Icharger 4010 duo

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Uporabniški avatar
capo
Tekmovalec
Prispevkov: 356
Pridružen: 19 Sep 2005, 15:28
Kraj: okolica Domžal

Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a capo »

Na prodajnih policah se je pojavil nov zmogljiv dvojni polnilec proizvajalca Junsi: Icharger 4010 duo

Input voltage range: 9-50V DC
Input current limit: 65A
Maximum charge power capacity: 1400W per channel @ >23.5V (up to 2000W in synchronous mode)
Charge current range: 0.05-40.0A per channel, or up to 70A in synchronous mode
Discharge power capacity: 130W per channel, or up to 200W in synchronous mode
Maximum regenerative discharge: 1400W per channel, or up to 2000W in synchronous mode
Maximum external discharge power capacity: 1600W @ 40V/40A, or up to 3200W in synchronous mode
Current drain for balancing: 1.2A per channel, or up to 2.4A in synchronous mode
Balance accuracy: 10mV
LiPo/LiIo/LiFe: 1-10 series per channel
NiCd/NiMH battery cell count: 1-25 series per channel
Pb battery cell count: 1-18 series (2-36V) per channel
PC Connectivity: USB port
Weight: 1470g
Dimensions (LxWxD): 210x140x80 mm

+++ servo tester

cena : okoli 300 eur
Priponke
polnilec 1 (Small).jpg
polnilec 1 (Small).jpg (59.38 KiB) Pogledano 9031 krat
polnilec 2 (Small).gif
polnilec 2 (Small).gif (113.64 KiB) Pogledano 9031 krat
icharger 4 (Small).jpg
icharger 4 (Small).jpg (70.16 KiB) Pogledano 8998 krat
Zadnjič spremenil capo, dne 30 Dec 2012, 19:14, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
capo
Tekmovalec
Prispevkov: 356
Pridružen: 19 Sep 2005, 15:28
Kraj: okolica Domžal

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a capo »

vir slik RC-network.de
Priponke
servo tester 1 (Small).jpg
servo tester 1 (Small).jpg (32.26 KiB) Pogledano 9029 krat
servo tester 2 (Small).jpg
servo tester 2 (Small).jpg (32.66 KiB) Pogledano 9029 krat
polnilec 4 (Small).jpg
polnilec 4 (Small).jpg (51.59 KiB) Pogledano 9028 krat
komi
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 26 Jul 2008, 17:54

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a komi »

odlični polnilci....dobra podpora.....
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a mihah »

Imam naročenega :D
www.lipo.si
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Vedno najprej predelam navodila.......če še koga zanimajo
Slika
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a mihah »

Zna veliko in še več. Verjetno bo v prvih mesecih veliko popravkov.

http://www.rc-network.de/forum/showthre ... ger%C3%A4t
www.lipo.si
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a kos »

bravo =D>
poizkus, kako konkurirati Pulsar 3 od Elproga
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a Krist »

Škoda edino, ker ni ohišje iz aluminija. Deluje malce poceni ta plastika.
Po specifikacijah pa nima resne konkurence. Če bo deloval zanesljivo, kot manjši bratci, potem super. Bo pa velik strošek nakup ustreznega napajalnika zanj.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
lemondrink
Začetnik
Prispevkov: 48
Pridružen: 25 Okt 2005, 20:59

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a lemondrink »

Pred dvema mesecema sem naročil polnilec..... zdaj pa je končno prišel domov!! :lol: :lol: :lol:

Zdej pa uzet ta-naj jače lipce in testirat....
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a anda »

pozdrav,

Kako si zadovoljen s tem polnilcem? Trenutno imam graupnerjevea ultramata 18 in rabim še enga, ker mi ta ne zmore vsega nafilat. Kje si ga naročil in kakšen napajalnik za njega si vzel?
lp, andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
lemondrink
Začetnik
Prispevkov: 48
Pridružen: 25 Okt 2005, 20:59

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a lemondrink »

Zdravo!


Ta polnilec je stroj! Naročil sem ga v Lindingerju.. Napajalnik imam 12v 20A kar mi za domače potrebe zadostuje... Na terenu pa imam 12V Pb baterijo tam pa so tokovi veliko višji od napajalnika.. mudi se ti letet potem pa z 2C filat lipce. Polnilec ima veliko funkcij.. vsak dam odkrijem kakšno novo zadevo. Ogromno nasvativev je oz. nastavitve limita za polnenje in praznjenje baterij. Lahko bi imel plehnato ohišje ampak bi bil potem še težji kot je ... mislim da je cca 1.3kg. Na veličino polnilca bi lahko bil večji zaslon.. ampak tudi ta je zelo dober in berljiv! Zadeva prazni skupno oba kanala 200W brez problema, torej 100W na kanal. Ob regeneraciji pa kolikor je polnilec zmožen filat baterije.... do zdaj sem ga uspel obremenit do 50A. Torej sem 12v Pb baterijo filal s 50A kar je cca 700W na 14V.. ventilator se skoraj ni vklopil.. seveda sem imel limit, da gre v pogon ko preseže 35 stopin.



LP
Jani
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a anda »

Zdravo,
hvala za odgovor. Sem šel na njihovo stran in sem videl, da imajo ravno ta vikend sejem. Določene stvari so znižali. Tako, da bo treba kaj naročit. Trenutno imam Graupnerjevega Ultramat 18 in ko recimo polnim 6S lipo (5000mah) baterijo preko balancerja in mu želim podati polnjenje recimo 6A on nekak preračuna glede na baterijo in mi pol polni samo cca. 3,85A. Kaj pri temu ko podaš A se jih pol drži ali tudi nakak preračuna kaj je optimalno za baterijo? Kot sem zgoraj že omenil jih vedno polnim z balancerjem.
lp,
andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

anda napisal/-a: Trenutno imam Graupnerjevega Ultramat 18 in ko recimo polnim 6S lipo (5000mah) baterijo preko balancerja in mu želim podati polnjenje recimo 6A on nekak preračuna glede na baterijo in mi pol polni samo cca. 3,85A
Ultramat 18 ima pri napajanju preko omrežja omejitev 90W, ker ima vgrajen toliko zmogljiv pretvornik iz 230 V -> 12 V.

6S lipo pri storage napetosti 3.85 V/celico - napetost U = 23.1 V
tok polnjenja I = 3.85 A
moč P = U*I = 88.9 W

Proti koncu polnjenja (4.2 V/celico) ti verjetno tok pade še nižje, tam nekje do 3.55 A.

Za večjo moč (do 300 W oziroma pri 6S polnilni tok okrog 12 A) lahko napajalnik priklopiš na zmogljiv avtomobilski akumulator ali 12-15V DC (enosmerni) napajalnik ustrezne moči. Slednjega lahko kupiš, veliko pa nas je predelalo PC napajalnike. Predelava je sicer enostavna, ampak če nisi vešč osnovnih znanj elektrotehnike ti jo iz varnostnih razlogov odsvetujem.
LP
Janez
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Nastavljaš že kakor hočeš.omejen pa si z nazivno močjo polnilca in na ta podatek ti potem on prilagodi polnenje......100W je pa hitro pri 6S.
Slika
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a anda »

Zdravo,
najprej hvala za informacije. Jaz sem pa ga kupil ravno zato, ker je imel v podatkih da lahko polnim do 12S baterije in da ima moč do 20A. Na te stvari pa nisem niti pomislil, katere sta omenila. Recimo 6S 5000 mah mi polni nekje dobrih 45 minut ali več. Proti koncu mu moč zelo pade, zadnjih par minut tudi pod 0,5A.
Torej, napajalnik bi mi lahko kdo od vas predelal? Sam nimam veščin glede elektronike, ker sploh nisem tega poklica. Sem bolj v ekonomskih vodah ... ](*,) . Drugače bi vas pa prosil, če bi mi lahko svetovali kje in kakšen polnilnik bi kupil.
lp, andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Potrebno je razlikovati dva razloga za padanje polnilnega toka med polnjenjem. Prvi razlog je algoritem po katerem polnilnik polnjenje pri LiPo tipu opravlja in ga označujemo s »stalni tok-stalna napetost« (CC-CV). Pri njem se v prvem delu polnjenja ohranja tok, kot pa napetost doseže ~ 4.20 V/člen (odvisno od polnilnika), začne polnilni tok padati, da se na akumulatorju ohranja stalna napetost vse do zaključka delavnega postopka.
Drugi razlog zakaj lahko polnilni tok ne doseže nastavljenega pa je v dejstvu, da imajo polnilniki v tem pogledu dve omejitvi; prva je polnilni tok, druga pa polnilna moč. Če bi bila za polnjenje z določenim tokom (znotraj tehničnih zmožnosti polnilnika) potrebna polnilna moč, ki bi presegla tehnične zmožnosti polnilnika, pride do ustreznega samodejnega znižanja polnilnega toka. To se lahko zgodi že ob začetku polnjenja, lahko pa se, glede na lastnost akumulatorja, da se med polnjenjem njegova napetost dviga, to zgodi tudi kadarkoli med samim delavnim postopkom.

Ravno zaradi tega, ker sta obe omejitvi polnilnikov za uporabnika pomembni, sam o tem v eni od niti že pisal, žal pa se večina nakupa loti nekoliko preveč zaletavo in neinformirano.

Nakup polnilnika je prav tako ena od trajnejših investicij v modelarsko opremo. Ravno zaradi tega je pred tem potrebno poznati kakšne so naše današnje potrebe (kakšni akumulatorji se bodo polnili in kako hitro to želimo opraviti), prav tako pa je priporočljivo oceniti, kakšne bodo naše potrebe vsaj v bližnji prihodnosti. Šele nato je mogoče pričeti poučeno izbirati med izdelki, ki jih trg ponuja.


LP
Alex

P.S.
Na primer ta napajalnik bi omogočil, da se zmogljivosti trenutnega polnilnika izkoristijo v celoti. Pozitivna stran je, da je pripravljen na uporabo in tako dodatno znanje za predelovanje ni potrebno, slaba pa, da je to udobje potrebno plačati z nekaj višjo ceno. Mimogrede tudi sam uporabljam enega in sem z njegovim delovanjem v celoti zadovoljen.
Zadnjič spremenil Alex 76, dne 06 Apr 2013, 08:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a anda »

@alex 76,
najlepša hvala za izčrpno poročilo. Očitno pri samem razumevanju res marsičesa nisem razumel in sem kar "padel" na karakteristike, ki so bile napisane na škatli. Res bi se prej moral posvetovat pri kakšnem modelarju... ](*,) , polnilec je res investicija za daljše časovno obdobje. Saj ne rečem, da s tem polnilcem nisem zadovoljen, ampak nikakor nisem mogel doseči željenih karakteristik, ki jih je v opisu ponujal. Sem že razmišljal, da bi kupil še en takšen polnilec, da bi imel lipote prej napolnjene, ker sem moral običajno čakati skoraj slabo uro, da je bil kos napolnjen. bom nabavil ta napajalnik. V prihodnosti si bom pa nabavil nekaj takšnega kot je Icharger 4010 duo, kateri bo zadovoljil vse moje potrebe po polnjenju. Zgleda, da sem pač trenutno v taki fazi, ko bi bil rad non stop v zraku, kolikor mi pač čas in vreme dopušča, vendar sem bil zelo omejen pri polnjenju.
Hvala še 1x za razlago.
lp, andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Mimogrede, z ustreznim napajalnikom je akumulator iz vprašanja (LiPo, 5000 mAh, 6S) in obstoječim polnilnikom, mogoče polniti s polnilnim koeficientom 2C (kar sicer za tovrsten tip akumulatorjev ni priporočljivo v smislu redne prakse, saj jim s stališča negativnih vplivov veliko bolj ustreza polnilni koeficient 1C), kar v danem primeru predstavlja tok 10 A. V kolikor bi bil akumulator v celoti izpraznjen (~ 80% nazivne kapacitete, kar je za večino modelarskih potreb delavna kapaciteta), bi polnjenje trajalo ~ 30 minut.
V kolikor se želi posameznik nekoliko resneje ukvarjati z modelarstvom, si je potrebno pridobiti nekaj znanja tudi s področja elektrike, sicer se kaj rada pripeti kakšna neprijetnost.

LP
Alex
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a anda »

Zdravo,
hvala za odgovor. Saj mi je jasno, da ni dobro polniti več kot 1C lipote. Jaz sem imel zdaj že ta problem, ker sploh nisem dosegel niti 1C polnjenja, ker pač očitno integriran napajalnik ni zmogel zagotoviti takšne moči. Nekaj baterij imam od GenAce in na tistih piše, da jih lahko polniz z 5C. To so bile zame samo sanje. Sem malo gledal po avstrijskih trgovinah in sem našel sledečega :http://www.der-schweighofer.at/artikel/ ... _13.8v_40a . Točno tistega nimajo na zalogi, katerega si mi dal link. Tale je očitno samo malo močnejši, ostalo je pa enako? Prosil bi za odgovor, da lahko jutri skočim po njega. Hvala.

lp, andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Natanko tako, zadeva je še nekoliko močnejša, kar pomeni, da bo vse skupaj med delovanjem pri polni obremenitvi polnilnika celo nekoliko manj obremenjeno.

Morda zgolj še ena misel. V kolikor je namen v bližnji prihodnosti kupiti nov, močnejši polnilnik, potem bi kazalo razmišljati o nakupu napajalnika, ki bi bil prilagojen tudi za napajanje le tega. V tem primeru bi se kazalo ozirati za takšnim, ki lahko zagotavlja nekoliko višjo izhodno napetost vsaj do 24 V ter ima večjo moč, žal pa je tudi cena takšnega za kakšen stotak višja. Sam sem sicer mnenja, da bi za večino potreb moral sedanj polnilnik v celoti zadoščati, čas uporabe modela pa se lahko podaljša z nakupom kakega dodatnega pogonskega akumulatorskega paketa.


LP
Alex
Uporabniški avatar
anda
Razpravljalec
Prispevkov: 88
Pridružen: 24 Feb 2012, 11:41
Kraj: Vranji Vrh

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a anda »

Pol pa super. Bom šel kar jutri v akcijo, ker tako napovedujejo slabo vreme, tako da z letenjem tako ne bo nič. Bom za zdaj kar tega vzel in bom videl kako se bo v prihodnje obneslo. Jaz tudi mislim,da bi mi moral zadostiti potrebe. Na začetku modelarstva sem se bal, da bo problem, ker ne bom imel dovolj baterij, potem sem pa ugotovil, da jih imam preveč, vendar premalo zmogljiv polnilec, da bi polnil. Trenutno imam 5 baterij za heli trex 500 in dve za trex 700. Zdaj je na žalost moral delati nekje 8-10 ur, ker se je vedno dolgo čakalo na polne baterije. Bom sporočil kako bom zadovoljen.
Še 1x hvala.

lp, andrej
T-Rex 500 ESP
T-Rex 700 E DFC
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Ali ne bi bilo bolj pametno, da bi nabavil tale polnilec: http://www.fast-lad.co.uk/store/fusion_ ... 13572.html
Ta je praktično 2x močnejši od tistega, ki ga imaš v planu nabavit.
No, ampak tudi ta je prešibak za napajanje 4010 duo.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a Melly »

Za mrcino, ki ima 1400W bi moral kitajc zraven ponudit tudi kvaliteten stikalni napajalnik.
Vendar je problem v CE oznaki, ki jo taisti kitajc potrebuje za visokonapetostne izdelke (230V).
Sicer si kitajc ponavadi predstavlja, da CE pomeni ChinaExport, samo naši cariniki so to malo drugače tolmačijo in ti napajalnike lepo zaplenijo.

Tako preostane samo res dober svinčeni akumulator 24V, če želiš polniti z največjimi močmi. (sam imam stikalni napajalnik 500W za ultramat 30 duo, kar je dovolj). Problem je, ker cene stikalnih napajalnikov eksponentno rastejo, dva manjša vezati vzporedno pa ni priporočljivo. 500W so še po normalnih cenah 1,5kW pa je že ohoho.

p.s. pri 24V bi moral tak svinčen akumulator dati od sebe 60A torej bi bilo potrebno imeti vsaj 100Ah 24V gel svinčeni ali prevedeno v denar dobrih 600eur in kakšnih 60kg za prenašat. Moj 120Ah 12V ima čez 30kg. Torej je dejansko vprašanje, kaj pridobimo z enim tako hudim polnilcem in ali ni boljši nakup več manjših polnilcev in napajalnikov, ker itak polnemo več paketov baterij.
lp Melly
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Re: Icharger 4010 duo

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Tudi jaz sem nabavil Icharger 4010. Takoj prve uro sem bil kar malo razočaran. Nekako se nisem najbolj znašel po menujih.
Potem sem probal zaporedno polnit 2x3S bateriji (na en port). V navodilih sem spregledal, kje bi pisal ta detajl, zato sem seveda naredil kratek stik. Icharger je preživel, bo potrebno le konektorja na baterijah zamenjat.
Danes sem si pa vzel modelarski dan in cel dan sem ganjal Icharger. Po enem dnevu mi je postal software zelo všeč. Pa postal sem z njim tolk hiter, kot s starim polnilcem. Napolnil sem 30 baterij.

Tomaž
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki