Gradnja ladije

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a impulse »

Po mojem čisto prvem čolnu in izdelku iz lesa, sem se odločil, za izdelavo ladije. Ideja za to ladijo, je predvsem zabava.

Ladija naj bi bila malce večja (višji trup), da bo kos kakšni brzici na Ljubljanici, kjer lahko nemoteno spuščam čolne.
Na zadnjem delu ladije, pa bo pristajališče za helikopter, kjer naj bi se pristajalo z RC helikopterjem (v mislih imam koaks helikopter v smislu Lame ali nekaj podobnega).
Že nekaj časa razmišljam o takem projektu. Prilagam skico, kako naj bi ladija zgledala. Narisal sem tudi eno rebro, da si lahko jaz lažje predstavljam obliko in velikost.
Za voljo stabilnosti sem predvidil, ugrez cca 8 centimerov.
Ne vem, kaj bi dal za pogon. Ker to ni gliser ni potrebe po neki nori hitrosti... bi si pa želel, da bi lahko plula proti toku v mirni reki. Bi bil speed400 premalo za tako ladijo?
Priponke
Skica ladije.
Skica ladije.
ladija_mala.jpg (35.13 KiB) Pogledano 3137 krat
Skica rebra.
Skica rebra.
rebro_malo.jpg (23.07 KiB) Pogledano 3137 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a brejker »

Ob takih dimenzijah nastane kar nekaj volumna znotraj barke.
Več volumna-več vzgona.
Več vzgona-manj vgreza.
Barka bo velika čez en meter. Malo preračunaj kakšen material boš uporabil in koliko te bo projekt koštal.
Jaz bi ti priporočal izdelavo iz stiropora ali stirodura. Tako, ne bi dal za material več kot 10€ oz. ga najdeš v kakšni kleti ko ostane od izolacije.
Speed 400 je zagotovo premalo za tako velik čoln.

Najprej začni z barko in ko bo dovolj daleč poročaj. Na to ti bomo priporočali motor.

lp
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Upam,da nisem "kiksnil",ker se mi neda kaj dosti preračunavat........ampak,da to barko potopiš za 8 cm rabiš 32kg bremena.......?
Slika
Uporabniški avatar
urbyy
Razpravljalec
Prispevkov: 104
Pridružen: 24 Jun 2011, 17:31
Kraj: Novo mesto

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a urbyy »

Al bo dal notri kar akumulator od avtomobila :D :D :D
se bo pač malo dljee vozil 8) 8)
ampak res kje boš dobil 32 kg ????
leti že leti, sm kako leti je zdej uprašanje :P
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Kaj pa če se spodnji del napolni z vodo?
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a impulse »

Ugrez 8 centimetrov je plod moje domišljije. V mislih sem imel stabilnost. Če bi bila varianta, da bi bila ladija stabilna pri manjšem ugrezu, ne bi kompliciral. ...Stabilnost pa bi rad zagotovil zaradi pristanka helikopterja. In sicer me skrbi, kaj se zgodi v najhujšem možnem primeru. Torej, da helikopter pristane na rob ploščadi. Tam je namreč največja nevarnost, da se ladija nagne in "skipa" helikopter v morje.
Te stvari se da jasno preračunati. In jih nameravam. Samo prej bi si želel, da podate mnenje o trupu, ki ta trenutek dela največ sivih las.
Trup sem mislil narediti enako kot je predstavljeno v tej temi: viewtopic.php?f=86&t=65650
Samo, da bi ga strezno spremenil, glede na vzorčno rebro, ki sem ga pripel uvodnem sporočilu v tej temi.
Mene v tem trenutku najbolj zanima vaše mnenje o trupu. Jaz sem mnenja, da bi takšen trup (predelan glede na moje rebro v začetku teme) moral biti dober, za ladijo katero bi rad naredil.
Zdaj si samo še želim slišat od izkušenega modelarja, "Da, vredu bi bil." ali "Ne bi bil vredu, zato ker... ...narediti moraš TAKŠEN trup..."
Ko se odločim za trup, se bom ukvarjal z materiali, pogoni in ostalim...
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Še moje modrovanje.
Rebra, ki si jo narisal (celotna višina naj bi bila 8 cm, ali celo manj) je v redu za zadnji del. Kaj pa spredaj? Kako bo speljan klun? Pa še ob taki rebri bi moral narisati spodaj dve črti - črto linije dna in linijo boka. Tudi na skici naj se to vidi, pa bo bolj razumljiva.
Lahko pa delaš ravno dno (brez črte boka) potem pa razmisli o prehodu v klun in krmo.
Sicer pa vzemi en karton iz njega reži dele in jih lepi s selotejpom. Sicer to ne bo za v vodo, boš pa ugotavljal kaj prinese kaka oblika in kaj še manjka do tvoje zamisli.
LP Niko
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a impulse »

Po nasvetu, sem naredil približek trupa iz kartona. Sem kar zadovoljen. Samo zadnje prvo rebro (tisto pred kljunom ladije), sem naredil premajhno. Zdaj premišljujem, če ga sploh potrebujem. Bi kar iz predzadnjega nakrivil les, pa bi bila odlična krivina. Slike priložene.
Priponke
Ladija1_karton-1_mala.jpg
Ladija1_karton-1_mala.jpg (90.61 KiB) Pogledano 2971 krat
Ladija2_karton-1_mala.jpg
Ladija2_karton-1_mala.jpg (76.91 KiB) Pogledano 2971 krat
Ladija3_karton-1_mala.jpg
Ladija3_karton-1_mala.jpg (87.91 KiB) Pogledano 2971 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Rebra obrni navzdol in jih pritrdi na šabonsko desko. Za kontrolo linij pa vzemi dve letvici 3x3 mm (ali kaj podobnega - ne pretogi) in z njima ugotavlja kako se izidejo krivine. Postavljaj ju levo in desno v različnih višinah. Ko bodo linije prave se bosta vsepovsod dotikali reber.
LP Niko
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Ne bi rad izpadel pesimist, ampak predlagam ti da poskusiš enkrat pristati s helikopterjem na deščici 25x40cm nekaj metrov stran od sebe (simulacija pristanka na tvoji ladji) - tako boš lahko ocenil ali je pristajalna ploščad dovolj velika ali bi jo veljalo še kaj povečati.

Kar se tiče same stabilnosti predlagam, da postaviš ploščad kar se da nizko, torej čim bližje vodni gladini. Sicer je mikro helikopter v primerjavi z ladjo peresno lahek (nekje 100g proti recimo 10kg), ampak previdnost ni odveč. Seveda moraš potem ustrezno oblikovati tudi nadgradnjo, da ne bo ovirala rotorja.

Vsekakor pa pohvale za ambiciozno zastavljen projekt in želim ti da ga izpelješ do konca.
LP
Janez
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a impulse »

Po dolgem premisleku in nasvetu ljudi, katerih mnenje nadvse cenim, sem se odločil, da se bom odpovedal gradnji ladije in bom projekt prestavil na čas, ko bom imel več iskušenj ter znanja. Zdaj, pa sem pred novo dilemo. Kaj zgraditi?
Kaj hočem? V neposredni bližini imam Ljubljanico. Reka je popolnoma mirna (skoraj kot jezero). Torej bi si želel nekaj za v reko. Nekaj trpežnega in močnejšega, kot je bil moj prvi čolniček (krap) s speed400 motorčkom.
Kakšna ideja, kaj bi ustrezalo temu opisu?
impulse
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 15 Jul 2007, 15:22
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja ladije

Odgovor Napisal/-a impulse »

@LangusJ

Pristajanje helikopterja je bilo testirano na stacionarni ploščadi v velikosti predvidene ploščadi na ladiji. Pristanek je bil brez težav. Celo ko se je ploščad premikala (vlekel sem jo po dvorišču), se je izkazalo, da je pristanek možen. Se pa strinjam, da bi bila stvar nad vodo rahlo tvegana in bolj živčna. ...ampak kot sem rekel. Ideja o takšni ladiji ostaja, izvedba pa bo počakala.
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci