Rabljena Baja 5B

Moderatorji: jannyy, mihec87, Čur

Odgovori
lesnikmc
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Nov 2013, 20:20

Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a lesnikmc »

Lep pozdrav vsem!

Na forumu sem dokaj nov razen kar se tiče nakupov in zapravljanja prek malih oglasov. Z modelarstvom sem se začel ponovno ukvarjati pred dvema letoma (finance tega pač prej niso dopuščale). Vedno sem imel željo imeti imel Bajo in tako sem prejšnji teden naletel na eno rabljeno na internetu. Ko sem prišel na ogled je bila videti kot da jo je dobil blatni orkan in vendar sem se vseeno odločil za tvegan nakup :o .

Slika
Slika

Nameravam jo obnoviti oz. zrihtati, se kaj naučiti in poročati o napredku. Upam da se bo izkazalo da je vredna nakupa, vendar bo to pokazal čas. Vsak nasvet je dobrodošel, tako da se ne šparat.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če so vitalni deli(motor,diferencial) zdravi, rabi malo čiščenja ter obnove in bo pela da bo veselje...

Ti pa svetujem da si vzameš čas in zadevo razdreš in zamenjaš/popraviš kar ni ok ter zamenjaš olja v diferencialu/amortizerjih pa bo..
Ko že imaš zadevo narazen okoli motorja nalepi fino mrežico saj tako vase ne potegne toliko trave ter še bolj važno kamnov ki lahko polomijo vztrajnik http://www.bajaplanet.com/baja-mechanic ... -tutorial/
Mrežico dobiš v kaki zadrugi na m ali pa kakšno cedilo ipd na kuharskem oddelku trgovin, lepilo pa v merkurju epoxy uhu schnellfest

Dopiši še s kje si, mogoče je gdo v bližini..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lesnikmc
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Nov 2013, 20:20

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a lesnikmc »

Prvo hvala lepa za nasvete in link. Zanima me, če se ko odpreš diff menjajo tesnila ali se samo odpre in očisti, nalije novo olje (katero ?) in sestavi. Bajo sem razstavil v kose in začel z grobim čiščenjem (karcher+neko sredstvo za kemično čiščenje iz službe) :D .
Prva opažanja kažejo, da si bivši lastnik(i) ni(so) jemal(i) časa za kakšen pregled ali popravilo tako da na avtu manjka cel kup e-clipsov (kar so poskušali rešiti z ovijanjem žice okoli pinov :o ), navoji na nosilcu motorja (flywheel cover) so pobrani, na zadnjih rokah oz. na tistem alu zadnjem arm holderju al kaj je že to ima "lufta" kot da ge ja vozil sam James Bond itd. Zaenkrat nisem opazil nič resnejšega vendar bomo videli.
Zanima me kje ostali kupujete dele za baje slo ali tujina.

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

lesnikmc napisal/-a:Prvo hvala lepa za nasvete in link. Zanima me, če se ko odpreš diff menjajo tesnila ali se samo odpre in očisti, nalije novo olje (katero ?) in sestavi. Bajo sem razstavil v kose in začel z grobim čiščenjem (karcher+neko sredstvo za kemično čiščenje iz službe) :D .
Prva opažanja kažejo, da si bivši lastnik(i) ni(so) jemal(i) časa za kakšen pregled ali popravilo tako da na avtu manjka cel kup e-clipsov (kar so poskušali rešiti z ovijanjem žice okoli pinov :o ), navoji na nosilcu motorja (flywheel cover) so pobrani, na zadnjih rokah oz. na tistem alu zadnjem arm holderju al kaj je že to ima "lufta" kot da ge ja vozil sam James Bond itd. Zaenkrat nisem opazil nič resnejšega vendar bomo videli.
Zanima me kje ostali kupujete dele za baje slo ali tujina.

Slika

Slika

Slika
Čestitke za nakup in veliko sreče z avtom!

Če rabiš posamezne koščke se tule najde kar precej http://abbotsrc.co.uk/Disclaimer.aspx?R ... fault.aspx

Za diff pa uporabi 1000 cst olje (se dobi v večini spletnih rc trgovin...)

Ko razstavljaš - daj vijake nazaj v luknjo takoj in naj tam počaka. To zelo olajša ponovno montažo in zmešnjavo ;-)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ob odprtju je tesnila najbolje zamenjati+vprašanje gdaj so bila menjana nazadnje, saj ne stanejo toliko rešijo pa kakšen kasnejši glavobol..V diferencial daj silikonsko olje(tovarniško je priporočeno 1000wt oz 1k wt, sam bi svetoval 5000wt ali pa 7000wt)... Verjetno bo potrebno tudi pomenjati ležaje..

Kupuje se tujina saj je pri nas nikakva ponudba, če že je pa drago ali pa par tednov čakalna doba(isti drek če sam naročiš iz tujine)..viewtopic.php?f=77&t=83340
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lesnikmc
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Nov 2013, 20:20

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a lesnikmc »

Evo motor je v najlepšem možnem stanju :o . Rabim nov flywheel cover ker je ta počen na dveh mestih kjer je privijačen na motor in še spodnji dve luknji sta brez navojev. Na vztrajniku je odlomljena ena lopatica za kar še ne vem, če je kritično? Bo povedal kakšen, ki se malo bolj spozna na zadeve. :oops:
Slika

Pri sklopki je zlomljen tisti plastičen del, ki povezuje motor z nosilcem zavore. Ročka za zaug je tudi prav tako pogrešana, sem slišal da rade uidejo če niso pritrjene. :-k
Slika
Zobnika bosta pomoje še za ponucat, vendar se jim pozna da sta nekaj že dala skozi. Bila sta namazana z neko mastjo vendar me zanima me če se ju sploh podmazuje ?
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

lesnikmc napisal/-a:Evo motor je v najlepšem možnem stanju :o . Rabim nov flywheel cover ker je ta počen na dveh mestih kjer je privijačen na motor in še spodnji dve luknji sta brez navojev. Na vztrajniku je odlomljena ena lopatica za kar še ne vem, če je kritično? Bo povedal kakšen, ki se malo bolj spozna na zadeve. :oops:
Slika

Pri sklopki je zlomljen tisti plastičen del, ki povezuje motor z nosilcem zavore. Ročka za zaug je tudi prav tako pogrešana, sem slišal da rade uidejo če niso pritrjene. :-k
Slika
Zobnika bosta pomoje še za ponucat, vendar se jim pozna da sta nekaj že dala skozi. Bila sta namazana z neko mastjo vendar me zanima me če se ju sploh podmazuje ?

Glede vztrajnika: pretok zraka ni problem, problem je debalans in vibracije. Če nimaš možnosti balansiranja - odlomi nasprotno lopatico in bo delalo brez problema, samo manj vibracij bo.
Več o balansiranju:
viewtopic.php?f=77&t=82040&p=496345#p496345

balansiral sem še par vztrajnikov in dvema tudi pobral lopatice po 2 in 3 mm na vsako stran - in dela BP.

Za naprej je smiselno narediti tako zaščito:
viewtopic.php?f=77&t=82040&start=50

Lopatice lomijo kamenčki, ki jih posesa motor.

Ročko za zaug lahko narediš tudi sam:
viewtopic.php?f=77&t=82040&p=502677#p502677

Zobniki pa najbolje tečejo na suho in se ne sekiraj, dokler delajo. Ko bo podleglo, kupi nov plastični zobnik in po potrebi še jeklenega.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
lesnikmc
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Nov 2013, 20:20

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a lesnikmc »

Hvala za odgovore in nasvete. Hja ne vem če bi kar odlomil lopatico, bom videl. Sicer pa tudi nov vztrajnik ne predstavlja nekega velikega stroška tako da bomo videli. Zaščito nameravam naredit ampak preden pridejo vsi deli iz tujine bi vseeno rad bajo sestavil za vsaj par krogov :). V manualu sem prebral da naj za v amortizerje ne uporabim silikonskega olja, tako da me zanima če se ta rešitev z yamalube obnese? No spodaj par slik po pranju s "štrajfixom" in ponovno sestavljanje. Bo šla še enkrat v kose ko dobim vse naročeno.

Na tej sliki so osi oziroma manšete, ki so jih popravili kar z izolirnim trakom. Osi so še ok razen da se vse lepi in je polno peska in raznih smeti.
Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Za Yamalube sem slišal pri Nebcu, da ga je uporabljalo veliko ljudi, meni ni povzročal nobenih težav in še vse tesni.

Za manšete pa - obstajata dve verziji - std gumi izvedba in KillerRC PUR nadgradnja. PUR ni odporen na vse masti, zato se lepi in topi. Uporabi STD gumi izvedbo in litijevo mast.

Sicer pa cela zadeva sedaj ko je očiščena niti ne izgleda tako zguljeno. Očitno samo malo zanemarjeno.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Fantje so že tudi uporabljali silikonsko olje bp(samo viskoznost se od stock ne da pokopirat)..Je pa hpi olje za bajo v bistvu prepakiran "fork" oil za motorje,kolesa...
Manšete vzami hostile-sive, črni so ok samo z sintetično mastjo..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lesnikmc
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Nov 2013, 20:20

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a lesnikmc »

Evo po dolgem času spet en pozdrav. Baja je končno sestavljena in pripravljena za testno vožnjo. Ko sem jo hotel prižgati pa enostavno ni šlo. Gor je nek Rovan motor o katerem ne vem nič in walbro uplinjač. Če kdo ve kako ugotoviti kateri motor je (ccm) naj pove. U glavnem motor je pod zaugom vžgal vendar takoj tudi ugasnil. Ko sem ponovno poskušal (30x) se ni zgodilo nič razen grozne bolečine v roki od kurbla :( . Potem mi ga je nekako uspelo prižgati in ko se je segrel je normalno deloval vsaj 10 min, dokler niso zobci na ročici na servu za gas/bremzo preskočili in je avto ostal brez bremze in v neutral na polnem gasu :o . Hvala bogu da se ni nič zgodilo in mi ga je uspelo ugasniti. Rad bi zamenjal vsaj batni oboroček, če ne še kaj drugega, ker se mi po občutku zdi da je kompresija slaba. Ali je bolje motor obnavljati ali kar novega kupiti?
Cel kup delov je naročenih vendar bo treba še počakati na poštarja [-o<

Evo tako pa zgleda sestavljena =D>
Slika
Tukaj pa za primerjavo z mlajšim bratom :D
Slika
Uporabniški avatar
maco0211
Razpravljalec
Prispevkov: 127
Pridružen: 07 Mar 2011, 13:18
Kraj: M.S.

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a maco0211 »

Pozdravljen jaz bi v tem primeru zamenjal vsaj cilinder in bat, ker če menjaš samo batni obroček bi lahko bila le začasna rešitev in to bolj pod vprašanjem.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

lesnikmc napisal/-a:Evo po dolgem času spet en pozdrav. Baja je končno sestavljena in pripravljena za testno vožnjo. Ko sem jo hotel prižgati pa enostavno ni šlo. Gor je nek Rovan motor o katerem ne vem nič in walbro uplinjač.
Rovan je eden od proizvajalcev klonov Baje 5B: http://www.rovanrc.com/, tako kot King Motor in še nekaj bi se jih našlo...

HPI je v začetku vgrajeval Zenoah, nato CY, 23ccm ta RTR in 26ccm v kit varianti.

Če je avto težko vžgal, je minimalno, kar ima smisel narediti, da zamenjaš vsaj bat in obroček, še bolje pa bat in cilinder za 26ccm verzijo, npr tule: http://abbotsrc.co.uk/26-cc-Big-bore-fr ... 69757.aspx

Sem pa zasledil tudi oglas na bolhi od enega od forumašev...

Lahko pa tudi cenejši ponaredek za prehod na 30ccm tule: http://www.rcmodelz.co.uk/engines-parts ... e-kit.html

V svoji KM Baji imam to verzijo in še kar dela...

Samo z obročkom boš verjetno rešil bolj malo, še posebej, če že skače oz ima luft. Obstaja nevarnost, da bo skočil ven, zapel v kanal in imaš pašteto ...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
lesnikmc
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Nov 2013, 20:20

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a lesnikmc »

Hvala za odgovore. Zanima me če sploh lahko ugotovim kateri motor imam brez da bi ga odprl. Vem samo da ima 4 vijake za glavo in to je to. Če bo potrebno bom pa menjal vse ali pa kar cel motor. Bo pa potem baja vsaj RTR, ker zdaj se žena spotika vanjo sredi hodnika :D.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Rabljena Baja 5B

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Na cilindru nekje so verjetno oznake(ponavadi na delu ki ga vijaki držijo bloku)...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Odgovori

Vrni se na Modeli v merilu 1:5