Izdelava kalupa avtomobilčka

Moderatorji: Nebec, jannyy, mihec87

Odgovori
Ally3n
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 30 Jan 2012, 21:53

Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Ally3n »

Pozdravljeni.

Sem novi na tem forumu in me zanima kako izdelati kalup za avtomobilček v velikosti približno 1:10 ali 1:8 ???
Nekaj sem že razmišljal če bi naredil z gline neke vrste obliko poten pa z mavcom zalito tako da bi dobil tisto željeno obliko.
po drugi strani pa sem razmišljal če bi z purpeno oblikoval model
ko pa bi se purpena posušila pa bi izrezal željeno obliko nato pa z poliestrom prevlekel vse skupaj.

zda ja pa vas sprašujem če ve kateri še kakšen najlažji način za izvedbo.

lep pozdrav Ally3n
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Verjetno govorimo o karoseriji.

Lahko narediš iz stiroporja/stirodura prevlečeš z tkanino+epoxy smolo počakaš da se posuši nato stiropor izdolbeš po tavečjem ostalo pa raztopiš z acetonom.Če češ pa zadevo ponovit potem pa rabiš kalup.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
s444
Tekmovalec
Prispevkov: 203
Pridružen: 08 Avg 2011, 19:08
Kraj: medvode
Kontakt:

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a s444 »

ali pa najprej kupu eno karoserijo in v njo ulij mavec in imaš kalup potem pa oblečeš z tkanino ali epoxy smolo kakšni prevlečejo tudi z carbonom
modelarcek
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Saj v večjih delavnicah tudi uporabljajo kalupe, vendar pri tamu uporabljajo drugačen pristop. Nemara ploščo lexans segrejejo skoraj do viskoznosti ter potegnejo čez pramodel in zvakumirajo, nemara uporabijo tudi dva kalupa pozitiv in negativ ter segret lexan sprešajo vmes.
Slika
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Mogoče veš če je kakšna taka delavnica pri nas, oz kdo bi lahko imel tako mizo za vakuumiranje lexana?
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Takole napreduje moj projekt: za izdelavo kalupa se razrezal body od sharka in ga podaljšal, ter vlil mavec. Ko se posuši bom popravil vse nepravilnosti in nato laminiral z steklenimi vlakni in carbonom na koncu.

SlikaSlikaSlika
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a tintek »

super še malo kitanja in brušenja ne bo škodilo... bi blo pa za probat tut z vivacom kako bi izpadlo če bi bilo sploh dovolj trdno, bi pa mogla biti vsaj dva ali trije da eden greje z fenom drugi pa šponajo čez kalup.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Hvala, kitanje in brušenje je v planu, samo, da se to prvo dobro posuši.
tintek napisal/-a:super še malo kitanja in brušenja ne bo škodilo... bi blo pa za probat tut z vivacom kako bi izpadlo če bi bilo sploh dovolj trdno, bi pa mogla biti vsaj dva ali trije da eden greje z fenom drugi pa šponajo čez kalup.

LP
obrazloži malo...
2l plastenka je premajhna za tak body, če imaš kakšno alternativo, da se izognem laminiranju se priporočam.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a tintek »

v mladem tehniku (btc pod emporiumom) dobiš folijo vivac, ki se odlično krivi in oblikuje ko jo ogreješ, le ne vem če je dovolj trda za karoserijo, če ne bi bila premehka, za probat bi blo, to folijo bi nato grel z industrijskih fenom in jo istočasno šponal čez odlitek spotoma pa potiskal v manjše predele (detajle) rokavice bi ble obvezna oprema.

Sam bi probal ta način zdaj ko že maš model, nastal pa bi problem še pri barvanju le tega saj se mi zdi da je folija precej gladka, mogoče bi jo prej zbrusil z notranje strani.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Tole z sprotnim segrevanjem ter glajenjem zna bit problem ker tačas ko greješ en del ti drugega zraven piga,probaš izgubit nimaš kaj,,...

Lahko si narediš vakumirno napravo z pomočjo sesalca in potem ustrezno velik kos folije(idelen bi bil lexan) napneš na okvir ter pogreješ v pečici in hitro butneš gor ostalo pa naredi vakum..

http://www.youtube.com/watch?v=PvpHah-U3hM

Pobrskaj še za ostalimi na youtube..vacum forming lexan

Glede barvanja pač tako kot z vsako karoserijo saj je lexan isto gladek,lahko tudi narediš kot je svetoval tintek rahlo potegneš z finim šmirglom....
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

http://www.youtube.com/watch?v=PYtvBz7c ... re=related

Sam še plastiko rabim, morde grem že jutri v mladi tehnik.
tnx
tnx
tnx
:)
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Buschi »

In kako je zadeva izpadla?
Sam bi rabil narediti 1:5 karoserijo.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Je šlo malo na stranski tir, ni šasa za vse. Danes sem komaj nanasel še eno plast mavca.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Nekaj je prišlo vmes, in sicer karoreserija za 1:8 S8BXe. Najprej sem zamašil vse luknje z srebrnim lepilnim trakom in kartonom ter izdelal dodatne zračnike. Zračnik na desni strani pri koncu karoserije sem odrezal stran in ga zaprl. Nato je sledilo ojačanje karoserije z lesenimi letvicami, tako, da se ni več zvijala in tudi obtežil sem jo s kvadratnimi kosi jekla (med laminiranjem ne beži)
V delavnici sem si pripravil 2 mizi, čisto mizo za tkanino in manjšo zložljivo za delo z epoxijem. Z epoxijem sem delal prvič in je precej bolj prijazen za delo kot poliester saj ne smrdi. Poliester se strdi že v 15-20 min, epoxi je šele po dobri uri začel kazat znake kemnične reakcije (rahlo se je zgostil) Za rezanje tkanine sem uporabil unior škarje za pločevino. Tkanina je 380 g/m2, tanjša se mi je zdela pre tanjka, debelejše pa nimam. Obvezna oprema so tudi škatla rokavic za enkratno uporabo, flaša acetona in natančna tehtnica, uporabil sem labolatorijsko tehtnico natančnist 0.01g.
Pozabil sem le na sredstvo proti prijemanju, tako da sem imel kar problem, da sem dobil karoserijo dol, k sreči se je odluščilo nekaj barve in nisem poškodoval nove karoserije, stara pa je že tako ali tako cela polomnjena (pa ne po moji krivdi). Poliester in epoxi se ne primeta na voščen papir za peko niti na srebrn lepilni trak, obstajajo pa tudi spreji/barve proti prijemanju.
Vlakna in epoxi sem kupil v Mirnik TG Ljubljana, pozor sprejemajo samo gotovino!


Slika Slika Slika Slika
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
Marc.us
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 12 Avg 2010, 07:55
Kraj: Gorenjska

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Marc.us »

Hej super! =D>
A jih boš naredil tudi za prodajo? :)
Problemov ne moremo rešiti z enakim načinom razmišljanja, kot smo ga uporabljali, ko smo jih ustvarili.
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Rečmo, da je moja prva koroserija končana. Odrezal sem odvečna vlakna, obrusil robove in izdelal odptine v zračnikih. Karoserija je pobarvana v temeljno "anti gravell" črno mat barvo.
Zračnike bom zaščitil z tanko mrežo takoj ko jo najdem.

Slika Slika Slika
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Alu mrežico vseh velikosti -lukenj- dobiš v merkurju za male pare.Takšne mrežice smo včasih nabavljali v trgovinah z dodatno športno opremo za avtomobilske maske(prave),vendar so bile tako drage kot bi bile iz zlata.Potem sem nekoč videl v merkurju identične alu mrežice katere so bile pa niti omembe vredne denarja ](*,)
Slika je bolj mala,ampak upam da veš o čem govorim
Priponke
423771_387612497924716_100000279078394_1463791_840595911_n.jpg
423771_387612497924716_100000279078394_1463791_840595911_n.jpg (56.04 KiB) Pogledano 2938 krat
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Hvala za nasvet, ampak vem da jo imam, samo ne vem kje :D
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
sunday
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 31 Maj 2012, 19:34

Re: Izdelava kalupa avtomobilčka

Odgovor Napisal/-a sunday »

Odgovori

Vrni se na Splošno