Tamiya FF - Modeli na prednji pogon so KĂśL

Moderatorji: jannyy, mihec87, Vuga

Odgovori
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Tamiya FF - Modeli na prednji pogon so KĂśL

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Nekje sem slišal, da znajo biti modeli avtomobilov na prednji pogon zanimivi za vožnjo. Da sem 'nor' na staro tehniko, sploh če je od Tamiye, pa je itak vsem jasno.

Enkrat 2020, ali celo prej, sem naletel na FF-01 iz Hrvaške, se mi pa zdi da je original iz Bosne. To je moja prva FF ali FF-01H :roll:.
Potem sem to nekaj gledal in vozil, pa je zagrabil navdih in sem na ebay-u našel še eno, ki je 2022 spomladi vletela iz Japonske. To je moja druga FF ali FF-01J ](*,).
Verjetno se tu ne bo končalo, ampak, če bo, bo TCR-FF od MST.

Evo slike trenutnega stanja obeh modelov. Levo prva desno druga.
Tamiya-FF-01_001.jpg
Tamiya-FF-01_001.jpg (97.87 KiB) Pogledano 1100 krat
Tamiya-FF-01_002.jpg
Tamiya-FF-01_002.jpg (89.93 KiB) Pogledano 1100 krat

FF-01H je bila res poceni kupčija in je prišla RTR (standard motor, LRP regulator, ni-mh baterija, Tamiya pištolski oddajnik, acoms sprejemnik in servo) a brez oljnih amortizerjev, ki so pri tem modelu sicer standard. Ležaji so še vedno plastični-drsni #-o. Bila je na dirkalnih diskih s slick gumami in pokrita s pickup karoserijo. Mehansko je dobro ohranjena čeprav 'konkretno' vožena. Nekaj plastičnih delov ima razpoke, manjka ojačitvena ploščica za pritrditev motorja in ena sprednja rokica je privita z glomaznim samoreznim vijakom.
Kljub vsemu je fajn za igračkanje.
Na tem video posnetku TUBA>> je še v prvotnem stanju, razen drugih platišč. Vidi se, da servo več ne centrira oz. kar nekaj 'bluzi' okoli sredine in je zato malo nerodno vse skupaj.
Na tem kratkem video posnetku TUBA>> pa je že menjan servo in uporabljene tudi novejše 2.4GHz komande (stare 40 MHz presenetljivo delajo brez motenj), ki omogočajo omejevanje hoda servota, kar je pri tem modelu nuja. Montirane so gume od LandFreeder-a za malo večjo oddaljenost od tal, da se ne uničuje podvozje. Normalno velikost koles uporabljam, ko imam dostop do 'čiste' površine. Se pa tukaj vidi, kako se da z zadnjim delom avta, ob odvzemanju 'plina', drseti (oversteer) po ovinku. Pri preveč odvzetem 'gasu' se zavrti, v nasprotnem ob dodajanju 'gasa' pa se potem lepo izravna. Verjetno gre to delno pripisati lahkemu zadnjemu koncu saj uporabljam lahke Gens Ace 2200mAh Soaring 'baterijice'.

FF-01J je sicer imela privlačno ceno ampak s poštnino in 2x plačanim davkom #-o je vse skupaj malce 'nerodno' izpadlo :-({|=. Dostavljena je bila tako, kot je na sliki minus motor. Ima pa komplet kroglične ležaje, oljne amortizerje, aluminijaste 'hexe' na 'šraufke' in aluminijast hladilnik motorja 8). Ta je dandanes že kar nekaj vreden in je glavni razlog za nakup tega modela. Generalno je model lepo sestavljen in verjetno samo 'sproban' ima pa nekaj razpokic na plastičnih delih, ki pa niso usodne.

LP
RC Addict!
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Tamiya FF - Modeli na prednji pogon so KĂśL

Odgovor Napisal/-a mihah »

Ja, tudi sam sem imel daljnega leta ~2000 imel FF01 in s tem modelom nastopal na tekmah, takrat je bila kategorija 2WD :-)

Na forumu je predstavljena FF03: viewtopic.php?f=76&t=96827

Moj FF03 je videl eno tekmo v Tolminu med 4WD, sicer pa je bolj na polici. :-({|=
Priponke
1500880_3746397716220_1753644803_o.jpg
1500880_3746397716220_1753644803_o.jpg (102.6 KiB) Pogledano 1060 krat
1545986_3746397236208_1362092516_n.jpg
1545986_3746397236208_1362092516_n.jpg (57.66 KiB) Pogledano 1060 krat
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (58.78 KiB) Pogledano 1060 krat
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (99.14 KiB) Pogledano 1060 krat
1956922_240156936182225_641610718101513423_o.jpg
1956922_240156936182225_641610718101513423_o.jpg (114.58 KiB) Pogledano 1060 krat
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Tamiya FF - Modeli na prednji pogon so KĂśL

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Svetovna 03-kica, kaki motor imaš notri 13.5?

A še maš kake dele-dreveščka od 01-kice...?

LP
RC Addict!
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Tamiya FF - Modeli na prednji pogon so KĂśL

Odgovor Napisal/-a mihah »

Stanko P. napisal/-a: 17 Jan 2023, 10:34 Svetovna 03-kica, kaki motor imaš notri 13.5?

A še maš kake dele-dreveščka od 01-kice...?

LP
Thx! Pri kablih motor-krmilnik je bilo veliko optimiziranja, da se vse skrije.

Ja, 13.5T za tekme, nekje na FB sem potem zabeležil, da sem zamenjal na 10.5T. Ima pa regler tudi funkcijo boost/turbo...

Ne, FF01 je že zdavnaj šla k drugemu lastniku.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Tamiya FF - Tuning in nadomestni deli

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Konec prejšnjega leta sem nabavil robo, nekaj gre na prvo nekaj pa na drugo šasijo.

GPM:
- Uležajen krmilni sistem - Al
Tamiya:
- Lahki 'king pini' - Al
- Ojačitvena ploščica za vijake motorja - Al
- Krmilna pesta (CC-01, TA-01, TA-02, FF-01)
- Plastično 'drevo' z deli podvozja,krmilnega sistema, servo saverja... (TA-01, TA-02, DF-01, FF-01). Sem vsaj za nekaj časa založen s kritičnimi deli :wink:
- Kroglične matice 5mm
Carson:
- Komplet ležajev za CC-01 (za moj model pri Tamicu nimajo, ta komplet pa jih vsebuje še nekaj več 8) )
- Jeklen pinion - 24 zob
YR:
- Amortizerji 'Shock Gear' 55 mm
Ride:
- Komplet koles - tovarniško lepljenih (kao za FF razred v prvenstvu ETS). Nisem dirkač ampak sem jih vzel, ker dobro pašejo skoraj vsem karoserijam. 99% bodo lepo prišle pod GTI-ja :-&
Tamiya-FF-01_003.jpg
Tamiya-FF-01_003.jpg (117.54 KiB) Pogledano 988 krat

Nekako pa sem pozabil nabaviti nove aksice za kolesa, kostičke in aksice za v diff ](*,)
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

GTI Vision - karoserija od Mon-Tech

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Okoli karoserije pa sem tako delal, da 'buh pomahej'. Itak, da je kriterij, da je original avto, vsaj v osnovni verziji, na prednji pogon :-({|=

Vedno mi je bila všeč Opel Calibra 8) zato sem se spogledoval s Tamiyino školjko, ki se jo da dobiti tudi nepovrtano, ampak sem na netu dobil feedback, da je FF-01 spredaj previsoka (gearbox in shock tower) zato sem to idejo ovrgel.
Potem sem hotel staro Tamiyino Hondo Civic, ki je že tovarniško pasala na podvozje, pa takrat ni bila na lageru.
Nakar sem prišel na idejo, da bi mogoče novejša Hondica bila kul. To je bila od firme Bittydesign, ki dela lepe tekmovalne karoserije. Primer >> Ta dejansko paše na FF-01 in jo nekateri vozijo. Tudi Seat Leon bi verjetno pasal. Info >>
Ampak, ker moram zakomplicirat, sem potem mislil, če že grem moderno bo pa sigurno vredu Golf 8 GTI od Mon-Tech saj je tudi predviden za FF modele. Tale >> Tapravi pa mi je itak všeč vseh generacij pa naj bo standard, tuning ali racing izvedbe. ]

Napaka ](*,)

Že ko sem dobil zadevo domov, sem videl, da ima 'havba' vdolbine ravno tam, kjer rabim največ placa. Pa sem se sprijaznil - bom pač naredil luknjo in dal naprintati ene 'škrgice'. (Omg, na tak način bi lahko tudi Calibro vpasal!!!)
Potem sem vse lepo izrezal. Odprtine za kolesa sem delal dvakrat, ker so vtisnjene linije dale odprtino enakega premera, kot je kolo. To mi je izgledalo vsekakor premajhno. Vse lepo zbrusil in naredil luknjice za nosilčke. Naredil sem tudi odprtino v 'havbi', da lahko pokrov od 'getribov' pokuka skozi in karoserija tako pravilno sede na svoje mesto. Ogromno dela in ogromno razočaranje. Kajti stranice karoserije so se s tem, ko so izgubile podporo 'odvečnega' leksana, lepo :-& izbočile, kar izgleda obupno.

Tako nekako stvar izgleda.
GTI-Vision_001.jpg
GTI-Vision_001.jpg (51.54 KiB) Pogledano 941 krat
GTI-Vision_002.jpg
GTI-Vision_002.jpg (66.73 KiB) Pogledano 941 krat
GTI-Vision_003.jpg
GTI-Vision_003.jpg (64.28 KiB) Pogledano 941 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

GTI Vision - karoserija od Mon-Tech

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Sedaj imam nekak dve realni možnosti.

Prva je, da probam s pištolo na vroči zrak. Ne vem, če je to glih 'varno', da nebo šlo vse skupaj v tri... Sicer je to verjetno boljša rešitev, ker model nameravam res voziti.
Druga pa je, da za 3d print zdizajniram nekakšne spojlerčke, pragove, difuzorčke, nosilčke, ki bodo spravili spodnji rob nazaj v sprejemljivo obliko. To ne bi bilo tako praktično za voziti ampak bi lahko izgledalo divje. Čeprav imam občutek, da je vsaka minuta vložena v to 'kiblo' vržena vstran :cry:

Sam 'koncept' celotne karoserije ni tako slab, kot je izvedba dotičnega proizvajalca.
GTI-Vision_004.jpg
GTI-Vision_004.jpg (70.7 KiB) Pogledano 940 krat
GTI-Vision_005.jpg
GTI-Vision_005.jpg (79.4 KiB) Pogledano 940 krat

'Ovo mi je škola!' Opet! Nazaj na Tamiyo v naslednjem poskusu :roll:
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Shock Gear in LRP

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Nekateri neradi rihtajo amortizerje, meni pa je to sproščujoče opravilo. Yeah Racing-ovi Shock Gear grejo lepo skupaj, zelo podobno kot 3-Racing in dajejo tudi podoben občutek. Slednji imajo sicer 'bolje' odlite 'batke', ker imajo 'pimpeke' od zgoraj/spodaj, tako ostane rob tovarniški. Pri YR pa treba 'perimeter' malce obdelati, ker ostane sled pri ščipanju iz 'dreveščka'. Jaz sem malo potegnil s 180-ko in 400-tko.
Sestavil sem jih po 'moji' metodi - torej ob montaži spodnje tesnilo izdatno namazano s 100.000 oljem, da ne začnejo tako hitro puščati, če sploh. Napolnil sem jih s priloženim oljem (350cst). Sprednji bat sem dal 2 luknjici in zadnji 3 luknjice, one 'ta specialne', da ima hitri hod na kompresiji - ker je model zadaj zelo lahek.
Iz istega razloga sem dal spredaj srednje in zadaj najmehkejše vzmeti. Čeprav mi vse te, ki so prišle z amortizerčki (5 različnih trdot), delujejo trše, kot originalne.
Je pa ena kritika na 'QC' in sicer v mojem paketku je manjkala ena 'kugel' matica. Pa 'glih' to bi najbolj rabil, ker grejo amortizerji na Hrvatico s pomočjo vijakov skozi celotni nosilec (enkrat v prihodnje bo prikazano kako).
Tamiya-FF-01_004.jpg
Tamiya-FF-01_004.jpg (128.38 KiB) Pogledano 727 krat

Nabavil sem še en motorček za 'Japonko'.
Tamiya-FF-01_005.jpg
Tamiya-FF-01_005.jpg (51.1 KiB) Pogledano 727 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Tamiya FF-03 HKS OPEL VECTRA JTCC

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

OMG, hir wi gou agen #-o

Skratka Avstrijka, retro, tamiya - jaz tu ne vidim nobenega problema ali pa kake zasvojenosti :-({|=
Tamiya-FF-03_001.jpg
Tamiya-FF-03_001.jpg (118.99 KiB) Pogledano 723 krat
Tamiya-FF-03_002.jpg
Tamiya-FF-03_002.jpg (123.83 KiB) Pogledano 723 krat

Za Opla pa pravijo, da tak že v katalogu zrjavi, takda škatle si niti ne upam odpret :praskam:

LP
RC Addict!
Uporabniški avatar
DACAR
Freak
Prispevkov: 529
Pridružen: 20 Jan 2014, 09:48
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: Tamiya FF - Modeli na prednji pogon so KĂśL

Odgovor Napisal/-a DACAR »

Čestitke za nakup. :D
FF modeli so res fajn za vozit. Mi jih večkrat vozimo in moram potrdit, da moja FF-03, ki je bila predstavljena na tem forumu, še vedno dela kot prvi dan. Nobenih lomov ali popravil do sedaj. Edino kar se rado zgodi je to, da ob hujših rukarjih na neravni podlagi (v našem primeru rob kakšnega kanala) zapneš ob tiste tri vijake na spodnjem sprednjem koncu šasije in jih zviješ. Drugače pa zelo trpežen avto.
FF-01 in FF-02 sta že malo problematična ker se dele kar težko dobi, rado pa kaj poči (plastika).
GMADE GS01 - Toyota Hilux
MST CFX - Jeep Wrangler
Tamiya FF-03, TA-02SW, M-03, TT-02, CC-01, DT-02, DT-03, TT01E
www.stories-photography.com
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

FF01-H zadnji del

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Ker malo 'mantram' 1:8 buggy-a na dirkah se teh Tamiyic redkeje lotevam.

Sem pa nekaj delal na Golf-u in sčistil ter na novo uležajil zadnji del H-rvatice. Vse je res v lepem stanju le 'hex-i' so mi malo sumljivi, ker ima os več kot milimeter aksialnega pomika. Prvotno sem mislil, da je to zaradi plastičnih 'lagerov'. Treba nabavit Tamiya hekse in fine podložke (shims - ne vem kaki je pravilen slovenski naziv), one od kamm-a imajo prevelik zunanji premer in naležejo skoraj na celotni ležaj.

Šraufanje, pucanje, mazanje...
Tamiya-FF-01_006.jpg
Tamiya-FF-01_006.jpg (100.83 KiB) Pogledano 550 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: FF01-H zadnji del

Odgovor Napisal/-a mihah »

Stanko P. napisal/-a: 14 Maj 2023, 19:38 Vse je res v lepem stanju le 'hex-i' so mi malo sumljivi, ker ima os več kot milimeter aksialnega pomika.
https://forum.modelarji.com/viewtopic.p ... a6#p625648
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Oringi

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Hvala.

Točno to sem študiral zjutraj na poti v službo. Pa mi ni kapnilo, da sem to nekje že prebral.

Mam pa celo ene original hekse še na dreveščku od CC-01 in so dejansko drugačni. Ti, ki so trenutno na avtku se tudi zelo primejo v Tamiya feltno, zato bom dal kar original.

LP
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

FF01-H prednji del

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Sem zrihtal še sprednji del.
Stari 'aksšenkli' so bili počeni na očitnem mestu (kjer pridejo krogle z m3 navojem privite v plastiko). Sicer so držali in bi sigurno služili vsaj še do prvega 'kreša' ampak sem jih vseeno zamenjal. Tudi iz razloga, ker se mi plavi ne dopadejo. V nove sem predhodno vrezal navoj, da se vsaj nekoliko zmanjša trajna obremenitev. Tudi tukaj sem plastiko in 'bronzo' zamenjal s tapravimi 'lageri'. Preostale dele sem očistil. 'Osi' koles in 'kosti' imajo nekaj obrabe in ena 'kost' je rahlo zvita zato pridejo novi deli - mogoče celo 'cvd-ji'. Malo sem privezal dušo in namontiral 'hop-up' vijake (king pin-e), ki so res lepo izdelani in je sedaj ujemanje med deli praktično brez zračnosti. Pa še en gram na 2 komada sem prihranil #-o

Meditacija...
Tamiya-FF-01_007.jpg
Tamiya-FF-01_007.jpg (90.95 KiB) Pogledano 498 krat
RC Addict!
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Tamiya FF01-H trening v Tolminu

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Da malo razbijem to 'mrtvilo' na forumu.

Ker sem pred kratkim pohajkoval po Posočju, sem situacijo izkoristil za krajši obisk modelarskega dirkališča v Tolminu. Res lep plac in dobri ljudje.

S sabo sem vzel 1:8 Typhona od Arrme in 1:10 Tamiyico na sprednji pogon. Čeprav je steza precej velika, bolj primerna za tavelike in tahitre modele, sem užival z malim avtkom. Ker sem ga tokrat prvič vozil s 'tapravimi' amortizerji in gumami z dobrim oprijemom sem dobil občutek, da je model dosti bolj stabilen in miren kot prej. Še vedno sem pa imel problem z držanjem ravne linije čeprav sem zamenjal servo, ampak bo za take podvige treba montirati kaj bolj natančnega od starega Acomsa (mogoče kaki predlog). Pa za tamale GensAce Soaring 2200-ke bo treba naprintat 'adapter' da bodo čvrsto stale na mestu.

En kratek POSNETEK vožnje.

Arrma pa je itak balistična, kljub gumam, ki so bolj na trdi strani tako, da gre povprek tudi iz ovinka. TUBA

Temperature so bile takrat kar visoke zato je na koncu dneva namakanje v Soči bila tista taprava pika na i.
RC Addict!
Odgovori

Vrni se na 1:10 Cestni