Stirofly 1.4

Cesta 3 julija 7, 1430 Hrastnik, Kanja_hrastnik(at)email.si

Moderator: AD

Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Evo vpetje gumic, ki se bo spremenilo in sicer gre v trup "klasična" palčka pred krilo in pa luknja za lažji met modela.


Pa še Hitec sprejemnik, ista stvar samo drugi ovitek :lol:
Specifications

Type 5 Channel Single Conversion FM
Range 1 Mile +
Operating Voltage 3.6 - 6.0 volts DC
Current Drain 9 mAh +/- 10%
Size L x W x H 1.46"x0.74"x0.40" (37x19.3x10mm)
Weight .30 ounce (8.6 grams)
Priponke
stiro2.jpg
stiro2.jpg (33.03 KiB) Pogledano 10716 krat
stiro1.jpg
stiro1.jpg (28.8 KiB) Pogledano 10716 krat
micro05.jpg
micro05.jpg (16.69 KiB) Pogledano 10712 krat
MAGISTER
Freak
Prispevkov: 643
Pridružen: 14 Okt 2005, 20:36
Kraj: Ljubljana-Šentvid (localhost - 192.168.8.20)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAGISTER »

Bi mi lahko kdo pomagal

G.Ivotu sem oddal PM ampak ni še do zdaj javil :-? bi mu kdo sporočil da ima na modelarji.com PM ali pa da bi mi gdo povedal njegov e-mail telefon ...

LP, Klemenm [-o<
Nič več... :)
Uporabniški avatar
RTS
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 15 Avg 2006, 10:06

Odgovor Napisal/-a RTS »

URAN8: Odlicno. Zadevo si zelo lepo se pocenil. Naprava in oddajnik nista ne vem kaj, vendar bo za zacetek cisto dovolj. Za taksno ceno pa sploh!!!

Za vsakega samouka bo tole kar izdatna pomoc.

Lp, Tilen.
Uporabniški avatar
RTS
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 15 Avg 2006, 10:06

Odgovor Napisal/-a RTS »

MAGISTER: Ivo ima ogromno dela te dni in mislim, da bolj malo preverja forum in maile. Ce do drugega tedna ne bo odgovora pa le povej pa ga bom jaz malo spomnil.


Lp, Tilen.
Uporabniški avatar
RTS
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 15 Avg 2006, 10:06

Odgovor Napisal/-a RTS »

Vpetje imas res izdelano nekako "sumljivo". Gumice pa so tudi bolj svoh. Jaz imam narejeno takole. In tako je nemogoce da se ti sname. Preden so se mi krila premaknila mi jih je zlozilo (pri startu z elastiko), kar pomeni da tole drzi.

Slika

Gumice sem kupil v Mercatorju za par sto tolarjev cel set. Uprabil sem ta velike. Ena ne drzi dovolj se vedno se krila lahko nagibajo v levo ali desno. Ce pa prekrizamo dve v crko U se krila ne morejo niti premakniti. Spredaj pa je treba malo poglobiti da se gumica ne sname in to je vsa umetnost.


Lp, Tilen.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tilen, Andreju se je krilo popeljalo nazaj, ko je model metal svojemu nečaku v zrak in to pri močnem sunku, kjer je nekaj naredila vztrajnost krila, nekaj pa upor in vzgon, ki nastaneta, takrat, ko letalo v zamahu še vedno držiš v roki.

LP Mitja
Uporabniški avatar
RTS
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 15 Avg 2006, 10:06

Odgovor Napisal/-a RTS »

Ultralajt, hvala za pojasnilo - razumel sem kje je problem. Vendar si jaz stvar razlagam zelo preprosto: ce bi imel neskoncno mocno gumico se krilo nebi moglo premakniti nikamor (lahko bi se kvecjem zlomilo na sredini). Ce bi preveliko ohlapno gumico bi se ze pri najmanjsem sunku krilo iztrgalo ven. Zato sem pri poizkusanju z razlicnimi gumicami (Mercator set 50 gumic) prisel do taksnega kompromisa kot sem ga prikazal na sliki (trial and error). Moja sunek nima dovolj pospeska da bi iztrgal krilo ven, po drugi strani ga pa tudi ne stiska premocno, tako se ob slabem pristanku ko udarimo s krilo ta se vedno rahlo vda in ublazi silo.
Gumica od Uran8 pa se mi zdi veliko presibka. Saj sem poizkusil tudi s taksno in je bila dalec od tega da bi zdrzala malo mocnejse pospeske.

Prosim, ce me lahko popravis kjer se motim, da ne bom ucil krive vere, pa da bom sam bolje razumel? Hvala!


Lp, Tilen.[/quote]
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Krilo se je iztaknilo kljub osmim gumicam! Pozabil sem pa omeniti da sem 13 let igral rokomet :D
Uporabniški avatar
action man 62
Razpravljalec
Prispevkov: 157
Pridružen: 07 Jan 2006, 23:28
Kraj: nova horica

Odgovor Napisal/-a action man 62 »

Tudi sam sem za hec "izdelal" Stiro fly,vendar sem stvar priredil trenutnim pogojem glede opreme in materijala na zalogi.Zamenjal sem smrekovo letvico za karbonsko mere 5 x 5 mm,uporabil 9 g servote,sprejemnik je
Graupner serije xp,povezave z smernim in višinskim krmilom pa sem izvedel z jekleno žico premera 0,8 mm in 15 mm dolgimi koščki plastične cevke premera 1 mm na vsake 70-80 mm,isto velja tudi za anteno(tole šivanje z krojaško vrvico mi pač ne "sede".Sedaj pa nastopi problem težišča.Z priporočenimi celicami 1/3 AAA je to močno pomaknjeno nazaj,tudi z 2/3AAA je težišče hudo daleč od predvidenega,prostora za premikanje komponent pa tako rekoč ni.Ker si še nisem uspel(beri hotel) nabaviti spodobne tehtnice ne vem niti približno kje je trenutna teža .S temi podatki pa si sploh nisem upal na travnik. Bojim se nos napolniti z svincem in tako pokvariti letalne sposobnosti modela,vendar drugega izhoda ta trenutek ne vidim.Vem da bo marsikdo rekel,da se ne splača toliko "telovaditi" okrog nizkocenovnega modela,vendar mi malo prirojena trma ne da mirnega spanca.Povejte mi,ali je možno,da sem celo stvar zaj***l z napačno izbiro materijalov za povezave krmil in trupa.Če bo potrebno,bom pač zadevo ponovil od A-Ž,ampak letelo bo tako kot mora
Uporabniški avatar
RTS
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 15 Avg 2006, 10:06

Odgovor Napisal/-a RTS »

Ta je pa dobra. :D OK, verjamem. Pol pa le daj palcko skozi.


Lp, Tilen.
Uporabniški avatar
Ivo K.
Tekmovalec
Prispevkov: 376
Pridružen: 02 Feb 2005, 20:27
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Ivo K. »

Živjo

Z veseljem prebiram tole temo o stiroflyu, ki se je resnično kar prijel med začetniki pa tudi med bolj izkušenimi modelarji.Nisem pričakoval, ko sva ga z Alešom načrtovala, da bo zanj toliko zanimanja.To je dokaz, da kljub visoki tehnologiji, na trgu manjka enostavnih, z enostavnimi materiali izdelanih modelov, ki zahtevajo minimalen vložek v izdelek.

Vidim, da kljub enostavnosti, model povzroča kar nekaj težav, ki pa jih graditelji s skupno pomočjo uspešno rešujete.
Andrej:model pač ni s karbonom ojačan HLG in ni predviden za rokometaško roko, če se malo pošalim!
Mislim da imaš prešibko gumico, ker jaz teh problemov nimam, razen takrat ko sem nataknil tako švoh gumico, da je pri malo večjem sunku odletel samo trup.

action man 62:Stirofly je bil pač skonstruiran s takšnimi materiali kot je bilo v prispevkih prikazano. Le tako so komponente v trupu zagotovile težišče na pravem mestu, brez dodajanja uteži.Ker si pa izbral drugačno palico za trup in drugačne povezave krmil. si pa na repu dodal nekaj teže, ki jo boš moral kompenzirati s svincem v nosu.Model bo s povečano težo pač malo hitrejši, morda bo letel celo bolje.Za nosilnost kril se ti ni treba bati in tudi ponovitve od a do ž ne bo potrebna.
Lep pozdrav

Ivan Kovač
HRASTNIK
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Ne ,ne me podcenjevat ,karbon je že našel svoje mesto :D
Priponke
karbon2.jpg
karbon2.jpg (34.38 KiB) Pogledano 10821 krat
karbon1.jpg
karbon1.jpg (30.67 KiB) Pogledano 10821 krat
Uporabniški avatar
gorazd
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 03 Feb 2006, 15:23
Kraj: LAŠKO

Odgovor Napisal/-a gorazd »

Da še jaz malo predstavim svojega stiroflya. Da začnem pri gradnji:ker se nism dobro držal načrta, sem naredu velik napak (prevelika teža, šibkost modela) zato sem letalu že 4x lepil. Letalo sem morav dodatno obtežit s svincem tak da je celotna teža leta okoli 165g. Za priterditev krila pa sem uporabil gumivo ki jo ima npr. teletar le da sem jo razpolovil. Letalo sem tudi prebarval in mu nakoncu dodal vinglce. Kjub veliki teži letala in nenatančni gradnji sem zelo presenečen nad letalskimi sposobnosti letala. Z njim sem že veliko pojadral na termiki in na pobočju. Stirofly mi je všeč presvsem zato, ker ga lah letim samostojno. Ker v okolici hiše nimam nobenega travnika ali večje ravnine sem bil omejen z očetovim časom. Pri majhni hitrosti letala pa se peš odpravim 300 metrov na konca ulice in ga poskušam pojadrati.

Lp. Gorazd Pusovnik
Priponke
DSCI0010 (512 x 384).jpg
DSCI0010 (512 x 384).jpg (38.36 KiB) Pogledano 10757 krat
DSCI0006 (512 x 384).jpg
DSCI0006 (512 x 384).jpg (47.53 KiB) Pogledano 10757 krat
DSCI0003 (512 x 384).jpg
DSCI0003 (512 x 384).jpg (39.92 KiB) Pogledano 10757 krat
Uporabniški avatar
RTS
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 15 Avg 2006, 10:06

Odgovor Napisal/-a RTS »

Ce ne drugega je pa tale sigurno najbolj noro pobarvan. Bravo.

Kreativnost steje!


Lp, Tilen.
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Skoraj neprepoznaven stirofly =D> .

Važno da se tega dobro uletiš, potem boš pa že naredil drugega, ki bo perfektno izdelan in bo imel podobno shemo in seveda vinglete.
Kako je pa model prodoren, ko malce zapiha?

lp
Uporabniški avatar
gorazd
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 03 Feb 2006, 15:23
Kraj: LAŠKO

Odgovor Napisal/-a gorazd »

Model je kar dobro prodoren zaradi večje teže. Paziti je treba tudi na težišče da ni preveč nazaj. Pri močnejšem vetru pa sem imel nekaj težav pri vletu in pristanku, ker so se zaradi številnik dreves in drugih stvari delali vrtinci in je bil letalo zelo živahen. Ko pa sem nabral nekaj višine se je letalo zelo lepo umirjeno dvigalo dokler si ga vidu.
Uporabniški avatar
filius
Freak
Prispevkov: 775
Pridružen: 30 Dec 2006, 11:26

Odgovor Napisal/-a filius »

Živjo zanima me če bi v model lahko vgradil pomožni elektromotor??? #-o
Mladost je norost, ki skače čez jarek tam kjer je most!
gregor94
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 21 Avg 2006, 07:32
Kraj: dobova
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gregor94 »

Mislim da nima smisla že tako je malo prostora v trupu.

lp.gregor
Uporabniški avatar
Ivo K.
Tekmovalec
Prispevkov: 376
Pridružen: 02 Feb 2005, 20:27
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Ivo K. »

V ta trup nikakor ne, ker ni prostora ne za motor še manj pa za pogonske baterije.Ker pa nisi edini, ki si želi v stiroflya vgraditi motor, bom poskusil pripraviti eno tako varijanto, ki bi bila dovolj enostavna in poceni.
Lep pozdrav

Ivan Kovač
HRASTNIK
Uporabniški avatar
gorazd
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 03 Feb 2006, 15:23
Kraj: LAŠKO

Odgovor Napisal/-a gorazd »

Posnetek sobotnega letenja na šmohorju.

http://www.youtube.com/watch?v=SaeA7lORm3g
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Super reklama za ta model!!
=D> =D> :jumpjump: :kronik:

Pa še naj kdo kaj reče čez modele iz stirodurja :ratata: :razpaljot:
gregor94
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 21 Avg 2006, 07:32
Kraj: dobova
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gregor94 »

Ultralajt napisal/-a:Super reklama za ta model!!
=D> =D> :jumpjump: :kronik:

Pa še naj kdo kaj reče čez modele iz stirodurja :ratata: :razpaljot:
Mitja se strinjam s tabo,ko negdo reče da je to gradbeni materil bi ga, da ne rečem :wink:

lp.gregor
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

No, tudi pri meni nastajata, trenutno, dva stiroflyja.

Ker se sploh prvič ukvarjam z gradnjo letalskega modela, bo to kar pravšnji začetek. :D

Slika

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
gorazd
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 03 Feb 2006, 15:23
Kraj: LAŠKO

Odgovor Napisal/-a gorazd »

Malo bolj divje nadeljevanje letenja in pristanek.:D

http://youtube.com/watch?v=4xw7wURe_jo
Uporabniški avatar
AD
Freak
Prispevkov: 597
Pridružen: 21 Nov 2004, 16:57
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a AD »

Super video!

Na tem travniku sem že letel, ob močnejšem vetru nižje ob hribu nastane močan rotor, tako da pazljivo!
Lep pozdrav,
Aleksej Dolinšek - LMD Kanja Hrastnik
Odgovori

Vrni se na LMD Kanja Hrastnik