Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Pozdravljeni.

Svoj zadnji čoln sem zgradil dalnega 90 ali 91 leta. Ker me je zadeva zopet prijela nazaj in ker je bilo precej stvari pozabljenih, me zanima čisto začetniško vprašanje:
je možno na osnovi tipa motorja predvideti za kakšno težo bi bil.
Doma mi leži nekaj novih krtačnikov serije 700 in kot savinčanu mi jih je škoda vreči stran. Razmišljam o ''future'' obliki jahte, dolžine tam okoli 1.3 do 1.5 metra, zgrajena iz 4mm topol vezane plošče(zaradi same dolžine in oblike jahte, ki je brez večdelne kabine).
Motorje bi dal verjetno na 5S lipote. Rabil bi še vedeti velikost in korak elise.
Os bi bila klasična, pod kotom(te tanove na zajlo so mi popolna neznaka ).

Hvala za vaše odgovore.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
filius
Freak
Prispevkov: 775
Pridružen: 30 Dec 2006, 11:26

Re: Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a filius »

Zanima me podobna zadeva, delam model hidrota, mer caa 550Ă—250mm, doma imam motorček LRP V10 ki bi ga uporabil v njem, sedaj me zanima vsaj neka približna "mera" elise zanj.

Nekaj več podatkov o motorju:http://www.lrp.cc/en/products/electric- ... 2/details/

@Buschi upam da ne zameriš ker sem si sposodil temo.
Mladost je norost, ki skače čez jarek tam kjer je most!
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Ma ni pene.
Čeprav mislim da obstaja neka kalkulator tle na forumu za izračun elis.

Mene, starega kljuseta, pa se od mačkov očitno nihče ne bo usmilil.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Slika
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Re: Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Model dolžine 1.3 - 1.5 m z "700" motorjem je samo za penzioniste po 90 letu starosti (pa tudi če jih noter vtakneš 4 ne bo šlo nikamor). Za tak čoln bi bili
primerni edino v primeru da se ti gre za prikaz plovbe MAKETE - vendar bi bilo za to primerno bolj poganjat čoln z 3S lipoti. Za 5S + "700" pločevinka so bolj primerni malo manjši čolni skupine Mono 2.

Glede hidrota - jaz ti priporočam nabavo kakšnega kitajskega brezkrtačnika velikosti 380L - stvari so tako poceni da se ti
ne splača imeti zafrkancij z krtačnim motorjem - naštimat hidro čoln da bo pametno zglisiral z krtačnim motorjem ni mala malica.
Razlika je pa kot dan in noč - posebno če nimaš izkušenj.
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a Buschi »

AnteJ, hvala za odgovor.
In kaj bi po tvojem pasalo v tak model...mogoče bolj ugibanja, ker teže še ne vemo.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Re: Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Vprašanje kaj nameravaš s čolnom - rabiš hitrost ali relativno mirno vožnjo (60 km/h) - glede na to kar si opisal zgoraj bi rekel bolj drugo.
Z osjo pod kotom - po možnosti še z propelerjem pod vodo bo kaj več težko doseči - jaz bi kot minimum predlagal motor Leopard LBP5674/4Y,
10S2P celice 5000 mAh, propeler bi moral najti nekar kar vozijo v FSR-V kategorijah (premer ne vem - 40-45 mm ?!). Se moraš zavedati da če delaš
tako velik čoln se ti ne splača šparat pri komponentah - za zgradit lupino takega čolna boš potreboval vsaj mesec dva trdega dela, potem pa vanj ni vredno vlagat neke komponente za katere veš da te bodo že vnaprej omejevale (toga os, etc.).

Prvo se vprašaj kaj hočes - čoln ki bo neka maketa (polmaketa) nekega realnega čolna - tu ne smeš pročakovati nekih hudih performans ker ti čolni enostavno niso narejeni za hitrost ampak za izgled. Druga stvar je če malo zanemariš izgled (ne kopiraš velikih čolnov) in narediš nekaj, ki je narejeno za hitrost - če te zanima drugo je bolje kupiti neko kolikor toliko preverjeno lupino npr. http://www.hpr-powerboats.ch/Produkte/hpr-010-mono/ za katero veš da je stvar kolikor
toliko poštudirana.

Jaz ti odsvetujem gradnjo tako velikega čolna če je tvoj namen da boš dosegel večje hitrosti (60+ km/h) in nimaš za to dovolj velikega kupa denarja in živcev.
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Se da izračunati teža/velikost glede na uporabljen motor

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Uf, 60 km/h...pa kaj ste nori? 30 max.

Kaj podobnega:
Slika
Mentor modelarskega krožka.
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci