Masti ter maže

Moderatorji: jannyy, mihec87, Čur

Odgovori
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ker se še ni kaj dosti debatiralo okoli mazil za naše lepotice, pa dajmo malo podebatirat,saj nekako ne padam na zadeve v stilu to je narejeno namensko za rc mode pa v mikro flaški z maxi ceno.
Najbolje da vsak pove kaj uporablja ali pa svetuje.

Tako ni kaj dosti za mazati zobniki menjalnika ter osovine v šalčkah v primeru da so pokrite..

Sam trenutno uporabljam mobil1 xhp222, samo imam občutek da bi lahko bila malenkost bolj lepasta oz se oprijela namazane stvari zobnik ipd..

S čim pa ostali mažete?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

Jaz uporabljam od Motula CHAIN LUBE za odprte zglobe in zobnike. Zaprte zglobe pa mažem z litijevo mastjo. Tudi diffe sem nabasal z litijevo mastjo.
Za čiščenje pa se je do sedaj najbolje odrezal BRAKE CLEANER.

lp
Še to razbijemo pa gremo, ...
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Ne kompliciram in uporabljam litijevo mast.
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
buco
Tekmovalec
Prispevkov: 251
Pridružen: 22 Sep 2003, 15:30
Kraj: selnica ob dravi
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a buco »

enako uporabljam litijevo mast



lp aleš
FG TO JE ZAKON

NISEM TAKO BOGAT DA BI KUPOVAL POCENI

GRAUPNER HOTT 2,4GHZ

LETALSKI CENTER MARIBOR
zekozajc
Tekmovalec
Prispevkov: 240
Pridružen: 24 Dec 2010, 10:22
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a zekozajc »

Hmm, kaj pa nekateri ki uporabljajo v diferencialih (merilo 1:8 avtih) olje? Bi se dalo tudi pri 1:5? Pa ce bi bilo boljse kot mast?
Lp. Marko

Poslušaj mnjena in najdi rešitev.
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

zekozajc napisal/-a:Hmm, kaj pa nekateri ki uporabljajo v diferencialih (merilo 1:8 avtih) olje? Bi se dalo tudi pri 1:5? Pa ce bi bilo boljse kot mast?
Seveda se to da. Moraš pa imet diferencial ustrezno zatesnjen, da ti olje ne odteka. Diferencial se ponavadi napolni z oljem zato da narediš ˝špero˝- omejuješ njegovo nasprotno vrtenje. Za samo mazanje je dovolj mast, seveda je pa boljše olje ;)
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

zekozajc napisal/-a:Hmm, kaj pa nekateri ki uporabljajo v diferencialih (merilo 1:8 avtih) olje? Bi se dalo tudi pri 1:5? Pa ce bi bilo boljse kot mast?
Če boš pri baji drajsal prazen diferencial ga boš kaj kmalu zavrgel(problem pri rtr ker včasih pridejo kar suhi) oz tiste plastične delčke ki pozicionirajo zobnik.Tovarniško je v diferencialu pri baji 1k wt silikonsko olje(zato tudi tavelika dihtunga med polovičkama diferenciala ter o-ring na izhodnih oseh).Verjetno imajo ostali 1:5 isto.

Mast ali olje odločitev verjetno na strani posameznika,mast samo maže medtem ko olje različne trdote še opravlja fukcijo "špere",nekateri pa diferencial kar zaklenejo.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Mogoče gdo uporablja motul air filter oil pa da ga je poskusil sprati z milom in vodo,ali je potrebno čistilo?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
zekozajc
Tekmovalec
Prispevkov: 240
Pridružen: 24 Dec 2010, 10:22
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a zekozajc »

Jaz zracni filter perem s cetom pa sperem vse dol. Malo jih namočiš pol pa spereš pa je. Lahko pa tudi čistilo za filtre, kar gre hitreje pomojem
Lp. Marko

Poslušaj mnjena in najdi rešitev.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ja z oljem ki ga dobiš poleg baje ni problem,pa še kakšno tako da z milom ni problema...
Z nekaterimi pa vem da je problem zato me je zanimalo konkretno za to olje ker je orng lepljivo,zato sprašujem če mu z milom prideš zravn..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
zekozajc
Tekmovalec
Prispevkov: 240
Pridružen: 24 Dec 2010, 10:22
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a zekozajc »

Ja pomojem bi mu s kaki anti maščobnim sredstvom, ni nujno da je cleaner za filtre. Aja pa ce das v vedro malo ceta(Jar, Pril) pol pa namakaš filtre 1-2 ure pa malo preplaknes pol pa operes gre tudi.
Lp. Marko

Poslušaj mnjena in najdi rešitev.
tyb
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 30 Nov 2006, 19:14

Odgovor Napisal/-a tyb »

to olje je toliko leplivo da boš prej obupal z vsem, še roke si boš zalimal.. priporočam cleaner, odstani vse v recimo 10s..
SS
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Eto leto naokoli...ko gledam zobnike se mi zdi mobil xhp222 ne ravno ustrezen saj so zobniki bolj ali manj suhi oz bi pričakoval več masti gor..Tako da sem na lovu za kakšno bolj lepljivo zadevo ki se bo malo bolj obdržala na zobnikih..Kakšen konkretni predlog da ne rabim premetat vseh trgovin okoli?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a brejker »

Ko je govora ravno o masteh...

Kje bi lahko kupil "univerzalno mast" pakirano v kaki 2Kg embalaži :roll:
Potrebujem jo za mazanje ležajev (takšnih in drugačnih) podmazat pante na vratih, itd...

Sam sem obiskovalec lokalnega Merkurja in niti ne vem kje bi lahko kupil kaj podobnega.
Imeli smo doma eno veliko pakungo takšne masti (verjetno je ostala še ko se je hiša gradila) a jo počasi primanjkuje.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Semenarne, agrarne in ostale kmetilske trgovine imajo večnamensko mast. Če ne probaj kakšno avto trgovino.

Na 1:8 buggyu imam v sprednjem in zadnjem diffu namenska olja, v sedinskem pa fimo maso, nekako se mi je zdela najlažje odstranljiva blokada diffa za zimo. Po nekaj vožnjah rata rahlo tekoča.
V ohišje od diffa sem dal malo masti za mazanje zobnikov. Mast je OlmaLis EP2.
Pri 1:18 sharku sem poskusil naliti malo strojnega olja v ohišje od diffa, olje ima dobre mazalne lastnosti... dokler ne odteče stran :D

Silikon sprej je odlična zaščita proti rji, odbija vodo in pozor na pošpricano površino slabo prime obojestranski lepilni trak.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

brejker napisal/-a:Ko je govora ravno o masteh...

Kje bi lahko kupil "univerzalno mast" pakirano v kaki 2Kg embalaži :roll:
Potrebujem jo za mazanje ležajev (takšnih in drugačnih) podmazat pante na vratih, itd...

Sam sem obiskovalec lokalnega Merkurja in niti ne vem kje bi lahko kupil kaj podobnega.
Imeli smo doma eno veliko pakungo takšne masti (verjetno je ostala še ko se je hiša gradila) a jo počasi primanjkuje.
Jaz sem jo kupil v trgovini Fermi v Radomljah.
Še to razbijemo pa gremo, ...
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Ali pa CIM v Želodniku, imajo še več izbire ;)
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo,

V navodilih piše, da je za filter treba uporabiti "filter oil". Sem videl to zadevo v lekarniškem pakiranju z zlatarsko ceno v eni od modelarskih trgovin. Ampak gotovo obstaja kaka "ljudska" alternativa... Kaj uporabljate za filter?

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Sam naredim kot se zagre saj tu ni za šparati ter ovinkariti...
Isto zadevo kot uporabljajajo na motorjih(kross) in sicer olje za penasti zračni filter-sam uporabljam silkolene foam filter oil http://www.thevisorshop.com/acatalog/Si ... lt_lrg.jpg ,motul ima tudi zadevo v bistvu večina firm ki ima moto program..Silkolene je lokalno bil na voljo...
Zadeva je noro lepljiva z filtra je ne spraviš z razmaščevalci(namensko čistilo ali pa bencin), 1L pakunga je cca18eur zadostuje pa za enormno dolgo(za eno mazanje ga gre nekje žlica(filter dam v zip-lock vrečko vlijem malo olja ter dobro premučkam vzamem filter ven ter ga povaljam še po papirnati brisači da ni odvečnega olja celice pene pa so lepo prevlečene z oljem)).Je pa zlatarsko pakirano olje klump proti temu vsaj tisto od hpi ki je bližje pobarvanemu sončičnemu olju..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Mr. S2k
Profesor
Prispevkov: 1067
Pridružen: 10 Maj 2010, 21:52
Kraj: Mengeš
Kontakt:

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a Mr. S2k »

Jaz ne kompliciram in uporabljam dvotaktol. Enak postopek kot je mihec napisal, samo da se ga še lažje spere v bencinu. Deluje več kot dobro pa še vedno je pri roki. ;)
Yes we can! ;)

www.jelen.si
Slika
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Masti ter maže

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Verjetno je že kje kaj napisanegana temo blokade diffou. Včeraj sem delal generalno na S8BXe, ki je imel blokiran sredinski diff za vožnjo po snegu. Za blokado sem uporabil odpadno fimo maso. Po dobre pol leta sem diff odpru brez kakrčnega koli problema, masa se lepo drobi z izvijačem (podobno kot kvas), za vse ostanke pa poskrbi še 90% alkohol. Sedaj je napolnjen z oljem in čaka na vgraditev.
Slika
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Odgovori

Vrni se na Modeli v merilu 1:5