Kovček - polnilna postaja

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

No, že nekaj časa sem se ukvarjal s tem, sedaj je 99% dokončano, pa pokažem, če bo še za koga zanimivo.
Ideja je bila, da bi polnilec imel fiksno zapakiran v enem kovčku, ki pa bi ga lahko priklopil ali na 220V, ali na neko zunanje 12V napajanje. Kolega mi je malo pomagal zrisat shemo, ki pa ni ravno enostavna. Sem zakompliciral s tem, da sem vgradil 2 napajalnika, HP DPS-1200FB, zaporedno vezana, da sem dobil 24V napajanje. Eden je seveda ustrezno modificiran, da ni težav z ozemljitvijo. Ker pa sem si zamislil, da kovček ne bo namenjen samo polnilcu baterij, ampak imam na njem tudi priklop USB vtičnice, LED lučk za osvetlitev ter 2 ventilatorja za hlajenje kovčka, sva s kolegom kar nekaj časa rabila, da sva pripravila ustrezno vezavo. Sedaj vse deluje tipi topi 8) .
Dodal bom še prostor za shranjevanje vseh potrebnih kablov, najverjetneje v pokrov kovčka.
Osnova za predelavo
Osnova za predelavo
fDSC_1527.JPG (76.07 KiB) Pogledano 8329 krat
Drobovje :)
Drobovje :)
fDSC_2061.JPG (103.64 KiB) Pogledano 8329 krat
Priključen
Priključen
fDSC_2127.JPG (47.87 KiB) Pogledano 8329 krat
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

Če bo koga zanimalo, sem napajalnika predelal po tem postopku:
http://studio939.blogspot.si/2016/01/pa ... m-for.html
Za trenutni polnilec seveda ne bi potreboval tako močnih napajalnikov, vendar je kovček pripravljen tako, da se polnilec lahko hitro zamenja, v primeru če / ko bom potreboval močnejšega. 24V napajanje mi pride v poštev predvsem, ker večkrat polnim baterije vzporedno, za polnjenje 3 x 2200mAh 3S baterije s tokom 2C pri 12V potrebuješ cca 17A, pri 24V napajanju pa le še cca 8 A.
Zaenkrat sem s kovčkom zadovoljen, nadaljnja uporaba pa bo pokazala uporabnost :)
Sedaj sem moral kamorkoli sem šel, s seboj pakirati vsako stvar posebej: polnilec, napajlnik, kable ... sedaj samo pograbim kovček in vem da imam vse s sabo.
Kovček
Kovček
fDSC_2131.JPG (81.56 KiB) Pogledano 8328 krat
Vgradil sem tudi power meter, da bom lahko malo spremljal porabo, napetost ter tokove
Power meter
Power meter
2017-05-17_021348.jpg (29.27 KiB) Pogledano 8328 krat
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Odlično! 8) 8) Lahko bi ločil še zgoraj levo in desno in čez potegnil kable in bi naredil desni del, kjer so baterije, grelni s termostatom. :) Pozimi in na tekmah pride vedno prav :)
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

Ni slaba ideja.
Na srečo imam že tako ali tako speljan 12V izhod, zgoraj poleg USB polnilca.
Tako da lahko grelec naredim ločeno, in ga seveda imam s sabo samo takrat, ko ga potrebujem - pozimi.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ja! V tem primeru samo kovček zapreš, nekoliko predeliš steno med polnilcem in baterijami (da ne greješ polnilcev po nepotrebnem) in je to to. Za gretje lahko uporabiš bodisi 12V žarnice (avtomobilske) ali pa si privoščiš kakšne PTC grelce. Na ebayju dobiš tudi lične in poceni termostate z relejem, ki delajo na 12V :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
RAF
Tekmovalec
Prispevkov: 226
Pridružen: 04 Feb 2007, 14:26
Kraj: Rodine

Re: Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a RAF »

Tudi jaz imam polnilni kovček. Za gretje baterij vzamem seboj to grelno vrečo in jo priklopim na ločen 12V izhod:
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-pro ... 2v-dc.html

Kadar nimam seboj kovčka pa jo napajam direkt iz avtomobila ali pa z odsluženimi 3S baterijami.

Za izvedbo gretja direktno v kovčku pa lahko uporabiš ta grelec s termostatom:
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-u ... ystem.html

Imam tudi tega in je močnejši kot Lipo vreča. Ta bi bil dovolj za ogrevanje večje prostornine.
Brez zdravega strahu pred tlemi
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

Hm, grelna vreča ne izgleda slabo :) moram pa premisliti, če ne bi raje pripravil nek zabojček, v katerem bi lahko baterije tudi napolnil. Do jeseni imam še čas razmisliti :)
Hvala za predloge!
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: Kovček - polnilna postaja

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Zdravo,
tudi sam sem pred časom izdelal podoben kovček. Tako kot je bilo že zapisano, sedaj več ne iščem škatle s kabli, polnilca itd. pograbim kovček in vem da je tam vse :)
Slika

Še tema kjer je več slik:

viewtopic.php?f=130&t=80883&start=50

L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki