POLNJENJE - LiPO

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

jap, izjeme potrjujejo dejstva :)
Imamo že kakšno leto kokam celice in gre še zdaj notri kot je šlo na začetku... delujejo odlično.

LP!
Jure
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Tudi meni se zdi, da opisuješ nekaj, kar nekako težko spravim skupaj :-? saj crkne ena celica, da bi pa kar vse tri celice v paketu popadli enaki simptomi :-k :whistle:
Sam sem imel primer, ko je crknila kokamova celica v triceličnem paketu sredi drugega praznjenja, brez kakih zunanjih znakov in napihovanja, a to je bila ena in to je bilo pred dvemi leti, v zameno tega reklamiranega paketa, sem dobil paket novejše generacije iste kapacitete, ki je očitno bolj trpežen. Do sedaj je bil trikrat spraznjen z majhnim tokom precej prenizko (pod 2V na celico) a še danes dela neoporečno in ima za sabo 175 ciklov.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Saj vem da nekateri težko verjamete da crknejo vse 3 celice. Tudi jaz sprva nisem verjel. Ampak kaj hočemo. Vse se lahko zgodi.

Saj ni problem v tem da crkne. Problem je v tem da je baterija bila v letalu samo enkrat in je že crknila. Pa še preko 50€ stane.

Saj jo bo poizkušal reklamirat samo nevem če mu bo uspelo.


Še en podatek iz napihnjene celice od drugega primera. Z voltmetrom je imela napihnjena celica še vedno 2 V.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
Vsenafarbos
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:50
Kraj: Sodražica-Radovljica

Odgovor Napisal/-a Vsenafarbos »

skorp_jon napisal/-a:Saj vem da nekateri težko verjamete da crknejo vse 3 celice. Tudi jaz sprva nisem verjel. Ampak kaj hočemo. Vse se lahko zgodi.

Saj ni problem v tem da crkne. Problem je v tem da je baterija bila v letalu samo enkrat in je že crknila. Pa še preko 50€ stane.

Saj jo bo poizkušal reklamirat samo nevem če mu bo uspelo.


Še en podatek iz napihnjene celice od drugega primera. Z voltmetrom je imela napihnjena celica še vedno 2 V.

Kontakte v celicah si preveril? Da se ti ni kaj precvikalo ali kako drugače izgubilo stik


LP, KK
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Mislim da niso kontakti, ker nekaj malega se še da napolnit te 0V celice vendar potem zopet pade hitro na 0V.

Bom v petek vzel celice iz folije, če mu ne bodo upoštevali reklamacije, da vidim kaj se dogaja.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
duk
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:58

Lipo

Odgovor Napisal/-a duk »

Pozdravljeni!
Prosim, če mi lahko gdo pove,kako ravnati ,oziroma kako se lotiti polnenja lipotov.Kupil sem polnilec X-PEAK 3 PLUS FIRME JAMARA IN LIPO Saehan 2 er 7,4/950 25 c.
Prosim za odgovor
Lp.
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Pozdravljen.
Mogoce ne bi bilo slabo, da preden si zastavil to vprasanje, bi se malce razgledal po forumu. :roll:

PS...Dobrodosel na forumu.
Lp
duk
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:58

lipo

Odgovor Napisal/-a duk »

Pozdravlen
Res sem bil malo prehiter.Že berem
Hvala in lep pozdrav
Uporabniški avatar
Seme
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 Jan 2006, 09:45
Kraj: Dol pri Ljubljani

Odgovor Napisal/-a Seme »

Eno vprasanje ?
Kje si dobit to : LIPO Saehan 2 er 7,4/950 25 c.

Kako se kaj obnesejo te baterije ?
"The one"
"Freestyler"
R90V2
T14MZ
Uporabniški avatar
Zrin
Razpravljalec
Prispevkov: 55
Pridružen: 18 Jun 2007, 15:02
Kraj: Primorska
Kontakt:

Lipo polnjenje

Odgovor Napisal/-a Zrin »

Imam lipota 7.4V 1500 mAh...
Imam digitalni polnilec, ki ga naštimam na zgornje vrednosti.
Ali lahko zvišam amperažo na 5000 (kolikor je možnost polnjenja) ker sem slišal da se tako napolni hitreje?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

NEEEEEEEEEE!

Lipo-te filaj z 1C, torej v tvojem primeru 1.5A. !!! Šele novejši lipoti (Kokam 30C, ... ) dopuščajo 2C še z kolikor toliko dolgo življensko dobo.

računaj polnilni čas čisto praznega lipota nekje 1uro 10min... (+/- 10min), in nič manj! (razen novejši lipoti)

Pa še pri polnenju li-potov je (skoraj) obvezna uporaba balancerja. preberi si forum glede tega.

LP!
Jure
mbmav
Začetnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 10 Avg 2005, 20:00
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a mbmav »

V tvojem primeru se polni z 0,5C cca. 800mah pa tja do 1C 1500mah.

Če lahko polniš z več kot 1C pa ti ponavadi piše na samem packu.

Na tvojem mestu nebi pretiraval z več kot 1C.


Pa preberi si temo!!!!

viewtopic.php?t=8415


LP. Milan
Uporabniški avatar
Zrin
Razpravljalec
Prispevkov: 55
Pridružen: 18 Jun 2007, 15:02
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Zrin »

tle mi piše gor 25C 37.5 Amp Continuous 40c 60 Amp Bursts ???
Yanny
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 23 Jun 2006, 12:59
Kraj: Cerklje

Odgovor Napisal/-a Yanny »

to pomeni s koliko amperi lahko prazniš in ne s koliko A lahko polniš
void
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 Jan 2007, 22:31

Odgovor Napisal/-a void »

Se opravičujem ampak bi vseeno postavil retorično vprašanje: Moderatorji kje ste?
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Paket moraš poznati, pa lahko polniš tudi z več kot 1C , ni samo novejših 30C Kokamov možno polniti z 2C.
Vendar to da moraš paket poznati, pomeni tudi, da o Lipotih nekaj veš.
Je pa tisto o max 1C polnjenja realno absolutno pretirano, je pa seveda znano pravilo, ki je v korist neukemu uporabniku.
Imam Kokamov paket 3S 2000 -15C ki je šel v uporabo novembra 2005, danes ima 181 ciklov in je še v top formi. Sicer že prej a od stotega cikla naprej, ni bil skoraj nikoli polnjen z manj kot s 4A, kar je 2C . Največ sem ga polnil s 6A ali 3C vendar, pri polnjenju s takim tokom, balancer ni več uspel opraviti svoje naloge, zato sem si postavil mejo pri 4,5 A.
Je pa znano dejstvo, da so kokamovi lipoti zelo trpežni .
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Že Brane, ti dajem prav, vendar v kolikor nisem prepričan v vso stvar, raje ne dajem nasvetov, ki bi lahko bili nevarni. Nisem prepričan če dotični uporablja balancer, nisem prepričan koliko zdržijo njegovi li-poti, zato mu svetujem da polne z "preverjenih" 1C. Priporočil sem mu tudi balancer.

jasno da lahko on polne z več kot 1C, in bo zadeva delovala (kot pri tebi), vendar more poznati li-pote in nekaj o njih vedeti, če pa bi kaj o njih vedel, nebi sedajle mi to pisali :).


LP!
Jure
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Polnjenje LiPo 2 x 3S

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ker redno zapisujem podatke o polnjenju baterij se je pokazal trend, ki mi ni čisto jasen. Gre za bateriji Flight power EVO 20 3700mAh 3S, ki ju uporabljam zaporedno na helikopterju. Zanimivo mi je to, da se enkrat ena baterija sprazne več, drugič druga in ni nekega ponavljajočega trenda, npr. da bi bila katera od njiju slabša.


Na vodoravni osi je čas, na navpični pa informativni mAh, ki jih polnilec spravi v baterijo.

Slika


Kako bi lahko pojasnili to, da je razlika v polnjenju včasih tako velika. Vem da so podatki, ki jih izpiše polnilec zgolj informativni in da k temu nekaj pripomore tudi delo balanserja (polnilec doda kak mAh ki dejansko ni polnil baterije) vendar vseeno, kaj bi še lahko botrovalo tako različnim polnjenjem. Za info, baterije vedno polnem šele ko so hladne.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Nobenemu se ne sanja? Miha?
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Mogoče temperatura praznjenja in polnjenja ni enaka pri obeh paketih?
lp Melly
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Temperatura praznjenja, sta ena ob drugi, ne ena na drugi, zato je pomojem pri obeh enako, kar se tiče polnjenja, polnim ko je baterija že hladna, nikoli tople.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Kako kaže sedaj, sta postali bolj enaki?

Po mojem vpliva tule kako jih postaviš v heli, ena je enkrat na vrhu, drugič spodaj in dobivata ralično hlajenja...
www.lipo.si
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

V bistvu ne. V zadnjem času sem dočakal še največje razhajanje med obema. Kar se tiče hlajenja oz gretja, vedno sta v heliju ena ob drugi side-by-side, tako da ni nobena spodaj in nobena na vrhu. Tudi ko ugasnem, med njima ni neke temperaturne razlike na otip.


Slika
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Potem ni druge razlage, kot da sta iz različnih serij in imata različno Ri in pa Ri(T). Rang razlike do 100 mAh ni panike.

Opcija, daj jih veži kot 3S2P in četudi heli ne bo letel jih sprazni tako nekajkrat...
www.lipo.si
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

mihah napisal/-a:Potem ni druge razlage, kot da sta iz različnih serij in imata različno Ri in pa Ri(T). Rang razlike do 100 mAh ni panike.

Opcija, daj jih veži kot 3S2P in četudi heli ne bo letel jih sprazni tako nekajkrat...
Razlike so že med paketi. Nekje od 20 cikla naprej se pri vsakem ciklu celica 2 in 3 veliko bolje držita kot 1. Enka namreč vedno pade tam do 0,03V nižje od drugih dveh, ki pa ostajata na enaki voltaži. Imam pa res smolo da dobim tak paket :(

So pa razlike med baterijama kar precej večje kot 100mAh. (y os je v mAh):


Slika


Bom probal še tako zvezat in spraznit. Hvala za nasvet!
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki