Bonsai tehnike ;)

Moderatorji: jannyy, mihec87, DobnikarA

Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Nabavil sem še drevo B. Večino teh delov imam v dobrem stanju, rabim pa največji del, ki služi kot nekakšna podpora za sprednji shock tower in dejansko utrdi celotni sprednji del šasije.
Drevo B
Drevo B
KBF007-800x600.jpg (94.83 KiB) Pogledano 8988 krat
Zamenjat pa je treba tudi stare okamenele gume - ni pravi monster brez Monster Pin Spike Tyres.
Kul gume:)
Kul gume:)
KBF008-800x600.jpg (91.01 KiB) Pogledano 8988 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Evo pa začnimo z delom, po navodilih se najprej zrihtajo getribi.

Zato sem jih razdvojil od preostalega dela podvozja.
Explode.
Explode.
KBF009-800x600.jpg (114.25 KiB) Pogledano 8984 krat
Odstranil sem vse pritikline.
Za to kar se vidi na sledeči sliki sem se odločil, da je treba obnoviti pogonski del. Obraba šalčk in gredi je tolikšna da se pini Pri vrtenju dejansko zagozdijo v šalčko.
Wear & tare.
Wear & tare.
KBF010-800x600.jpg (112.08 KiB) Pogledano 8984 krat
Nato sem menjalnik odprl. Notranjost kot nova. Od glomaznih najlonskih zobnikov drugega skoraj ni pričakovati.
Nylon PARTY
Nylon PARTY
KBF011-800x600.jpg (108.44 KiB) Pogledano 8984 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Skoraj bi ne odprl diferenciala ampak vemo, da zamak aka pot metal najlonu ne seže niti do kolen. Ker so v vrečici A vsi deli za diferencial pa sem vseeno preveril kako zgleda notranjost. Zobniki sicer rahlo našpičeni vendar nič kritičnega. Sem pa do sedaj mislil, da sem imel na tem modelu samo dve okvari. No za tretjo do sedaj nisem vedel, ker je model na nek način hlinil lom nisilčka planetarnih kotnih zobničkov.
Upps!
Upps!
KBF012-800x600.jpg (86.91 KiB) Pogledano 8977 krat
Ohišje diferenciala sem očistil tega pot metal grease zenfa in stvar z novimi deli lepo sestavil.
Jupii!
Jupii!
KBF013-800x600.jpg (112.61 KiB) Pogledano 8977 krat
V očiščeno ohišje sem vstavil prave ležaje in zložil prav tako očiščene zobnike. S priloženo mastjo sem namazal tudi vogal ob robu ohišja, da bi nesnagi preprečil prelahek vstop v notranjost. Pri izhodnih gredeh sem najprej vstavil ležaje z gumijasto zaščito ampak so malce debelejši od onih s kovinsko zaščito. To je povzročilo grobo delovanje diferenciala zato sem na koncu uporabil kovinske original od Tamiye.
Zlaganje.
Zlaganje.
KBF014-800x600.jpg (96.2 KiB) Pogledano 8977 krat
Zadnjič spremenil Stanko P., dne 12 Feb 2017, 15:05, skupaj popravljeno 1 krat.
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Za konec sem zaprl ohišje, zmontiral skid plate in motor. Tako je glavni del modela zrihtan.
Done!
Done!
KBF015-800x600.jpg (96.22 KiB) Pogledano 8973 krat
Vse sumljive vijake in matice sem zamenjal z novimi - to bom prakticiral skozi celotno obnovo, dokler robe ne zmanjka.
Zadnjič spremenil Stanko P., dne 12 Feb 2017, 15:05, skupaj popravljeno 1 krat.
RC Addict!
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Bonsai tehnike ;)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Lepota do kraja!

Pred dobim mesecem sem od našega forumaša odkupil Tamiyo Dual Hunter - za prvi RC za nečaka.
Mini remont in sem se zaljubil v Tamiyo! Prej nisem razumel čisto - sedaj pa.

Beseda je beseda in Dual Hunter gre k svaku in nečaku, upam, da ne na uničenje :-)

Še toliko bolj z zanimanjem spremljam bonsaj sceno....

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Super. Dual Hunter je neuničljiv - sploh s standardnimi motorji, ki ne omogočajo glih svetlobnih hitrosti. Delov zanj je na tržišču polno od standardnih do alu...

Pa da nadaljujemo.

Na sam 'gearbox' sem zmontiral še preostale plastične dele ter seveda nove dele pogonskega sklopa. Tako dobro verjetno še ta primerek ni bil nikdar sestavljen - manjkala je podložna plošča motorja, o-ringi v čašicah gredi, določeni vijaki, ležaji so bili drsni pa še verjetno bi se kaj našlo.
King Blackfoot - TRANSMISSION
King Blackfoot - TRANSMISSION
KBF016-800x600.jpg (94.42 KiB) Pogledano 8878 krat
Sledilo je razdiranje in čiščenje preostalega dela šasije.
Chassis Exploded Wiew
Chassis Exploded Wiew
KBF017-800x600.jpg (95.43 KiB) Pogledano 8878 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Tukaj je vidna okvara št. 1. Ob trku v 'škarpo', takrat je vozil mlajši brat, je modelu amputiralo sprednje leve rokice. Dejansko je podlegel del z drevesa K.

Malo 5 minutnega epoxsija in steklene tkanine popravi skoraj vse. Ta del po tem nikoli ni več popustil, čeprav je manjkal eden od pritrdilnih vijakov.
Popravilo ;)
Popravilo ;)
KBF018-800x600.jpg (95.32 KiB) Pogledano 8877 krat
Še iz spodnje strani.
Še iz druge strani :)
Še iz druge strani :)
KBF019-800x600.jpg (96.09 KiB) Pogledano 8877 krat
Pravijo, da se po lepo očiščenih plastičnih delih z dreveščkov loči natančne od površnih modelarjev. Rezanja štrcljev je v tem primeru bilo skoraj kot, da bi sestavljal nov model :-&
?!.
?!.
KBF020-800x600.jpg (80.78 KiB) Pogledano 8877 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

123 in že imamo sestavljen glavni del šasije (ORV - Off Road Vehicle ali tudi Space Frame, King Blackfoot je bil zadnji ki je uporabljal to šasijo, prvi je bil pa Subaru Brat) z deli z drevesa K, ki so specifični samo za KBF. Dodal sem samo manjkajoče 3 vijake vsi ostali so še vedno kot novi.
ORV - Space Frame
ORV - Space Frame
KBF021-800x600.jpg (92.29 KiB) Pogledano 8874 krat
Sledila je obnova-dodelava ti. c-hubov / nosilcev končnikov (novih mi ni uspelo najt). Na sliki je vidna obraba spodnje luknje na obeh delih. Namesto fi3mm je luknja ovalna 3x4mm ](*,)
Wear :(
Wear :(
KBF022-800x600.jpg (102.76 KiB) Pogledano 8874 krat
Zadevo sem rešil tako, da sem luknje povečal na fi4mm, odrezal ustrezno dolge kose 3/4mm medeninaste cevi in le to vtisnil v plastiko. Ideja od nekje z neta. Tako :-({|=
Hmm.
Hmm.
KBF023-800x600.jpg (100.12 KiB) Pogledano 8874 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

In že sem lahko sestavil sprednje podvozje. Dodal sem nove končnike in ji podložil z 3mm podložko. Vijaki za ta del so v paketku B, ki ga na žalost nimam zato sem malce spoliral stare in jih rahlo namazal z oljem, da preprečim morebitno korozijo. Kjer sem samorezne vijake prvič privijal v nov del sem le te predhodno malce naoljil - to omogoča lažje privijanje in preprečuje morebitni lom. Sedaj je sprednji del praktično brez zračnosti.
King Blackfoot - Front SUSPENSION
King Blackfoot - Front SUSPENSION
KBF024-800x600.jpg (108.53 KiB) Pogledano 8870 krat
Sem pa šele ob ponovnem sestavljanju opazil eno razpoko na mestu kjer se uvije 'screw pin". Kdaj se je to pojavilo pa ne vem, razpoko sem videl še preden sem začel privijati vijak.
Shitt:(
Shitt:(
KBF025-800x600.jpg (102.62 KiB) Pogledano 8870 krat
Za ojačitev tega dela imam že idejo, vendar rabim nekoga s stružnico in voljo.

Pa še en trik za ponovno vijačenje samoreznih vijakov v plastiko. Vijak vstavimo v luknjo in ga najprej začnemo odvijati a ga hkrati pritiskamo naprej. Če smo previdni pri tem začutimo kako vijak pade v začetek navoja, ki ga je naredil prvič. Šele tedaj ga lahko začnemo privijati. Temu se reče s tujko 'Back Thread'. Na ta način bo vijak vedno šel po isti poti in ne bo povrtal ter s tem uničil luknje, seveda ob predpostavki, da ga ne zategnemo s preveliko silo.
RC Addict!
Uporabniški avatar
DACAR
Freak
Prispevkov: 529
Pridružen: 20 Jan 2014, 09:48
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: Bonsai tehnike ;)

Odgovor Napisal/-a DACAR »

Super projekt! Edino kar mi ni všeč na modelu je to, da ti je hlinil poškodbo :lol: :wink:
GMADE GS01 - Toyota Hilux
MST CFX - Jeep Wrangler
Tamiya FF-03, TA-02SW, M-03, TT-02, CC-01, DT-02, DT-03, TT01E
www.stories-photography.com
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Tako šasija je bolj kot ne končana.

Še slika obrabljenih končnikov. Okrog zožanega dela je bila zvita krmilna povezava iz žice.
Malo obrabe.
Malo obrabe.
KBF026-800x600.jpg (100.58 KiB) Pogledano 8738 krat
To pa je okvara št. 2 - nosilec zadnjih amortizerjev je popustil na najšibkejšem mestu. Začasni, ki je že kar precej prestal in še ni popustil, je narejen iz dveh slojev 3mm vezane plošče in z obeh strani in na sredini laminiran s stekleno tkanino. Ker je original del precej drag in težko dosegljiv bom v prihodnje dal izdelat aluminijastega.
King Blackfoot - Hand made replacement :)
King Blackfoot - Hand made replacement :)
KBF027-800x600.jpg (97.31 KiB) Pogledano 8738 krat
In še celotna šasija sestavljena vključno s podporo nosilca sprednjih amortizerjev, ki je do sedaj ni bilo.
King Blackfoot - CHASSIS
King Blackfoot - CHASSIS
KBF028-800x600.jpg (100.64 KiB) Pogledano 8738 krat
Amortizerje sem dal poceni HK. Sprednji 80mm, zadnji sestavljeni iz ohišij od 100mm in batnic od 80mm, oba para z original vzmetmi in 600cst hudy oljem. Sprednji so po občutku dobro nastavljeni, zadnji bi rabili gostejše olje.
Sami amortizerji so klasični dizajn vendar izdelava peša - sploh krajši set, kljub popravljenim batkom - imeli so ostanke od površnega odstranjevanja z dreveščka, se pri na suho sestavljenih zdi kot da bi bil notri pesek. Napolnjeni z oljem so glih za silo - sigurno slabši od plastičnih Tamijinih CVA a boljši od original 'držal za fedre'. Izgledajo dobro pa tudi olje še na začudenje, kljub občasnemu masiranju, ni nikjer pricurljalo.

Sledi vgradnja elektronskih komponent in izdelava krmilnega mehanizma.
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: King Blackfoot

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Po dolgem času, nabralo se je že kar precej prahu, spet malo šraufam. Ker se je ponudila priložnost dobiti strugarsko uslugo sem na hitro skiciral idejo na papir. Malo kasneje so me že čakali izdelki.
Izdelki :)
Izdelki :)
KBF029-800x600.jpg (136.2 KiB) Pogledano 7461 krat
Dele sem še na hitro spoliral in jih namestil na svoje mesto na modelu. To bi sedaj moralo držati...
Ojačitev na mestu!
Ojačitev na mestu!
KBF030-800x600.jpg (106.51 KiB) Pogledano 7461 krat
Potem sem se še nekaj ukvarjal s 'provizoriš' sistemom za krmiljenje koles in ugotovil, da prvotna ideja ni niti blizu neki sprejemljivi geometriji. Dejansko je sprednji del tako sfaljen, da četudi bi nalašč hotel, tako ne bi mogel zaje...i ](*,) Sicer imam še neke prebliske ampak zelo verjetno je, da bo model na koncu imel serijski 'mental bumpsteer'.
RC Addict!
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Bonsai tehnike ;)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Enkrat bi ti privoščil takle izlet:

https://youtu.be/WoJcjupAB9o

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Bonsai tehnike ;)

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Hvala za lepe želje. Mogoče res kdaj, čeprav tak 'frik' kot Matteo pa res nisem. Je pa on eden izmed krivcev... Njegov kanal spremljam pa že res kar nekaj časa. Ko vidiš kako deluje vzmetenje pri njegovih modelih, posebej CC-01 veš da ded obvlada.
RC Addict!
Odgovori

Vrni se na Modeli z elektro pogonom