Kako narisati načrt

Moderatorji: Nebec, jannyy, mihec87

Odgovori
tavzy
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 13 Sep 2007, 10:36
Kraj: Dravograd

Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a tavzy »

Mene zanima kako se nariše načrt dolečenega modela na osnovi slike in nekaj znanih podatkov.Sploh,če je za ta model zelo malo dokumentacije.
Zanimam se za model bagerja Mecalac 8 MCR.Zanj pa me zanima načrt v merilu 1:5 ?
Edini podatki,ki vsebujejo nekaj pozicij z merami so na tej strani;

http://www.mecalac.com/8MCR/pdf/Mecalac8MCR_Doc_fr.pdf


Slika

Slika


Če ima kdo izkušnje z čim podobnim,prosim za nasvet.
Samo da je belanca,ni važno ka je spod...
Uporabniški avatar
deci
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 13 Jan 2009, 19:20
Kraj: Sežana - Šepulje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a deci »

Saj imas dovolj podatkov in slik za nacrt!

Ti pa priporocam merilo 1:14 ker vecinoma vsi rc delovni stroji so v merilu 1:14.

Lp
tavzy
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 13 Sep 2007, 10:36
Kraj: Dravograd

Odgovor Napisal/-a tavzy »

Glede merila sem že dokaj prepričan da bo 1:5.Ker je to mini bager,bi bil v merilu 1:14 dolg komaj 22cm,v merilu 1:5 pa 61cm.
Sam pa imam namen izdelati nekoliko večji,bol masiven model,v celoti iz kovine,sprva verjetno kot stacionarni model (hidravlični sistem kr drag :( ),v njem pa bo tudi dovolj prostora za vse RC komponente.
Načrte pa bi rad narisal do te mere in v takšnih formatih,da bi po njih dalo naredit laserski izrez posameznih delov.Vsaj v teoriji :roll:

400kg model;

http://www.youtube.com/watch?v=QQiXJ_YW ... re=related
Samo da je belanca,ni važno ka je spod...
tavzy
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 13 Sep 2007, 10:36
Kraj: Dravograd

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a tavzy »

Po kar nekaj časa sem se lotil tega projekta,ne vem ,če bo kdaj končan,mi pa postaja vedno bol zanimiv.Samo da vidim kako se delajo podobni modeli,sem naredil nekaj delov.Vedno bol se kaže kako bo bager dejansko velik iz zelo težek.Samo ta 2 dela imata preko 5kg.Vse je voltlo,iz Alu,narejeno kar se da močno in lahko.Delam v tej smeri ,če bo model kdaj končan da se bo dalo z njim kopati vsaj po bol zrahljani zemlji.

Zanima me,če ima kdo mogoče kaj izkušenj z hidravljiko? Najdaljši cilnder meri od očesa do očesa 270mm,narejen pa naj bi bil iz debelo stenske medeninaste cevi fi30,zanj predvidena batnica pa ima premer 14mm.Max delovni tlak medeninastih cevi je 50 bar.

A se da na podlagi teh podatko predvideti ,če bo zadeva dovolj močna,da ne bo model ostal nepremičnina?

Slika

Slika

Roka se iztegne preko 1,2m 8)
Samo da je belanca,ni važno ka je spod...
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a tintek »

Hm zanimiv projekt =D>

Si že kaj gledal za takimi cilindri kakšne so cene? mogoče bi bilo dobro vzeti kakšnega za vzorec potem pa jih sam narediš takšne kot rabiš, prej se pozanimaj kakšne dimenzije se dobijo tesnila da boš delal po teh merah, batnica 14mm mislim da bo zdržala boga in pol, če bo le ta železna, poboljšana in kromirana... 50 barov pa bo povsem dovolj brez skrbi, kaj pa boš vgradil za eno črpalko, če bo stvar res tako velika razmisli o kakšni traktorski črpalki saj so te original drge kot žefran, vse to govorim "na uč" pri takem projektu boš verjetno vse preračunal kakšne pretoke in pritiske rabiš.

Pa proporcionalni ventili bodo homemade? tudi v njih ni neke tehnike le natančnost mora biti v 0

Veliko sreče z projektom in upam da čim prej napreduješ ter izpelješ stvar do konca ker kaj takega bi pa res rad videl v slo.

Aja pa če bo vse po sreči boš z to velikostjo kopal v kamne ne v zrahljano zemljo.

LP Tine
LP Tine

Kaj malga tut postružim
tavzy
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 13 Sep 2007, 10:36
Kraj: Dravograd

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a tavzy »

Pregledal sem že precej cilindrov,vendar noben ne ustreza mojemu merilu.So samo premajhni ali preveliki z premalim hodom.Zgleda da jih bom moral sam načrtovat.Na srečo imam vsaj podatke koliko je min št.tesnil in koliko kaj zdrži.
Nekaj podobnega iama v mislih ( ta se prodaja stane pa cca 80e)

Slika

Tudi črpalk že imam nekaj,vendar bo verjetno težko najti pravo.(za 140e sem dobil črpalko za mikro hidravlične sisteme-do 160 bar z ventili vred,vednar se bojim da bo še malo prevelika-prepožrešen motor...??? :-k )

Dela z takšnim modelom je ogromno.
Skrbi me še pogon za gosenice,v mislih imam Hoferjev lipo baterijski vrtalnik (motor reduktor),verjetno pa bo uporabna tudi elektronika če bi stikalo mehansko prestavljav z servotom.cel pogon pa bo treba še enkrat zreducirati,da ne bo šel bager po tazadnjih :wink: Za tadrug reduktor imam v mislih kotno brusilko oz tisti alu kotni del v katerem je vse uležajeno... .Max hitrost naj bi bila okoli 10 km/h. V prvem reduktorju mi dela preglavice sklopka za določanje vrtilnega momenta,ki je žal,ko je raztavljena v najbol ''nežni'' legi.

Prosim še za nasvet kako izdelati gosenice.Imam nekaj idej vendar se še odločam med gumi in alu izvedbo.Pri ''gumi izvedbi'' bi uporabil narobe obrnjen zobat jermen,na notranji strani pa bi bila 2 navadna jermena za vodenje...,druga opcija pa so alu gosenice s katerimi pa je ogromno dela.

Mogoče kakšen predlog kako naročiti zobat jermen obsega 130 in širine 10cm pa da je dovolj debel da zdrži da po njem vozi cca 50 kg :oops: ??

En lep primer domače izdelave gosenic za bager v merilu 1:5 (jaz rabim široke 100mm,te so dosti večje)
http://www.rc-baustelle.de/thread.php?t ... 093&page=1

Primer pravih gosenic;

Slika
Samo da je belanca,ni važno ka je spod...
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Tako čez palec mislim da so gumi gosenice za par razredov lažje izvedljive kot kovinske. Verjetno bi moral kontaktirati kakšno gumarstvo ki se ukv arja z montažo industrijskih transportnih trakov... Oziroma če rabiš rebrasto zadevo se malo pozanimaš kaj se da dobit oziroma kaj znajo naredit po naročilu. :)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Mislim da so kovinske lažje za „štukanje”. Res ne vem kako bi po domače „štukal” gosenice iz gume da mi nebi razpade. Nenazadnje za nahitro bi se dalo uporaviti navadne verige za na zobnike po tri v vesti skupaj.
Slika
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Vzami obojestranski zobati jermen. V slovenskih konjicah imaš firmo, ki ti naredi kar ti srce poželi.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a tintek »

Ali pa mogoče res navadno kolesarsko verigo Dve vzporedno na eno verigo, nanj pa neke primerne alu profile narezane na primerno širino.

Dvostranski jermen zna bit problem ko ti gre notri šara zemlja in kamenje.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Uf, kolesarska veriga je sicer enostavna ampak ogromno dela.
Je pa tako, da vzameš ženski link(tisti taširoki ) in čez njega privijačiš alu u profil; kamot z durh vijakom. Vzameš zobnik z sodim številom zobnikov in vsakega drugega ali četrtega odrežeš.
Glede na to, da sem peciklmehanik, mi teh koncev leži dosti po delavnici, če bi rad kaj čaral ali sprobval.

Ampak, iz mojih izkušenj, obojestranski zobati jermen je najlažja rešitev.

Imaš pa še par drugih varijant(sicer nisem zasledil dolžine gosenic):
-tastar rolly toysov diger na gosenice:
Slika

ali pa gosenice od seta za predelavo krose v kvazi motorne sanke, pa če se ne motim sem že tudi zasledil kitajske otroške snežne sanke.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Kako narisati načrt

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Jaz sem tudi pred podobnim problemom: gosenice, najverjetneje bojo aluminijaste in prekrite s kosom gume (hibridne gosenice)
viewtopic.php?f=78&t=77572

Na tankovskem forumu nekateri uporabijo kar modularni plasičen tekoči trak.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Odgovori

Vrni se na Splošno