Projekt Water jet+Patruljni čoln

Vsa čolnarska tehnika, ki ne pase drugam.

Moderatorji: Intruder, tornado

Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Projekt Water jet+Patruljni čoln

Odgovor Napisal/-a slayer »

Pozdravljeni.Tako malo za sprostitev sem se lotil enega projekta,ki me je že od nekdaj privlačil.Iz materiala,ki sem ga imel doma sem izdelal t.i. water jet pogon za čoln.Čoln je potem nastal kar po naključju saj so prvi testi črpanja vode dali spodbudne rezultate.Po prvih testih sem spremenil dizajn lopute za vzvratno vožnjo in motorju dodal vodno hlajenje.Cela zadeva je delovala zadovoljivo vendar je bilo veselja konec pri prvi malo bolj resni plovbi.Motor (12V krtačni 700 neodym) je v tej kombinaciji namreč grozen porabnik energije saj je 2200mA 3S LiPo dobesedno izdihnil (se je pokadilo in zacvrčalo) po dobri minuti.Sem kasneje na netu spoznal,da je ta motor dovolj dober samo za max.28mm 'pumpe'...moja ima pa premer impelerja 45mm :oops: Po tem 'polomu' sedaj resno razmišljam,da bom pogon čolna (najceneje) spremenil v klasiko (gred,propeler,krmilo) ki ni tako energijsko potratna.Vzrok vsemu je bila namreč želja,da ta stari 'krtačnik' dobi kakšno zaposlitev saj se že leta valja po predalih :( . Lp
Priponke
Osnovni material
Osnovni material
1.jpg (47.74 KiB) Pogledano 8505 krat
Improvizacija statorja in ležišče sprednjega ležaja...odtok za pomivalno korito :-)
Improvizacija statorja in ležišče sprednjega ležaja...odtok za pomivalno korito :-)
2.jpg (36.16 KiB) Pogledano 8505 krat
Pramodel vstopnika vode
Pramodel vstopnika vode
3.JPG (91.7 KiB) Pogledano 8505 krat
Zadnjič spremenil slayer, dne 29 Jan 2015, 15:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Še malo slik poteka izdelave.
Priponke
Water utlet
Water utlet
4.JPG (74.92 KiB) Pogledano 8502 krat
Water inlet
Water inlet
5.JPG (72.99 KiB) Pogledano 8502 krat
Konstrukcija 'rikverc' lopute...vklopljena
Konstrukcija 'rikverc' lopute...vklopljena
6.JPG (79.28 KiB) Pogledano 8502 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

... :o
Priponke
7.JPG
7.JPG (74.27 KiB) Pogledano 8502 krat
Zaščita  vstopnika
Zaščita vstopnika
8.JPG (97.98 KiB) Pogledano 8502 krat
9.JPG
9.JPG (72.29 KiB) Pogledano 8502 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Prejšnja oblika 'rikverc' lopute ni bila dovolj učinkovita zato sem jo predizajniral (tudi izstopno šobo).Sedaj pa vse deluje odlično :D Vse skupaj pa zgleda nekako takole... https://www.youtube.com/watch?v=agZsHyGADe8
...dokler baterija ne gre k vragu :evil:
Priponke
10.JPG
10.JPG (68.86 KiB) Pogledano 8500 krat
11.jpg
11.jpg (71.37 KiB) Pogledano 8500 krat
12.jpg
12.jpg (64.78 KiB) Pogledano 8500 krat
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

:D =D> =D> =D>

Končno spet malo zanimivega branja na čolnarski sekciji!

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Se strinjam :)
=D> =D> =D>
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a alesb »

Mislim, da si zgrešil z obliko in dimenzijami čolna - preveč ti rije in ne zglisira. bolje bi se bilo zgledovat po pravih čolnih:

TULE se lepo vidi oblika dna. :D
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Čoln sem skonstruiral sam,ker nisem nikjer našel primernega načrta za tak pogon.Zamislil sem si nekaj v smislu patrulnega čolna tako,da mi neka super hitrost niti ni tako važna.Vesel bi bil ,če bi bil le čas plovbe vsaj nekaj minut.Kot sem že ugotovil je uporabljeni motor (za tak 'kaliber' jeta) neprimerna izbira.Trup čolna še ni dokončan (je bil le test),ker sem že v osnovni konstrukciji predvidel čim bolj enostavno predelavo dna (če se vse skupaj nebi obneslo) za klasičen pogon.Obliko sem pač določil po tem kar sem videl na 'netu'.Dobrodošel je vsak predlog kako se da dno čolna še izboljšati.Mogoče je pa vsa zadeva tudi pretežka :( ? Lp.
Priponke
Tukaj se lepi paluba
Tukaj se lepi paluba
xxx.JPG (82.61 KiB) Pogledano 8366 krat
Takole bo približno zgledalo vse skupaj :-)
Takole bo približno zgledalo vse skupaj :-)
Fast Patrol Boat.jpg (30.84 KiB) Pogledano 8366 krat
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo,

Vsaka sprememba smeri toka ob dnu se odrazi kot dodatni upor ali sila.

https://www.google.si/search?q=water+je ... AQ#imgdii=_

https://www.google.si/url?sa=i&rct=j&q= ... 7212750538

http://www.boatdesign.net/forums/attach ... uravar.jpg

V obeh primerih je ploskev, ki zajema voda nagnjena cca 10-15° od oka + prej je zagotovljena še izpraznitev v dnu, ki poveča hitrost vode ob vstopu.

Ti imaš vstopno površino praktično paralelno in takoj, ko čoln dobi malo več hitrosti, ni več dotoka v odprtino za sesanje.

Potem pa je še pomebno razmerje med vstopno in izstopno hitrosjo:

http://pubs.sciepub.com/ijp/1/2/1/


LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Uh tole je pa že višja matematika :D Jaz sem to delal kar na pamet in po slikah.Vse skupaj je bil bolj en exsperiment kot pa resna zadeva.Glede dizajna za trup sem se pa zgledoval po priloženi sliki... Ni se mi izšlo glih po pričakovanjih vendar vloženo delo vseeno ne bo šlo v nič.Bo pač verjetno nastala 'klasika' .
Priponke
water jet boat hull.jpg
water jet boat hull.jpg (5.02 KiB) Pogledano 8302 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Prilagam slike o nastanku trupa in njegove predelave za jet pogon.Počasi pa že tudi končujem izdelavo nadgradnje za patrulni čoln.Danes sem se skoraj fiksno odločil,da čolnu spremenim pogon v klasiko saj bi bil denarni vložek v močnejši brezktačni pogon za ta 'hec' prevelik.Tako bom lahko ohranil obstoječi krtačni motor in tudi dokončal (kitanje-barvanje)trup.Predelava bo enostavna saj sem jo predvidel že v štartu.S tem bo čoln dobil praktično (z minimalnim finančnim vložkom) uporabnost... pa s tem še nekoliko zgubil na masi...Pri 'mibotu' sem pa tudi že našel ves potreben material tako,da bo kmalu spet AKCIJA :D !!
Priponke
1.JPG
1.JPG (72.45 KiB) Pogledano 8256 krat
2.JPG
2.JPG (81.22 KiB) Pogledano 8256 krat
3.JPG
3.JPG (83.1 KiB) Pogledano 8256 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

... :o
Priponke
4.JPG
4.JPG (76.4 KiB) Pogledano 8256 krat
5.JPG
5.JPG (82.45 KiB) Pogledano 8256 krat
7.JPG
7.JPG (87.42 KiB) Pogledano 8256 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

:whistle: :whistle: :whistle:
Priponke
8.JPG
8.JPG (87.78 KiB) Pogledano 8255 krat
9.JPG
9.JPG (83.59 KiB) Pogledano 8255 krat
10.JPG
10.JPG (82.08 KiB) Pogledano 8255 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Ima mogoče kdo izkušnje z krtačnimi motorčki 700 klase? Imam motor Hopf Viper Neodym 700 QC 12V . Glih veliko podatkov o njem pa ne.Zanima me predvsem kakšna dimenzija propelerja bi bila za njega najprimernejša...za neko bolj sredjo hitrost plovbe :-k Nekje sem zasledil,da od 39-42mm :-? . Čoln je dolg 800mm in ima dobre dve kili teže.
Vsak predlog je dobrodošel :)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

V tej temi viewtopic.php?f=6&t=90168&p=558836&hili ... ln#p558836 je AlesZ omenil 4W/kg na km/h
Torej rabimo še W od motorja ter rpm pri nazivni napetosti in dobimo korak propa.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Pri telih zadevah ne moreš prosto izbirati premera elise.Premer elise je določen z premerom delovne komore,s tem da mora imeti elisa ravno rezane krake ,ki se gibljejo čim bližje steni komore.Vsaka zračnost povzroča "puščanje"tlaka in s tem padec izkoristka.Kar pa se motorja tiče,v starih časih sem s takim motorjam tekmoval v mono 2 ,pri 14S subc NiMh celicah je motor prebavljal 45mm graupnerjevo eliso.
Kaj ni imela tudi "hopova "12V verzija obroča,9V pa je bila brez,vsaj tako se mi zdi.Še dve sliki z hlajenjem,meni je to povsem zadoščalo....
Priponke
IMGP1256.JPG
IMGP1256.JPG (72.3 KiB) Pogledano 8142 krat
IMGP1257.JPG
IMGP1257.JPG (72.82 KiB) Pogledano 8142 krat
Slika
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Obroč sem z motorja odstranil,ker sem izdelal hladilno 'piksno'.Baje ,da to najbolje hladi motor,ker pride voda v stik direkt z ohišjem.Izdelano je v gfk tehniki in s prirezanimi 40mm tesnili.Zadeva gre na motor zelo na tesno in za zdaj nikjer ne pušča.Predhodno sem pa motor zaščitil z cinkovo barvo,da sem zmanjšal možnost korozije ohišja. Na zadnji sliki je končna verzija vključno s hlajenjem (baje priporočljivo) krtačk.Po moje ima ta motor nekje 300W pri 12V saj sem izbrskal podatek,da bi naj s 14,4V dal ven nekje okrog dobrih 320W.Je potem bolje napajati z 12V ali je bolje z več.Pri tvojih 14ih celicah je namreč to zneslo 16.2V ?? Kako je pa kaj s porabo energije? Kakšno kapaciteto baterije (mAh) priporočate za nek soliden čas plovbe? Lp.
Priponke
Motor-zraÄŤno hlajene.JPG
Motor-zraÄŤno hlajene.JPG (94.43 KiB) Pogledano 8124 krat
Hlajenje.JPG
Hlajenje.JPG (75.88 KiB) Pogledano 8124 krat
Hlajenje1.JPG
Hlajenje1.JPG (96.5 KiB) Pogledano 8124 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Sem končno našel nekaj uporabnih podatkov glede tega motorja.V grobem:1500rpm ,12-19,2V ,okrog 22A porabe.
Pri 14,4V bi naj imel 80% učinkovitost in porabe 19,3A :-? ?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Vglavnem so se podatki izgubili, na nekem papirjiu imam neke številke ko sem "peš" računal hitrost modela.Ja moč je bila nekako 370.....390W pri nekako povprečni napetosti celic 15,6V......poraba je nekako 24.....26A,to je zneslo nekako pet minut in pol kroga za vrnitev... 8) ....celice so bile subC mislim 3300mAh. Tisti tvoji obrati.....to si našel tisti počasi vrteči motor,ta motor bi moral pri 12V verziji in obročem imeti nekih 970KV ob maximalni moji obremenitvi se je"menda" zavrtel na 9252 U/min ,kar je v tistih časih zneslo vrtoglavih 32km/h...................... :lol: Delali pa smo takole,divjal si po progi na polno in ko si ostal brez energije si iz časa in celic izračunal tok.Ko si imel tok si šel v nek" moto calc" in si ta motor obremenjeval z različnimi elisami tako dolgo da si dosegel enak tok.Tako si dobil iz kalkulatorja moč in vrtljaje,ko si imel vrtljaje si iz koraka elise izračunal teoretično hitrost in jo zmanjšal za zdrs(25%) ...pa si vedel kako si hiter...
Slika
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Muchos gracias señor :D
Zdaj vem vsaj nekaj oporabnih podatkov.Pa zgleda,da motor niti ni tako slab.Za ta moj 'čolniček' bo kar uporaben...Če bi s tem 'vozil' 30km/h mu to niti nebi pasalo.Z 15-20km/h bom več kot zadovoljen :wink: . LP.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

:D Spet ena amaterska :D :-k ...Kaj je bolje uporabiti dvo ali tri kraki propeler? Spet se mi gre za učinkovitost glede porabe toka in ne toliko za hitrost.Mora biti tri kraki zaradi tega manjši? Sem pa gledal Graupnerjeve (40mm) propelerje,ki so mi trenutno cenovno še kar dostopni...O teh zadevah res nimam pojma :oops:
Hvala ! Lp.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Malo sem spet delal na 'super strukturi' čolna.Pri vsej stvari je fajn to,da se ni treba držati nobenega načrta :D in si lahko vse kar sproti zmišljujem...tu pa tam samo malo pogledam izbrano risbo...Stopničke so mi pa prav super uspele 8) .Naredil sem jih iz al.pločevine in balse. Kasneje bom stopnicam dodal samo še ročaje-držala,da malo popestrijo celo zadevo. Lp.
Priponke
11.JPG
11.JPG (70.49 KiB) Pogledano 7971 krat
12.JPG
12.JPG (72.38 KiB) Pogledano 7971 krat
Stopničke in 'auspuhi' :-)
Stopničke in 'auspuhi' :-)
13.JPG (72.92 KiB) Pogledano 7971 krat
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Lepo tole!

Glede propov - "million dollar question" ;-)

Jaz sem naredil dvokrake in trikrake prope, enak korak in fi. Trikraki so žrli več elektrike. Naj bi pa trikraki dali več "odriva" pri malih hitrostih...

Ne komplicirat.

Drugače sem pa za izračun pogona maket zasledil eno stran, ki se ukvarja s tem, kako izračunati "scale" pogon:

http://www.building-model-boats.com/mod ... motor.html

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

Spet se je malo dogajalo.Pokrili smo streho in 'flying bridge' ter postavili ti. 'radar mast'.Narejen je pa tudi že sprednji top modernega stila v kakršnem bo tudi cel čoln.Okna na 'flying bridge'-u bom kar pobarval tako kot okna na komandnem mostu...navsezadnje ne bo gor nobenega,ki bi gledal ven :D Lp.
Priponke
Streha in Flying Bridge
Streha in Flying Bridge
14.JPG (79.56 KiB) Pogledano 7859 krat
Main Mast
Main Mast
15.JPG (83.51 KiB) Pogledano 7859 krat
Top
Top
16.JPG (91.42 KiB) Pogledano 7859 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Projekt Water jet

Odgovor Napisal/-a slayer »

...Top je izdelan na približno po priloženi sliki. Lp
Priponke
17.JPG
17.JPG (85.61 KiB) Pogledano 7858 krat
sea hawk 20mm.jpg
sea hawk 20mm.jpg (86.45 KiB) Pogledano 7858 krat
Odgovori

Vrni se na Ostala Čolnarska Tehnika