Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Moderatorji: jannyy, mihec87, DobnikarA

Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Nekaj updejta...Cnc mašina je mela velik dela. Vsi kosi iz plastike so pasal skupu, zato sm z določenimi nadgradnjami zrezkal kose iz aluminija...

Slika
Nosilec motorja in skratka osnova pogonskega sklopa

Slika Slika
Začetek frezanja bolj kompliciranega elementa, ščitnik motorja, ki bo sestavljen na osnovo prek nosilnih distančnikov

Slika Slika
Tko zgleda sestavljen prvi del pogonskega sklopa

Slika
Na okvir sem predhodno montiral nosilno ploščo za celoten pogonski sklop...nekak tko zgleda sestavljen

Slika Slika
Dobil sem tudi lasersko izrezane dele zobnika z osnovno nosilno ploščo in disk za zavoro

Slika Slika
Za montažo obeh delov sem mogu postružit distančnike, ki premaknejo ravnino obeh delov stran od gume, tako da loh montiram zavorno čeljust in verigo

Slika
Za zavorno čeljust sem kar iz aluminija izdelal nosilec, ki je montiran direktno na okvir...varit ga nisem hotu gor, ker je že tko vse nabasan dost v milimetre :roll:

Slika
Za verigo sem uporabu klasično minimoto verigo, sam skrajšat sem jo mogu in izdelat napenjalc, ki je del ščitnika verige...slabo se vidi, ampak veriga teče preko 10 zobega uležajenega verižnika

Slika
Počasi sem začel napeljevat štromarijo in tuki je prvi del, kot mu pravim sam 'skrivnostni okenček' :D pod katerim je ubistvu 180A powerbox, ki prikazuje osnovne parametre (stanje celice, porabo, max tok, voltažo...)

Slika Slika
Okoli ročke za 'gas' sem imel kup problemov, saj klasična ročka za elektro kolesa, ki sicer stane 7€, deluje preko nekega tranzistorja in je za modelarski regler ali servomotor popolnoma neuporabna, zato sem jo konkretno predelal.
Na hobbykingu sm nabavil najcenejši servotester iz katerga sem odlotal potenciometer in ga vgradil v kupljeno ročko. Zdej za obračanje potenciometra pa sem nagruntal sistem zobniške dvojice z ustreznim razmerjem, ki v polnem hodu ročke, ki je okoli 35stopinj,omogoči polni hod potenciometra. Za zobniško dvojico sem pa ubistvu hitro obupal nad iskanjem po trgovinah, ker nimajo nič kar bi ravno pasal skupi in omogočal vse gor napisan, zato sem razstavil en star cd-rom in not najdu par uporabnih stvari (slik nimam), bom pa na hitro opisal.
Premična mizica cdroma ima integrirano zobniško letev, ki sem jo odrezal in ustrezno obrusil, da je ostal samo trak z zobmi oz. je ostala samostojna zobniška letvica. Iz ostalega prenosa zobnikov pa sem imel na voljo par manjških zobnikov z ujemajočim modulom glede na letvico. Manjši zobnik sem pritrdil na potenciometer, za večji zobnik pa sem postružil disk ustreznega premera in po obodu nalepil to zobato letvico in to je to...Ročka že vsebuje tudi povratno vzmet, tako da je izpadlo zlo uredu.
No potenciometer iz ročke sem nato preko podalšanega kabla prilotal nazaj v servotester in dodal 6žilni kabel, ki bo hkrati dajal napajanje servotesterja in signal do reglerja...napajanje bo preko beca iz reglerja.

V nadaljevanju čakam celice, izdelal sem tudi kalup za izdelavo spodnjega pokrova, ki bo izveden po principu pozitiv negativ (s stiskanjem) in bo iz karbona.
Nato sledi še montiranje reglerja, napeljave in zagonskega varnostnega ključa...dela je še kar nekaj, ampak na koncu bo profi :)
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Tema vidim da ni kaj dost obiskana in še manj komentirana 8-[ ampak bom vseeno objavil napredek preteklih dni, saj se projekt bliža koncu.

Izdelal sem kalup in naredil prvi odlitek zaščitnega pokrova podna, uporabu sem 2 plasti (znotraj zunaj), karbonske tkanine textrem, vmes pa 6 plasti klasičnega karbona, praktično odrezki in take zadeve ki ostanejo od večjih laminacij.
Kalup je izdelan po principu pozitiv/negativ z vmesno debelino 1,5mm, tako da sem za zapiranje uporabil stiskalnico, ki jo je blo treba prtegnt do kar 5 ton :o , da je zadeva pršla skupaj...rezultat v slikah :)
Notranjo stran sem obložil z abrajzo, ki sem jo potegnu stran, saj rabim grobo površino za lepljenje konektorjev in napeljave. Pokrov je tudi tempran do 70stopinj v komori in je lahko rečem konkretno žilav :D
Slika Slika

Potem se je blo treba pa lotit napeljave reglerja in vse kar se tiče 'elektrarne', ki bo to poganjala :o :lol:
Zarad omejitve s prostorom sem priključke pokrivil za 90 stopinj, da pridejo kabli pod regler in se skrijejo v za to namenjen prostor, baterijski kabli gredo kasnej v prostor s celicam.
Slika Slika

Celice so po dolžini od roba do roba in jim manjka še napeljava s centralnim dvojnim ključem, ki vzpostavi napetost v dveh potezah, ampak to v naslednjih dneh. Željo imam, da bodo polnilni konnektorji na zunanji strani skiroja, da ni potrebn za polnjenje vsakič razstavljat pokrova, da pridem do priključkov. Polnilni konektorji bodo na stranici pokrova skupaj z vsakim balancerjem za vsako celico posebej, to se pravi 4 polnilni vhodi.
Slika

Vse skupaj bo pokrito s pokrovom, le regler je prezračevan, zato je zunaj.
Slika Slika

Jutri sledi lotanje vezave in potem izdelava polnilnih konektorjev...
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Na koliko ocenjuješ vrednost projekta brez dela ? :)
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Hehe dobr vprašanje, največji strošek predstavljajo tri komponente, motor, regler in celice, vse ostalo je skoraj nula napram tem trem, je pa znesek kar visok za skiro :D
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Objavljam še zaključen projekt, čeprav z zamudo...je prestal že konkretno vrsto testov, med drugim tut 'vodnih', makadamskih, hitrostnih :)
Trenutna končna hitrost (dokler se mi niso že kolena tresla) je izmerjena na 52km/h, ampak je ostala še ena malenkost ročice za 'gas'!
Vsi testi so opravljeni in tut vodni se je izvajal po res mokri cesti, tako da je od skiroja dobesedno teklo, vse prestane :)

No neki slikc...

Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a mihah »

Kakšna beseda o energiji, dometu,...? :)
www.lipo.si
jankos
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 24 Avg 2015, 17:27
Kraj: Ormož-Maribor-Radlje ob Dravi

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a jankos »

Zelo zanimiv projekt, si pa ne predstavljam 52km/h na skiroju =D>
Bi bilo pa dobro vedeti, kaka bi bila zavorna pot, v primeru polnega zaviranja?
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a mihah »

Video?
www.lipo.si
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Ja da mal reklame nardim...poganjata ga 2 paketa GENSace 12S 5000LiPo, vezava vzporedno, torej 10000mAh kapaciteta.
Dometa še nisem testiral, ampak za hitro oceno...pri vožnji po kolesarski cesti do nekje 25km/h ima porabe 5A-6A :)
Zavora je disk zadaj in dolžine zavorne poti nisem testiral, ker zavisi od voznika, kako spremeni težišče pri zaviranju, saj disk dovolj prime, da lahko blokira kolo :wink:

Za video bom pa še počakal lepše dneve, ampak ga bom posnel (z zvokom in par piškotki zravn) :D
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Servus,

imam nekaj podobnega narejenega že nekaj let. Motor je nek 600 ali 700kv dobrih 2kw na 6s. Regler je pa 200a mistery. Baterije 2 x 5ah 30c. Na 3s je pri polnem pospešku cuzal okrog 60a.
Gas sem pa rešil s kitajsko ročko na hall, vmesnik smo pa naredili kar z nekim at tiny 45 (se mi zdi), ki pretvarja 1-5v v 20ms intervale z 1-2ms impulzi potrebnimi za krmiljenje reglerja.
Poraba je bila cca 10a po ravnem, na 6s ga pa nisem nikoli probal, ker sem baterije kasneje porabil za quadcopter :).
Če kdo potrebuje na 90% gotovo vozno zadevo s praktično novimi deli, prodam poceni...

Kar se tiče tvojega projetka; zelo lično izdelano =D>

Lp,
Rok
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

@Rockson, lahko pripneš v temo kakšno sliko tvojga projekta.

Pri meni se pa pripravlja update, skiro gre na steriode, povem pa zaenkrat samo toliko, da bo pogonski sklop enak, prestavno razmerje drugačno, končna hitrost enaka (50km/h+), je pa tukaj ena ogromna sprememba in to navor na kolesu, ki se je zredil kar za 1x, torej na okoli 50Nm iz prejšnjih 24Nm...seveda bodo poleg še določeni 'piškotki', ampak o tem kasneje O:)
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Servus,

tale naš projekt ni bil nikoli končan, 2 leti stare slike pa prilagam.

Lp,
Rok
Priponke
IMAG2127.jpg
IMAG2127.jpg (87.06 KiB) Pogledano 7825 krat
IMAG2128.jpg
IMAG2128.jpg (101.29 KiB) Pogledano 7825 krat
IMAG2129.jpg
IMAG2129.jpg (94.86 KiB) Pogledano 7825 krat
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Še par slik...
Priponke
IMAG2131.jpg
IMAG2131.jpg (73.05 KiB) Pogledano 7825 krat
IMAG2132.jpg
IMAG2132.jpg (96.88 KiB) Pogledano 7825 krat
Skiro 1.jpg
Skiro 1.jpg (100.01 KiB) Pogledano 7825 krat
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Nikjer ne vidim na kaksen nacin je izveden prenos motor zobnik, a je direkt drive, ali je vmes kaksen enosmerni lezaj?
Sicer pa dobro in enostavno zamislen projekt, po vizualnem se ga da pa se precej 'speglati' :)

Moja trenutna zadeva, ki jo sestavljam bo precej dalec od prejsnjega in sploh kar se tice skiroja, ubistvu bo ze bolj elektro motocikel brez sedeza :lol:
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

V motorju je majhen ležajček. Vmes je pa guma pa večji ležaj da se zmanjša stres na motorček. Ja, izgled je bogi..tako kot vsi moji projekti ;)
Obveščaj nas kako poteka tvoj stroj.

Lp,
Rok
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Še na hitro poročam napredek...vsi deli so končno zmodelirani v 'delujočem' stanju, ciklistika in lega na cesti delujeta na prvi pogled uredu, kaj bo v realnem bomo pa vidl :) Okvir in zadnja vilica sta v grobem izdelana, trenurno se ukvarjam še s kletko na zadnji vilici in pripravljam kalupe za izdelavo novega pokrova celic, nato se lotim sprednjih nihajk.

Slika

Slika
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

servus,

vprašanje; ali imaš kakšno komplet centrifugalno sklopko viška? mislim z ohišjem. če ne bi bila predraga bi jo odkupil.
lp,
rok
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

rockson-slo napisal/-a:servus,

vprašanje; ali imaš kakšno komplet centrifugalno sklopko viška? mislim z ohišjem. če ne bi bila predraga bi jo odkupil.
lp,
rok
Eno centrifugalno sklopko sem imel doma, trenutno imam samo ene lamele (jedro)' ampak so zlo nakonc, drugace pa se dobi kompletne sklopke na bolhi za zlo majhne denarje (15-20€ komplet).
Ce smem prasat, je v planu kaksen projekt s to sklopko? 😀
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

Kolega, da se ne boš fental ti s tole samomorilsko skirco. Kolikor vidim maš "negative trail" kar je sinonim za nestabilnost. :D Malo poGooglaj pa naštudiraj zadeve kot so "rake" in "trail".
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

lamele same so poceni, to je res. ampak rabim še ohišje pa akso, pa da vse skupaj paše. bom razmislil v tej smeri.
tale skiro ni nikoli zaživel pa razmišljam, da bi pogonski sklop prestavil na nekega crossa ali triala. problem je ker motor iz nule ne potegne (senzorless).
pri skiroju to ni problem, na terenu pa dejansko rabiš speljat v hrib.

lp,
rok
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

rockson-slo napisal/-a:lamele same so poceni, to je res. ampak rabim še ohišje pa akso, pa da vse skupaj paše. bom razmislil v tej smeri.
tale skiro ni nikoli zaživel pa razmišljam, da bi pogonski sklop prestavil na nekega crossa ali triala. problem je ker motor iz nule ne potegne (senzorless).
pri skiroju to ni problem, na terenu pa dejansko rabiš speljat v hrib.

lp,
rok
Ja za sensorless motorje je start iz nule pod obremenitvijo zlo neugoden, zato je bil tut en od glavnih razlogov, zakaj sem zbral centifugalno sklopko. Res je da je bila zaradi prestavnega razmerja minimalna hitrost okoli 6 km/h, ker se je drugace sklopka ze zaprla, v novem primeru bo pa zaradi vecjega razmerja hitrost se polovico nizja, ampak ja me pa veseli da se se kdo ukvarja z elektrifikacijo :)
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

LaKi206 napisal/-a:Kolega, da se ne boš fental ti s tole samomorilsko skirco. Kolikor vidim maš "negative trail" kar je sinonim za nestabilnost. :D Malo poGooglaj pa naštudiraj zadeve kot so "rake" in "trail".
To o mozni nestabilnosti oz. tandenci 'prelamljanja' sem takoj opazil, ampak po geometriji 'Viron-a', po kateri sem vzel zamisel in je trail prav tako negativen, sicer manjsa vrednost, pa se zadeva pelje BP...treba bo probat, ni druge :)
Me pa zanima kdaj bos ti predstavil svojo offroad zadevo :D
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a brejker »

TopGun napisal/-a:Tema vidim da ni kaj dost obiskana in še manj komentirana 8-[ ampak bom vseeno objavil napredek preteklih dni, saj se projekt bliža koncu.
Gradnja je na visokem nivoju.
Tema predstavljena odlično!
Ideja in izvedba super.

Naj ti pomanjkanje komentarjev ne vzame volje ali celo ideje, da bi temo zaklenil! :lol:
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

brejker napisal/-a:
TopGun napisal/-a:Tema vidim da ni kaj dost obiskana in še manj komentirana 8-[ ampak bom vseeno objavil napredek preteklih dni, saj se projekt bliža koncu.
Gradnja je na visokem nivoju.
Tema predstavljena odlično!
Ideja in izvedba super.

Naj ti pomanjkanje komentarjev ne vzame volje ali celo ideje, da bi temo zaklenil! :lol:
Da bi zaklenil temo sigurno nisem razmisljal, saj me nic ne stane ce ostane tukaj in mogoce koga navdusi v podoben projekt.
Da bi prenehal s projektom sedaj ko sem v polnem zagonu pa sigurno ne...ravno danes sem prejel set lezajev za sprednje vzmetenje, naslednji teden grejo v izdelavo sprednji linki, vmes pa izdelujem zadnjo nihajko in pripravljam nacrte za sprednje nihajne vilice in vse objemke za pritrditev, tako da se dela na polno, kolikor mi cas dopusca :)
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

TopGun napisal/-a:
LaKi206 napisal/-a:Kolega, da se ne boš fental ti s tole samomorilsko skirco. Kolikor vidim maš "negative trail" kar je sinonim za nestabilnost. :D Malo poGooglaj pa naštudiraj zadeve kot so "rake" in "trail".
To o mozni nestabilnosti oz. tandenci 'prelamljanja' sem takoj opazil, ampak po geometriji 'Viron-a', po kateri sem vzel zamisel in je trail prav tako negativen, sicer manjsa vrednost, pa se zadeva pelje BP...treba bo probat, ni druge :)
Me pa zanima kdaj bos ti predstavil svojo offroad zadevo :D
Tele zadeve pri meni trajajo mesece, ker delam na preveč projektih naenkrat...pred pomladjo ne pričakuj preveč :-s
Odgovori

Vrni se na Modeli z elektro pogonom