Zakaj se barva ne prime?

Moderatorji: jannyy, mihec87, Vuga

Odgovori
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Zakaj se barva ne prime?

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

Zdravo!

Imam problem in sicer prvič sem probal pobarvati karoserijo ubistvu samo spojler od avta s sprejem za lexan. Pred začetkom barvanja spojlerja sem vso površino po kateri se barva dobro očistil oziroma umil z vodo...

Barval sem v garaži v kateri je malo hladneje glede stopinj...,barvo sem pustil sušiti tri dni, potem sem začel z rezanjem s škarjami za lexan, vendar se mi je med rezanjem lexana barva začela luščiti videl sem, da nima smisla, ker se bi mi tako ali tako ščasoma barva sama zluščila tako, da sem s cele površine z lahkoto zluščil.....

Bi morda vedel kaj sem narobe naredil oziroma vaš postopek, ki je bil pravilen in učinkovit?


Hvala za vaše nasvete in pomoč!


Lp. Jernej
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Yo!

Kaj si slučajno odstaranil foljo dol iz spojlerja, ker običajno le te izdelajo tako, da so vliti obratno (upside down...), pa moreš zato spojler odrezat, odstranit foljo in nato pobarvat...

Za zdaj je to prva stvar, ki bi mi na pamet padla.... pošlji kako fotko (na ZS ali tukaj, pa bomo vidli kaj je na stvari)!

V najhujšem slučaju bo pa potrebno pobrusit komplet karoserijo z finim brus-papirjem, oprat in šele nato pobarvat! Beda ampak po barvanju ni vidnih sledi brušenja in je oprijemalna površina boljša ( pazi le,če puščaš prozorna "stekla- okna", da neboš tam po nepotrebnem brusil)!

Lp
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
Uporabniški avatar
andrejgr
Tekmovalec
Prispevkov: 288
Pridružen: 22 Nov 2003, 14:09
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a andrejgr »

Jaz karoserijo najprej lepo izrežem in vse robove lepo pobrusim. Karoso nato malo pobrusim z notranje strani (vodobrusni papir) nato jo operem s prilom. Tako je karosa pripravljena na barvanje.

Moram povedat, da se mi še nikdar ni barva luščila!!
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

kr3ature napisal/-a:Yo!

Kaj si slučajno odstaranil foljo dol iz spojlerja, ker običajno le te izdelajo tako, da so vliti obratno (upside down...), pa moreš zato spojler odrezat, odstranit foljo in nato pobarvat...

Za zdaj je to prva stvar, ki bi mi na pamet padla.... pošlji kako fotko (na ZS ali tukaj, pa bomo vidli kaj je na stvari)!

V najhujšem slučaju bo pa potrebno pobrusit komplet karoserijo z finim brus-papirjem, oprat in šele nato pobarvat! Beda ampak po barvanju ni vidnih sledi brušenja in je oprijemalna površina boljša ( pazi le,če puščaš prozorna "stekla- okna", da neboš tam po nepotrebnem brusil)!

Lp


Nobene folije ni bilo gor na spojlerju in na karoseriji, tako da sem samo opral in začel z barvanjem.
Evo slike.

Slika

Barva za lexan in pa spojler s katerega se je vsa barva zluščila.

Slika

Tukaj mi ni jasno zakaj ni ta spodnji del avta v enem kosu in zgleda, da je treba nekako prišravfati spodnji del čeprav razumem.

Slika

Slika


Spojler sem barval s te zgornje strani kot je na sliki mislim, da sem na pravi strani.
Uporabniški avatar
SLogar
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 04 Jan 2008, 11:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a SLogar »

Pozdravljen.

Kolikor vidim po slikah je tole HPI-jeva karoserija.

Definitivno je folija nalepljena iz zunanje strani. Poglej nalepko na karoseriji, kjer ti lepo kaže, da je potrebno odstraniti folijo.

Spodnji del karoserije je zaradi tehnologije izdelave v dveh delih (vakuumiranje). Boš pa verjetno zelo hitro odstranil ta del, ker je bolj v napoto kot ne. Izgleda pa dobro.

Karoserijo boš barval z notranje strani, nato pa odstrani folijo. Pri spojlerju pa malo bolj podrobno poglej kje je nalimana.

LP

Sandi
Uporabniški avatar
SLogar
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 04 Jan 2008, 11:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a SLogar »

Še nekaj. :D

Karoserije ti ni potrebno brusiti (jaz nisem še nobene, pa se zadeva zelo dobro drži).

Predlagam samo, da dobro razmastiš pred barvanjem. Z vodo ne boš odstranil maščob stran. Jaz uporabljam čistilni alkohol in do sedaj ni bilo problemov.

LP

Sandi
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Yo!

Jaz imam 2 hpi-jeve karoserije in vem, da na spojlerju folja je! Prikazano je tudi na navodilah (kjer ti kaže kam gredo nalepke), malo boljše poglej pa bo šlo!
Spojler za razliko karoserije barvaš zgoraj (zato odstraniš foljo - zaščito) in nato namontiraš na nastavke tako, da je dejanko pobarvano na spodnji strani, ko je enkrat zadeva gor prišraufana!
Razlog je pa zato, ker je leksan vakumiran tako, da je spojler v obratni legi od keroserije same....
LP :)
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

Ja sem vedel, da mi boste znali pomagat :) ,res nevem kako sem lahko to spregledal folijo, ki je dejansko gor sem probal in na spojlerju in na karoseriji sami...zdaj bom upošteval vaše nasvete se pravi

Za spojler je treba folijo odstranit, ker barvaš na tisti strani kjer je folija bila.
Potem bom spojler dobro umil ne samo z vodo vsaj z prilom ker alkoholnega čistila ravno nimam razen če pride v poštev kšn šnopc za razkuževanje... :D

Za karoserijo samo mi ni treba odstranit folije predhodno, ker barvam iz notranje strani kjer ni folije. Prav tako dobro umijem karoserijo z notranje strani zaščitim okna in pa vse kar je potrebno in pričnem z barvanjem.
Ko se barva posuši lahko odstranim zaščito za okna in pa vse kar je bilo zaščiteno...potem lahko odstranim zgornjo folijo na karoseriji.


Zdaj pri karoseriji glede tistega spodnjega dela ki je v dveh delih mi ni še vse jasno. Ta spodnji del odrežem že pred barvanjem da me ne moti sepravo ta del posebej pobarvam.
Ni mi pa jasno kako ga pritrdim da bo v celoti?


Upam, da sem vas prav razumel glede postopka dela pri barvanju.
Se pravi šele ko je karoserija pobarvana pričneš z oblikovanjem karoserije (rezanje,vrtanje...)


Hvala za vaše nasvete!



:)


Lp. Jernej
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Točno tako!!

Ko že imaš vse pobarvano začneš rezati detajle (blatnike pa robove) in na koncu odstraniš foljo iz karoserije ter napraviš luknje...

Spojer pa ko je enkrat pobarvan in suh povrtaš pri steberčkih, nastviš na karoserijo, na željeno lego in povrtaš še karoserijo (2 čisto mali luknjici okol 3mm) na koncu pa pritrdiš z vijaki, ki so prišli zraven karoserije v mali vrečkici (poglej mal boljše šraufe za dimenzijo lukenjc....).

Lp :D

Lambo bo koooollll 8) čestitam
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Yo ! Poglej še to, pa še mal pobrskaj, tu imaš eno goro korisnih nasvetov (vsaj meni je razčistilo pojme....)

http://www.youtube.com/watch?v=hb3IS2jl ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=Tc4Lwxkb ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=fascLqFV ... re=related

Tole sem se pa jaz hecal...lol... http://www.youtube.com/watch?v=yqr1Xk6M ... re=related


LP
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

Dons sm pobarvu spojler na metalic črno in sm opazu razliko ja je lažje barvat kot na folijo. In tud prej se je posušilo...

:D

Karoserijo pa mislim na metalic belo pa še ene črne feltne pa bo upam da zgledal kot lambo.
:D


Aja lihk tale video sm pred enem tednu gledu lol :) in kako je ratal izdelek
8) me zanima pa če maš kako sliko bi blo super.
Uporabniški avatar
SLogar
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 04 Jan 2008, 11:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a SLogar »

Živ.

Me vesli, da ti je uspelo. Doma imamo tri take, pa vsi ql zgledajo.

Zadnji spodnji del smo nalepili z dvostranskim lepilnim trakom. Zadeva dobro drži. Moraš pa pustiti dosti zračnosti med blatnikom in gumo, ker ti zelo hitro drgne po gumi.

Ko pa ti gre enkrat na živce, pa samo stran potegneš. :D

LP

Sandi
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

SLogar napisal/-a:Živ.

Me vesli, da ti je uspelo. Doma imamo tri take, pa vsi ql zgledajo.

Zadnji spodnji del smo nalepili z dvostranskim lepilnim trakom. Zadeva dobro drži. Moraš pa pustiti dosti zračnosti med blatnikom in gumo, ker ti zelo hitro drgne po gumi.

Ko pa ti gre enkrat na živce, pa samo stran potegneš. :D

LP

Sandi


Aja z lepilnim trakom, to mi ni prišlo na misel ampak dobro ja verjetno je res najhitreje še in najenostavneje seveda tako zanima me pa vseeno še če je kakšen način še drug? Hvala za informacije :D

Lp. Jernej
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Yo!

Nekateri po drugih forumih pravijo, da je z lepilnim najbolj easy, vendar, ko odstranjuješ zadevo moraš pazit na barvo!

Opazil pa sem, da pri delih, za katere nameravaš fiksirat precej bolj solidno in ne želis uplivati na nianso barve se uporabi kar vroče lepilo (pištolca na prozono lepilo, ki jih uporabljajo tudi aranžerji po trgovinah), vendar moraš tudi zelo pazit na izlitje lepila in podobno... da ne rata packarija skratka! Vsekakor to delajo predvsem tisti, ki delajo naknadno še kake luči v avtu (light bukets...).pa vstavijo led diodke i.t.d.... Za tale zadek,bi jaz definitivno najprej probal z lepilnim (imaš dejansko možnost nadaljne izbire ali boš del obdržal ali ne, kot pravi SLogar!!), pa kasneje limal z lepilom, da vidiš kako se obnese med vožnjo!

LP pa veselo na delo
:D
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Evo še to....malo za motivacijo!

Kot sem ti dal link za lexan glue, je meni ratalo tako....

Slika


Slika

Slika

Slika

LP
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

Ja vidim, da je kar dobro ti ratalo spojler čeprav vidim si ga kupil dodatno in ni iz plastike.

Zdaj, ko bom se pripravil za barvanje karoserije me zanima kako si barval to
jst bom barval s sprejem in sicer zanima me če lahko jst to komplet u enmu kosu pobarvam ali bi bilo boljše če bi po delih in karoserijo obračal tako da bi bila na tistem mestu ki je barvana obrnjena tako da bi bila v čim bolj ravni legi upam da me razumeš.


Hvala Lp. Jernej
Uporabniški avatar
SLogar
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 04 Jan 2008, 11:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a SLogar »

IceMan333 napisal/-a:
SLogar napisal/-a:Živ.

Me vesli, da ti je uspelo. Doma imamo tri take, pa vsi ql zgledajo.

Zadnji spodnji del smo nalepili z dvostranskim lepilnim trakom. Zadeva dobro drži. Moraš pa pustiti dosti zračnosti med blatnikom in gumo, ker ti zelo hitro drgne po gumi.

Ko pa ti gre enkrat na živce, pa samo stran potegneš. :D

LP

Sandi


Aja z lepilnim trakom, to mi ni prišlo na misel ampak dobro ja verjetno je res najhitreje še in najenostavneje seveda tako zanima me pa vseeno še če je kakšen način še drug? Hvala za informacije :D

Lp. Jernej
Koliko se spomnim sem dobil zraven karoserije kos dvostranskega lepilnega traka, ki naj bi bil namenjen ravno pritrditvi spodnjega dela karoserije.

Drži pa to ko .... :D

LP

Sandi
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

Aha jst vidim da imam tud nekaj ja šravfe zgleda za spojler pa še zraven je en lepinlni trak super. Dobro da nisem jaz to stran vrgel ko sem dobil to vse skupaj :)


Na misel mi je zdaj prišla še ena ideja kako bi prilepil ta spodnji del in sicer
da bi kar prilepil z plastiko ki jo bi stopil ki je temu namenjena neka pištola v katero vstaviš prozorno plastiko ki jo potem pištola stopi samo vprašanje je zdaj to kako bi to vse skupaj zgledalo na koncu :D


Vidim da imam tudi neke luči Slika


Tudi to bi me zanimalo kako in kaj s temi lučmi če ima kdo izkušnje že s tem .

:D


Lp. Jernej
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Pri lučeh je tako, da pred barvanjem maskiraš na karoseriji še luči polek šip (bele nalepke, ki so vnaprej odrezane po velikosti), in dodate za luči posebaj pobarvaš po zgornji strani( kot spojler... filja pa to gre dol...), na koncu pa s spodnje strani fiksirašna karoserijo. Če ne uprabiš le teh, maskiraj vseeno, pa daš nalepke za luči čez nepobarvan del, ker se kasneje jahko prmisliš, pa jih ravno tako lahko inštaliraš (aji led diodke not butneš...COOL)

Full bobro zgleda, če jih pobarvaš z drugačno barvo, mal kontrasta.... 8)

Slika

tako nekako...pobarvane sprednje lučke(realistic look scena).

LP :D
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

kr3ature napisal/-a:Pri lučeh je tako, da pred barvanjem maskiraš na karoseriji še luči polek šip (bele nalepke, ki so vnaprej odrezane po velikosti), in dodate za luči posebaj pobarvaš po zgornji strani( kot spojler... filja pa to gre dol...), na koncu pa s spodnje strani fiksirašna karoserijo. Če ne uprabiš le teh, maskiraj vseeno, pa daš nalepke za luči čez nepobarvan del, ker se kasneje jahko prmisliš, pa jih ravno tako lahko inštaliraš (aji led diodke not butneš...COOL)

Full bobro zgleda, če jih pobarvaš z drugačno barvo, mal kontrasta.... 8)

Slika

tako nekako...pobarvane sprednje lučke(realistic look scena).

LP :D

A tako pol če prav razumem pritrdiš te luči pol od znotranje strani seveda.
S čim bi potem šlo da bi bilo najbolj učinkovito z sekundlom ali s čim vi to delate?


Ker imam ravno metalic belo in črno barvo bom še luči pobarvu na črno potem pa čez nalepke in tako naj bi zgledalo bolj realistično če imam od znotranje strani prilimane še te dodatne luči :D

LP. Jernej
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Yoyo!
Ne, zadeva je taka, maskiraš, pobarvaš, pol imaš pač opcije!
Opcija 1 je , da daš čez priloženo nalepko za luči, vendar je manj realistično
Opcija 2 je pa, da s spodnje strani nalimaš ( z vročim lepilom, sekundnim ali z lepilnim trakom) pobarvane dodake za luči in nato izgleda zadeva kot na fotki, ki sem jo poslal...
LP & velioko zabave.... :D
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
IceMan333
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 10 Sep 2008, 20:05

Odgovor Napisal/-a IceMan333 »

Zdravo!

Zdaj barvam karoserijo in se mi barva sploh neprime porabil sem cev sprej in barva še vedno ni v popolni beli barvi še vedno ko pogledaš s vseh mogočih kotov ni ok vidi se skozi. Čudno se mi zdi ker spojler mi je lepo šel očistil pa sem prav tako dobro kot spojler kaj naj naredim ?
Ali naj zbrusim ali posprejam še en nanos ker kupil sem še en sprej...

Zdaj sem ravno nanesel na manjšo površino še en nanos spreja in se barva ne prime povsod problem je ker se med manjšimi vboklinami sploh ne prime barva kar steče po svoje in se neprime kot bi se morala ni mi jasno kaj naj zdaj?

Hvala

Lp. Jernej
Uporabniški avatar
andrejgr
Tekmovalec
Prispevkov: 288
Pridružen: 22 Nov 2003, 14:09
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a andrejgr »

Jaz barvam karose v več slojih. Prvi nanos je samo toliko, da je površina hrapava (megla) nato pa še dva nanosa, vendar vse zelo na tanko!! Zadnji nanos pa je v celoti bela!!

Slika
kr3ature
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 01 Nov 2008, 09:50
Kraj: Ajdovščina

@ Iceman 333

Odgovor Napisal/-a kr3ature »

Yo!
Tako, kot si že lahko prebral (pri andrejgr - ju) se barva karoserije v več tankih nanosih,da se izogneš ravno razlivom barve in neenakomernega odtenka (skratka packarijam)! Če si si izbral belo barvo, ti svetujem, da za spodnji - končni sloj uporabiš srebrno barvo, ker bo tako bela prišla bolj do izraza!
Ko se pa barva žive barve je bolje končati z belo, ker poudari barvo samo!
Zdaj zadeva je taka, da če si uporabil že eno goro bele barve, pa se ti zdi še vse skupaj prozorno, boš na žalost primoran nanest spodnji sloj (srebrne ali kjere podobne, ker najmanj ubija belo!)
Shit happens 8)

Jaz sem naprimer, na nissan 350z ( tista iz fotk ) nanesel čisto spodnji sloj (pod roza barvo) srebrno, pa je ostala kar živahna in je poudarila "metal efekt" barve! Če bi jo končal le z belo bi najbrž bila bolj fluorescenčna...

Tako, da nič panike in veselo na delo!
Slika

Alt + Ctrl + Middle figer
Odgovori

Vrni se na 1:10 Cestni