Čiščenje offroad modela

Moderatorji: Nebec, jannyy, mihec87

Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Če je mokro, po vožnji spiham buggy in ga nato nesem v stanovanje zraven peči na krpo, da se posuši. Ko je bil še sneg sem ga parkrat pustil v delavniškem WC-ji, da se sneg stopi, vendar je prišla vlaga v servo. Hvala bogu jo je servo odnesel le z nekaj praskami, nalepka se je odlepila, ko se je ročica zavrtela skrajno levo =D>

Na youtube sem gledal posnetke kako nastavit avto od squerrelod. Vmes pove en enostaven trik za zaščito pred rjo: silikon sprej. Našpricaš avto in naredi tanko odbojno plast čez vse dele, niti lepilni trak ne prime gor!
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
NinjaAnsmann
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 29 Dec 2012, 20:02

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a NinjaAnsmann »

Pozdravljeni
Jaz imam tudi eno vprašanje ni ravno glede čiščenja spada pa v to temo vzdrževanja avtomobila. Na svojem avtu sem opazil da sedaj po večkratnem pucanju ne morem več doseči tiste "črnine" ko je bil nov se je plastika svetila črno sedaj pa je že kar mal temno rjava ni več tiste barve kot je bilo prej pa avto ni umazan in je vzdrževan redno.
hvala za odgovor
lp
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

NinjaAnsmann napisal/-a:Pozdravljeni
Jaz imam tudi eno vprašanje ni ravno glede čiščenja spada pa v to temo vzdrževanja avtomobila. Na svojem avtu sem opazil da sedaj po večkratnem pucanju ne morem več doseči tiste "črnine" ko je bil nov se je plastika svetila črno sedaj pa je že kar mal temno rjava ni več tiste barve kot je bilo prej pa avto ni umazan in je vzdrževan redno.
hvala za odgovor
lp
In kaksno je vprasanje?
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Če čisto in suho plasiko našpricaš z silikon sprejem, postane bolj črna.

http://www.youtube.com/user/Squirrelod?feature=g-high-u
Poglej, nekje bi mogu bit tudi video kako se obnovi plastiko, če pa še ni, pride v kratkem.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
sennheiser
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 19 Nov 2005, 18:37
Kraj: Novo mesto

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a sennheiser »

Kot je že nekdo omenil Maxibrill, sicer ne v tej temi. Še nisem sprobal, ampak bo v kratkem ko bom razderal.
NinjaAnsmann
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 29 Dec 2012, 20:02

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a NinjaAnsmann »

Maxibrill ja to bi blo dobro, to smo ze delal sam ne pr modelckih bom probu s tem mal pospricat od deleč.
drgač vprasanje je blo kako nardit plasticne dele avtomobila spet črne pač podobne novim.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Sam sem v merkurju za par eur vzel silikonski sprej taka rjava pršilka(carcos silicon spray-piše za avto,plastiko itd) zadevo pošpricaš z krpo vtreš(sem tako brisal da kar je plastika vpila oz kolikor je nanešenga da zadeva nikjer ni na debelo), plastika je kot nova bom videl kako se bo kaj umazanija prijemala..Problem raznih zadev je da se ponavadi na njih še bolj lepi umazanija..

http://www.carcos.com/htm/index.asp?pag ... po=RICERCA
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Na silikon sprej še obojestranski lepilni trak slabo prine ;)
Zadevo vporabljam še kar nekaj časa in je super tudi proti rji.
Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
megane
Freak
Prispevkov: 693
Pridružen: 20 Avg 2006, 18:08
Kraj: Bogu za hrbtom

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a megane »

NinjaAnsmann napisal/-a:Maxibrill ja to bi blo dobro, to smo ze delal sam ne pr modelckih bom probu s tem mal pospricat od deleč.
drgač vprasanje je blo kako nardit plasticne dele avtomobila spet črne pač podobne novim.
Enostavno. Kupiš nov avto in ga imaš na polici samo za gledat, pa od časa do časa prah pobrišeš oz. spihaš.
Uporabniški avatar
Kemenb
Freak
Prispevkov: 645
Pridružen: 29 Apr 2009, 18:09
Kraj: Postojna

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a Kemenb »

Tekmovalni goseničar MadCat 1:5 http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=78&t=77572
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Nevem a je to že kdo kej probaval, ampak slučajno sem doma videl da imamo tisti parni čistilec h20 al neki tazga... v glavnem začel sem študerat kakšen bi bil efekt. V enem izmed naslednih dni bom zadevo probal in bom poročal(mogoče tudi slikovno gradivo). Če pa je kdo že stestiral to metodo pa bi prosil če lahko to tukaj zapiše.
Doma imamo tale model:
http://www.youtube.com/watch?v=8kZ0FG9GVBw
pač kolikor sem videl se zadevo razstavi tako da piha ven samo para in z tem čistijo štedilnike ipd. metla je pa itak neuporabna za model :lol: ](*,)
P.S. Tako bi se lahko zadeva uporabila:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... GVBw&t=117
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Para odlično prodira v drobne pore - ležaje in elektroniko... Raje ne probavaj.

Letos sem vozil v vseh mogočih in nemogočih razmerah. Kompresor je tisto najboljše. Za suho in mokro.
Ene parkrat sem bajo stuširal z gardena nastavkom, pa umival kolesa itd... Samo sranje - ker je blo preveč vode. Voda v kolesih, voda v servotih, voda v ležajih...
Sedaj model spiham, če je zelo umazan, vzamem pršilko za čiščenje stekel in vanj natočim vode in pol deci ceta za posodo in pretresem. Narahlo poškropiš tam kje je umazano in spihaš. Nato rahlo vlažen čopič (ne sme tečt od njega) in spet spihat. Nato WD40 ali Krown sprej, prešpricat po potrebi, temeljito spihati in konec. Lahko nato še silikonski sprej, ki deluje antistatično - a to je že bolj za estetiko...
Karoserijo in feltne lahko še obrišeš s suho krpo, da je lepše...

Sedaj, ko je lepo vreme to vzame dve minuti na model, ko je svinjarija pa pet...

Vsako zalivanje z vodo samo uničuje ležaje in elektroniko.
Torej - obvezna oprema garaže je en kompresorček ;-) in zaščitna očala! 8)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Eh elektorniko pri meni ni noben problem uzeti z modela (cca 2min), ležaje pa tudi ni noben problem zaščitit pa seveda ne sme se direktno v njih špricat, pač tiost del očistiš ročno. Sicer pa tudi s kompresorjem ni dobro direktno v ležaje pihat pa lahko svinjarijo zraven napihaš not (no sej ni važno).
Probal bom, če bo kej bo če ne pa bo pa smo še ena nova izkušnja.
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Evo probal...
Rezultat: nezadostno ](*,)
V glavnem tale h20 jajc je prešvoh za take stvari, drugega ni bilo kot da se je fejst kadilo. Mogoče če bi probal z kakšno močnejšo zadevo, ampak mislim, da nebom kompliceral, bo še naprej kompresor opravljal to častno delo :lol:
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Močnejša zadeva je samo še baromat z nafto ogrevano vodo. ](*,) S tem si ga pa verjetno ne uspeš niti probat prat. #-o
Slika
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a 8pac »

shqwarch napisal/-a:Močnejša zadeva je samo še baromat z nafto ogrevano vodo. ](*,) S tem si ga pa verjetno ne uspeš niti probat prat. #-o
Ne ne obstajajo neke varjante za pranje avtomobilov, samo brezveze ker so stroški precej večji.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

8pac napisal/-a:
shqwarch napisal/-a:Močnejša zadeva je samo še baromat z nafto ogrevano vodo. ](*,) S tem si ga pa verjetno ne uspeš niti probat prat. #-o
Ne ne obstajajo neke varjante za pranje avtomobilov, samo brezveze ker so stroški precej večji.
Če češ model spucat tako, da je tehnično čist (ni kamenčkov, trave in navlake v njem pa sem ter tja kak flekec) je kompresor in opisan postopek OK. Če češ kraljico police pa verjetno naoljena cunjica, čopič, zobna ščetka in avto na prafaktorje. Ali pa :jumpjump: ČAROBNA PALČKA :jumpjump:

:lol: :lol: :lol:

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
8pac
Profesor
Prispevkov: 1608
Pridružen: 07 Sep 2008, 15:26
Kraj: LJ

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a 8pac »

Če se išče neka alternativa čiščenja še ne pomeni da je govora o tako imenovani kraljici polic... [-(
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

8pac napisal/-a:Če se išče neka alternativa čiščenja še ne pomeni da je govora o tako imenovani kraljici polic... [-(
Samo malo heca no. Ne bit hud ;-)
Je tudi mene zelo zanimal ta tvoj poskus, a imam občutek, da je optimalna metoda še vedno stisnjen zrak... Poskusi tisto foro s čopičem (potem ko poškropiš z blago milnico) malo poščetkaš in nato spihaš. Ponoviš parkrat do čistega in je to to.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
dadamic
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 24 Sep 2013, 13:33

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a dadamic »

Fantje, kakšne kompresorje pa uporabljate za spihat avte? Moj 8bar, 24l nima prav zavidljivih rezultatov s čiščenjem. Verjetno je tudi stvar nastavka...
piškotk
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 21 Jan 2008, 07:39

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a piškotk »

Po mojem more biti skorajda vsak kompresor dovolj močan. Še tisti na OMVjih ali Petrolih približno spihajo.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Odvisno sicer od pištole oz šobe ta za polnit gume je žalost medtem ko pištola z šobo za izpihovanje je čisto druga stvar...Ne pa pričakovat da boš pihnil pa bo model kot nov sploh če je blaten(večje kose seveda odpihne)..Kompresor je še najbolj uporaben za izpihat zaprašen model ali pa če je moker oz za osušit(po mehanskem čiščenju blata)..Poskusi v kombinaciji z kakšnim čopičem/ščetko..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Evo, en prikaz ekstremnega čiščenja modela - po vožnji po razmočeni ilovci:

Stanje na progi tako, da se je dalo komaj hodit:
Slika

Slika

Vožnjo sem prekinil, ker je podlegel ESC :(

Avto je bil namreč poln ilovice in kak 2kg težji, kot bi moral biti...

Slika

Slika

Najprej grobo čiščenje z izvijačem, lopatico in sirkovo krtačo, da sem odstranil največjo svinjarijo:

Slika

Nato postopno odstranjevanje s trdim in mehkim čopičem , kompresorjem in pršilko za vodo. Veliko izpihovanja in ščetkanja in je šlo.

Ni slik, ker sem imel tako umazane roke, da...

Nato pranje čopičev in čiščenje delavnice. Še enkrat s pršilko blaga mešanica detergenta in vode ter ponovno spihovanje in brisanje.

Nato še Dalijev nasvet: Maxi Brill čez vse in počakat.

Dobro uro kasneje:
Slika
Slika
Slika
Slika

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
perssak
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 02 Apr 2012, 11:40

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a perssak »

jz uporabljam za čiščenje kompresor , nato ga splaknem z vodo in našpricam z silikonskim oljem in pomoč čopiča in krpe pa je kot nov
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Čiščenje offroad modela

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Malo popravkov in dodatkov k metodam čiščenja (zadnje čase sem imel kar precej prakse :D )

Na teren že s sabo vzamem pršilko za čiščenje stekel, 10% milnice, 90% voda
Sirkova krtača
Čopič
mehka krpa (del brisače, mikrofibra ....)
predelan ventil za avto gumo: (odpadek pri najbližjem vulkanizerju)
Slika

Skratka, že na progi našpricat in zdrgnit dol blato, ker zakon o ohranitvi mase pravi, da je blato iz buggy-a potem po celi delavnici, če to delaš doma.

Po špricanju in drgnjenju (par rund s krtačo in čopičem) se ustaviš na najbližji pumpi, ki še nima sistema za avtomatsko polnjenje gum, uporabiš zgornji nastavek, parkrat še našpricaš in spihaš, obrišeš in za doma so samo še fina posla...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na 1:8 OFF-ROAD