Motor in vijak za čoln dolžine 220cm?

Vsa čolnarska tehnika, ki ne pase drugam.

Moderatorji: Intruder, tornado

Odgovori
anzek1
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Sep 2006, 20:14

Motor in vijak za čoln dolžine 220cm?

Odgovor Napisal/-a anzek1 »

Najprej lep pozdrav!

Imam kar malo večji problem. Že kar nekaj časa se ukvarjam z modelarstvom, vendar imam samo čolne do dolžine 85cm, s katerimi sem tudi tekmoval.

Zdaj pa izdelujem čoln dolžine 220cm. Ker tega področja modelarstva ne poznam najbolje in si želim, da bi čoln dosegel hitrosti okoli 70km/h pa me zanima če mi lahko mogoče kdo svetuje kateri motor in predvsem velikost vijaka bi bilo potrebno uporabiti.

Sam se nagibam na dva elektromotorja Ultra 3500-6M ali Ultra 1300-9M in pa kateri trilistni vijak od Octure.

Lahko pa je tudi en sam bencinski motor samo ne vem kateri.

Zato prosim za pomoč če mi lahko kdo pomaga oz. svetuje.

Hvala
Uporabniški avatar
ace
Freak
Prispevkov: 549
Pridružen: 06 Jun 2006, 12:02
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ace »

ammmm zakaj si tolkokrat odprl to temo??? :lol:
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Če vzameš normalen čoln, tisti zgoraj dolžine 85 cm,ob idealni teži,z vgrajenim motorjem ultra1300-9m,20 celic.......elisa ne bo šla večja kot 40(42)....korak 1.4/1..56mmm........iztega ti teoretično sledi.......pri toku 34.4A,dovedeni moči cca 750 W,moči na osi 550W izkoristek cca 65% ,vrtljaji cca19000...............................................................hitrost48 km/h(čas vožnje 5 min)
teoretična ! za 70km/h se je potrebno pa kar dobro potrudit,za barko dolžina 2m pa razmišljaj...60 celic..
Slika
anzek1
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Sep 2006, 20:14

Odgovor Napisal/-a anzek1 »

Hvala za odgovor.

Pomoje bi bilo najbolje vgaditi kar bencinski motor. Drugače me pa zanima kakšna naj bi bila velikost vijaka (recimo za motor ZENOAH) in pa seveda kje bi se dalo dobiti tak vijak oziroma kje bi se ga dalo pogledati na internetu?

Hvala :D
Uporabniški avatar
SPIDY
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 28 Jan 2005, 21:35
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a SPIDY »

A maš kakšno slikco te mrcine :o .
anzek1
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Sep 2006, 20:14

Odgovor Napisal/-a anzek1 »

Sam model je sicer še v nastajanju, ampak upam da bo slikca kaj pomagala!
anzek1
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Sep 2006, 20:14

Odgovor Napisal/-a anzek1 »

Evo slikce :D
Priponke
DSC00376.JPG
DSC00376.JPG (31.22 KiB) Pogledano 5624 krat
DSC00373.JPG
DSC00373.JPG (20.86 KiB) Pogledano 5624 krat
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

S tako obliko dna ne bos dosegel 75 km/h niti z najboljsim motorjem, ker bo coln zelo nestabilen.
jholc
Freak
Prispevkov: 457
Pridružen: 07 Maj 2001, 01:00

Odgovor Napisal/-a jholc »

Zivijo,

saj nevem kaj je namen takih velikanskih modelov, to so lahko bolj makete kot funkcionalni model. Takle projekt za hitrost 75 km/h je resna zadeva, ki ni samo zbijanje desk v obliko necesa kar je podobno colnu ampak zahteva kar nekaj pred znanja. Voda ni zrak, kjer prakticno leti vse, voda pa je ena sakramensko zoprna snov. Modelarji se kar preveckrat uporabijo podobne pristope za gradnjo avionckov in colnov. priporocam samo en majhen test, zamahnite z roko po zraku kar se da hitro, potem pa poskusite to narediti pod vodo, enako hitro seveda, pa mislim da boste morali pojesti precej energijskega futra da ne bo slo......

In coln ki bo po vodi sel 75 km/h se bo moral vode dodatikati le v nekaj tockah ne pa na celi deski ali celo deskah. Saj ko coln glisira potem se poraba energije zelo zelo zmanjsa, vendar je do takrat, ko coln zglisira potrebno precej precej energije in to vecina pozablja, kot naprimer v model vgradijo motor tipa 500 in 7 starih celic pa pricakujejo da bo to na vodi bolid, pa se zglisira ne. Vsaj upam da vecina loci dve vrsti modelov, prvi so izrivni, ti s svojo obliko odrivajo vodo, obnasajo se po Arhimedovem zakonu, jadrnice ipd . Gliserji izrabljajo vzgon, povrsinsko napetost in viskoznost vode, gredo po povrsini vode in so veliko hitrejsi kot izrivni, samo do sem je treba priti, iz izrivnega stanja v glisirajoce, to pa je tisto kar mede vecino colnarjev in pozabljajo da ta prehod zahteva veliko energije. No ko pa model enkrat glisira se pa pricnejo novi problemi. Pod modelom nastane pod/nad tlak, ki ga malo vlece v vodo, potem ga voda odbije pa ga na drugi strani trupa prime in ga zaflosa po vodi in ce imate sreco se model ne potopi, ostane vse suho....Potem se pa zacne novo poglavje, vecina samo opazuje modele, en modelar nalima na desni strani neko descico, eden v sredini, en eliso postavi pod kotom en naravnost, eno krmilo je kvadratno eno trikotno, elisa spicasta pa okrogla, in vecina pricne te "elemente" kopirati ne pa razumeti zakaj gre.
Pa ne obupat, mogoce bo pa slo kdaj, samo brez pred znanja, kaj sploh je coln je tak projekt le uzivanje v obdelavi lesa, kar pa tudi ni tako narobe.

lp, janezH
anzek1
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Sep 2006, 20:14

Odgovor Napisal/-a anzek1 »

G. Holc

Najlepša hvala za tako razlago. Se strinjam, da sama oblika čolna ni primerna za doseganje takih hitrosti, tako da popravici povedano jih tudi ne pričakujem. Druače pa Vam lahko povem, da imam drugače kar nekaj predznanja, samo seveda na dosti manjših modelih. Tako da, mi plovila res niso tuja in tudi razumem takšne pojme kot ste jih napisali.

Drugače me pa zanima, če mogoče veste ali obstaja, kakšna internetna stran oz. strani na katerih bi si lahko malo pogledal vijake.

Hvala :)
Uporabniški avatar
kivanjko
Razpravljalec
Prispevkov: 61
Pridružen: 23 Mar 2007, 19:24
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a kivanjko »

Ta barkača...
ŠKOT
Odgovori

Vrni se na Ostala Čolnarska Tehnika