POLNJENJE - LiPO

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Odgovor Napisal/-a snoopy »

aha se pravi da tudi regler skos nekej vleče, ok. bom zmeril.

hvala

aj pa tisto stikalo, ali je samo za sprejemnik napajat in servote?
vaja dela mojstra..
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Stikalo ne izklopi napajanja, izklopi samo BEC (ugasne sprejemnik in del elektronike krmilnika). Ostala elektronika pa počasi počasi sprazne baterijo.

Kar pomisli kako veliko (močno) bi moralo biti stikalo za 25-30A.
lp Melly
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Odgovor Napisal/-a snoopy »

ja res je.
hvala
vaja dela mojstra..
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Polnjenje Accu - osnove

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Prebrskal sem vse teme v zvezi z ravnanjem, negovanjem in vzdrževanjem Li-po Accu, pa nisem našel tistega, ker sem iskal, oz. nisem prepričan, če sem si prav razložil kar je pisalo.

Vem da sem nekje videl razlago za to kaj pomenijo C-ji in S-i in kako se iz vsega izračuna kakšen polnilni tok se lahko uporablja, pa tudi s funkcijo iskanje nisem mogel najti prave teme.

Zato se obračam na vse vas, da mi pomagate razjasniti pojme oz. potrdite ali ovržete moje izsledke:

Imam Li-Po accu Rhino (Zippy batteries) 360mAh 2s 7.4V 20C.

Kolikor sem razumel, 20C pomeni max. tok praznjenja glede na kapaciteto, se pravi 20x .360=7.2A?
S pomeni, koliko celic vsebuje pack?

Li-Pojev še nisem polnil, kolikor sem meril imajo nove, direkt iz trgovine, 7.6V. Jih moram dati polniti pred prvim poletom?
Ko so prazne, jih lahko dam polniti s kakšnim tokom?
Za utekanje bi moral prvih 5 polnjenj narediti na 1/2C? Torej prvih 5x polnim baterije z 180mAh, po tem pa z 1C kar pomeni da polnim z 360mAh?
Bral sem tudi, da določene baterije podpirajo ponjenje tudi do 5C. Kaj to pomeni za samo baterijo? Kako ugotoviti, z kakšnim tokom je najbolj optimalno polniti baterijo?
- hitrejše polnjenje
- življenjska doba?
- ...

Naročene imam še ene oddajniške Li-Po accu Rhino 2650mAh 3S 11.1V. Če te polnim z 1C je to 2.6A? Utekanje pa na 1/2C, kar bi pol bilo 1.3A?

Imam še en NiMh accu pack, 8 celično, 1300mAh, 9.6V, pa sem do sedaj vedno polnil z 1A in imajo za sabo že kar nekaj cikolov. Jih lahko polnim še z večjim tokom? 1C bi bil pri tem accu packu 1.3A?

Polnilec imam Ultramat 12, v kratkem pa dobim Turnigy Accucel-6 50W 5A.

Kakšna so torej priporočila za polnjenja Li-Po in Ni-Mh accu packov?
Kdaj lahko polnimo z več kot 1C?
So pravila za polnjenje Li-Po in NiMh enaka? Razen seveda, da je za Li-Po priporočljivo uporabljati balancer in jih polniti v stekleni posodi, če jih slučajno razpi***?

HVALA VSEM za odgovore!
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Odgovor Napisal/-a FastOne »

Bom odgovoril zelo na kratko: vse je tako kot si napisal =D>

S 5C lahko polniš LiPo celice katere so te za to predvidene, to na njih piše! Pravijo, da lahko s 2C polniš tudi Rhinoje in druge kvalitetnejše celice, toda to v vsakem primeru vpliva na življensko dobo in kapaciteto. Torej ostani pri 1C, če le imaš čas. Če si na tekmi in moraš napolniti celice v pol ure pa pač enkrat reskiraš 2C.

NiMH AA celice ponavadi ne prenašajo dobro polnilnih tokov preko 1/4C. Pogonske npr. sub C pa komot polniš na 1C. Sicer pa preveri v specifikacijah proizvajalca konkretnih celic!

NiMh se polnijo s konstantnim tokom, LiPo pa do 4,2V na celico s konstantnim tokom, nato pa z omejevanjem napetosti. Lipo nesmejo nikoli iti čez 4,2V in nikoli pod 3V.

lp Mitja
trepnik1
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 04 Avg 2009, 11:23

polnjenje lithium-polymer batarije

Odgovor Napisal/-a trepnik1 »

lp.imam en vprašanje! ko priklopim li po batarijio kapacitete 1450mAH,11,1V,3s1p na polnilec (raytronic c 14) in nastavim c-1450mAH 11,1V se oglasi piskajoči zvok in napiše (balancer voltage is too low). zakaj mi to napiše in zakaj ne morem začeti ciklus polnjenja.hvala in lp
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Mogoče je kakšna celica izpraznjena pod mejo ali pa imaš kje kak slab spoj.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Modlar
Tekmovalec
Prispevkov: 331
Pridružen: 02 Jun 2005, 19:50
Kraj: Koroška

Odgovor Napisal/-a Modlar »

Ena celica je odpovedala .

LP Mare
Kdor visoko leta - daleč vidi.
skymaster
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 20 Feb 2009, 19:19

Odgovor Napisal/-a skymaster »

Ali si balanser vklopil za 3s
Uporabniški avatar
TECHNiC
Freak
Prispevkov: 539
Pridružen: 16 Nov 2004, 14:14
Kraj: Senovo

Lipo pod 3V

Odgovor Napisal/-a TECHNiC »

Pozdrav!

No, pa se je zgodilo ...
Imam Lipo paketek EVOlite 800 mAh 2S, ki mi ga je uspelo izprazniti pod 6V, predvidevam da kar globoko pod 6V (pod obremenitvijo), čeprav ne vem točne vrednosti. Ko sem ga priklopil na polnilec, je imel točno 6V. Balanser je dajal čudne znake, na začetku polnjenja je non-stop praznil prvo celico (verjetno dosti višja napetost), nato se nekje ustalil, kasneje pa pogosteje praznil drugo celico. To mi pove, da je ena celica utrpela hujše poškodbe kot druga. Proti koncu polnjenja se je zopet ustalil (podobne napetosti celic). No polnilec je spravil noter okrog 720 mAh, kar je nekoliko manj od prvotnih 800 mAh, čeprav jaz tej kapaciteti ki jo polnilec napolni ne verjamem najbolj, še posebej pri Lipo celicah ... Opazil sem namreč, da se je paketek polnil v nedogled, vse skupaj 90 minut pri 1C. Poleg tega ni bilo nobenega napihovanja, pregrevanja, pa tudi v aplikaciji, ki jih uporabljam nisem opazil slabšega delovanja (gre pa samo za nižje tokove okrog nekaj A).

Zanima me, ali je take celice še varno uporabljati (ne gre za karkoli daljinsko vodenega) in kako se bo to poznalo na celicah, poleg izgube kapacitete?
LP, Tomaž
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Lipo pod 3V

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Kako se ga zopet spravi gor me je naučil magister H dva O-Robi in stvar deluje. Prelišičiti je treba tehniko filanja z lipo programom tako,da ga priklopiš za kratek čas na NiMh ,s tem ga spraviš čez njegov prag minimalne napetosti 3,3V-nato nadaljuješ z njegovim programom.Meni je to ratalo-samo naj ti to ne bo v putuho :wink:
Neiic
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 13 Nov 2009, 22:14

Lippo baterija (preprazna)

Odgovor Napisal/-a Neiic »

Živjo!

Zanima me, če se da obuditi lippo baterijo, ker te baterije dlje časa nisem uporabljaj! Sedaj mi je na polnilcu ne zazna in mi je noče polnit. Morda kdo ve kako naj jo obudim (če se jo sploh da) :-?
Lp Nejc!
Uporabniški avatar
dinko
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 04 Okt 2006, 00:40
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dinko »

teoretično se da... vendar taka baterija ni več zanesliva
Neiic
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 13 Nov 2009, 22:14

Odgovor Napisal/-a Neiic »

Aha, morda veš kako?
Lp Nejc!
Uporabniški avatar
dinko
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 04 Okt 2006, 00:40
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dinko »

jst sem jo zbudu z polnilcem ki nima nobene elktronike ... vendar se ne da vskao... mogče moraš imeti nekaj sreče

LP
Graphix
Razpravljalec
Prispevkov: 149
Pridružen: 14 Jan 2009, 23:44
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a Graphix »

Kolikor sem seznanjen se to naredi z programom za polnjenje Ni-Mh(1-5 min), toliko da se dvigne napetost in polnilec ne odklaplja.
When nothing goes right, Go left...:)
Uporabniški avatar
dinko
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 04 Okt 2006, 00:40
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dinko »

..jaz sem mel za take stvari multilader..od gruperja polnilec...
Uporabniški avatar
andrejgr
Tekmovalec
Prispevkov: 288
Pridružen: 22 Nov 2003, 14:09
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a andrejgr »

Na polnilcu nastavi naj polni NiMh celice!! Nastavi minimalni tok in daj polnit!! Polni samo tako dolgo, da se napetost na LiPo celici dvigne dovolj visoko za priklop na balancer!!!
LP, Andrej
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Lipo baterija, ki jo dalj časa nisi uporabljal, nima od česa biti PRE-prazna, ker ima zelo majhno samopraznjenje. Najbrž že takrat ko je šla na čakanje, bodisi ni bila primerno pripravljena za dalšo pavzo, ali pa že takrat ni bila čisto zdrava. Malo je odvisno tudi od taga, katere znamke je, saj so posebej Flight power (pa verjetno še kakšne druge, za katere jaz ne vem) znane, da tenstanja na polici, ne prenašajo najbolje.
Sicer pa poizkusi z Nixx programom, kot ti priporočajo tudi drugi modelarji, a od tega paketa ne pričakuj več kaj prida.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Pa kakorkoli jo boš stenstal, ta baterija kaj dosti od sebe ne bo dala nikoli več.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Škoda, da nisi napisal več podatkov o bateriji.
Ob današnjih cenah baterij nima smisla uporabljati poškodovanih baterij, saj so popravila modelov dražja od baterij.

Lahko jo obudiš z NimH programov, ampak kaj ti pomaga baterija, ki da od sebe kakšen A. Mogoče bo dobra za oddajniško baterijo, ali za kakšno drugo uporabo, za pogon motorja pa sigurno ne.
lp Melly
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Kako pravilno pripravimo Lipo baterije za daljšo pavzo?
Ali jo samo na ful napolnemo in to je to ali je še kakšen drugi trik.

Lp, Primož
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ne polni se je "na ful", ampak nekje na 3,8-3,9V na celico.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Primož1 napisal/-a:Kako pravilno pripravimo Lipo baterije za daljšo pavzo?
Ali jo samo na ful napolnemo in to je to ali je še kakšen drugi trik.

Lp, Primož
Ravno v tem je hakeljc #-o , NE SME biti polno napolnjena, pač pa mora imeti 3,8V/celico :wink:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Hvala za odgovor.

Lp, Primož
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki