Vaše mnenje...

Moderatorji: Nebec, jannyy, mihec87

Odgovori
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Pozdravljeni,
zanima me,če je možno tole skupaj spacati(zaradi amperaže):
http://www.cool-pc.org/artikel/4105/nos ... o-ss4-17x2
http://www.modelar.si/index.php?main_pa ... cts_id=492
Zanima me zato,ker sem do sedaj imel na tem reglerju 20t motorček.
Zdaj pa me zanima,kaj pomeni krat2?
Ter zakaj piše 27.000 obratov? Kaj jih ni 17.000 :-s
Če pa ima slučajno kdo na tem forumu podoben regulator,ga sprašujem,če ima vgrajen lipo alarm(no,da izklopi pod 3v)?
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Seveda je mogoče sestaviti sistem, ki vsebuje zgornja elementa, je pa pri tem potrebno upoštevati nekatere zakonitosti, o čemer nekoliko kasneje.

Informacija pri elektromotorju se nanaša na način na kakršnega so žile ovite; v tem primeru ni uporabljena le ena, temveč dve žili. Za nezahtevnega uporabnika ta podatek nima posebne teže.

Glede na to, da gre za krtačni elektromotor, je podatek o pričakovanih obratih neobremenjenega pri, domnevam 7.2 V, kar primeren.

Kar se tiče tokov pa je zadeva sledeča. Tovrsten elektromotor ima med 160 in 170 W moči pri polni obremenitvi, kar znese ~ 23 A, to pa bi moral krmilnik obratov brez težav prenesti seveda ob ustreznem hlajenju.

Zavedati se je potrebno, da se lahko z nepravilnim prestavnim razmerjem (predvsem pogonski in gnani zobnik modela) ta številka približa toku blokiranja, ki je tudi nekajkrat višja od zgornje številke. Seveda ne smemo pozabiti tudi zagonskih tokov, ki so prav tako skorajda v rangu toka blokiranja.
Če torej povzamem; z ustreznim prestavnim razmerjem, hlajenjem ter načinom uporabe, bo kombinacija brez problemov delovala

Omenjeni krmilnik obratov z gotovostjo nima vgrajene podpore za LiPo tip akumulatorjev, zato bi bilo potrebno uporabiti drugo obliko preprečevanja prepraznjenja tovrstnega akumulatorja.


LP
Alex
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Hvala za odgovor.
Kako pa naj uredim to težavo. In sicer sem namenjen kupiti 5000Mah,LiPo 2s baterijo,pa me zanima,kako naj uredim,da se nebi preveč spraznila(pod 3v)?
Ne dolgo nazaj,sem kupil lrp 5000Mah baterijo(NiMh),pa se je po cca 15 minutah vožnje že spraznila-z zgoraj omenjenim regulatorjem ter 19t motorjem.

Ps:Torej ima tale motorček malenkost več navora kot 19t(bo šel tudi nmalo hitreje)?

Imam pa imax b6ac polnilec-ni nevem kaj,vendar zadovoljivo za mene(ima balancer)
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Dokupi li-po monitor ki se priključi na priključke za balansiranje baterije in ko akumulatorju pade napetost na neko določeno zasveti lučka ali pa zapiska..
Za kolega sem pred časom vzel tega http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=18588 in je super lahko nastaviš napetost pri kateri izklopi(meri vsako celico in ko ena doseže nastavljeno napetost začne utripat ter glasno piskat).
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

miha1212 napisal/-a:Hvala za odgovor.
Kako pa naj uredim to težavo. In sicer sem namenjen kupiti 5000Mah,LiPo 2s baterijo,pa me zanima,kako naj uredim,da se nebi preveč spraznila(pod 3v)?
Ne dolgo nazaj,sem kupil lrp 5000Mah baterijo(NiMh),pa se je po cca 15 minutah vožnje že spraznila-z zgoraj omenjenim regulatorjem ter 19t motorjem.

Ps:Torej ima tale motorček malenkost več navora kot 19t(bo šel tudi nmalo hitreje)?

Imam pa imax b6ac polnilec-ni nevem kaj,vendar zadovoljivo za mene(ima balancer)
Glede na obremenitve novega akumulatorja; 5000 mAh in povprečne praznilne tokove, bo odklop pri 3.0 V/člen nekoliko nizko, mnogo bolj priporočljivo bi bilo to dvigniti na 3.4 - 3.45 V/člen.

V kolikor je bil pri sedanjem sistemu akumulator s 5000 mAh izpraznjen v zgolj 15 minutah je z njim nekaj resno narobe; ali je akumulator slab in je njegova dejanska kapaciteta nižja od omenjene, polnilnik svoje naloge ne opravi pravilno in vanjo ne shrani energetski potencial, ki ga je ta sposoben sprejeti, je prestavno razmerje neprimerno načinu uporabe.

Vprašanje je vsekakor potrebno rešiti pred vgradnjo novega elektromotorja, razlog pa tiči v dejstvu, da v kolikor je prenos že sedaj nekoliko predolg, ne le, da ne bo izboljšanja v hitrosti, temveč bo le ta, prav tako pa tudi krmilnik obratov, še celo nekoliko bolj obremenjena, kot sedaj.

V splošnem se elektromotor z manj ovoji vrti nekoliko hitreje, vendar na račun nekoliko manjšega navora pri nižjih obratih ter višjega toka, torej večje porabe.


LP
Alex
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Hvala za dober odgovor.
Mogoče je kriva baterija ali pa polnilec?
Polnilec je nižjega cenovnega ranga(imax b6ac),vendar ne vem,kako naj sprobam če je polnilec v k....
Baterija je LRP 5000 mAh NiMh Hyper pack(7,2v).Mogoče je kakšna ponesrečena serija... :-k
@mihec: Da,bi naročil,samo me skrbi poštnina,zato kar tule sprašujem,če ima kdo kaj podobnega za prodati,ali pa če vsaj ve za trgovino ki ima podoben artikel v Sloveniji.
Je pa res,da prej ko sem imel še staro,2500mAh NiMh baterijo,mi je z original polnilcem polnil 8ur(čipšit) s tem mi jo je pa dokaj hitro napolnilo,vendar pri 19t motorčku ni imela nobene moči-motorček še do polovične moči ni prišel.
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Imam pa standardni prenos(maverick strada tc)
Sem jih preštel... ](*,)
23-iz el.motorja na glavni zobnik,kateri ima: 56zobcev.
Še slikica originala:http://www.toprc.eu/en/system/files/ima ... a_tc_1.jpg
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ta lipo monitor je z poštnino vred cca 6usd.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Do Slovenije...potem se pa splača :-k
Bom pa še naročil LiPo-ta,sem se odločil.Verjetno bo problem,zaradi slabega polnilca,ampak probat ni greh...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Pack.html
Bo tale zadostoval nekoliko daljšim vožnjam?
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Ravno zdajle sem gledal Gens-acu LiPo-te.
http://www.lipo.si/izdelek/G-25C55002S1 ... v-25c-2s1p
Pa me zanima,kaj pomeni npr. 40c?
http://www.lipo.si/izdelek/G-40C50002S1 ... 2s1p-hc-10
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Poznamo podatke o najvišjem trajnem, kratkotrajnem in impulznem praznilnem toku, poleg tega pa tudi o najvišjem polnilnem toku. Le ti so lahko podani v obliki absolutnih vrednosti, enota pa je A (amper) ali v obliki tokovnega koeficienta, ki nima enote, le oznako C (ki se nanaša na kapaciteto akumulatorja).
Če za primer vzamemo akumulator s 5000 mAh in koeficientom trajnega praznilnega toka 40 C, pomeni da ga lahko trajno praznimo s tokom 200 A (5 Ah x 40 C = 200 A).

Sicer sem o potrebnih tokovih za zgoraj omenjeni sistem že pisal pa naj vseeno ponovnim. Omenjeni pogon potrebuje izredno nizke tokove; kratkotrajno do ~ 25 A, trajno med 15 in 20 A. V primeru uporabe akumulatorja s kapaciteto 5 Ah, bi to pomenilo koeficient kratkotrajnega praznilnega toka 5 C, koeficient trajnega praznilnega toka pa 3 - 4 C, torej izredno nizke. Vse kar je več od tega je bolj, kot nem nepotreben potencial, ki ga sistem ne bo mogel izkoristiti, je pa res, da mu višji koeficienti ne škodujejo. Sicer je zadeva nekoliko bolj kompleksna, vendar za je to za netekmovalno uporabo nepomembno.

LP
Alex
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Torej bo šlo s tole lipo 5000mAh 40c baterijo gens ace,omenjeno zgoraj?
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

miha1212 napisal/-a:Torej bo šlo s tole lipo 5000mAh 40c baterijo gens ace,omenjeno zgoraj?
Ja in to z veliko rezerve (kar pride prav, ce se odlocis za nadgradnjo pogonskega sistema na brezkrtacno vezijo..).
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Kar se tiče tokovnih sposobnosti, bi bil omenjeni akumulator sposoben istočasno napajati skopaj 10 takih modelov.

P.S.
Akumulator; naprava, ki jo je po izpraznitvi mogoče ponovno napolniti
Baterija; naprava, ki se jo po izpraznitvi zavrže

Nenatančno izražanje močno oteži komunikacijo, posebej na tehničnih področjih, zato je vsekakor zaželeno, da se tudi temu posveti nekaj pozornosti.

Med drugim mili amperske ure imajo oznako mAh, s točno določeno katera je velika in katera majhna črka, prav tako tudi nikelj metalhidridni akumulatorji NiMH, ipd.

LP
Alex
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Hvala obema za pomoč.Torej bom le dosegel nekoliko daljše delovanje modela.
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Pri izbiri akumulatorja vsaj jaz osebno menim da je bolje vzeti tokovno zmogljivejši akumulator kot pa točno toliko kolikor potrebujemo.Da zadeva ne deluje na robu zmogljivosti ter že zaradi tega ker včasih kakšen proizvajalec malo napihne podatke in potem zadevo ženemo čez njegovo zmogljivost..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

To pomeni,naj vzamem akumulator z 11,1V ?
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

miha1212 napisal/-a:To pomeni,naj vzamem akumulator z 11,1V ?
Kar si zapisal ti, nima veze z tokovno zmogljivostjo, temvec le podaja nazivno napetost akumulatorja (v tvojem primeru bi se drzal 7,4V oz. 2S).
Tokovna zmogljivost je oznacena z "C". Vec "C" vecja je tokovna zmogljivost.
Ker je vec kot ocitno, da o Lipo akumulatorjih ves malo, bi ti priporocal branje:

viewtopic.php?f=7&t=71640
viewtopic.php?f=7&t=14576

Tako si bos sam odgovoril na vecino vprasanj (ki so bila na forumu ze veliko krat odogovorjena) ter povecal varnost pri delu z Lipo.
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Najprej bo potrebno razčistiti osnovne pojme

Napetost
Kapaciteta
Tokovna sposobnost

P.S.
V principu se strinjam, da je vedno bolje imeti tokovno zmogljivejši akumulator (v zelo specifičnih primerih obstajajo tudi izjeme od tega pravila), saj je tako manj obremenjen, posledično pa ima lahko daljšo življenjsko dobo, se pa pri tokovno bolj sposobnih akumulatorjih močno poveča tudi teža, zato je marsikdaj smotrno razmišljati o povečevanju kapacitete namesto tokovnih sposobnosti, še posebej, ko sistem tokovne sposobnosti ne more niti približno izkoristiti, kar je primer tu, večja kapaciteta pa podaljša čas uporabe. Da ne bo pomote, že 5 Ah je za tak sistem vrh glave, govorim le načeloma.


LP
Alex
miha1212
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 18 Mar 2011, 09:20
Kraj: Novo mesto(Nad mlini)

Re: Vaše mnenje...

Odgovor Napisal/-a miha1212 »

Ja,sem si malo prebral in sem dojel,da je omenjen akumulatorski paket dovolj zmogljiv ter tudi da ima dovolj kapacitete.
Jutri ga bom naročil,tako da če je še kakšna pomankljivost v omenjenem kompletu pogona ter akumulatorja,naj mi prosim kdo pove.
Hvala lepa!
Gravitacija-jaz se požvižgam nanjo.
Odgovori

Vrni se na Splošno