POLNILNIK: Graupner Ultramat 12

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
gapi20
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 Jul 2005, 21:30

POLNILNIK: Graupner Ultramat 12

Odgovor Napisal/-a gapi20 »

Kako bi predelal ta polnilec iz 12V na 220V?
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

To se ne "predeluje". Kupi si pretvornik iz 220V na 12V, preveri pa, kake zahteve ima polnilec za vhodni tok.
Lahko pa si tudi sam narediš napajalnik iz napajalnika za računačlnik.

Lp, Marko
gapi20
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 Jul 2005, 21:30

odgovor

Odgovor Napisal/-a gapi20 »

Ok kupim napajalnik za računalnik in kaj pol naredim?
Uporabniški avatar
jozo
Freak
Prispevkov: 492
Pridružen: 06 Mar 2005, 14:22
Kraj: Ig

Odgovor Napisal/-a jozo »

Ga predelaš! :P
Lp, Žiga Debevec
didodede
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 08 Dec 2004, 09:35
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a didodede »

Če je dovolj močan (recimo nad 300W) načeloma nič. Podroben opis vsega je tu:

http://www.msm-rc.net/forum/viewtopic.p ... napajalnik


Lp, Marko
Master Frey
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 27 Jun 2005, 20:08
Kraj: Poljane nad Škofjo Loko

Odgovor Napisal/-a Master Frey »

Tudi jaz sem novi lastnik omenjenega polnilca. Dobra zadeva :P
Priklopil sem ga pa kar na prost 12 V izhod pri osebnem računalniku, ki ga uporabljam (napajalnik 300 W)

Zadeva deluje BP.
Kakršnu si naredu, taku pa maš !
Uporabniški avatar
KYOSHO team
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 23 Jun 2005, 02:18
Kraj: Trbovlje

Odgovor Napisal/-a KYOSHO team »

Master Frey napisal/-a:Tudi jaz sem novi lastnik omenjenega polnilca. Dobra zadeva :P
Priklopil sem ga pa kar na prost 12 V izhod pri osebnem računalniku, ki ga uporabljam (napajalnik 300 W)

Zadeva deluje BP.
zdravo

Jaz sem tudi kupil nov polnilec in še nimam pojma okrog polnilca in napajalnikov (kolk morajo biti močni itd.)
Zanima me kam si priklopil svoj polnilec,na tisto mesto ki priklopiš npr. DVD ali CD ROM ter katere barve si uporabil.
Prosim če mi napišeš bolj obširno ker se mi zdi tale misel kar O.K.

lp, Josip
Modelarsko društvo
NITROINFECTED---Trbovlje
Master Frey
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 27 Jun 2005, 20:08
Kraj: Poljane nad Škofjo Loko

Odgovor Napisal/-a Master Frey »

... slika ...

rumeni kabel je +; črni kabel pa -

Malce kreativne ustvarjalnosti, pa na nek način priklopiš gor polnilec.
Medtem ko se akumulatorji polnijo lahko še surfaš po netu in čas hitreje mine :D
Priponke
napajalni_kabel_12V-a.jpg
napajalni_kabel_12V-a.jpg (59.43 KiB) Pogledano 3583 krat
Kakršnu si naredu, taku pa maš !
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Ultramat 12 in več kot 5 LiPo celic

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

Zanimam se za nakup tega polnilnika zanima pa me kako je kaj zdaj z temi LiPo celicami. Vsi cenejši polnilniki namreč podpirajo polnjenje le nekaj LiPo celic okrog 5 naprimer. Ker pa se mi zdi da bodo te celice v nekaj letih povsem spodrinile NiHM jaz pa bi polnilnik rad uporabljal malo dlje. 5 celic se mi torej zdi malo premalo. A obstoja kaka rešitev da s takim polnilnikom polniš več celic naenkrat. A mi svetujete kak drug polnilnik podobnega cenovnega razreda ki podpira več celic.
Bevcan
Freak
Prispevkov: 584
Pridružen: 06 Jun 2006, 07:36
Kraj: Vrhnika

Odgovor Napisal/-a Bevcan »

Pardon sedaj vidim da so celice LiPo 3,6v a to prav vidim? A so vse celice LiPo 3,6v? ker pol mi zadostuje polniti 5 celic.
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

Ja.
akla
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 17 Nov 2005, 12:04
Kraj: Kranj

Ultramat 12

Odgovor Napisal/-a akla »

Generalno vprašanje:
Kateri polnilniki akumulatorjev, ki so v uporabi v modelarstvu, omogočajo nadzor polnjenja za vsak akumulator posebej?

Primer: če imam 8 NiMH akumulatorjev velikosti AA, naj mi polnilnik nadzira polnjenje vsakega posebej.
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Nekako se mi zdi, da bo bolj težka. Nisem še zasledil takega, čeprav dopuščam možnost, da obstaja.

lp
aeros
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 Sep 2006, 08:53
Kraj: Ljubljana-Šmartno
Kontakt:

graupnerjev oddajnik mc-12 in ultramat 12

Odgovor Napisal/-a aeros »

Sem začetnik v modelarstvu in pred kratkim sem si kupil svoje prvo jadralno letalo in temu pripadajoče dele. Kupil sem tudi graupnerjev oddajnik mc-12 in graupšnerjev filač ultramat 12 zanima me če kdo ve pod kolikšnim tokom lahko polnim baterije ki so v oddajniku, oznaka baterij je 8NH - 2500 CS ( 9,6 V in 2,5 Ah ) zanima me tudi pod kolikšnim tokom naj polnim komplet 8 spajkanih baterij GP NIMH 1100 ( 1,2 V in 1100mAh). Mogoče so vprašanja bolj butasta apmak vsaka pomoč je zelo dobrodošla. =D> =D> =D> =D> =D> =D>
hanggliding is aeros and aeros is hanggliding
ARF
Razpravljalec
Prispevkov: 89
Pridružen: 19 Jun 2006, 16:57
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a ARF »

Pozdravljen.

MC 12 ima na priključku za napajanje diodo. Ta dioda povzroča nepravilno delovanje raznih boljših polnilcev. Na diodi se ustvarja padec napetosti cca. 0,735V, sama dioda pa itak prepušča el. tok samo v eno smer. Programirani polnilci tako enostavno ne dobijo ustrezne povratne informacije o stanju AKU celice. Moje skromno menje je, da je tu vzrok hitrega konca AKU celic oddajnika (mnogo besed na forumu o enoletnem delovanju AKU pri MC 12). Sam uporabljam enostaven polnilec 12V z omejitvijo toka polnenja 65mA. Oddajnik pa imam priključen kar stalno. Oddajnik je sedaj star (od dneva nakupa) 2 leti in 5 mesecev, AKU celica pa mi omogoča delovanje še 6h do 6,5h (odvisno od temperature oddajnika, ki je izpostavljen soncu). Pozor, dioda je 1A. Če boš polnil z bistveno večjimi tokovi, boš povzročil okvaro. :o

Za polnenje ostalih NIMH celic pa je ogromno mnenj in izkušenj. V osnovi je idealno za celico polnilni tok 1C (C= kapaciteta celice). Praksa, polnenje z 2C brez težav. Polnenje za večjimi tokovi možno ob zakupu višje temperature ob polnenju ter zmanjšanju ciklusov polnenja (življenske dobe).

Pojdi na teren med modelarje. Boš izvedel mnogo in se ti ne bo treba učiti na lastnih napakah.

Norec se uči na lastnih napakah, pameten na tujih. :cry: #-o

Lep pozdrav. :P
ARF or RF
aeros
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 Sep 2006, 08:53
Kraj: Ljubljana-Šmartno
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a aeros »

hvala za enkrat ampak zanima me še na polnilcu ( ultramat 12 ) je možnost avtomatskega načina polnjenja tako da ti polnilec priključiš na avtomobilski akumulator potem pa priključiš baterioje za polnjenje in kasneje ti on sam prepozna kakšne tipe baterij imaš in ti temu primerno prilagodi napajanje ampak jaz sem do sedaj to poskušal in enkrat mi polni 10 min in javi napako, spet drugič 20 min in mi javi napako res ne vem kaj naj naredim, da mi ne bo več javljal napak zaenkrat sem polnil samo baterijo od oddajnika po tokom 0,1 amper #-o #-o
hanggliding is aeros and aeros is hanggliding
lion
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 17 Okt 2005, 14:14
Kraj: KP

tokovna nastavitev ultramat12

Odgovor Napisal/-a lion »

Kadar polnim komando mx12 s tem polnilcem nastavim tok na 0,5A. Polilec prikazuje vrednost toka polnjenja, zanima me, zakaj ta vrednost ni konst. in niha od 0,3-0,8A?
Uporabniški avatar
luka.
Tekmovalec
Prispevkov: 273
Pridružen: 02 Okt 2005, 17:20
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a luka. »

Jaz imam isti polnilc in isto rv napravo pa ko dam filat je tok konstanten..
Ponavadi filam na 0,4A ali pa na 0,5... smo nimam nobenih težav...
Urca modelarstva na dan odžene zdravnika stran..=)
Uporabniški avatar
racman1
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 21 Maj 2006, 14:06
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a racman1 »

imas na avtomatski modu polnjenja, ki sam uravnava tok, 0.5A pa pomeni največji tok...in ga doseže postopoma...
če pa daš na manual pa 0.5A ti bo pa skoz polnil z 0.5A....
tko da avtomatični sam uravnava tok glede na napolnjenost, trajanja polnenja...


LP; Rok
lion
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 17 Okt 2005, 14:14
Kraj: KP

Odgovor Napisal/-a lion »

saj je na manual 0,5A saj zato je čudno! Vrednost se spreminja vsako sekundo.

LUKA: koliko imaš nastavljeno stopnico proženja v mv in po kolikem času ti izklopi?
Uporabniški avatar
racman1
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 21 Maj 2006, 14:06
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a racman1 »

To je pa res cudno...kaksen imas pa vir napajalne napetosti?
Sem sel pogledat ce slučajno meni tudi niha, vendar mi ne. Prožilne napetosti jst nisem spreminjal in mislim da nima veze pri tem nihanju.

Prej bi rekel, da imas prešvoh napajalni vir in se ti napetost seseda oz ne more dat iz sebe določenega toka in se potem vrti okoli tiste določene vrednosti ki jo premore??
Preizkusi to na avtomobilskem akuju, če deluje drugače?

LP; Rok
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

ULTRAMAT 12

Odgovor Napisal/-a airforce »

Pozdravljeni

Kupil sem polnilec ultramat 12.

Ko želim napolnit rv napravo, mi napiše da je neka napaka (ko pritisnem start)v nemščini, nemško pa ne znam.

Hvala!
Zadnjič spremenil airforce, dne 07 Apr 2007, 20:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Lep pozdrav
Medard
Uporabniški avatar
ace
Freak
Prispevkov: 549
Pridružen: 06 Jun 2006, 12:02
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ace »

-poglej če imaš dobro vstavljene celice notri
-poglej če nimaš zamenjane polaritete
-poglej kakšna napetost je na napajalniku (če ga imaš)...ker takrt ko ga obremeniš ti mogoče ne zdrži, če pa polneš na avtomobilski akumulator pa je mogoče prazen...???

preveri in poročaj;)
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a airforce »

Živjo

Ja piše da je napaka.... pa da je nakaj narobe nastavlen nevem točn kaj.
Akumulator od avta je poln.

Polariteta ni zamenjana.
Lep pozdrav
Medard
Uporabniški avatar
˙brokenwing
Razpravljalec
Prispevkov: 109
Pridružen: 19 Jan 2007, 16:13
Kraj: Nm

Odgovor Napisal/-a Ë™brokenwing »

določene komande imajo varovalo proti (zdi se mi da se tako reče) povratnemu toku iz komande. to varovalo prepreči mikroprocesorskim polnilcem odčitavanje napetosti kar javi polnilec kot error. pri večini naprav se da to težavo premostiti z namestitvijo jumperja(povezave) čez dva v navodilih za rv napravo omenjena kontakta. preglej še enkrat navodila komande, namesti jumper in mora delovati. (pri moji mc 15 in ultramat 12 deluje bp)
ps: po tem posegu med polnjenjem komande NE SMEŠ prižigati!
Drznost manevrov je pogojena z dvema dejavnikoma: izkušenostjo pilota in dejstvom, da ima/nima dovolj denarja/znanja za nov model.

Slika
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki