Katere barve za ABS trup čolna

Vsa čolnarska tehnika, ki ne pase drugam.

Moderatorji: Intruder, tornado

Odgovori
Jure K.
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 14 Jun 2017, 18:40
Kraj: Kranj

Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a Jure K. »

Kot že naslov pove, me zanima s katerimi barvami naj pobarvam trup in ostale dele čolna, ki so iz ABS plastike. Za spreje za leksan vem, da ne pridejo v poštev ( z njimi sem že delal na parih avtomobilskih karoserijah iz leksana), dognal sem pa, da morajo biti barven na akrilni osnovi.
Ali so Tamiya TS spreji primerni za tovrstno barvanje ali ne oziroma kaj priporočate.

Prosil bi še kakšen je postopek barvanja ABS trupa, se pravi v smislu kakšno zaporedje - brušenje s finim šmirglom, prvi nanos, brušenje s finim šmirglom, drugi nanos....., ali je potrebno na koncu prelakirati ali ne......

Gre se pa za tale Graupnerjev model:

https://www.graupner.de/Lotsenboot-Mult ... t/2155.V2/

Sem dokaj nov v tem hobiju zato so vsakršni predlogi in odgovori v tej smeri toplo dobrodošli.

Lep pozdrav,
Jure
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a slayer »

Zdravo,

Tukaj je lepo opisan ves postopek.Upam,da bo kaj pomagalo :-?
https://www.offshoreelectrics.com/how-to-spraypaint.php

Lp.
Jure K.
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 14 Jun 2017, 18:40
Kraj: Kranj

Re: Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a Jure K. »

Super, hvala za link, prav nekaj takšnega sem potreboval, da pogledam korak za korakom kako se je potrebno lotiti zadeve.

Hvala,

lp,
Jure
Jure K.
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 14 Jun 2017, 18:40
Kraj: Kranj

Re: Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a Jure K. »

Še eno stvar bi vprašal, predno se lotim nakupa in sestavljanja modela.
Ali se barva pred samo sestavo najprej posamezne dele v želeni barvi ( lažja varianta), ali je treba najprej sestaviti celotni model in potem barvati v želenih barvah ( težja varianta)?
In še, ali bo sekundno lepilo prijelo na že pobarvan del ali bo stopilo barvo?

lp,
Jure
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a slayer »

Dele čolna ,ki tvorijo celoto (trup in paluba) najprej zlepi in potem barvaj s pomočjo maskiranja (abdekanje).Ostale dele ki niso pomembni za trdnost modela pa lahko barvaš kasneje vendar je potrebno na mestu lepljenja barvo odstraniti ali pa že prej preprečiti njen nanos s koščkom maskirnega traku.Maskirni trak je lahko samolepilni krep papir v traku ali pa boljši maskirni trak (npr.3M) ,ki ga dobiš v bolje založenih trgovinah z barvami in laki.Boljši maskirni trak (npr,3M...) ti da boljše rezultate ,ker pusti bolj oster rob barve in se ga da tudi bolje lepiti-'peljati' po raznih krivinah modela.
Tam kjer se model lepi je dobro predhodno rob ali ploskev rahlo pobrusiti s smirkovim papirjem...potem bolje drži.
ABS plastika se dobro lepi s sekundnim ali pa epoxy lepilom.
Upam,da bo to dovolj.Drugače pa še malo preglej internet (npr,you tube...) kjer boš našel ogromno zanimivih napotkov in trikov glede barvanja modelov.
Lp.
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1068
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

V praksi v modelarstvu uporabljate 'adhesion promoter' ali po domače 'plastik primer' tisti, ki delate z ABS ali ne...?
RC Addict!
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a slayer »

Stanko P. napisal/-a: 16 Apr 2021, 10:33 V praksi v modelarstvu uporabljate 'adhesion promoter' ali po domače 'plastik primer' tisti, ki delate z ABS ali ne...?
'Plastik primer' pa obvezno!
Le kako sem lahko pozabil na to :(
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1068
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Katere barve za ABS trup čolna

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Mi je bilo malo sumljivo. Hvala.

Čeprav v starih navodilih za čoln od Robbe-ja piše, da se po želji lahko barva z emajl barvami.
Ampak takrat je bil tak primer verjetno bolj eksotika. Tudi avti so meli odbijače nepobarvane.

LP
RC Addict!
Odgovori

Vrni se na Ostala Čolnarska Tehnika