Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Moderatorji: jannyy, mihec87, DobnikarA

G.Erjavec
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 12 Dec 2015, 15:41

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a G.Erjavec »

Da dodam h temi kaj se pri nas paca že čez 2 leti zaradi pomankanja časa.
Motor Turnigy AquaStar T20 3T 730KV/1280KV Water Cooled 5400w
Regulator Turnigy TrackStar 1/5th Scale Sensorless 200amp 8s Opto Car ESC
Baterije 8s 4p 5000mah 35c (8s 20000mah)

In ja, to je skiro :-D
Sedaj je že malce bolj dodelan ampak še vedno manjka nosilec motorja, prenos ter sekundarni prenos.

Lp
Priponke
DSC_0066-800x531.JPG
DSC_0066-800x531.JPG (105.83 KiB) Pogledano 8389 krat
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

ODBITO =D>
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

@G.Erjavec to zgleda pa dejansk kot kros motor, ampak na elektro :D Čeprav če me vid ne vara, ali so stranice res iz polne alu plate, debeline nekje 10mm? :oops: Pogonski sklop bi pa znal bit kar ustrezen za tako zadevo, ampak predvidevam, da se bo na temu sedelo, ne stalo? Ail pač :)
In pa kar mi je takoj padlo v oči, je znižanje USD vilic, ki verjetno v tem položaju spustijo gumo do spodnjega nosilca oz. guma nasede v spodnji krmilni ležaj? :)

Jaz delam sicer s polno paro, ubistvu s tako vnemo, da nimam časa velik slikat, kaj šele objavljat, ampak nekaj stvari pa prilagam spodaj.
Trenutno je največ poudarka na izdelavi kalupov za izdelavo kompozitov (spodnji pokrov, pohodna plošča, blatniki).

Motor sem dogradil s ščitnikom proti umazaniji in ga izdelal kar iz materiala necuron, ki se sicer uporablja za kalupe, ampak ker je samo ščitnik, bo zadovoljiv :wink:
Slika Slika Slika

Izdelani so tudi linki za zadnjo nihajko, tako da v kratkem pridejo varjeni skupaj z zadnjo nihajko, seveda je pa postopek dokaj kompliciran, ker je nihajka izdelana po principu 'torzijska kletka'.
Med izdelavo sem uspel slikati samo rezkanje varov prenosnega okvirja torzijske kletke.
Slika Slika

Nihajko sem pred prietkom izdelave tudi na hitro trdnostno posimuliral in jo dodelal na podlagi rezultatov.
Slika Slika

Tok sem uspel poslikat, ampak stvari se kar hitro premikajo.
Imam pa eno vprašanje. Ali obstaja kakšno vezje oz. kako naj bi to izvedu, da bi mi ob pritisku na tipko tega vezja, zadržalo signal, ki pride iz potenciometra ročice za 'gas'. Rad bi naredil tempomat na nek bolj enostaven način, ampak nisem tok vešč elektronskih vezij, zato prašam raje tukaj. To se pravi, vezje naj bi imelo eno (start/stop) tipko, ali dve ločeni tipki start in stop. Med voznjo bi imel ročico za gas v nekem položaju in s tipko start, bi zavzel signal potenciometra, ki bi mi ga naprej pošiljal do reglerja, takrat bi bila ročica za gas nedelujoča, ob pritisku na stop, bi ročica za gas postala spet delujoča in začela pošiljati signal trenutnega položaja. Kako je to možno narest? :roll: 8-[
G.Erjavec
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 12 Dec 2015, 15:41

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a G.Erjavec »

Res je, stranice so iz polne 10mm alu plate krivljene in nato zvarjene na zgornjo glavo ki drži konične ležaje, spodaj pride še križ med ploščama ter pohodna "plata", bom kasneje prilepil še kakšno sliko.
Na "skiroji" se bo predvidoma stalo ampak bomo naredili še sedež za bolj civilno vožnjo. Kar se gume tiče je zelo preprosta rešitev, vilice napolniš z preveč olja in jim omejiš hod tako da se guma ustavi pred križem tako da ni problem(smo reskirali nekaj hoda), "skiro" je preizkušen brez pogonov po lažji down hill progi in se odnese odlično, je pa res da je kar zalogaj za vožnjo. Pride še vodno hlajenje motorja itd. Največji problem je še vedno spraviti 24000rpm iz motorja na zadnje kolo z nekim normalnim prenosom.

Tvoj projekt zgleda super, vem da ni časa ampak ti kar objavljaj :D
Me res zanima kako bo z zadnjo roko ker smo razmišljali v tej smeri in jo na koncu opustili.
Kar se tiče elektronike se 100% da ampak bi verjetno potreboval posredni računalnik kot je audrino. Če bi zase delal bi dal še en potenciometer za nastavljanje hitrosti tempomata ter stikalo in to je to, je pa res da je stvar lahko malce nevarna če pustiš na max in po nesreči pritisneš tipko. Ampak če testiraš hitrost po gps si narediš skalo glede na potenciometer 5-10-15-20kmh itd bi bilo sorazmerno varno. Je pa to samo zaklep gasa in ne pravi tempomat :)

LP Gašper
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Po nekaj časa en update, ubistvu z velko zamudo, ker je narjenga že kr neki več, kot je na slikah. Ampak v glavnem sem končal z izdelavo kalupov in nalaminiral zgorno ploščo in spodnji pokrov, vse je že temprano, v zgorni plati manjkajo vlepljeni konektorji za zagon motorja in v notranjosti nosilci za pritrditev reglerja. Čez pohodno stran plošče bo nalepljen vzorec protizdrnega traku, ampak se še nisem odločil kakšen bo dizajn.
Trenutno je čas dopustov, zato mi je varilec tik pred ušel na morje, zato bo varjenje počakalo in vmes lahko delam druge stvari okoli elektronike in pokrovov.
Trenutno pripravljam še material za odlivanje karbonskih blatnikov, potem pa so kompoziti končani. Kalupi so v ločilcu, tkanina je ukrojena, zdej pa je treba samo še zlozit to nekak notri in konkretno stisnit ](*,)
Slika Slika Slika

Zgornja plošča je bila predhodno zrisana v acadu in odrezana na CNC z vsemi luknjami za pritrditev in odprtino, kamor se vstavi košček pleksija, za prikazovalnik powerboxa. Ker sem nisem imel na voljo stiskalnice, sem se moral zadovoljiti s samo cca 500kg pritiska na kalup ob zapiranju, zato je ostalo vidnih par lunkerjev, kar je zahtevalo nadaljno obdelavo površine in lakiranje.
Slika Slika

Na spodnjem pokrovu nastajajo določene spremembe, saj bodo balanserski priključki izvedeni kar s COM porti, se mi zdijo bolj robustni in še pokrovčke dobiš poleg.
Slika Slika

Trenutno je v delu hladilnik reglerja, ki bo hkrati tesnil in odvajal toploto na hladilna rebra. Za update slik okoli varjenja in ciklistike, pride po dopustu mojga varilca. :D
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Danes se je nekaj delalo, ubistvu še zadnje stvari iz CNCja, ki mi manjkajo. Izdelal sem hladilnik reglerja, ki bo hkrati pritrjen na pokrov celic in povezan z reglerjem preko termalne paste. Pokrov bi moral biti zadost tog, da ne bo dihal in se odlepil od reglerja.
Slika

Na pohodno ploščo sem vlepil konektorje, ki sem jih pobral iz prejšnje verzije, tako da je bilo kar nekaj dela manj, zaenkrat sem jih samo pricakiral gor, ampak okoli pride še mešanica epoksija in bombaza. V odprtino za pogled na zaslon powerboxa sem vdelal pleksi steklo, na koncu pa še površino opremil s protizdrsnimi trakovi.
Slika
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Da se vmes še mal javim, ker se projekt bliža koncu...mogoče je že kdo mislu da sm odnehal, ampak neee to pa pr men ne deluje tko :D

Deli okvirja so pobarvani na mat črno, lotil sem se tudi feltn in pobarval robove, da dobim nek kontrast med posameznimi deli, ker bi drgač zgledal skiro kot batmobil :wink:
Slika

Sledi sestavljanje in mogoče kšna slika več vmes :)
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Lepo videt, da napreduješ. Meni se je pa vse ustavilo. Če kdo rabi prodam komplet kakršen je - sicer je delujoč (brez akumulatorjev), samo malenkosti so za poštimat.
Uporabniški avatar
TopGun
Tekmovalec
Prispevkov: 440
Pridružen: 05 Okt 2005, 17:21
Kraj: Logatec

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a TopGun »

Še nekaj updejta od današnjega dela.
Počasi se sestavljajo pobarvani deli in vgrajuje elektronika ter napeljava. Pri vsem gledam na vodotesnost, zato je sestavljanje še tok počasnejše :whistle:

Kabli od motorja do regulatorja so potegnjeni in tesnjeni z uvodnicami.
Slika

Iz Kitajske sem končno dobil še zadnji atikel in to je termalna blazinica, ki povezuje regulator in zunanji hladilnik. Ker se termalna blazinica v osnovi ne oprijema površine, sem jo na hladilnik prilepil kar s tekočo termalno pasto.
Slika

V nadaljevanju me čaka še napeljava za vse te kable, tako da bo še pestro.
Slika

Okvir je v nastajanju...trenutno se ubadam s sprednjim nihajnim delom, za katerega moram narediti še vilice.
Slika

Kolesa so pripravljena na montažo in bi bila že prej, če ne bi ena izmed novih zračnic čudežno spustila dušo, to pa pomeni, da ko daješ gumo dol, opraskaš rob feltne in je treba na novo barvat #-o
Slika
Uporabniški avatar
Bormodelar
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 05 Feb 2015, 15:11
Kraj: Kamnik

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a Bormodelar »

Koliko detajlirana gradnja,vse pohvale
1:8 buggy je zakon

lp
rockson-slo
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 05 Sep 2015, 19:16

Re: Izdelava skiroja na elektro modelarski pogon

Odgovor Napisal/-a rockson-slo »

Servus,

kako se obnese skiro? Kakšna aktualna slika?

LP,
Rok
Odgovori

Vrni se na Modeli z elektro pogonom