POLNJENJE - LiPO

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Lipo baterija

Odgovor Napisal/-a conco »

nimam pojma :=)
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
simon740
Razpravljalec
Prispevkov: 121
Pridružen: 04 Sep 2008, 14:26

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a simon740 »

Pozdravljeni,

mene zanima ali lahko tale lipo http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... FPack.html
polnim z accuel 6? In ali lahko nalotam deans konektorje na njo?

LP,
Simon
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Lahko da, ni pa ravno najbolj primerna kombinacija.

Pri LiPo akumulatorjih je nekako osnovni koeficient polnilnega toka 1C. Pri omenjenem akumulatorju bi bilo za to potrebno imeti polnilnik, ki zmore vsaj 6.6 A izhodne tokovne obremenitve (1C x 6600 mAh) ter vsaj dobrih 54 W izhodne moči (2 x 4.1 V x 6.6 A).
Omenjeni polnilnik zmore po specifikacijah le tokove do 6 A ter 50 W moči, kar je že nekoliko malo.

Kot sem že zapisal, bi z njegovo pomočjo bi bil akumulator sicer napolnjen, vendar bi to trajalo ~1.5 ure.

Glede na specifikacije akumulatorja, je ta sposoben polnjenja z 10C, v ekstremnih primerih pa tudi do 15C, kar bi pomenilo do 66 A oz. dobrih 540 W, v skrajnem primeru pa 99 A ter 810 W.
Sicer gre pri navedbah proizvajalca za občutno pretiravanje pri koeficientih, tako polnilnih, kot tudi praznilnih tokov, vendar bi se bilo priporočljivo ozreti za nekoliko zmogljivejšimi polnilniki, v kolikor je namen polniti akumulatorje s tako velikimi kapacitetami. Zavedati se je potrebno, da je polnilnik ena trajnejših naložb v modelarstvu, ki se kupuje ne le glede na današnje potrebe, temveč tudi upoštevaje bližnjo prihodnost. Čeravno do proizvajalčevih podatkov najverjetneje realno še nekaj časa ne bomo prišli pa so polnilni koeficienti za LiPo akumulatorje gibljejo v smeri med 3C in 5C, za to pa bi bil takšen polnilnim med ~ 3 do 5 krat premalo sposoben tako po moči, kot tudi glede na tokovne sposobnosti.

Na vsakem akumulatorju se da zamenjati konektorje, je pa pri tem potrebno paziti, da so le ti ustrezno tokovno sposobni glede na naše potrebe.

LP
Alex
simon740
Razpravljalec
Prispevkov: 121
Pridružen: 04 Sep 2008, 14:26

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a simon740 »

Alex hvala za obširno razlago. Ker sem začetnik v elektro sekciji, sem pač za začetek vzel accuel 6, zdaj pa še iščem neke pametne lipote.
Tega že mam naročenega http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=9500,
zdaj pa še iščem neko pametno 2s, ker bom najverjetneje rabil za savage xs flux ali pa bullet st flux....
simon740
Razpravljalec
Prispevkov: 121
Pridružen: 04 Sep 2008, 14:26

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a simon740 »

Še nekaj :oops:
Tale lipo: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... FPack.html
ima balansirni priključek JST, verjetno to ni isto kot JST-HX? Namreč na Accuel gre priključit vse lipote z JST-HX priključki...nimam pa opreme za lotanje :(

LP,
Simon
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

simon740 napisal/-a:Še nekaj :oops:
Tale lipo: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... FPack.html
ima balansirni priključek JST, verjetno to ni isto kot JST-HX? Namreč na Accuel gre priključit vse lipote z JST-HX priključki...nimam pa opreme za lotanje :(

LP,
Simon
Med drugimi se, kot servisni konektorji pri LiPo akumulatorjih, uporabljata dva tipa konektorjev proizvajalca JST. Prvi imajo oznako EH, drugi pa XH. Slednji so značilni predvsem za proizvajalce z vzhoda, prvi pa za nekoliko bolj uveljavljene znamke, kot so Kokam, Graupner, Robbe, LRP, ipd. Problem je enostavno rešljiv s pomočjo ustreznega vmesnika.

Kar se tiče spajkalnika in spajkanja pa bi se bilo vsekakor priporočljivo opremiti ter usposobiti tudi za to, saj je potreba po spajkanju v modelarstvu dokaj pogosta.


LP
Alex
simon740
Razpravljalec
Prispevkov: 121
Pridružen: 04 Sep 2008, 14:26

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a simon740 »

danes nabavil spajkalnik, tako da se bomo kmalu igrali :D
Hvala še enkrat Alex76
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Učenje spajkanja naj poteka na kosu odpadnega kabla, nikoli na akumulatorju! Razlog za to tiči v dejstvu, da se na slednjem kaj rad primeri kratek stik, kot posledica neizkušenosti, kar zna biti najmanj neprijetno, lahko drago, v skrajnih primerih pa celo nevarno. V kolikor se je za to opravilo mogoče omisliti »učitelja«, toliko bolje, saj spajkanje ni tako enostavno, kot to morda izgleda na prvi pogled, še posebaj, če želimo narediti kakovosten spoj. Prav tako je pomembno orodje, saj ni vseeno ali se lotevamo spajanja drobnih kablov, kot so to pri sevomehanizmih, zajetnih pogonskih kablov, ali morda spajanja drugih kosov s pomočjo spajkanja.

LP
Alex
simon740
Razpravljalec
Prispevkov: 121
Pridružen: 04 Sep 2008, 14:26

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a simon740 »

Alex 76 napisal/-a:Učenje spajkanja naj poteka na kosu odpadnega kabla, nikoli na akumulatorju! Razlog za to tiči v dejstvu, da se na slednjem kaj rad primeri kratek stik, kot posledica neizkušenosti, kar zna biti najmanj neprijetno, lahko drago, v skrajnih primerih pa celo nevarno. V kolikor se je za to opravilo mogoče omisliti »učitelja«, toliko bolje, saj spajkanje ni tako enostavno, kot to morda izgleda na prvi pogled, še posebaj, če želimo narediti kakovosten spoj. Prav tako je pomembno orodje, saj ni vseeno ali se lotevamo spajanja drobnih kablov, kot so to pri sevomehanizmih, zajetnih pogonskih kablov, ali morda spajanja drugih kosov s pomočjo spajkanja.

LP
Alex
Bom upošteval
hvala
Uporabniški avatar
kristof.f
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Jan 2011, 14:00
Kraj: okolica radovljica

Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a kristof.f »

Zdravo
Imam težave z baterijo X-cell 2-cell 7.4v 20c
Ker sem bil med poletjem modelarsko neakriven, baterije nisem uporabljal, zato pa sem jo polnil vsake toliko časa. Ko sem jo danes hotel napolniti mi je na polnilcu (Graupner Ultramat 16S napisalo, da ima baterija premajhno napetost. Ko0 sem pomeril z voltmetrom je kazala napetost 1 celice in napetost je vedno padala prbl 0.01 v na 5 s. Se baterijo še da usposobiti.?
Nrdit je lahko, nrdit tko da bo letel pa težji(:
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a mihah »

Ne
www.lipo.si
Uporabniški avatar
kristof.f
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 Jan 2011, 14:00
Kraj: okolica radovljica

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a kristof.f »

Hvala, mi je že oče pomagal v zvezi s tem:
- baterijo priključiš na napajalnik ( v mojem primeru na 7.2 v ne na 7.4 OMEJIŠ TOK cca 0.5 A)
- počakaš da se baterija za silo napolne, 7v in jo nato priključiš na polnilec d adokonča polnjenje.

Pozabil sem povedat da baterija ni bila drugače poškodovana (napihnjena)
Ne vem če ta metoda pomaga za vse baterije za mojo je.
Nrdit je lahko, nrdit tko da bo letel pa težji(:
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a mihah »

S takim početjem lahko akumulator "spraviš k sebi", vendar nikakor ni varno in ne veš kako se bo obnašal vnaprej... lahko se konča z mnogo večjo škodo kot stane nov akumulator.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
spiky
Tekmovalec
Prispevkov: 436
Pridružen: 31 Mar 2008, 12:46
Kraj: Mengeš

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a spiky »

simon740 napisal/-a: Tale lipo: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... FPack.html
ima balansirni priključek JST, verjetno to ni isto kot JST-HX? Namreč na Accuel gre priključit vse lipote z JST-HX priključki...nimam pa opreme za lotanje :(
simon740 napisal/-a:danes nabavil spajkalnik, tako da se bomo kmalu igrali :D
Baterija s tvojega linka ima balansirni konektor JST-XH; kot veeeelika večina kitajskih lipotov. Turnigy baterija in Turnigy polnilec pašeta kot ata na mamo, brez skrbi; spajakanje ne bo potrebno. :wink:
xh.jpg
xh.jpg (86.43 KiB) Pogledano 4262 krat
jst.jpg
jst.jpg (48.07 KiB) Pogledano 4262 krat
Tudi, ko se boš enkrat srečal z baterijo, katere konektor ti ne bo poznan in je nikakor ne boš mogel priključiti na balanser, ti spajkanje odsvetujem. Raje si kupi "ploščico" z ustreznim konektorjem.
Ta s spodnje slike ima balansirne konektorje za 4 glavne tipe baterij, all-in-one. Sicer pa ustrezno ploščico dobiš praktično v vsaki modelarski trgovini; le povedati moraš kakšna sta balansirna konektorja na polnilcu in bateriji.
Ja, tudi različni polnilci imajo različne konektorje, pa ne bom razpredal še o tem...
Če nisi prepričan kaj sploh imaš, zagrabiš lipo in polnilec, odneseš do prve modelarske trgovine; in dobiš ustrezen vmesnik. :lol:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... H_EH_.html
Slika





LP Izi
RFM Fox F5D
Mibo Flash F5B
Mibo Osa F5B
X-TAZE F3P
Messerschmitt Bf 109 Funfighter
HobbyKing® Go Discover FPV
KingKong HEX 300 FPV

Fr'SKY X9D - TARANIS
anzezaberl
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 02 Feb 2012, 18:33
Kraj: Šmarje pri Jelšah

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a anzezaberl »

jaz sem si priredil lipo senzor, da se priključi v balanserni priključek, pa sem ga enkrat pozabil vključenega in se mi je 2S lipo baterija spraznila na 1.6v oz. 0.8 V na celico. Seveda je nisem usposobil nazaj, zaradi varnosti, je pa bila kitajska, tak da je nastalo "le" za 8 dolarjev škode.
skype: anzazaberl23
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če ima gdo težave zavržti sumljivo/okvarjeno lixx baterijo naj da na tehtnico na eno stran baterijo na drugo pa model ali še huje delavnico/hišo..Kar naenkrat je tistih nekaj eur za baterijo drobiž..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
zup
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 24 Nov 2009, 11:35
Kraj: Naklo

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a zup »

Si izposojam temo:

Prejel HK LiPo, ena celica pod 3V.
Kakšne imate izkušnje z vračanjem? Nisem pameten: vrninti ali reševati? Če se rešiti sploh da... (celice: 2.22V, 3.88V, 3.87V)
Baterije nisem priklapljal na porabnik, preden sem jo priključil na charger in balancer.

HK Lipo policy:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... olicy.html
Baterija:
Turnigy 2200mAh 3S 20C Lipo Pack
Charger:
Pro-Peak Sigma EQ
http://rcnut.com/Sigma-EQ-AC-DC-Charger-p-1624
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Najenostavnejša varianta je akumulatorski paket razdreti, defekten člen odklopiti ter uporabljati akumulator z le dvema členoma. Seveda je za to početje potrebno imeti dovolj znanja, nekaj orodja ter tudi ročnih spretnosti, v nasprotnem primeru je varneje akumulator zavreči, seveda na ustrezen način.

LP
Alex
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Celica je nova...torej je v tisti 30 dnevni garanciji,preberi si pogoje za reklamacijo in tudi o pošiljanju nazaj imaš na njihovi strani vse obrazloženo.......
az sem Nanotech 3S 2200 35-70C dobil z 0V na eni celici pa sem jo z malo pazljivosti spravil do 70 uporabnih ciklo
................Slika
Zadnjič spremenil AlesZ, dne 10 Okt 2012, 11:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Težave z lipo baterijo

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kalkulator v roke #-o #-o Turnigy 3S 2200 20 C boš vračal :lol: :lol:
Zelo počasi jo na balancerju parkrat napolni in izprazni do 3,7V na celico, potem pa kar bo bo.
Jaz sem Nanotech 3S 2200 35-70C dobil z 0V na eni celici pa sem jo z malo pazljivosti spravil do 70 uporabnih ciklov, potem sem pa naročil še eno 2S jo raztrančiral in bolno celico na 3S paketu zamenjal z novo. Paket ima 285 ciklov in je na meji tega, da ga bom za pogon kmalu nehal uporabljati, to pomeni da je oddelal.
Prepričan sem da so v manjšini tisti modelarji, ki svoje lipote uporabne spravijo čez 200ciklov.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ni problem doseči 200+ ciklov, če lipote obremenjuješ z pol manj C, kot so deklarirani. Sicer pa na ceno nekaterih najpogosteje uporabljenih paketov, nima preteranega smisla šparati celic. 3S 2200mAh 20C konstantne obremenitve staneta 2 paketa manj kot 22€ iz kitajske. Uporabne pa do v trex 450 modelih in večini začetniskih modelov pa tudi drugih letalskih modelih.
Smiselno je dati kak euro več za polnilec, pa pravilno vzdrževati in ravnati s paketi, pa bodo zdržali kar nekaj časa. Kak lipo alarm je tudi smiselen, sploh če letite helikopterje in multirotorje.

Zadnjič se mi je napihnil 2S 610mAh rhino paketek, pa še ni videl polnilca. Preprosto sem pozabil na paket, edino zmeril sem napetost paketa, ko je prispel po pošti.
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

da ne odpiram nove teme, pri 5000mAh 3S lipo bateriji mi je napetost padla na dva volta po celici.Pa me zanima kako polnilec pripraviti do tega da jo zbudi nazaj, ce je to sploh se mozno....ker na polnilcu napise samo low voltage in ne preklopi na polnenje.kaksna ideja?
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Napolni do 10V na programu za NiCd-NiMh prek močnostnega priključka, naprej pa normalno na programu LiPo. Pa bodi pri polnenju zraven! Naredi potem 3 cikliranja, da se členi ujamejo. Prazni do 3,65V/celico, ne nižje.

LP
Zadnjič spremenil Marko Mencin, dne 15 Nov 2012, 20:35, skupaj popravljeno 1 krat.
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

Hvala, bom probal, pa gasilni aparat zraven :D
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Uporabniški avatar
CSL
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:46

Re: POLNJENJE - LiPO

Odgovor Napisal/-a CSL »

Pozdrav!

Prosil bi, če lahko preveri moje nastavitve. Polnilec Ultramat 16S in nano-tech 2S 5800 7.4V.
Vključen balancer. Polnjenje sem nastavil na 2.4A...ker polnim prvič. V drugo bom s 5A ? Razumem, da če polnim z manj je bolje za baterijo?...se mi ne mudi
Skrbi me predvsem podatek 8.124V ?

Prilagam sliko:
Slika

HVALA!
E-REVO BL 1:10 / HPI E-Savage Custom
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki