ABC negovanje in vzdrževanje LiPo akumulatorjev

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
Tomba
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 22 Nov 2004, 08:54
Kraj: Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Tomba »

Ni priporočljivo :D čar lipotov je ravno to da se lahko hranijo polni oz.rtf ;) kar je idealno za nas, nedeljske pilote oz. rekreativce, ki nismo 3x na dan v luftu...
GRAVITY SUCKS
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Če bi jih rabil enkrat na teden do enkrat na 14 dni, mi na misel ne pride , da bi se kaj obremenjeval zaradi tega, ali se z lipoti zaradi tega kaj ukvarjal.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Tomba napisal/-a:Ni priporočljivo :D čar lipotov je ravno to da se lahko hranijo polni oz.rtf ;) kar je idealno za nas, nedeljske pilote oz. rekreativce, ki nismo 3x na dan v luftu...
No, pa vendarle, hranijo se lipoti pri 3,6-3,8 V na celico ( to v praksi pomeni, da so skoraj prazni), tako so napolnjeni novi in tako bi jih jaz shranil, če jih nebi rabil npr. dva, tri mesece, ali dalj seveda.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Zdravo,

Dobro to. No, saj končno je odločilni razlog, da grem končno na Lipo tehnologijo ravno ta, da se lahko hranijo polni in so vedno pripravljeni za akcijo ... ko pride prilika za letenje, tako enostavo pograbim model in baterije ter grem letet.
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Pozdravljeni!

Kako lahko nove celice, ko jih "uvajamo" praznimo če polnilec nima funkcije praznenja??

Lep pozdrav!!
Uporabniški avatar
Rusjan
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 09 Dec 2005, 22:41
Kraj: Lesce

Praznenje !

Odgovor Napisal/-a Rusjan »

Najbolj enostavno gre z avtomobilsko žarnico :lol: . Z voltmetrom pa kontroliraj napetost, da jih ne boš preveč izpraznil [-X .


LP !


Uroš
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Koliko ciklov moraš narediti v "uvajanju"??

Lep pozdrav!!
Uporabniški avatar
Rusjan
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 09 Dec 2005, 22:41
Kraj: Lesce

Polnjenje !

Odgovor Napisal/-a Rusjan »

10 ciklov bo zadosti. Na forumu imaš ogromno napisano okrog tega. Za začetek že na 1. strani tukajšnje teme #-o .

LP !


Uroš
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Hvala! Pravkar sem prebral to temo!
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Začel sem z elektro in me zanima:

-kako zaščitite li-pote pred mehanskimi poškodbami (za primer ko gravitacija vzame stvar v svoje roke)...?

-kako spojiti dve celice,s spajkanjem mi nikakor ne rata...?

-ali lahko spojim dve 3300mAh celici z dvema 3200mAh celicama???

Hvala za pomoč

LP Gorazd
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Stormovik napisal/-a:
-kako spojiti dve celice,s spajkanjem mi nikakor ne rata...?

-ali lahko spojim dve 3300mAh celici z dvema 3200mAh celicama???


1.) Verjetno si uničil jeklen trakec, ki je privarjen na alu izhod. Na RC Net sem bral nekaj o spajkah, ki primejo na aluminij. Bom poizkusil najti. Pred leti mi je po nerodnosti ostal od kontakta le še alu trakec. Z drugo celico sem ju spojil z vzmetno prijemalko-klupo, ki sem jo izdelal iz vzmeti, ki navija navadni tračni meter v ohišje. Spoj sem dal v tenko skrčko in fiksiral z močnim Tesa trakom čez obe celici. Ti kontakti so zelo nežni, zato previdno z njimi.
Če pride do kratkega stika si ob celico!!


2.) Načeloma lahko, toda:
- oba paketa morata imeti enako dovoljeno porabo npr 20C
- nikakor brez lipo saverja
- obstat moraš, ko bo v celicah še 20% soka, nastavi si timer
- med polnjenjem opazuj za koliko se ti katere celice napolnijo, da boš naslednjič vedel kakšna je razlika v kapaciteti.




p.s.


Je potrebno ponovno začetno uvajanje kot pri novih akujih, e jih dolgo ne rabiš, npr. čez zimo?
Zadnjič spremenil raktivec, dne 12 Mar 2007, 07:57, skupaj popravljeno 2 krat.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Dobi se pasta, da potem cin prime tudi na aluminij, pred časom je bilo o tem govora tu na forumu, samo najti je treba, piše tudi kje se dobi.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Ena celica mi je šla po gobe od 3s paketa...zato bi rad spojij 2x2s paketa v enega 4s...in na enem trakcu ni več cina...sedaj pa polagam doktorate iz spajkanja...če kdo mogoče ve kaj o tej pasti za aluminij??? Mislim da bo še marsikomu drugemu zelo pomagal...

Hvala
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Namesto polaganja doktoratov začni iskati po forumu, sem ti povedal, da nekje to je #-o če bi jaz to rabil bi se vrgel v iskanje, vrh vsega vsaj okvirno veš, kje se to najde.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

No sem poiskal...pasta WELD, dobi se jo tudi v Conradu kat.št.82 35 53-05

...če bo mogoče komu pomagalo...

LP Gorazd
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!


Ker v sili še hudič muhe je, sem v pričakovanju novih 30C akujev nabavil za začetek F5J serije aku 6s2500, 22C evo.

Danes sem ga pričel formirat po napotkih z prve strani in opazil, da pri 3C (6,8A) praznjenju nikakor ne pade voltaža na 3,3 V/celica, aku pa se je pričel segrevat. Ko je imel kakih 30 oC sem ga kljub 3,5 V/Celica odklopil in pričel ponovno polnit. Vanj sem spravil cele 2 700 mAh.
Ponovne turnuse izvajam na 17 minut, da slučajno ne bi česa napihnil.

Kaj je torej prav za formiranje:
Da kljub segrevanju in prekoračitvi 2 500 mAh vztrajam na 3,3V, ali grem raje na čas in odklopim ko je v celici še 3,5 ali 3,6 V, vendar je iz nje odteklo 2 A?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Jaz imam podobno vprašanje...imam 3s 3700mAh celice,po končanem poletu imajo celice še vedno po 3,7V vsaka, ko jih dam polnit pa spravim v njih skoraj 3500mAh...

Naj zaključim letenje že prej?

Če bi hotel prit na 3,3 V po celici bi po tej logoki v njih spravil 4000mAh...?

LP Gorazd

P.S. če celice nafilam do konca in jih takoj zatem še enkrat priklopim na polnilec v njih še vedno spravi vsaj 100mAh če ne več...je to zdravo ali ne?
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Stormovik napisal/-a:Jaz imam podobno vprašanje...imam 3s 3700mAh celice,po končanem poletu imajo celice še vedno po 3,7V vsaka, ko jih dam polnit pa spravim v njih skoraj 3500mAh...


Če bi hotel prit na 3,3 V po celici bi po tej logoki v njih spravil 4000mAh...?
Če imajo po poletu celice 3,7V so bile te celice skoraj prazne, saj sem skoraj prepričan, da si jih pomeril neobremenjene.

Taka celica je imela obremenjena, konec poleta, pač odvisno od obremenitve morda 3,3 morda 3,1 morda samo 2,9V ali pa celo manj, kdo ve. In TA napetost je važna, tista pol minute kasneje v neobremenjenem stanju ne pomeni prav NIČ več - tista ni niti najmanj pomembna :-$
Po nobeni pametni logiki v te celice nebi spravil 4000 mAh.
PS. V primerjavi z letenjem v praksi, je razlika v napetosti pri cikliranju zelo majhna.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Hvala.
Zanima me,ker nimam lih možnosti da bi zadeve pomeril v zraku...

Kaj pa tisto o polnjenju po tem ko so celice že "polne" ?

LP
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Pri novejših serijah so napetosti pod nizkimi obremenitvami večje.

Tistih 3.3 V nasveta nemcev izpred dobrega leta bo potrebno updejtat na 3.5 ali celo 3.6 V oz kar 3.7 V/člen. Oziroma še bolje vedno se držati pravila 80 % kapacitete...
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

mihah napisal/-a:Pri novejših serijah so napetosti pod nizkimi obremenitvami večje.

Tistih 3.3 V nasveta nemcev izpred dobrega leta bo potrebno updejtat na 3.5 ali celo 3.6 V oz kar 3.7 V/člen. Oziroma še bolje vedno se držati pravila 80 % kapacitete...
:o :o :o tole mi pa ne gre več skupaj, po eni strani osupljive obljube (da ne rečem kaj manj obzirnega, ah ali pa bom kar rekel-nakladanje, čeprav kot kaže novi Kokami 4000 v resnici so 30C ) o 20C trajno, 30C kratkotrajno in ponekod do 50C v sunkih :o :o :^o po drugi strani pa kar 3,7 V na člen :^o :^o :^o

Dobra, polna 20C celica obremenjena z 20 C se v pol minute, do minute sesede na 3,6 V, mnoge še nižje, večina nekje med 3,5 in 3,4 V
Če se hočemo držat kar 3,7 V so lipoti praktično neuporabni, razen za soft fligerje, ki 20 C paketa nikoli ne bodo obremenili z več kot 12C #-o
Če se hočemo, držat 3,7V, pri 20 c obremenitvi ne moremo govoriti o 80% pač pa o 10 morda 15%, kako dolga je lahko kratkotrajna obremenitev in kako sunek, o tem je pa vsake besede škoda.
Tako neuporabni, pa lipoti kot vsi vemo, le niso [-o< [-o<
Kot sem napisal že v prejšnjem postu, ni čisto NIČ važno, koliko ima posamezna celica napetosti, ko jo po poletu vzamemo iz modela in pomerimo, če ima npr 3,7 V je imela v zadnjih trenutkih poleta morda 3,2 3,1 ali pa samo 2,8 V , vse je odvisno od celice same in pa od tega kako hudo je bila na koncu obremejena. In TA napetost je pomembna, napetost tik pred tem, ko smo se paketa usmilili in na koncu poleta odvzeli gas.
Prav nobenega problema ni , katerokoli lipo celico pri preznjenju z blagimi 2-3 ali pa 5 C sprazniti do 3,3 V , problem je če z 20 ali kratkotrajno še več C obremenjen paket potegnemo po poletu iz modela in ugotovimo, da imajo celice samo še 3,3 V #-o V tem primeru nam je lahko jasno, da so bile celice sigurno že "v kevdru" in bodo kmalu za v smeti :-$
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Stormovik napisal/-a:
Kaj pa tisto o polnjenju po tem ko so celice že "polne" ?

LP
Ko polne celice odklopimo imajo 4,2 V kar pa zelo hitro pade na recimo 4,17V . Če take celice kasneje ponovno polnimo, gre spet nekaj noter :roll: , dejstvo je, da takega početja nihče ne priporoča, da je pa ne vem kako škodljivo, pa tudi ne verjamem, morda v stilu, da to pomeni en dodaten cikel v celotnem življenju celice.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Brane, preberi dobro
mihah napisal/-a:Pri novejših serijah so napetosti pod nizkimi obremenitvami večje.

Tistih 3.3 V nasveta nemcev izpred dobrega leta bo potrebno updejtat na 3.5 ali celo 3.6 V oz kar 3.7 V/člen. Oziroma še bolje vedno se držati pravila 80 % kapacitete...

Nizka obremenitev ~1 do 3C
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

mihah napisal/-a:Brane, preberi dobro
mihah napisal/-a:Pri novejših serijah so napetosti pod nizkimi obremenitvami večje.

Tistih 3.3 V nasveta nemcev izpred dobrega leta bo potrebno updejtat na 3.5 ali celo 3.6 V oz kar 3.7 V/člen. Oziroma še bolje vedno se držati pravila 80 % kapacitete...

Nizka obremenitev ~1 do 3C

Sašo piše:
Danes sem ga pričel formirat po napotkih z prve strani in opazil, da pri 3C (6,8A) praznjenju nikakor ne pade voltaža na 3,3 V/celica
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Sem prebral dobro še enkrat in ker se ne sklada s tem, kar sem izkusil v praksi in kamor gre trend pri nekaterih proizvajalcih ( ki pa se res močno razlikujejo), je to razlog več, da zaupam lastnim ugotovitvam, pri nakupu premislim in upoštevam kaj več, kot, da verjamem v bla bla na lepih ovitkih.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki