aspx?k=2587430
Privijači ga spredaj ali pa preko njega upogni alu ploščico in ga privijači na VP na dnu čolna, hlajenje pomojem ne boš rabil, če pa bo po prvih vožnjah sumljivo vroč pa dogradiš.
enzo napisal/-a: 3. ali so ti čolni primerni tudi za slano vodo?
Z tem nimam izkušenj a kolikor vem ni najbolj zdravo, če pa že pa ga takoj po vožnji temeljito speri z navadno vodo in dobro obriši.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
enzo
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 Apr 2013, 12:23
Kraj: maribor

Re: začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a enzo »

hvala za nasvete. bom jih upošteval in sporočil če je uspelo.

LP
LP Enzo
ciciban
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 11 Sep 2006, 12:32

Re: začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a ciciban »

Pozdrav!

Jaz sem gradil enak model. Prekril sem ga z 25g tkanino. Izdelava nosilca pri meni ni bila potreba, ker sem kupil takšno os, ki že ima prirobnico za motor. Motor iz avta velikosti 540 bo čisto OK. Težava je lahko samo, če imaš motor, ki se res hitro vrti.

BTW Moj model najdeš v temi Merkur.
BORN TO BE WILD!!!
enzo
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 Apr 2013, 12:23
Kraj: maribor

Re: začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a enzo »

Super hvala bom pogledal.
Menim da se bo vrtel dovolj hitro. Morda še vprašanje: koliko plasti lakaje potrebno da bo les dobro zasciten?
LP Enzo
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Jaz ponavadi lakiram trikrat. Po prvem lakiranju pa obrusi površino, ker bo ta še malo hrapava. Potem pa še dva nanosa. Lakiraj tudi notranjost čolna.
Čolni se lahko spuščajo v morju. Po spoščanju pa jih je dobro oprati s sladko vodo.
LP Niko
enzo
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 Apr 2013, 12:23
Kraj: maribor

Re: začetniški problemi

Odgovor Napisal/-a enzo »

Hvala za nasvet
LP Enzo
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci