antena

Vsa čolnarska tehnika, ki ne pase drugam.

Moderatorji: Intruder, tornado

Odgovori
MarkoŠ
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 06 Maj 2001, 01:00

Odgovor Napisal/-a MarkoŠ »

Ali res drži če anteno od sprejemnika skrajšamo, da lovi mnogo slabše. Kako se da ta problem odpraviti?
AndrejC
Tekmovalec
Prispevkov: 246
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Slovenija - Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a AndrejC »

Zivijo!

Vse je odvisno od tega, koliko skrajsas anteno in kaksno vhodno stopnjo ima sprejemnik. Pri nekaterih sprejemnikih se skrajsanje antene za npr. 15 cm sploh ne bo (hudo) poznalo. Ce pa ima sprejemnik vhodno stopnjo poglaseno na dolzino antene, bo 15 cm lahko ze "smrtna doza".
Resitev je torej v ponovni prilagoditvi skrajsane antene na sprejemnik, kar pa ti mora narediti nekdo, ki se na stvar spozna.

Lep pozdrav,
Andrej
jholc
Freak
Prispevkov: 457
Pridružen: 07 Maj 2001, 01:00

Odgovor Napisal/-a jholc »

Zivijo,

Teoreticno je res, da mora biti antena prilagojena na sprejemnik toda v praksi je v 99% vzrok motenj in slabega sprejema drugje. Vse preveckraat modelarji pozabljajo, da sta v colnu dve vrsti "napeljave" po eni tecejo pikoamperi po drugi pa destine amperov. Ko se v modelu obe ti napeljavi dovolj priblizati pac nastanejo "motnje". Potem so tu se "gorenjci", ki jim je skoda odrezati visek zice antene in jo zvijejo v tesen klobcic. Vse skupaj deluje kot "spula" in kaj tezko je pricakovati "dober sprejem".
Ce bos v modelu napeljal anteno loceno od napajanja motorja in bo sprejemnik v "mirnem" koticku modela, visek antene odrezi, vse zice naj bodo napeljane naravnost ali pa se krizajo pod pravim kotom, anteno dobro izoliraj od ohisja (grafit ipd) celotna dolzina zice pa naj bo nekje cca 40 do 50 cm. Priporocam ti, da naredis zunanjo anteno iz kosa jeklene zice premera 0.6 do 0.8 mm 30 do 40 cm dolzine.

lp, JanezH
Uporabniški avatar
John
Profesor
Prispevkov: 1043
Pridružen: 04 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a John »

Predlagam dve resitvi:

resitev 1:
Iz modela potegni skozi cevko le toliko zice antene, kot jo potrebujes, ostalo pa tik pod anteno navijes na plasticno ali kartonasto cevko premera cca. 6 mm (nikakor ne na karbon ali kovino). Tako dobis zracno tuljavo v smislu skrajsave antene. Ena taka tuljavica (nastavljiva s feritnim jedrom) je ze v vsakem sprejemniku - takoj na vhodu. Spomni se mobilnih CB anten, ki so imele tuljavico spodaj, nekje na sredini, ali pa kar porazdeljeno po celi dolzini.

resitev 2:
V kolikor zelis imeti na modelu jekleno anteno (0.3 - 0.5 mm), lahko na njeno pritrditev znotraj modela prilotas antensko zico, ki jo skrajsas za dolzino jeklene zice, ostanek pa zopet navijes na prej omenjeno telo. Na zgornjem koncu zice naredi zanko, ali nanjo prilepi kaksno lahko bunkico (nevarnost za oci).

Sam uporabljam pa bolj "vrtnarsko" resitev: na vseh sprejemnikih imam cisto na kratko odrezano antensko zico (upam, da dr. Lokovsek ne bere tega foruma), ki jo preko pozlacenega konektorja priklopim na anteno, ki je vgrajena v model (v kolikor tega ne pozabim). Lansko leto je Tit vozil en ECO tek na DP z nevtaknjeno anteno. Le na gornji boji je malo zatrzalo krmilo, drugace pa je slo vse OK.

Pri skrajsanih antenah je dobra stvar v tem, da sprejemnik sicer slabse sprejema koristni signal s tvojega oddajnika, zato pa tudi slabse sprejme vse motece signale (motnje). Racunaj s tem, da so sodobne (FM) RV komande delane za domete tudi cez 2 km (letala). Colne (tudi avte) pa vozimo - tekmujemo le na kakih 50 m, zato skrajsava ne sme predstavljati problema.

Pa se to:
Veliko skrb moras posvetiti onemogocanju nastanka motenj (zascitna dioda oz. kondenzatorji na motorju, loceno speljani "energetski", kontrolni kabli in antena, karbonska lupina colna vezana na en pol napajanja - ponavadi na negativni). Veliko pripomore tudi dobra antena oddajnika (brez "lufta" med posameznimi cleni).

Na tekmi bi ti vsak tekmovalec vedel povedati veliko zgodb o motnjah in odpravi le teh.

<font size=-1>[ This Message was edited by: John on 2001-06-12 09:13 ]</font>
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Kaj pa dosezes, ce povezes negativni pol na karbonski trup?

lp ales
Uporabniški avatar
John
Profesor
Prispevkov: 1043
Pridružen: 04 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a John »

Vseeno je, kateri pol povezes, vazno je, da elektrostaticno "fiksiras" lupino colna proti elektroniki v njem, oz. bolje receno elektroniko proti colnu. Pri drsenju po vodi se ohisje colna (predvsem karbonsko) lahko naelektri na kakrsenkoli napetostni potencial. Sprejemnik v kletki, ki ima par deset, ali pa kar sto voltov proti anteni sigurno ne bo deloval po pricakovanjih. Dovolj je, da znotraj colna na mesing cev osi prispajkas tanko zicko (tudi 0.5 mm2 ze zadostuje) in jo povezes z negativnim polom elektronske energetike.

<font size=-1>[ This Message was edited by: John on 2001-06-12 13:01 ]</font>
jholc
Freak
Prispevkov: 457
Pridružen: 07 Maj 2001, 01:00

Odgovor Napisal/-a jholc »

Zivijo,

Kot je opisal John je "ozemljitev" lupine "zaprmej", da nekaj ne bo slo narobe z elektriko. Najine lastne izkusnje pa so, da je pri karbonskem podnu in trupu potrebno le paziti, da ne pride do kaksnega stika med anteno in lupino, vse ostalo pa lepo postavis na "floating" potencial - vse je v luftu, nic se ne dotika ohisja.
lp, JanezH
jholc
Freak
Prispevkov: 457
Pridružen: 07 Maj 2001, 01:00

Odgovor Napisal/-a jholc »

In pozabil sem povedati, vse deluje kar dobro, napake so najveckarat drugje, nestaknjeni konektorji....

JanezH
Uporabniški avatar
John
Profesor
Prispevkov: 1043
Pridružen: 04 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a John »

Ce se na kaksni ECO tekmi sprehodis malo okoli "boxov" bos videl znacilno stanje razvitega modelarstva: kolikor tekmovalcev, toliko razlicnih metod zascite pred motnjam (vidi se v staniol zavite sprejemnike, feritne rinke na servo kablih.... ideje brez meja).
Odgovori

Vrni se na Ostala Čolnarska Tehnika