homemade čoln

Vsa čolnarska tehnika, ki ne pase drugam.

Moderatorji: Intruder, tornado

krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Ok... bom vedel za drugič..... :wink:
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Torej danes sem skupaj priklopil sprejemnik, regler, motor, baterijo in servo motor. Baterijo sem prej napolnil s polnilcem turnigy accuel 6, ki vsako celico napolni na 4,2 V.
Takoj ko sem hotel priklopiti baterijo, se je na konektorju iskrilo, je to normalno?
Takoj ko je tok stekel iz baterije, pa se je servo mortor začel brez prave pameti premikati sem ter tja, in to dokaj hitro, sedaj pa ne vem kakšen bi bil razlog tega.
To predvidevam, da ni normalno.

Oddajnika nisem imel vključenega, saj imam z njim neke probleme.

Omenim naj pe to, da je sprejemnik 40 MHz, in da se na koncu antene olupil par cm kabla in ga nalotal na jekleno žico.
Je mogoče to razlog za brezglavo vrtenje serva, da je antena predolga in da pobira kakšne motnje iz okolice?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

krko napisal/-a:Torej danes sem skupaj priklopil sprejemnik, regler, motor, baterijo in servo motor. Baterijo sem prej napolnil s polnilcem turnigy accuel 6, ki vsako celico napolni na 4,2 V.
Takoj ko sem hotel priklopiti baterijo, se je na konektorju iskrilo, je to normalno?
Takoj ko je tok stekel iz baterije, pa se je servo mortor začel brez prave pameti premikati sem ter tja, in to dokaj hitro, sedaj pa ne vem kakšen bi bil razlog tega.
To predvidevam, da ni normalno.

Oddajnika nisem imel vključenega, saj imam z njim neke probleme.

Omenim naj pe to, da je sprejemnik 40 MHz, in da se na koncu antene olupil par cm kabla in ga nalotal na jekleno žico.
Je mogoče to razlog za brezglavo vrtenje serva, da je antena predolga in da pobira kakšne motnje iz okolice?
Pri starejših napravah za radijsko vodenje, ki delujejo na 27, 35 in 40 MHz je treba VEDNO vključiti najprej oddajnik in šele NATO sprejemnik.

Vključitev sprejemnika brez prižganega oddajnika lahko trajno poškoduje servomotorje!
("You can kiss your servo goodby!")

Pri IZKLOPU sistema pa se NAPREJ izključi sprejemnik in šele NATO oddajnik.

To je osnovno pravilo in ga vsebujejo vsa navodila za tovrstne naprave za radijsko vodenje.

Lotanje dodatne žice na sprejemnikovo anteno je (neumen) poseg, ki poslabša domet naprave, razen če to stori strokovnjak, ki ve kaj dela in zna določiti (preračunati, umeriti..) točno dolžino.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 12 Apr 2014, 09:07, skupaj popravljeno 2 krat.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Aha, Hvala za razlago.

Bom sedaj bolj pazil pri teh stvareh.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Tako, nova komanda je na poti, sprejemnik tudi, ko le to pride domov, vse skupaj priključim, nastavim komando in gaaasa.
Narediti moram samo še pokrov čolna iz plexi stekla.
Upam, da bo v kakšnih 14 dneh nared tudi video, kako vse skupaj deluje ;)
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

takšno je sedanje stanje, manjka pokrov iz pleksija in sprejemnik, ki je bil poslan preko morja na 25 oktober

Zaželjen kakšen komentar glede postavitve elementov
Priponke
20141111_172603.jpg
20141111_172603.jpg (51.38 KiB) Pogledano 11774 krat
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Včeraj sem moj čoln poskusno splavil.
Občutki so mešani.
Najprej sem bolj improvizirano vgradil sprejemnik in si pripravil folijo, s katero sem kasneje model prekril. Čoln sem seveda najprej preizkusil doma, a so se komande obnašale malo čudno. Imam FrSky Taranis in sprejemnik D8-II plus.

Ko sej priključil baterijo, se je regler normalno oglasil pip-pip-pip,pip. Ročka za gas je bila nastavljena na 0. Ko sem jo potem, ko se je regler oglasil, potisnil naprej, se je motor normalno obnašal, ko pa sem jo potisnil nazaj do konca, pa se je motor nekje 5 tistih majhnih stopenj od konca skoraj ustavil, a se je še vedno vrtil v razmakih recimo pol sekunde z relativno počasno hitrostjo. Ročko sem potisnil do konca nazaj in motor se je začel vrteti v drugo stran, recimo s 50 % hitrosti. Tudi če sem trimal motor s trimerjem na desni strani ročke, se motor nikoli ni popolnoma ustavil, zato sem odklopil baterijo (komanda vseskozi vključena). Počakal sem par sekund in baterijo ponovno priključil počakal piskanje, poizkusil in motor je deloval tako kot mora, 0 je 0, 100 % je 100 %. Ni bilo več tistega, da se je vrtil v nasprtono smer. Baterijo sem spet odklopil, počakal par sekund, ponovno priklopil in ponovila se je prva zgodba.
Sprejemnik je bil v modelu in antene niso bile čisto ravno postavljene, tudi niso bilo pod 90 stopinjskim kotom, tako kot naj bi bile, je mogoče tole krivec za tako dogajanje?

Ko sem čoln vozil, se je kar dobro obnašal, hod serva je bil prevelik za velike hitrosti in ponovno se je dogajalo tisto, kar je opisano v prvi zgodbi (motor se vrti v nasprotno smer). Kar naenkrat pa sem izgubil nadzor nad čolnom, ker pa sem ga vozil v potoku, sem ga lahko dobil nazaj. Na sprejemniku je svetila rdeča LED in oglašal se je z pip-pip-pip-pip...Baterija ni bila prazna, čeprav sem jo vzel iz storage načina, čolna pa nisem vozil toliko, da bi jo spraznil in da bi regler odklopil. Baterijo sem odklopil in ga nesel nazaj domov, saj sem si rekel, da je bilo dovolj, pa tudi teme me je že dobila.

Ko sem baterijo na modelu doma ponovno priklopil, se je le ta spet obnašal normalno, tako kot se mora, 0 je 0, 100 % je 100 %. Mi mogoče zna kdo povedati kaj bi to bilo?

P.S. hod serva sem potem v meniju nstavil, da gre samo do 50 %, da mi pri velikih hitrostih čolna ne bo obračalo na bok.
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Si kalibriral hod ročice za gas/krmilnik ? Navadno narediš to tako da
daš plin na oddajniku do konca, nato priklopiš krmilnik, počakaš da nekaj zapiska (ne predolgo)
in spustiš gas na 0.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Tega nisem storil, sem pa v meniju postaje kalibriral ročke in potenciometre.

Se pravi, prižgem oddajnik, dam ročico za gas do konca, priključim sprejemnik, nekaj zapiska in ročico potisnem nazaj na 0 in potem lahko začnem z vožnjo?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Reverse Force: 25% / 50% / 75% / 100%
Če imaš tisti regulator ,kot si ga na začetku omenjal,boš moral še kaj sprogramirat,a navodila si prebral...?
Slika
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Navodil zraven regulatorja nisem dobil. Bom jutri preveril, kaj se dogaja pa sporočim. :D
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Navodil zraven regulatorja nisem dobil
......................? Greš na stran od HK in pod "files" potegneš dol navodila.Če je to ta regulator !
Slika
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Našel navodila, bom jutri poskusil vse nastaviti, če pa ne bo šlo, bom pa v šoli prosil profesorja, ki se na to malo bolj spozna.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Živjo,
danes sem končno zares splovil čoln.
Ugotovil sem, da je težišče zelo visoko in da bo treba verjetno kupiti manjšo baterijo, da jo bom lahko v čoln dal po dolgem in s tem znižal težišče. Čoln posledično ni zelo stabilen, vleče ga tudi v desno, kar bom popravil z nastavitvami.
Čoln sem tudi prevrnil, a ker je potok, na katerem sem ga preizkusil ozek se ga z vejo potegnil k sebi, obrnil in peljal dalje.
Pokrov je narejen iz pleksija in je bil pritrjen s rjavim lepilnim trakom, tako da močno dvomim da je voda v čoln prišla ob prevrnitvi.
Kot sem že napisal, je bilo vode v čolnu kar nekaj. Verjetno je prišla skozi kardansko gred, sedaj pa me zanima kako to zatesniti, da voda ne bo več prihajala v lupino?
Kakšna je možnost, da je voda v lupini ostala zaradi netesnenja hladilnega ohišja na motorju?
Imam tale motor http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oled_.html

Potem sem čoln prijel z roko in gas navil do konca. Tisti mali motorček je hudičevo močan, z eno roko sem čoln komaj držal na miru. Hlajenje tudi deluje, tako da je bil po preizkusu, pri katerem sem ga držal na miru, motor mlačen, kljub temu da takrat skozenj ni tekla voda.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

Bi bilo visokotemepraturni silikon v redu, da bi z njim zatesnil spoj med hladilnim delom in motorjem, ali bo dovolj že navaden? Na koliko stopinj se ponavadi segrejejo motorji?
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a slayer »

krko napisal/-a:Bi bilo visokotemepraturni silikon v redu, da bi z njim zatesnil spoj med hladilnim delom in motorjem, ali bo dovolj že navaden? Na koliko stopinj se ponavadi segrejejo motorji?
Po moje je dober navaden silikon,ki zdrži to temperaturo na katero se motor lahko segreje.Koliko je pa to v C° pa žal ne vem...sigurno pa precej pod 100C°. Lp.
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

kako pa zatesniti kardan, da ne bo voda tudi tam vdirala v čoln?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

krko napisal/-a:kako pa zatesniti kardan, da ne bo voda tudi tam vdirala v čoln?
Običajno je najbolj enostavna rešitev ta, da je cevka po kateri teče gred propelerja, v samem čolnu montirana pod takim kotom, da pride konec, kjer je vpeta sklopka z motorjem, vičje, kot pa je gladina vode na kateri pluje čoln. Ker voda običajno (razen v kapilarnem efektu) ne leze navzgor sama od sebe, je to zadovoljiva rešitev. Drugače pa pomagajo drsni ležaji oziroma puše iz teflona, če je razlika premera cevke in gredi velika.

Slika
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Krko! Dobro bilo videti kakšno fotografijo modela in bi bil nasvet enostavnejši. Pri mojih tekmovalnih in drugih čolnih sem vedno uporabljal za hlajenje motorjev 4mm alu cev z nekaj ovoji okoli motorja. Cev sem ovil okoli lesene palice z nekaj manjšim premerom kot premer motorja (cca. 2 mm). Tako se je cev tesneje prilegla na plašč motorja. Motor se je dovolj hladil tudi poleti.
Krmilo in pogonska gred morajo biti namazani z gostim oljem ali mastjo - strojnim ali silikonskim, vendar ne preveč, da ne obremeni motorja.
Po vsaki ali dveh vožnjah sem preveril tesnenje.
Pri popolnoma zaprtem čolnu, na primer tekmovalnem, nastane podtlak v čolnu in se je zgodilo, da se je pokrov čolna, ker je bil iz tanjšega materijala, upognil proti dnu čolna. Zato sem z buciku preluknal pokrov, da se je pritisk izravnal in je zmanjšal možni srk vode skozi os krmila in vodnega vijaka.
O vem tem je bilo že precej popisanega na forumu.

LP

Peter
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Če imaš na spodnjem ležaju normalno zračnost,zapolniš centimeter osi z mastjo,zgoraj pa zapreš luknjo, ki služi za privijanje sklopke z kosom palstike
Priponke
zaščita sklopke.jpg
zaščita sklopke.jpg (129.21 KiB) Pogledano 11234 krat
Slika
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a krko »

@alesZ
To bi moral storiti preden sem vlepil kardan, ali pač?

Bom naredil kakšno sliko.

Sicer hlajenje ni kaj posebenga, kot neka cev s večjim premerom kot motor, na koncu pa malo zakrivljena proti motorju in dodana gumica, kot neka elastika kot tesnilo. Too se vidi tudi na linku do motorja. Dvomim, da tista gumica dobro tesni.
Bom naprej poizkusil namazati s silikonom okrog tega tesnila, nato pa zopet preizkusiti kaj se dogaja. Če bo vredu, se s kardanom niti ne bom ukvarjal.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: homemade čoln

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

@alesZ
To bi moral storiti preden sem vlepil kardan, ali pač?
....trša plastična cev.............spodaj prerezana in jo natakneš gor.
Sicer hlajenje ni kaj posebenga, kot neka cev s večjim premerom kot motor, na koncu pa malo zakrivljena proti motorju in dodana gumica, kot neka elastika kot tesnilo. Too se vidi tudi na linku do motorja. Dvomim, da tista gumica dobro tesni.
Stestiraš z akvarijsko črpalko....inekcijska brizga doseže prevelik tlak in ti porine tesnila ven.
Slika
Odgovori

Vrni se na Ostala Čolnarska Tehnika