baterija za 2 servota in sprejemnik

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
rakec
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 07 Okt 2012, 18:11

baterija za 2 servota in sprejemnik

Odgovor Napisal/-a rakec »

Pozdravljeni.
prebrskal sem vse, dobesedno, na forumu o celicah. ampak se mi, vseeno, poraja sledeče vprašanje, oz vprašanji.
Imam dva močnejšja servota in dva šibkejša, ki še nimata namembnosti. Imam 6 kanalni sprejemnik, potrebujem pa baterijo za napajanje sprejmnika in 4 servotov ( za začetek dva). Gradim oz izdelujem čoln, motor je bencinski. Zanima me še, če potrebujem ubec ali ne?


p.s.: zakaj se ne uporablja kot baterijski člen baterija od baterijskih vrtalnikov, lion?

sprejemnik:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=16238

servo:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=16266

pa še to sem pozabil. namen imam vgradit on/off stikalo, pa me zanima, kam ga moram vezat?
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: baterija za 2 servota in sprejemnik

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

rakec napisal/-a:...
Zanima me še, če potrebujem ubec ali ne?
p.s.: zakaj se ne uporablja kot baterijski člen baterija od baterijskih vrtalnikov, lion?
...
Odvisno od lastnosti uporabljenega vira napajanja.

Naprave, ki se napajajo s pomočjo elektrike imajo t.i. delovno napetost, torej razpon med najnižjo in najvišjo napetostjo, ki jo naprava potrebuje za svoje delovanje, običajno pa se podaja t.i. nazivna napetost, ki je le dogovorjena vrednost, običajno povezana s tipičnim vira napajanja. Tako ima večina vozil nazivno napetost 12 V, kar da uporabniku vedeti, da gre za svinčev akumulator s 6 členi, dejanska, torej delavna napetost pa lahko od nje tudi precej odstopa.
Enak način označevanja se uporablja tudi pri električnih virih, kot so akumulatorji in baterije. Tako je na primer nazivna napetost LiPo akumulatorja 3.7 V, delavna pa med 3.5 - 4.2 V (neobremenjenega/nenapajanega pri sobni temperaturi, priporočeno pa je le 80% praznjenje, kar spodnjo mejo dvigne na 3.71 V).

Če se vrnemo na prvotno vprašanje, nazivna napetost za delovanje sprejemnika ter servomehanizmov je med 4.8 in 6.0 V, kar pomeni, da je ustrezna delavna napetost tista, ki jo zagotavljajo 4 ali 5 zaporedno vezani členi akumulatorjev NiCd/NiMH tipa. Iz tega lahko izluščimo, da je delavna napetost med ~ 4.0 - 7.0 V. V kolikor se izbere akumulator, ki ima delavno napetost v teh okvirih uporaba samostojnega napetostnega regulatorja ni potrebna, v nasprotnem primeru pač, seveda pa mora vir zagotavljati ustrezno tokovno sposobnost za naše potrebe. Če gledamo na zadevo nekoliko bolj pragmatično, je nekoliko varneje izbrati ustrezen akumulator, saj se z vgrajevanjem dodatne elektronske opreme zgolj povečuje možnost odpovedi kakega od elementov.
rakec napisal/-a:...
pa še to sem pozabil. namen imam vgradit on/off stikalo, pa me zanima, kam ga moram vezat?
...
Stikalo naj bi se vgradilo na pozitivnem vodniku med virom napajanja in porabnikom, v tem primeru torej med akumulatorjem ter sprejemnikom.


LP
Alex
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki