Motor ne vžge-Preberi

Moderatorji: jannyy, mihec87, Čur

mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

gogIIIII napisal/-a:Gre se za FG Marder 26cc.Napako sem odpravil tako,da sem malo privil vijak za prosti tek in sedaj deluje.Me pa zanima če je kaj narobe če je v mešanici malo več olja kot je potrebno?
Narobe ni je pa potrebno nastavit motor-saj z večjo količino olja ob istih nastavitvah v motor pride manj bencina....Zato je pomembno da se odločimo za nek % olja ter smo pri mešanju čimbolj konstantni oz natančni.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Zanima me, če bi bili slednji ventili na povezavi uredu za na rezervar, ker se mi skozi cev za aklimatizacijo izceja gorivo v prekomernih količinah.
http://global.ebay.com/5-x-CO2-Air-Chec ... 22859/item
Če to ni vredu mi priporočajte kaj bolj ustreznega.
Slika
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Nebi bilo bolje vzeti nekaj kar je namensko za uporabo z bencinom oz gorivom-tako veš da je narejeno iz materialov ki jim bencin ne škoduje...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

shqwarch napisal/-a:Zanima me, če bi bili slednji ventili na povezavi uredu za na rezervar, ker se mi skozi cev za aklimatizacijo izceja gorivo v prekomernih količinah.
http://global.ebay.com/5-x-CO2-Air-Chec ... 22859/item
Če to ni vredu mi priporočajte kaj bolj ustreznega.
Predvidevam da misliš oddušno cev. Če je ta, potem jo potegni malo ven iz rezervoarja, toliko da ni namočena v gorivo, tako da je cca 5mm v rezervoarju. Oz. si naredi nipel na katerega natakneš cevko in tako sploh ne bo gledala noter. ;)
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Ja nekako tako problem je kadar točiš gorivo saj se ga kakšen deci razlije skozi to cevko za oddušek. Torej to se dogaja, ko ulivam gorivo drugače je videti, da je vredu. Vidiš na idejo z niplnom sploh nisem pomislil. ;)
mihec87 napisal/-a:Nebi bilo bolje vzeti nekaj kar je namensko za uporabo z bencinom oz gorivom-tako veš da je narejeno iz materialov ki jim bencin ne škoduje...
Torej moram pri iskalnem nizu potem dodati še besedico „fuel”.
Slika
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a tornado »

shqwarch napisal/-a: Torej moram pri iskalnem nizu potem dodati še besedico „fuel”.
Če misliš cevka za dovod goriva izključno išči Tygon fuel line. Vse ostale ''plastike'' so občutljive na bencin, zelo hitro postanejo trde in posledično lomljive.
Za filtriranje goriva uporabi klasičen modelarski bencinski filter, npr.:
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... zin+filter#
Mislim, da ga dobiš v vsaki domači modelarski trgovini!
Lp Rado
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

@tornado, hvala, za cevke si mi že pred časom svetoval. Filter pa ne vem kakšen natančneje si imel v mislih(švabov nikoli nisem zastopil ;) ). Jaz sem trenutno imel v mislih enosmerni ventil oz. nepovratni ventil kateri pride na oddušek od rezervarja torej notri lahko vleče zrak ven pa ne sme spustiti goriva. Prvotno je na aplikaciji izvedeno tako, da je na zanji strani primitiven zračni filter za tem pa enosmerni ventil (neka guma, ki se je deformirala in zaradi tega ne opravlja predpisane funkcije), ki gre v rezervar.
Slika
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a tornado »

Obstaja tudi t.i. enosmerni ventil.
http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... ntil_kavan
Lp Rado
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

POMOČ

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

včeraj sem kupil rabljen reely carbon fighter 1:6 motor ima iskro dobi bencin a ne vžge? sem dav prst na svečko pa ni močan tok, brez problema držiš pa te le malo žgečka? bi bil lahko to kakšen vzrok v model sem nalil mešanico 1:25 kakor je v navodilih uporabil pa olje motul 800? Prosim za pomoč. V motorju so bili ravno menjani vsi ležaji? Motor pa ni bil vžgan že kakšno leto?? prosim za pomoč?
MODELARSTVO JE ZAKON!
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: POMOČ

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Kompresijo ima ko motor vžigaš je čutit kaj upora ali gre bolj na rahlo(moraš pri vžiganju avto držati na tla ali lahko kar tako vžgeš-sicer je tole malo čez palec ampak če gre kar tako da ne rabiš pridržati je slaba kompresija)?
Na simpl stvari zamenjaš svečko,nastavi tudi odmik tuljave od magneta pa če bo boljša iskra.
Za nastavit odmik tuljave z motorja odstraniš pokrov z zaganjačem in boš zagledal vetrnico(vztrajnik) ter na vrhu škatlico iz katere gre žica na svečko.Poišči kakšno vizitko ali pleh ki je debelo 0,3mm lahko malenkost več, na vztrajniku lociraj magnet(na zunanji strani) ter zavrti motor tako da se bosta magnet ter tuljava pokrivala vmes porini vizitko ipd. Odtegneš tuljavo jo bo tako magnet potegnil dol jo držiš dol ter zategneš nazaj in potegneš vizitko ven(se more čutit da jo malo drži če pade kar ven se ti je tuljava zmaknila).Če imaš loctite bi bilo fajn namazat vijake tuljave da se ne odtegnejo gdaj..

Še video za v pomoč tale ima motor sicer izven avta..
https://www.youtube.com/watch?v=1uSMf63wsvA
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

ja ko vžigam moram avto držati na tla če ga ne držim mi ga prizigne malo od tal mislim gor kakšna guma gre v zrak kakšna ne. kaj to pomeni?
bom pa poskusil kar ste mi svetovali.
MODELARSTVO JE ZAKON!
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Sicer je tale ocena malo na uč..Če lahko model vžigaš brez da ga rabiš držat k tlom je kompresija že malo slaba..Ampak to je na oko..Vzami si tudi čas ter preleti tole temo..Dodaj v profil še iz kje si mogoče je gdo v bližini ki bi ponudil pomoč..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Meni se je tudi že premaknila vžigalna tuljava in je drsala po vztrajniku. Motor je zaradi tega s težavo vžigal oz sploh ni. Razdalja med tuljavo in vztrajnikom mora biti 0,2 - 0,3mm da je iskra najmočnejša. Prevelika razdalja ni dobra. To najbolj enostavno nastaviš tako, da daš vmes merilni listič ali pa npr. debelejši list papirja takšne debeline in priviješ vijake ;)
Če imaš tudi to OK, je pa lahko zanič sama vžigalna tuljava.
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Ali se je že kakemu izmed vas že zgodilo, da bi se igla za niske obrate zaradi vibracij zaprla? Danes namreč, motor je vžgal potem je pa začel mukat in nakoncu crknil. Tako sem moral prekinil delo ter šel nastavljat uplinjač.
Slika
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če se ne motim je čolnarjem ta problem bolj domač..
Obstaja zadeva ki igle fiksira http://www.gizmomotors.com/index.php/on ... amp-detail
Na enem forumu sem enkrat videl bolj domačo rešitev, nataknjen kos cevke za gorivo na igli(dovolj trenja med cevkama da se igli ne premikajo sami od sebe).
našel http://www.modelpowerboat.com/content.php?127-engine
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Sicer ni čisto primerna tema ampak vseeno:
http://www.youtube.com/watch?v=E_xrTFSE ... e=youtu.be
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

mihec87 napisal/-a:Če se ne motim je čolnarjem ta problem bolj domač..
Obstaja zadeva ki igle fiksira http://www.gizmomotors.com/index.php/on ... amp-detail
Na enem forumu sem enkrat videl bolj domačo rešitev, nataknjen kos cevke za gorivo na igli(dovolj trenja med cevkama da se igli ne premikajo sami od sebe).
našel http://www.modelpowerboat.com/content.php?127-engine
Hmm, danes sem se malo spravil nad uplinjač, ki mi je povzročal težave. Sprva sem mu mislil narediti tale kovinski nastavek za fiksiranje. Uplinjač je imel zelo čudno izvedeno vse skupaj. Igle imajo dvojni navoj za katero se je izkazalo, da naj bi ga bremzala plastika, ki je vtisnjena v ohišje. Za nameček je uplinjač imel na tem delu ohišja ulito štrlečo luknjo. Z namenom izdelave kovinskega fiksača sem to odpilil proč, vendar sem se naknadno po nekaj tuhtanja le spomnil, da imam doma nekaj silikonske cevke. Po mojem predvidevanju mi nebi bilo potrebno piliti štrlečega dela proč, vendar sem na ta način vsaj komot odstranil tisto plastiko in čez igle nategnil silikonske cevke. Na koncu sem iz preventive kanil še nekaj kapljic kavčukovega lepila. Upam da sem s tem problem rešil, saj tista plastika za blokiranje ni opravila svoje naloge. Jah kaj čmo je made in Itali.
Slika
Uporabniški avatar
Adi -1111-
Tekmovalec
Prispevkov: 245
Pridružen: 19 Maj 2013, 15:20

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a Adi -1111- »

Zanima me ali obstajajo tudi redni servisi za take motorje.? Ali so sploh potrebni.?
Na vodi sem kot raketa v zraku!
12.5.2014
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Motor ne vžge-Preberi

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če imaš v mislih servis tako kot na pravem avtu ali motorju servis po xxk kilometrih -ne.

Še najbolj redno je čiščenje ter oljenje zračnega filtra nekje na 2-3 tanke. Vsake toliko se pogledajo čevlji in ležaji sklopke ter zračnost ležajev motorja(če je zračnost, tako vleče zrak mimo in motor ne laufa kot bi moral) sam preverim 1x na leto ob koncu sezone..Nekateri sicer obročke preventivno menjajo na 10-20 tankov da je motor vedno v top kondiciji ni pa to nujno saj ko je obroček obrabljen se pri vžiganju čuti da je slaba kompresija ter motor izgubi na zmogljivosti..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Odgovori

Vrni se na Modeli v merilu 1:5