RC kosilnica

Moderatorji: jannyy, mihec87, DobnikarA

Odgovori
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Mislim, da tema paše najbolj pod avtomobilsko sekcijo, saj bo stvar mogoče imela kolesa :D. Par dni nazaj me je prešinila ideja, da bi naredil vrtno kosilnico. Stvar mi ne gre iz glave :D

Zamisel je sledeča:

Stvar bi imela dve rezili premera 25cm(širina košnje 50cm), to bi poganjal z dvema ~1000W motorjem na 4s bateriji. Prenos motor - rezilo bi bil rešen s ploščatim jermenom, kateri ima dober izkoristek in hkrati omogoča zdrse.
Za pogon bi uporabil motor 2826 v kombinaciji s polžem 1:50. Tako bi dobil ustrezno prestavno razmerje. Leva in desna stran bi imela ločen pogon. 30A avtomobilski regulator z drag brakom.

Glede gum še ne vem.. Pogon na samo zadnji par koles in sprednja prosto vrtljiva ali pogon na vsa 4 kolesa, katera bi bila fiksna. Prednje in zadnje kolo bi bilo povezano z verižnim prenosom. O 4x4 razmišljam zato, ker imam večino vrtne travice v bregu.

Baterije bi bile 2x2s 6600mah vezane v 4s. Za pogon bi uporabil 2s.

Še par vprašanj..
Glede na to, da imajo električne kosilnice baterije podobne kapacitete, bi morala stvar delvoati tam okrog pol ure.. se motim? :D
pogon samo zadaj ali 4x4?
Ali bi bilo bolje uporabiti en motor za obe rezili?

Ali bi bil to sploh izvedljiv projekt :D
Uporabniški avatar
DACAR
Freak
Prispevkov: 529
Pridružen: 20 Jan 2014, 09:48
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a DACAR »

Dobra ideja. A bi kosilnico upravljal preko komande iz ležalnika? :)
GMADE GS01 - Toyota Hilux
MST CFX - Jeep Wrangler
Tamiya FF-03, TA-02SW, M-03, TT-02, CC-01, DT-02, DT-03, TT01E
www.stories-photography.com
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Točno tako :D Leva ročica throttle, desna za vožnjo. Zraven bi lahko še snapchatal kolegom kako mi je hudo 8)
G.Erjavec
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 12 Dec 2015, 15:41

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a G.Erjavec »

Hmmm, motorja bosta verjetno zgorela če ju boš stalno obremenjeval do meje :-) bi bilo bolje če bi ju predimenzioniral glede na ceno recimo http://m.ebay.co.uk/itm/4076-2000KV-4P- ... Sw~OVWxurm

Verjetno bi bilo velilo lažje predepati odbstoječo ampak to ni zabavno.
Veselim se novic in upam da se projekta lotiš :-)

Lp
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Vem, da bosta motorja kar precej obremenjena in v primeru opustitve projekta bi lahko potem imel izgovor za dve novi letali :roll:

Se bom pa verjetno odločil za ziher varianto in kupil verjetno dva takšna motorja kot si predlagal.. ker kolikor gledam imajo kosilnice od 3 - 5.5km naprej in bi tistih 1000W verjetno bilo premalo, saj bom uporabljal mulčenje. Če bo motor močnejši bom lahko šel tudi hitreje, kaj bodo pa porekle na to baterije pa še ne vem :lol: Verjetno 15-20 min oziroma odvisno od višine trave.

Če bom predeloval obstoječo se pa zna zgoditi, da bomo ostali brez kosilnice + 50cm premera je za v moj teren neprimerno. Če bi bil na ravnini bi bilo OK, tako pa je večina košnje v bregu in rabim okretnost. Je razlika ali ima kosilnica 30-40cm dolžine ali pa 70cm :whistle:

Preden se projekta lotim bom pa moral še dobro premisliti kako in kaj.
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Si mogoče kaj pogledal, kako delujejo robotske kosilnice? Kako boš rešil, če pride spodaj ena ovira (recimo ena večja smet) in bo ustavila motorje?
Pa problem boš imel z robovi, torej boš težko 10metrov proč upravljal.

Ne strašim, ampak vem, koliko problemov ima moja robotska kosilnica doma. Seveda sama s sabo.
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Ne nisem se še poglabljal kaj veliko v to. Ta problem imam namen rešit z ploščatim jermenom in jermenico, tako da prenos ne bo direkten, saj bo tudi potrebno zmanjšati število vrtljajev, poleg tega bo pa to še zaščita proti nenadnimi sunki.

Kaj imaš v mislih z robovi?
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Recimo da s kosilnico pripelješ do ograje. Ti kot šofer, boš moral pravočasno zmanjšati pogon, da se ne boš zaletel. Robotska ima namreč senzor dotika, in ko se dotakne ovire, se ustavi.

Samo ideja okrog rezila: robotska ima večji krog, na obodu kroga pa majhne klince. In centrifugalna sila potem obrne te nižke in odrežejo travo. Če pa je kaj hujšega, recimo kamen, se pa te klince pospravijo noter, no včasih pa tudi odletijo. In potem seveda kupiš nove.
Jurethemodelator
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 04 Jan 2017, 22:54

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a Jurethemodelator »

Tudi jaz imam podobno idejo in bom glede pogona uporabil gosenice da se bo stvar premikala kot npr. bager alj ratrag
Uporabniški avatar
DACAR
Freak
Prispevkov: 529
Pridružen: 20 Jan 2014, 09:48
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a DACAR »

Zanimiva reč! :D
Kaj pa če bi kot osnovo vzel nek RC avto, primeren za teren, ki bi ga dodelal, da bi bil primeren za košnjo? Podobno kot to probal tale tip: https://www.youtube.com/watch?v=vpABJ7fDWv8&t=173s
Na ta način imaš že rešen problem mobilnosti po terenu, ukvarjaš se samo še s problemov košenja trave.
Pa mogoče namesto rezil uporabiš laks?
:)
GMADE GS01 - Toyota Hilux
MST CFX - Jeep Wrangler
Tamiya FF-03, TA-02SW, M-03, TT-02, CC-01, DT-02, DT-03, TT01E
www.stories-photography.com
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Fantje.. in mogoče tudi kakšno dekle...

Trava je že začela poganjati, prav tako sanja svinja kukuruz, a kombajna nema...

Stvar mi še ni ušla iz glave. Sem razmišljal že kar nekaj o tem projektu in lahko rečem, da bo verjetno prišlo do izpeljave.
Bilo je tako:
- Kolega je praznoval in kot ponavadi je bilo treba poiskat darila, (beri kosovne odpadke) ki se mu jih je peljalo. Bil sem pri kolegu, ko njegov oče odpre omaro in notri 5 dewaltowih baterijskih vrtalnikov, katere je uporabljal v bivši firmi kjer je delal 10 lez nazaj. "a rabš".. Kot naročeno. Vzamem domov, doma imam še eno delujočo baterijo in glej ga vraga. 2 mašini sta bili enaki in obe delovali. =D> Torej pogon sem našel. Hkrati sem rešil tudi cel kup težav. Prenosi, vpetje koles (2 ležaja in os direktno v glavo) vrsta motorja, razno računanje in še kaj.

Torej rabim samo 2 krtačna regulatorja, 3s baterije imam, pogonska kolesa bom pa izdelal sam.

Naslednja stvar, katera me muči pa je malo bolj zahtevna in bo verjetno treba naredit nekaj na "blef". Od začetka sem imel v mislih 2 motorja okrog 1000-1500w ampak sem ugotovil, da je to 2x strošek.
Doma imam skurjen 4072 motor zaradi zanič 150a regulatorja. na eni fazi da preveč toka, tako da bi se to mogoče dalo popraviti. Motor bom kupil nov. V mislih imam nekaj takega:
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-xk- ... unner.html

po mojih izračunih imajo baterije 140wh, torej pri 140w bi delovale 1h.. :roll: Se bom s tem problemi ukvarjal takrat, ko se bodo dejansko pokazali...

Torej v mislih sem imel en motor in en regulator. Na motor bi nekako namestil 2 jermenici za ploščat jermen, ki bi gnali rezila. Osnovna plošča rezila bi bil nek krog premera cca 25-30cm, debeline okrog 1mm, nanj pa bi iz zgornje ali spodnje strani pritrdil rezalne ploščice.

Načrt je v glavi narejen... Sedaj mora mizar rešiti še kup strojniških problemov z neustreznimi orodji, nato pa bomo videli kaj in kako :D

Nasveti in predlogi dobrodošli.
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Zdravo,
Jaz sem si tudi zaželel RC kosilnice in sem ubral drugačno pot. Kosilnici sem odrezal vse odvečne elemente, tako da je ostal le boben z motorjem. Za pogon sem hotel uporabiti motorje električnih vozičkou a so precej dragi, zato sem šel na avto odpad in našel štiri enako motorje od brisalcev. Reglerji so kitajski 4s 320A peak, 13$ kos. Prvo sem poskusil tri kolesno varianto, spredaj vrteče kolo zadaj pogon in avtomobilski akumulator. Zadeva sicer pelje, vendar so motorji vroči. Ko sem zamenjal akumulator z 4s lipo baterijo je postala kosilnica opazno hitrejša (12kg manj za porivat).

Moja zelenica ima kar nekaj grbin in lukenj kjer je bil pred leti zelenjavni vert, imam tudi klanček, tako da sem sprobal vse nevšečnosti.
Taka postavitev motorjev sicer funkcionira vendar ima nekaj slabosti, najbolj nadležno je zatikanje sprednjega kolesa v luknjah. Sprednje kolo se prilagaja terenu in zavija kosilnico po svoje, če kosim v rikverc pa drži ravno linijo. Stranski izmet in zadnji pogon nista kompatibilna. Desno pogonsko kolo rado spodrsuje na sveže pokošeni travi, ki jo kosilnica izmeče.

Poskusil sem tudi 4x4 varianto z motorji od brisalcev in svinčenim akumulatorjem. Na betonu še nekako zavije, na travi pa ne. Motorji od brisalcev preprosto nimajo dovolj navora, da bi obrnili kosilnico na travi. Ja lahko bi dal manjša kolesa, pa je že tako prepočasna :roll: Žal nisem poskusil z li-po baterijeo preden sem odrezal dol nosilce motorjev. ](*,)

Tretja varianta bo imela pogonska kolesa spredaj, zadaj pa vrtljivo kolo ali dve.
Kosilnico vodim prek avtomobilske pištole, ker mi je bolj domača, med reglerje in sprejemnik sem dodal mikser za V rep. 3. kanal je vezan na TrackStar TS-700MG 33kg servo, ki drži odprto bremzo motorja, če zamnjka elektrike, servo spusti in motor ugasne. Dodal še stop tipko, ki bo sklopila elektriko servotu in dhrati naredila stik med navitjem in ohišjem kosilnice (ni več iskre). Pogonska kolesa sem dobil v železnini, namenjena so vizičkom.

https://www.youtube.com/watch?v=P6FMdwjcus0
https://www.youtube.com/watch?v=d5S_PZAtj5w
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Super bravo. =D>
Če mi bo kdaj prišlo pod roko ohišje kosilnice, se bom čez kako zimo lotil tega. Če kdo ima, odkupim za primerno ceno. Samo da ni gnilo.
Imam 2 taktni motor od stare Tomos kosilnice, ki ga bi uporabil. Original Tomos ohišje je popolnoma pregnilo. Dobra stran tega motorja je, da je kar nekaj kg lažji od teh 4T razgrajačev. Malo več pokuri, pa nič zato. Obstoječa kosilnica, ki je trenutno v uporabi pa bo ostala taka, kot je. :wink:
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Moje ohišje je tudi že prerijalo, sicer bi kosilnica zdržala še kakšno košnjo. Letos sem si parkrat sposodil sosedovo, ker je bila moja na operacijski mizi. Sosedska menjava, jaz njemu laksarco on meni samohodno.
Če imaš motor izdelaj ohišje sam. Ogrodje zvariš iz pohištvenih cevi, boben je lahko 8 kotnik in notranjo stran obleči v aluminij, da ne bo rjavel.

Ena 4s 5000mAh zdrži za pol vrta, nekje 15-20 min košnje. Motorji sicer niso požrešni, je pa konstantna poraba. Če najdeš kakšne ugodne krtačne reglerje, ki gredo do 8s se priporočam. Robotski reglerji za krmiljenje motorjev invalidskih vozičkov so večinoma 24V. Naslednja opcija so mambe XL, podpirajo krtačne motorje, samo cena ne štima.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: RC kosilnica

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Hmmm ni mi ravno do tega da bi se preveč ukvarjal s ''šlosarskimi'' posli. Doma nimam varilnega aparata, v službi pa ni časa. :( Pa tudi časa gre precej za izdelavo ohišja, sodelavec je to že počel, iz inoxa si ga je naredil, res lepo in natančno, je pa rekel, da ni šans, da ga gre še 1x delat - kdor ima znanje, možnost, voljo in čas - OK.
Bom raje kar pogledoval za rabljenim (beri poceni) ohišjem.
Potem bom pa naredil inventuro, kaj imam doma da bi uporabil, potem pa naprej. Bo pa na 4-8 lipo. Imam tudi 2 ESCja za krtačnike, eden bi šel do 3S, za drugega ne vem. 2S hard case lipotov imam veliko.
To bo kot nalašč za igranje v garaži pozimi.
Odgovori

Vrni se na Modeli z elektro pogonom