LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

A je kdo opazil napako pri razpredelnici C-rate in Minutes.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

30-3 ja :lol:

Tako al tako neuporabna stvar. Čudno da niso kar za vsako številko od 1 do 100 napisali. :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a mihah »

www.lipo.si
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

Večkrat sem zasledil, da se LiPo in podobne lahko vžgejo, nikjer pa, s čim in kako se jih pogasi, v kolikor se to zgodi ?
Zadnjič spremenil SlimTomPhantom, dne 17 Nov 2012, 19:34, skupaj popravljeno 1 krat.
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

mihah napisal/-a:Verjetno .... in preprost pripomoček za varno pretikanje balanserskih priključkov.
Če bi kdo to naročal se priporočam za group buy...
Smrcek1978
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Okt 2012, 19:27

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a Smrcek1978 »

Pozdravljeni,

ker ne vem kam naj napišem svoj problem bom napisal kar tukaj.
Imam novo baterijo, ki je delovala približno 15 minut.Delal sem nastavitve na helikopterju, ki sem ga danes dobil.Naenkrat se je pojavlo tako, kot da bi se baterija spraznala.
Zraven tega kompleta sem dobil tudi polnilec za to baterijo vendar v navodilih piše če utripa to pa to je nekaj narobe z baterijo.
Očitno se je baterija preveč izpraznila in ta adapter za polnenje baterije ne deluje.
Sedaj pa me zanima na kak način naj obudim to baterijo.Doma nimam nobenih pripomočkov za tako zadevo.
Je možno to baterijo dat kakšnemu elektroniku oz kaj podobnega ?

Hvala vnaprej za odgovore,
Marko

P.S.: Baterija je sledeča: Li-Po 11.1V 1800mAh.
Uporabniški avatar
pustinek
Razpravljalec
Prispevkov: 65
Pridružen: 18 Maj 2008, 08:28

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a pustinek »

Glede nato da predvidevam po opisu, da polnilec ni ravno profi zadeva. Priporočam, da poiščeš v svoji okolici nekoga, ki ima dober polnilec oz. primerno merilno napravo (voltmeter). Če je baterija zares preveč izpraznjena se jo lahko (na lastno odgovornost) da polniti kot Nimh za nekaj sekund ali minut. Toliko, da se baterija zbudi oz. da jo bo polnilec normalno zaznal.
Naj pa opozorim, da lipo baterijam najbolj škoduje preizpraznenje.

LP k
Smrcek1978
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Okt 2012, 19:27

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a Smrcek1978 »

Sej jst rabim glih tolk, da se baterija zbudi pol bo originaln adapter pomoje že filal baterijo.
A to bi šel kakmu elektroniku ???
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Povej od kod si, pa se ti bo mogoče kak modelar v bližini javu :D

LP
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
MiroP
Razpravljalec
Prispevkov: 159
Pridružen: 06 Feb 2007, 10:50
Kraj: Lj.Crnuce

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a MiroP »

Zraven tega kompleta sem dobil tudi polnilec za to baterijo vendar v navodilih piše če utripa to pa to je nekaj narobe z baterijo.
Si prepričan, da si pravilno razumel navodila. Jaz sem s helikopterjem zraven dobil li-po polnilec, kjer pri polnjenju utripa lučka, ko je celica polna pa ne utripa več.
Smrcek1978
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Okt 2012, 19:27

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a Smrcek1978 »

Sem ves komplet (polnilec, stabilizator in baterijo) poslal nazaj dobavitelju.
Me pa za naprej zanima npr. za zbujenje baterije, če obstaja kak bolj konkretn polnilec, ki ima več različnih priklopov za baterije in katerega priporočate oz. date kak link.

Hvala vsem za odgovore !

Lp,
Marko
Uporabniški avatar
Simoncelli
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Feb 2016, 14:34
Kraj: Kranj

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a Simoncelli »

Lepo pozdravljeni Modelarji in štromarji še posebej,
Sem nov tukaj pa se bom ,kar sem obrnil na strokovnjake.Prebiram tale forum počez in po dolgem pa me je že pošteno strah kaj sem sploh kupil :whistle:
Za sina (no mal tud zase) sem kupil ugodno frčoplan prek (ebaya) Ker nisem zasledil na forumu tega modela bom sem napisal ...
- Apprentice® S 15e RTF with SAFE® Technology (EFL3180)
- 15 size, 840Kv brushless outrunner motor installed
- 30A Pro Switch-Mode BEC Brushless ESC installed
- owerful E-flite 3S 11.1V 3200mAh 20C Li-Po[ Čas letenja ca 10 min bo to vredu.?
- SAFE™ technology provides flight envelope protection and AS3X® system stability
- čas letenja Ca 15 min. ??
Pogledal sem si nekaj posnetkov na youtubu in me je tole glede na znanje prepričalo ,da je to to.
Potem sem še naročil : SCHNELL LADEGERĂ„T MONSTERTRONIC MT680AC 80W DUAL INPUT 230V/12V LIPO ,ker je tale priložen slab. Bolj ko berem bolj me je strah ,ker se nisem z nikomer posvetoval še posebej z kakim modelarjem. Upam , da nisem ustrelil mimo ,ker mi štomarija ne gre čist od amperov itd .Model je plačan in kar je je.
Pohvalil bi Miha za prispevek se bom drzal navodil kolikor se le da 99,99%.
Prvi problem se pojavi zraven je ena orig baterija vem ,da bi potreboval vsaj se 2-3kosbaterij 3S podobnih karakteristik - GensAce Li-Po 3300mAh -11,1V 25C
Zanima me kolko je narobe , dam noter Competition Lipo Akku 11,1V - 35C/70C - 3S1P - 2700mAH 3s čas letenja ?
- Turnigy 3S 11,1V 5000mAh 20-30C Lipo Akku, čas letenja ? a sme to noter ?
- FLOUREON 3S 35C 11.1V 5500mAh TRX čas letenja ? a sme to noter ?
- Lipo Akku 3S 11,1V 2700mAh 35C-70C DJI Phantom Quanum Nova T-Rex čas letenja ? a sme to noter ?
Najbolj me tele ceji zmedejo 35-70C to mi je še neznanka ? Prosil bi za kak odgovor in še kak nasvet.
Kaj naj še dokupim ,da bom kolikor toliko imel vse za štart ?
Lipo tester bom še naročil. Pol mi pa že zmanjkuje idej.
Po potrebi naj se tema premakne ,če ne sodi sem hvala :-k in se opravičujem neznaju. #-o LP
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

- Sprejemniški in oddajniški LiPo akumulatorji okoli 5C - visoka impendanca za dolgo življensko dobo, izredno malo samopraznenje, zato so brez problemov polni dlje časa...

- Pogonski akumulatorji (grobo) :
15C - 20C - lahki akumulatorji z najvišjo energijsko gostoto, za dolge letalne čase, po kvaliteti in ceni se tu akumulatorji lahko izjemno razlikujejo!!)
20C akumulatorji (tu je velika večina akumulatorjev danes, ampak so nihanja v masi, kvaliteti in prevsem ceni zopet gromozanska, za več faktorjev..., vseeno so to akumulatorji, ki so najbolj primerni za veliko večino modelarjev. Solidni akumulatorji so tudi do 20% lažji kot recimo 30C akumulatorji! )
20 - 30C (za srednje zmogljive modele z letalnimi časi okoli 5 minut)
30 - 40C (za visoko zmogljive modele kot so modeli helikopterjev/pilonov/hotlinerjev/impelerjev, motorni časi pri polni obremenitvi pod 3 minutami)
>40C (kljub kitajskim oznakam 45 in 65C je tu realno zelo malo tako akumulatorjev - npr. SLS APL 45C, ThunderPower 65C, Billowy Power X5 50C,....
Formule kako se izračuna C, ampere in watte so nekje napisane. Malo poišči

Glede baterije vzemi enako težko kot je originalna. S tem neboš imel težav s težiščem v letalu, ko jo boš uporabljal drugo baterijo. Najboljše, da vzameš nekje okrog 3200 3s +/- 200mah
Stopnja praznjenja je dovolj 20C. Osebno bi naročil nekaj iz hobbykinga, ker je poceni in OK. gens ace so drage ampak kvalitetne!

Če izprazneš baterijo pri 20C pomeni, da bo prazna v treh minutah.

35-70C pa pomeni konstantno praznenje 35C in pa "burst" oziroma kratkotrajna obremenitev do 15sekund 70C

Za začetek je dovolj ena baterija. Letel boš verjetno okrog 15 min- verjetno manj (če veš kaj mislim :whistle: ). Po potrebi naroči še kakšno
Uporabniški avatar
Simoncelli
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Feb 2016, 14:34
Kraj: Kranj

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a Simoncelli »

Hvala za razlago ,delno mi že jasno par stvari.

Še eno pod vprašanje baterija 5s predlagajo pa da se polni kot 3s ? Kaj se dogaja z tako baterijo potem ko jo postane potem 3s al kako ? :o
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

"S" pomeni pomeni število zaporedno vezanih členov akumulatorja,torej,če 5S priključiš na polnilec ,ki je programiran "3S",ti mora ta takoj jeviti "alarm" in previsoka napetost

"C" X Ah=maximalni kratkotrajni tok,ki ga celica prenese brez posledic(cca15sekund)....konstantna obremenitev je ponavadi 20%-30% manjša.
Slika
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: LiPo priročnik, Miha Holc, avgust 2011

Odgovor Napisal/-a robar »

Oznaka 3S pomeni, da so vezane 3 celice zaporedno in je zato njena nazivna napetost 3x3.7V=11.1V. Če je baterija 5S, to pomeni 5x3.7V= 18.5V. Polnilec navadno sam ugotovi, kakšna baterija je priklopljena, zaradi varnosti pa navadno pred začetkom polnjenja zahteva še, da uporabnik preveri nastavitev in pritisne na tipko start. Ko vse celice dosežejo napetost 4.2V, se polnilec avtomatsko izklopi. Višje napetosti Lipo ne mara in v skrajnem slučaju lahko pride do požara. Lipo je treba obvezno polniti pod nadzorom in jih shranjevati v negorljivi embalaži.
Lp
Robar
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki