Izdelava čolna KRAP

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

Lep pozdrav sem začetnik v modelarstvu ter me zanima nekaj stvari glede elektronike v čolnu. naslednji vikend začnem z izdelavo čolna krap in me zanima sledeče.

Tale polnilec :
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=7028

Ta motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=8595

nevem pa katere baterije pridejo v poštev, krmilnik hitrosti koliko A ter servo.

Lp. in hvala za odogovore
NDagarin
Tekmovalec
Prispevkov: 414
Pridružen: 11 Jul 2011, 15:13
Kraj: Škofja Loka

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a NDagarin »

spodaj ti piše..da priporočajo baterijo 2-3 nad 2200mah..se pravi vzemi nekaj takega ane..serv lahko vzameš z metal gear ali plastičnimi zobniki..ne rabiš nekaj nevem kaj za tole ladico..razn če želiš ga še za kaj imet in želiš imet močnejšega..

glede regulatorja uzemi nekaj kar podpira baterije 2-3s
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Kateri motorček priporoča konstruktor modela..?

Tale motorček se mi zdi da ima malo preveč kv..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

hvala za vse nasvete zanima me kaj pa pomeni ob bateriji 30C ... 40C in podobno?
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

po spet dolgem času da se malce javim, gradnja napreduje v kratkem tudi kakšna slika ko poslikam.
zanima me pa sledeče motor bom dal speed 400 8.4V

kakšne baterije potrebujem so 3s 2200mah 30C dobre? rad bi da bi model imel v vodi 30-60min
za speed 400 me pa zanima kakšen regulator rabim 20-30A ?

hvala za odgovore

lp, micho
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Motor speed 400 bo kar pravi za tvoj čoln. Bo pa imel težke pogoje. Lipo baterija 3s ima polna 12V napetosti. Če bo motor grajen za 8V bo to 50% presežek. Zna ti ga kar hirto skurit. Tudi kapaciteta bo premalo za 30 min vožnje. Pri 12V napetosti bo ta poganjala več kot 10A toka skozenj. Recimo 15A (čeprav to bolj ugibam, ker nisem meril. Lahko pa sam izmeriš). Če bi hotel vožnjo 1 uro, bi baterija morala imeti 15Ah kapacitete ali 15000 mAh - takih kolikor jaz vem, še ni. Za pol ure pa 7500 mAh - te bi pa že lahko našel. Je pa še ta omejitev, da Lipo celic ni dobro povsem isprazniti, ker jih s tem uničiš. Končati je dobro tako, da ostane 20 do 30% kapacitete.
Lahko pa kupiš več baterij in jih menjaš, ko se spraznijo.
LP Niko
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

hvala za odgovor, bi bilo mogoče bolje 2s?

tole
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Pack.html

ali pa
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

pa bi potem vzel speed 400 7.2V, mi bo 20C to gnalo dovolj :)?
Uporabniški avatar
KlemenC
Razpravljalec
Prispevkov: 135
Pridružen: 01 Jan 2011, 20:22
Kraj: ljubljana

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a KlemenC »

1. baterije so čisto vredu, pazit pa boš mogel glede napetosti v bateriji saj so to lipo baterije. 20C bo čisto dovolj za tvoj speed 400 :D :D :D


lp, Klemen
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

naročena RV naprava 4 kanalna, vodno hlajenje za speed 400, 35mm krmilo ter 25mm vijak 3kraki, ta teden dobim tudi polnilec, in nato še naročim paket iz hobbyking baterije ter nekaj malega :) slike bodo po tem vikendu :) lp
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

prispel tudi polnilec za baterije Vantage B6s+ Balancer/charger :)

Slika

Slika
zanima me pa ko ima polnilec na strani 3 pine in piše temp lahko tukaj priklopim temperaturni senzor in čemu služi? lp
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

in slike... ni čist natančno malce sem tudi zadevo priredil :) ampak za prvič bom zadovoljen, robovi pridejo pa pokitani + zbrušeni saj sem pozabil rezati pod kotom 45° :) bo pa naslednji model lepše izdelan, jutri sledijo še slike kabine ki sem jo tudi priredil po svoje, kakšen komentar zaželjen :lol:

Slika

Slika

Slika

Lp, Mico
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

malce napredka, čoln pokitan slike sledijo ko bo pokitan ter zbrušen do konca, prispela rv naprava 4 kanalna walkera ter speed 400. me pa zanima če kdo mogoče ve kje bi lahko dobil še kakšen sprejemnik ki bi ga lahko uporabil z walkero?


evo oddajnik
Slika

ter speed 400 :)
Slika
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

ali kdo od "profijev" oz poznavalcev spremlja za stvari ki se mi začetniki trudimo ter potrebujemo kakšen nasvet? :) lp
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Jaz ti svetujem stvari, za katere vem da držijo. O sprejemnikih za 2,4 GHz pa nimam pojma (sam uporabljam 40 MHz). Najbolje bo, če vprašaš v temi o vodenjih, ali pa pogledaš kaj priporoča proizvajalec tvoje naprave (kar pa mislim, da ni tako težko pogledat).
LP Niko
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

hvala Niko, sem sam ugotovil da nevem če mi bo tale sprejemnik + oddajnik prišel v mojem primeru prav saj je sprejemnik 2 kanalen in mislim da je naprava mišljena samo za Heli sistem :)
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

mene pa zanima če kdo ve kje se da dobit te konektorčke v Celju ali bližnji okolici :) http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 20pc_.html , če pa ma kdo kak gram fraj pri naročilu se pa priporočam :) slike gradnje pridejo v nedeljo, skratka model je pokitan v nedeljo ga pobrusim, servoti naročeni ... :) skratke skos se nekaj dogaja :) naslednji teden se pa še lotim napajalnik iz računalnika predelat da mi bo prišel prav za polnilec

lp, micho
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Predno boš naročal konektorje preveri kakšni so na bateriji ki bo noter. Potem pa rabiš dva para takih (sicer enega pa pol, tista polovička pa za polnilni kabel). Moje mnenje je, da so izbrani konektorji preveliki. Nekaj konektorjev imajo tudi v Conradu.
LP Niko
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

preveliki? da bi dal 3mm ali pa 3.5mm? v celju sem bil v žarnici, elektronabava, hte, conrad in nikjer nimajo karkoli podobnega modelarskim konektorjem. vrjetno si bom tak turnigy 9x naročil iz Hobbykinga ter bom zraven še konektorje naročil, http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html lahko tale turnigy uporabljam tudi za ladijske čolne ali mi priporočate kaj drugega? baterije pa bojo 2s 2200mah ter 30A regulator, lp micho
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Vodenje bo sigurno v redu. Uporabil ga boš lahko za vse modele, ki si jih boš zaželel.
S konektorji pa je tako: trenutno (vsaj kolikor jaz vem) dajejo na manjše baterije rumene konektorje, ki zadovoljijo tokovom do 50A. Naroči takih en paketek pa bo.
LP Niko
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

dajejo na manjše baterije rumene konektorje, ki zadovoljijo tokovom do 50A. Naroči takih en paketek pa bo.
imam porabo od 60-90A in ni s temi konektorji nobenih problemov,tako da dokler ne prekoračiš te meje so čisto vredu,pa še enotne lahko imaš na vseh modelih....
Slika
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

hvala za vse nasvete, bom naročil v kratkem ko zberem dnar na kup :)) me pa zanima za speed 400 kateri regulator bi potreboval ter ali potrebujem tudi programator? ker ko bom naročil iz hobbykinga bi to v enem kosu naročil, jutri pa dodam slike od mojega "športnega krapa" iz cool-pc že čakam 14 dni na krmilo, hlajenje za speed 400, ter propelek, os pa bom tudi v kratkem nabavil, 15cm za speed motorje, ali je bolje da sta motor in os v isti legi ali uporabil "gibljivo" sklopko? lp, micho
Micho
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 25 Apr 2012, 16:59

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a Micho »

...obljubljene slike :) ta teden dobim os, servote, (mogoce ze tudi baterije), izdelati še morem nosilec motorja, ki pa bo tudi malce prirejen.

Kakšen komentar? :)

Slika

Slika

Slika

lp, micho
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Izdelava čolna KRAP

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Micho napisal/-a:...obljubljene slike :) ta teden dobim os, servote, (mogoce ze tudi baterije), izdelati še morem nosilec motorja, ki pa bo tudi malce prirejen.

Kakšen komentar? :)

Slika

Slika

Slika

lp, micho
Nekaj nasvetov...

-Pokrov modela naredi tako, da ga ne boš rabil zapirati z vijaki, vendar da ga boš prelepil z izolirnim trakom, tako boš preprečil vdor vode v notranjost in tudi če boš moral kdaj na hitro odpreti pokrov (ponavadi se iz neizkušenosti pokadi kakšen regulator ali kaj podobnega :P )

- Priporočam fleks osovino, z togo se bojim da bo model "poskakoval", če kaj potrebuješ mi povej, pa lahko kaj narediva.

-Nredi tudi vodno hlajenje motorja (aluminijasta cev natesno ovita okoli motorja), saj boš le tako podaljšal njegovo življensko dobo pa tudi teste bo prestal z kakšnim večjim propelerjem.

-Še povej kakšno krmilo si izbral in kolikšna je teža trupa brez komponent?
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci