Lipo prenizka napetost.

Moderatorji: Nebec, jannyy, mihec87

Odgovori
Guest17
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 18 Sep 2011, 21:00

Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Guest17 »

Nekateri ste mogoče prebrali moje probleme z dogboni, no končno sem dobil nove. Ko sem zamenjal dogbone sem opazil da sem pustil lipo baterijo povezano na ESC. Tak da stvar je bila priključena kak teden, sicer je bil ESC izklopljen a nekako mi je vseeno izpraznilo baterijo. Ko jo poizkušam napolniti dobim na polnilcu sporočilo "BATERY ERROR". Če prav razumem polnilci ne polnejo LIpo baterij če je voltaža prenizka. Tako da ali ima kdo rešitev, ali je baterija za v koš? Mimogrede imam 2S 5000mah baterijo
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Ponavadi je akumulator neuporaben.
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Lp, Primož
Guest17
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 18 Sep 2011, 21:00

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Guest17 »

Jaz imam polnilac LRP Pulsar 3 s katerim ni mogoče polniti pri določeni voltaži na 0.1 ampera. Že pri 5 voltih mi napetost poskoči do 5-6 amperov kar sploh ni varno, tako da ali ima kdo kakšno drugo rešitev ki bi delovala z mojim polnilcem. Mimogrede na koliko voltov bi bilo potrebno baterijo spraviti da se sploh polni?
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Guest17 napisal/-a:Jaz imam polnilac LRP Pulsar 3 s katerim ni mogoče polniti pri določeni voltaži na 0.1 ampera. Že pri 5 voltih mi napetost poskoči do 5-6 amperov kar sploh ni varno, tako da ali ima kdo kakšno drugo rešitev ki bi delovala z mojim polnilcem. Mimogrede na koliko voltov bi bilo potrebno baterijo spraviti da se sploh polni?
Zapisano nima nikakršnega smisla. V kolikor naj bi bil korekten odgovor, bo potrebno najprej napisati vsaj jasno vprašanje ter dejstva.

Mimogrede, večkrat je bilo že zapisano, da je obujanje prekomerno izpraznjenih LiPo akumulatorjev sicer pogojno mogoče, je pa lahko početje dokaj problematično, saj so lahko v samem akumulatorju nastale poškodbe, ki na prvi pogled niso očitne, se pa lahko pokažejo kasneje pri njegovi uporabi, tudi v obliki kakega požara. Zaradi tega ga posameznikom, ki nimajo poglobljenega znanja o ravnanju z akumulatorji močno odsvetujem, še posebej ob upoštevanju relativne cenenosti tovrstnih izdelkov. V kolikor se temu vseeno ni mogoče izogniti pa naj se osebno povpraša izkušenega modelarja z ustreznimi znanji, prav tako pa bo ta vsaj nekoliko bolj poučeno ugotovil ali je tak akumulator še varen za uporabo.


LP
Alex
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Guest17 napisal/-a:Jaz imam polnilac LRP Pulsar 3 s katerim ni mogoče polniti pri določeni voltaži na 0.1 ampera. Že pri 5 voltih mi napetost poskoči do 5-6 amperov kar sploh ni varno, tako da ali ima kdo kakšno drugo rešitev ki bi delovala z mojim polnilcem. Mimogrede na koliko voltov bi bilo potrebno baterijo spraviti da se sploh polni?
Nevem ali si čudno napisal ali pa nimaš razjasnenih osnovnih pojmov. Napetost ima osnovno enoto V- volt, električen tok pa A- amper.
Guest17
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 18 Sep 2011, 21:00

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Guest17 »

To razumem, malo čudno sem napisal. Vprašanje še vedno ostaja na koliko voltih mora biti baterija da jo lahko polnim normalno. Zaenkrat mi je uspelo baterijo spraviti na 4 volte. PS zaenkrat mi polnilec piše da nem napolnil cca 1500mAh
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Guest17 napisal/-a:...
spraviti na 4 volte
...
zaenkrat mi polnilec piše da nem napolnil cca 1500mAh
...
Ta akumulator je bil izredno globoko izpraznjen, zato je obujanje še toliko bolj problematično.

Minimalna napetost za polnilnik v programu za LiPo akumulatorje je ~ >= 2.8 V / člen.
Za LiPo akumulator se šteje da je v celoti izpraznjen, ko njegova napetost pade pod ~3.51 V / člen glede na priporočilo o le 80% izpraznjenju pa je ta vrednost ~3.71 V / člen (oboje nenapajan/neobremenjen pri ~ 20°C).

LP
Alex
Guest17
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 18 Sep 2011, 21:00

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Guest17 »

To pomeni da mAh sploh nimajo veze pri polnjenju prazne baterije?
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Da in ne. Vsekakor podatek o količini v akumulator napolnjene energije daje informacijo o tem kako globoko je bil akumulator izpraznjen, upoštevaje njegovo nazivno kapacito, omenjenega parametra pa ni mogoče uporabiti za kaj več od tega.
Seveda je potrebno akumulator pred pričetkom obujanja natančno premeriti v kakšnem stanju se nahaja vsak od njegovih členov. Prav tako se vedno polni le tisti člen, ki je z napetostnega stališča problematičen NIKOLI celotnega akumulatorja, kar velja še posebej v kolikor je šlo za opaznejša odstopanja v napetosti med posameznimi členi. Razlog za to tiči v dejstvu, ker je lahko v nasprotnem primeru povprečna napetost akumulatorskega paketa še vedno precej pod kritično mejo, posamezen člen pa je lahko že preko še varne meje 4.2 V / člen (skrajno 4.25 V /člen)(napajan pri ~20°C), to pa je že scenarij za ognjemet.

Ponovno bom ponovil mojo prvotno opozorilo, da naj bi se tovrstnih posegov lotevali le najbolj izkušeni modelarji, v nasprotnem primeru se bojim, da bomo nekoč brali kako je nekomu pogorela hiša, stanovanje, še slabše, da bo kaka osebna poškodba ali celo smrtna žrtev.


LP
Alex
Guest17
Začetnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 18 Sep 2011, 21:00

Re: Lipo prenizka napetost.

Odgovor Napisal/-a Guest17 »

Hvala vsem za nasvete, bom opustil to dokler ne bo blizu koga z več izkušnjami, in bom to počel nekje zunaj, stran od stvari ki se lahko vnamejo.
Odgovori

Vrni se na Splošno