POLNJENJE - LiPO

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Omenjeni akumulator je skoraj 90% napolnjen, torej ga bi bilo potrebno za shranjevanje nekoliko izprazniti, saj tako visoka napolnjenost za shranjevanje ni priporočljiva.
Razen tega ni opaziti posebnosti.

LP
Alex
Uporabniški avatar
CSL
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:46

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a CSL »

Hvala Alex. Verjetno lahko naslednjič polnim na 5A? Prazen pa bo v naslednji uri..upam :)
E-REVO BL 1:10 / HPI E-Savage Custom
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Vsak LiPo tip akumulatorja se lahko polni s koeficientom polnilnega toka vsaj 1C (v tem primeru 5.8 A).
Pri praznjenju je potrebno upoštevati tokovne obremenitve in posledično prilagoditi količino izpraznjene energije (v splošnem je to 80 %, v primeru, ko so praznilni tokovi nizki - predvideni 1C lahko nekoliko več, ne glede na to pa brezstična napetost pri standardnih pogojih naj nebi bila manj od 3.65 V/člen)! Zavedati se je potrebno, da LiPo tipu akumulatorjev dopolnjevanje ne škoduje, jim pa globoka izpraznjenje oziroma celo prepraznjenje izrazito, zato se jih nikoli ne izprazni v celoti.

LP
Alex
Uporabniški avatar
ASDFGH
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 12 Okt 2011, 15:56

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a ASDFGH »

Zdravo!
Imam eno vprašanje. Doma imam polnilec imax c 403 z balanserjem. Kupil sem baterijo LiPo 3s Gens Ace 2200mAh. Baterija ima na priključku na balanser en rdeč kabel (plus), in tri črne kable (minus). Na polnilcu pa je priključek za balanser z enim minusom in tremi plusi. No in problem imam ker nevem kako priključiti baterijo na balanser.


Slika


Lp, Anže
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a mihah »

Rdeča je vedno +. Prvi minus je prva črna.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
ASDFGH
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 12 Okt 2011, 15:56

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a ASDFGH »

Hvala za hiter odgovor.
Če sem prav razumel priključim prvi minus na bateriji na minus, drugi minus na bateriji na prvi plus, tretji minus na bateriji na drugi plus in plus na bateriji pa na tretji plus?


Lp, Anže
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

V bistvu si pravilno narisal (priključki oz. žice balanserja si sledijo zaporedoma) le konektor pri polnilcu si narobe "priključil" - obrniti bi ga moral za 180 stopinj. Torej najbolj skrajna črna je "minus vseh minusov" (oz. minus baterije), naslednja črna (proti rdeči) je plus prve celice in minus druge... in tako dalje do rdeče, ki je plus zadnje celice kot tudi celotne baterije.

Sicer pa imajo balanserski priključki posebna vodila in če ne boš na silo vtikal v primerni konektor (mora imeti enako številko priključkov), ne moreš narobe priključiti. Sicer tega polnilca ne poznam, ampak po sliki bi sklepal, da ima ob strani tri balanserske priključke, za 2S, 3S in 4S. Tvoja baterija je 3S, tako da jo boš moral priključiti na srednji priključek (s 4 pini). Če ima polnilnik slučajno samo en priključek (5 pinov), potem moraš balanserski konektor na bateriji priključiti skrajno desno - torej skrajno črna žica (minus) mora biti pod znakom minus, pin 5 (pod oznako 4) pa ne sme biti priključen.
Uporabniški avatar
ASDFGH
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 12 Okt 2011, 15:56

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a ASDFGH »

Jaz sem včeraj priklopil baterijo tako kot je na spodnji sliki. Pritisnil sem start in baterija se je začela polniti. Potem se dal stop in še enkrat start, nato pa se je prižgal celoten LCD zaslon kot, da bi polnilec prižgal, baterijo pa noče več polniti. Polni se niti ne več baterija ki sem jo prej polnil normalno. Ali sem narobe priklopil? ali kaj bi lahko bilo narobe? mogoče kdo ve kaj bi se lahko pokvarilo?


Slika


Lp, Anže
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Ali lahko pošlješ dejansko sliko priključitve baterije na polnilnik?
Uporabniški avatar
ASDFGH
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 12 Okt 2011, 15:56

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a ASDFGH »

polnilec sem nažalost dal nekomu da ga bo probal popraviti. Ko ga dibim nazaj pom pokazal sliko.



Lp, Anže
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

zdravo, imam turnigy 3S nano tech lipo baterije, sicer polnim z 1C,ampak v navodilih baterije piše: (Max Charge Rate 5C). a je to zdravo za baterijo oz. če v tem primeru lahko pride do uničenja baterije.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Odgovor na to vprašanje je bil že obdelan v eni od tem, sicer pa je tematika nekoliko kontraverzna.

V splošnem naj se LiPo tipa akumulatorje polnilo s polnilnim koeficientom 1C, ki ima minimalen vpliv na njihovo življenjsko dobo, uporaba višjih polnilnih koeficientov pa za akumulator ima nekoliko povečaj vpliv, predvsem se le ta hitreje stara in naj bi se ga uporabljalo le v primeru, ko je čas polnjenja izrednega pomena oziroma se želi s pomočjo stranskega učinka višjih tokov akumulator dodatno segreti, kar je pogojno uporabno pri nekaterih tekmovalnih panogah.

Ravno o vprašanju pomembnosti vpliva na staranje akumulatorja pa se mnenja nekoliko razlikujejo. Zavedati se je namreč potrebno, da ima večina akumulatorjev tako nizko frekvenco uporabe, da jih prej uniči starost, kot bi bilo občutiti posledice hitrega polnjenja, večina uporabnikov pri uporabi stori kako drugo večjo napako, ipd. Vse našteto statistično zmanjšuje kumulativni učinek hitrega polnjenja na življenjsko dobo povprečnega akumulatorja.

V kolikor so pogoji, parametri polnjenja ustrezni in je pri tem akumulator v ustreznem stanju, tudi pri povečanih polnilnih tokovih, do takojšnjega uničenja ne more priti.

LP
Alex
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Hvala , lp
fukzq
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 Avg 2012, 16:45

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a fukzq »

Zanima me, s kakšnim (največjim) tokom lahko polnim 2200mah 2S 40~80C lipo pack?
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Za LiPo tip akumulatorjev velja, da naj bi se jih polnilo s koeficientom polnilnega toka 1C, kar v premeru akumulatorja iz vprašanja pomeni 2,2 A. V kolikor je le ta s strani njegovega proizvajalca deklariran za višje polnilne tokove pa je to na njem posebej označeno, česar pa iz navedenih podatkov ni razvidno. Ne glede na to, višje polnilne tokove ni priporočljivo uporabljati, v kolikor za polnjenje ne obstajaj časovna stiska.

Za polnjenje LiPo akumulatorjev je vedno potrebno uporabljati ustrezen polnilnik, priklopiti izenačevalnik napetosti, seveda pa je potrebno izbrati tudi ustrezen program, ki ga je potrebno tudi pravilno nastaviti.

Priporočam branje teme o ravnanju z LiPo akumulatorji.

LP
Alex
fukzq
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 Avg 2012, 16:45

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a fukzq »

Alex 76 napisal/-a:Za LiPo tip akumulatorjev velja, da naj bi se jih polnilo s koeficientom polnilnega toka 1C, kar v premeru akumulatorja iz vprašanja pomeni 2,2 A. V kolikor je le ta s strani njegovega proizvajalca deklariran za višje polnilne tokove pa je to na njem posebej označeno, česar pa iz navedenih podatkov ni razvidno. Ne glede na to, višje polnilne tokove ni priporočljivo uporabljati, v kolikor za polnjenje ne obstajaj časovna stiska.

Za polnjenje LiPo akumulatorjev je vedno potrebno uporabljati ustrezen polnilnik, priklopiti izenačevalnik napetosti, seveda pa je potrebno izbrati tudi ustrezen program, ki ga je potrebno tudi pravilno nastaviti.

Priporočam branje teme o ravnanju z LiPo akumulatorji.

LP
Alex
Gre se za ta LiPo http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2131
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a JozeS »

fukzq
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 Avg 2012, 16:45

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a fukzq »

JozeS napisal/-a:A si pogledal stran do konca?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Max Charge Rate (C) - 10. Torej 1C je 2200mAh, 10C pa teoretično pomeni, da lahko polnim LiPo na oz do 22000mAh (22A) ?
Zadnjič spremenil fukzq, dne 05 Apr 2013, 18:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Da, se je pa pri tem potrebno zavedati, da Kitajci označujejo zadeve milo rečeno, optimistično. Če zgolj nekoliko pogledamo ostale podatke; trajni praznilni koeficient 40C - 88 A, mimogrede to pomeni čas praznjenja le 90 s za nazivno kapaciteto, običajna delavna pa je le 80% tega, kratkotrajni praznilni tokovi naj bi bili 80C - 176 A. Morda nekajkrat, potem je zadeva zrela za deponijo z odpadki.
Realni podatki bi bili najverjetneje ~ 16C - 35 A za trajne in ~ 40C - 88A za kratkotrajne praznilne tokove
Kar se tiče polnjenja pa bi svetoval sledeče; 1C - 2C običajno, kadar se izredno mudi pa do 4C.


LP
Alex

P.S. Pri mA je ena ničla preveč (zadnja vrstica).
fukzq
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 27 Avg 2012, 16:45

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a fukzq »

Hvala Alex!
Silvo
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 28 Jun 2010, 07:03
Kraj: Krško

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Silvo »

Baterija nima pri polnjenju 100% izkoristka, zato se navadno polni 10 % več od nazivne kapacitete. V tvojem primeru to znese približno 4600mAh in je zato tvojih 4800mAh kar v redu. Boljši polnilci tudi sami zaznajo, kdaj je baterija polna in sami takrat izklopijo. Zaradi varnosti ti priporočam, da kontroliraš temperaturo baterij med polnjenjem. Dokler se baterija ne greje, pomeni da sprejema energijo, ko pa je polna, gre moč samo še v toploto.
Lp
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Brane »

Silvo napisal/-a:Baterija nima pri polnjenju 100% izkoristka, zato se navadno polni 10 % več od nazivne kapacitete. V tvojem primeru to znese približno 4600mAh in je zato tvojih 4800mAh kar v redu. Boljši polnilci tudi sami zaznajo, kdaj je baterija polna in sami takrat izklopijo. Zaradi varnosti ti priporočam, da kontroliraš temperaturo baterij med polnjenjem. Dokler se baterija ne greje, pomeni da sprejema energijo, ko pa je polna, gre moč samo še v toploto.
Lp
Malo pomisli kaj si napisal, ali pa ne razumeš kako se polnijo lipo baterije.
Lipo polnilec polni lipo baterijo dokler ne doseže 4,2V na celico, nato, zmanjša polnilni tok in preneha polnjenje.
Nič ne gre v toploto, oz je tega zanemarljivo malo. Lipo celic se NE polni 10%več.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Brane napisal/-a:
Silvo napisal/-a:Baterija nima pri polnjenju 100% izkoristka, zato se navadno polni 10 % več od nazivne kapacitete. V tvojem primeru to znese približno 4600mAh in je zato tvojih 4800mAh kar v redu. Boljši polnilci tudi sami zaznajo, kdaj je baterija polna in sami takrat izklopijo. Zaradi varnosti ti priporočam, da kontroliraš temperaturo baterij med polnjenjem. Dokler se baterija ne greje, pomeni da sprejema energijo, ko pa je polna, gre moč samo še v toploto.
Lp
Malo pomisli kaj si napisal, ali pa ne razumeš kako se polnijo lipo baterije.
Lipo polnilec polni lipo baterijo dokler ne doseže 4,2V na celico, nato, zmanjša polnilni tok in preneha polnjenje.
Nič ne gre v toploto, oz je tega zanemarljivo malo. Lipo celic se NE polni 10%več.
Silvo je le nabijal poste, očitno je hotel nekaj prodati. Sej je komentiral eno leto stare člane v stilu Dober tek...
herminatorr7
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 07 Avg 2012, 11:40

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a herminatorr7 »

Zdravo!

Sem začetnik in bi potreboval malo vaše pomoči ker nečesa ne razumem.
Sestavil sem model easy star in že nestrpno pričakujem prvi polet, a imam težavo z polnjenjem akumulatorja. Nabavil sem 2S akumulator, 25C, ki ima kapaciteto 3000 mAh, ko pa je zadeva napolnjena ima napetost 7.4 V. Zraven sem vzel še tale polnilec: http://www.toprc.eu/sl/equilibrium-mini ... 0v-rca0028. Akumulator je bil že poln ko sem ga dobil (je to vedno tako?), tako da sem se odločil zadevo preiskusiti in sem vse pravilno zvezal ter držal letalo v roki in imel motor na polno. Akumulator se je na moje začudenje izpraznil po dobri minuti. Potem sem vzel polnilec in sem nastavil polnjenje s 3 A. Ko sem baterijo priključil na polnilec mi je kazalo napetost 5.9 V in potem se je v 7 min napolnila do 7.4 V in ponovno sem ponovil preizkus, tudi tokrat pa je motor zdržal le dobro minuto. To sem ponovil nekajkrat in rezultat je vedno isti. Kaj delam narobe?
Poleg tega me na mojem polnilcu čudi tudi to, da ko nastavljam vrsto baterije mi ponudi opcijo ali 1S, ali 2S, ali 3S, ali 4S. Izberem 2S, a polnilec mi napiše, da je baterija polna ko ima napetost 8.4 V, na mojem akumulatorju pa piše 7.4 V. Zakaj to?

Hvala za pomoč!
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a mihah »

Živjo,

čudi me, da ti v trgovini niso pojasnili osnove rokovanja z LiPo akumulatorji. Malo tudi zmedeno pišeš 7.4V in 8.4V....

7.4V je nominalna napetost dvočlenskega paketa - to je 3.7V/člen. Kot si že sam ugotovil je akumulator v tem stanju praktično prazen. Poln ima namreč napetost 8.4V, 4.2V/člen.
Glede na to, da si akumulator že prvič prepraznil (pod 3V/člen), bi ti svetoval skrajno previdno rokovanje. Če akumulator "ne drži napetosti" po koncu polnjenja (vsaj 4.18V/člen), je že uničen in ga zavrzi.

Mogoče ti pomaga branje drugih tem na forumu, ki so pripete in tudi tole.
www.lipo.si
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki