Kateri polnilnik izbrati?

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
markop
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Maj 2011, 14:18
Kraj: Pragersko

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a markop »

Napajalnik izberi tako, da bo imel vsaj 2x večjo amperažo kot misliš polniti baterije !

Torej če boš polnil 5000mAh z 1C -> to je 5A -> potrebuješ napajalnik 12-18V z vsaj 10A, da bo stvar delovala stabilno in dokaj natančno.

To je še posebej pomembno če boš nabavil kak ceneni polnilec, ki že tako ima nihanja in odstopanja, ki se lahko z napačno izbiro še samo povečajo.

Bi ti pa samo svetoval, da ne preveč prihraniti pri polnilcu, da neboš imel kasneje kakšnih presenečenj z LiPo baterijami.

Če boš jemal ceneni polnilec, ga je potrebno za balansiranje obvezno umerit preden bo zadeva delala OK.

LP!
Marko
Feel the Brushless POWER

1:10 Traxxas Rustler VXL - sold
1:16 Traxxas E-Revo VXL - sold
1:10 Traxxas E-Revo MAMBA MONSTER + SPEKTRUM DX3S - sold
1:8 Moodtser E9 + SPEKTRUM DX3E - sold
1:16 Traxxas E-Revo VXL - HITEC Agressor SRX PRO 2,4 GHz
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a kos »

meni je eden taksen lepo "poknil" :D
Cusko
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 15 Jan 2012, 19:30

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a Cusko »

Po nasvetu sem včeraj naročil polnilec BANTAM BC6HP. Tako, da vrjetno ni tako slab.
Napajalnik z eBaya sem mislil na splošno napajalnike takih oblik. Za moj novi polnilec bi vzel nekaj takega http://www.ebay.co.uk/itm/New-12V-10A-1 ... 5ada3e6a2d (12V-10A-120W-20€). Vendar, če ti polnilci niso v redu bom razmišljal v drugi smeri. Zgleda, da mi predelava rač. napajalnika ne uide. Damn ](*,)

markop: Ali ti svojega BENTAM-a lahko napajaš tudi direktno preko avtomobilskega akumulatorja?
Uporabniški avatar
markop
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Maj 2011, 14:18
Kraj: Pragersko

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a markop »

Da BANTAM se napaja preko avtomobilskega akumulatorja tudi klešča za priklop so že na priklopnih kablih.
Proizvajalec je KOREA (ne mešati z China !!!) support pa imajo v ZDA in so specifični proizvajalec polnilcev !
Mislim, da je popolnoma primerljiv z GRAUPNER polnilniki in ima višjo kvaliteto kot npr. ANSMANN enakih specifikacij seveda - cenovni razred okrog 100€.

Jaz sem po testih in meritvah navdušen in še enkart navdušen -> HK roba se greje pa vedno je nekaj drugače kot kaže pri tem pa vse TOP.

Napajalnik ki je v linku tvojega posta ne izpolnjuje zahtev za polnilec BANTAM BC6HP saj ima v navodilih navedno potrebno zagotovljeno tokovno napajanje 12V 35A.
Mogoče podaj samo kaj boš polnil, nisem brav vseh postov in ne vem kakšne baterije imaš itd...

Kolikor so pa stvar testirali, nikoli dejansko ni potegnila preko 22A -> tako da ti svetujem, da neboš potem krivil polnilca, ki lahko zaradi preslabe vhodne tokovne stabilnosti tudi crkne!!
Ali da polniš akumulator z 12V polnilcem in nato polnilec BANTAM uporabljaš preko teka akumulatorja -> tako imaš zagotovljeno dovolj toka (govora je o avtomobilskem akumulatorju).

Trenutno imam svojega BANTAM BC6HP priklopljenega na ATX napajalnik 460W -> kateri ima na 12V nazini tok 18A in mi za polnjenje pri 5,5A ravno zadostuje.
Da pa ATX napajalnik zagotavlja nazivni tok 18A na 12V morate na 5V izhod priklopiti kakšno breme -> Avtomobilsko žarnico imam pač jaz.

P.S.
Tole je uradna stran:
http://www.bantamtek.com/00_eng/00_main/main.asp
Pa en napotek ti še dam, ki ga prosim nujno upoštevaj -> PRVO preberi navodila, da boš vedel kako se kaj polni, je zelo pomembno.
Ne vem koliko se spoznaš a tudi če si v programu polnjena za LiPo celice imaš več možnosti in npr. funkcija CHARGE - ne vsebuje BALANSIRANJA !!!
Za balansiranje izbereš BALANCE -> takrat polni z nastavljenim tokom in hrato balansira v kolikor je balansiranje potrebno, kar pri dobrih LiPo celicahskoraj nima dela :)

Za vsako polnilno funkcijo imaš 10 različnih celic ki jih lahko daš v spomin ..... ŠE in ŠE -> zato pa RTFM

LP!
Marko
Feel the Brushless POWER

1:10 Traxxas Rustler VXL - sold
1:16 Traxxas E-Revo VXL - sold
1:10 Traxxas E-Revo MAMBA MONSTER + SPEKTRUM DX3S - sold
1:8 Moodtser E9 + SPEKTRUM DX3E - sold
1:16 Traxxas E-Revo VXL - HITEC Agressor SRX PRO 2,4 GHz
Cusko
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 15 Jan 2012, 19:30

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a Cusko »

Ja itak sem mislil polniti zgolj z 2,1A eno LiPo 2100mAh. Zato sem tudi mislil nabaviti eno poceni HK varianto polnilca, dokler mi ti nisi zadnji hip predstavil veliko boljšo možnost. Na polnjenje LiPo-tov se pa ne spoznam sploh. Bral sem sicer teme na forumu in zdaj razmišljam, kje bom dobil kakšno železno posodo za polnjenje, da ne požgem česa.
Tako da hvala za nasvete, opozorila in informacije. Vse bo prišlo zelo prav.
Me pa zanima, če si poleg polnilca dobil še kakšen adapter za balancer priključke?

Sam upam, da bom srečno dobil napajalnik, ker vidim da jih je že zmanjkalo, samo jst sem že plačal naročilo.
Uporabniški avatar
markop
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 13 Maj 2011, 14:18
Kraj: Pragersko

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a markop »

Nočem soliti pameti a sem sam mislil poceni preizkusiti pa sem na koncu moral vseeno kupiti druge stvari, kljub obilo predelavam in izboljšavam ki sem jih izvedel.
Dober polnilec + dober LiPo + dober regulator z CutOff voltage in problemov nebo - verjami da na koncu prihraniš
Zraven polnilca so priključki za balansiranje 2S do 6S LiPo
Pravtako so na napajalnih kablih klemice za akumulatorski priklop, kot sem ti omenil.
Zraven so še kabli za izhod z 4mm za potisk v polnilec na drugi strani pa so prazni in čakajo, da prilotaš tapravi connector za baterijo.
Vse kar rabiš je konektor da ga prilotaš na kable in že polniš

Če boš polnil z 2A bi moral zadostovati samo jaz tem podatkom več po izkušnjah ne vaerjamem, ja pa škoda polnilca, ker je res odličen.
Tudi sama kvaliteta izdelave in kolikor se vidi noter je vse po nemško narejeno,tako kot mora bit lepo estetsko itd.

Tole s posodico pa je tako tako -> ne smem reči da ne rabiš saj nikoli ne veš !
Dovolj pa bo če neboš polnil na leseni mizi - podlagi ali v bližini.
Že kak lonec ali krožnik iz kovine ali pločevine je dovolj samo, da včasu ko npr. LiPo izpihne ogenj česa ne zaneti.
Najbolje je da si v času polnjenja v bližini in hitro ukrepaš ob čudnih zvokih ;)
Res pa da če vzameš ta polnilec in srednji razred LiPo načeloma pri polnjenju naj nebi bilo nezgod :)

LP!
Marko
Feel the Brushless POWER

1:10 Traxxas Rustler VXL - sold
1:16 Traxxas E-Revo VXL - sold
1:10 Traxxas E-Revo MAMBA MONSTER + SPEKTRUM DX3S - sold
1:8 Moodtser E9 + SPEKTRUM DX3E - sold
1:16 Traxxas E-Revo VXL - HITEC Agressor SRX PRO 2,4 GHz
Cusko
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 15 Jan 2012, 19:30

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a Cusko »

Ja mal so me zafrknili v austrijski trgovini. Čeprav sem ga naročil, obkljukal in celo plačal že plačal, so ga prodali nekomu drugemu, verjetno zjutraj v trgovini :( . Pa tko sem se že veselil. :D Skoda, ker mi nisi povedal malo prej. Tako da sem spet v iskanju polnilca in spet v dilemi. Damn ](*,)
Uporabniški avatar
Rc_avio_leny
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 11 Jan 2012, 13:10
Kraj: Ljubljana - Brod
Kontakt:

Re: nakup novega lipo polnilca

Odgovor Napisal/-a Rc_avio_leny »

Kupil sem polnilec http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=84533 zanime me če ima kdo kaj izkušenj z uporabo,

hvala,

Leny
mk
Razpravljalec
Prispevkov: 174
Pridružen: 13 Maj 2008, 22:04
Kraj: Ljubljana

Re: nakup novega lipo polnilca

Odgovor Napisal/-a mk »

Vredu bo, edino cena se mi zdi visoka glede na zmogljivost. Ista cena pa tole:
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=84607
Uporabniški avatar
major.jure
Razpravljalec
Prispevkov: 112
Pridružen: 28 Sep 2011, 07:05
Kraj: Podlog v sav. dolini

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a major.jure »

Zdravo!

Jaz pa bi rad vprašal kakšem polnilnik bi mi vi priporočali s priključkom 220v in da ima ceno tam okoli 40e. :wink:

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Jure
Lp Jure
Hb ve8
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Kateri polnilnik?

Odgovor Napisal/-a Krist »

major.jure napisal/-a:Zdravo!

Jaz pa bi rad vprašal kakšem polnilnik bi mi vi priporočali s priključkom 220v in da ima ceno tam okoli 40e. :wink:

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Jure
Novega težko dobiš za ta denar...
Boš moral dati k
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a conco »

jaz sem se odločil tudi nabavit polnilec...in imam namen kupit tega...sem še začetnik...in mi zgleda nekam enostavno...

http://www.conrad.si/VOLTCRAFT-100-250- ... ireusocl=1

kaj menite?

hvala za odgovore...
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
mk
Razpravljalec
Prispevkov: 174
Pridružen: 13 Maj 2008, 22:04
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a mk »

conco napisal/-a:jaz sem se odločil tudi nabavit polnilec...in imam namen kupit tega...sem še začetnik...in mi zgleda nekam enostavno...

http://www.conrad.si/VOLTCRAFT-100-250- ... ireusocl=1

kaj menite?

hvala za odgovore...
Malo drag se mi zdi, drugače pa vredu.
Kaj pa kaj takega
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=84606
V tem rangu jih je še nekaj in tudi ceneje še lahko.
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a conco »

hmm...saj jaz kupujem polnilec za daljši rok...pa čeje treba dam malo več za njega in potem imam mir...do zdaj sem vedno bil na rtf...zdaj bi pa vstopil v artf in brez polnilca sem zmrznil...
zanimiva mi je funkcija prepoznava baterije...ali ima naprimer kakšne pomankljivosti ta polnilec drugače?
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Spodaj je tekst, ki je delavno gradivo in ga kot takšnega prosim tudi obravnavajte, saj niti vsebinsko niti jezikovno ni dodelan.
napisal/-a: Polnilnik v modelarski opremi spada med trajnejše naložbe in posledično se je pri nakupu smelo vzeti nekaj več časa in nekoliko temeljiteje premisliti kaj je za nas najprimernejši nakup.

Naše potrebe
Oceniti e potrebno kakšne so naše trenutne potrebne polnjenja akumulatorjev, prav tako pa je primerno oceniti tudi to, kakšne bodo te v bližnji in tudi nekoliko bolj oddaljeni prihodnosti. Na drugi strani ni racionalno kupovati polnilnika za neko predvideno potrebo čez desetletje ali več, saj tudi na tem področju tehnologija napreduje, čeravno ne tako hitro, kot na nekaterih drugih področjih, se pa s prihodom zmogljivejših naprav na trg nekoliko manj zmogljiva oprema ceni.


Napajanje polnilnika
Enosmerna / izmenična / kombinirana
Kaj je optimalna izbira je odvisno od tega kje in v kakšnih pogojenih se bo naprava pretežno uporabljala.

Če gre za napravo, ki bo namenjena predvsem polnjenju v delavnici, potem je najelegantnejša rešitev napajanje z 240 V izmenične napetosti (omrežna napetost). Odpade potreba po dodatnih napravah (napajalniku), manj je kablov, manjša možnost za napačen priklop, manjša možnost težav pri povezovanju,... Uporaba takšnih naprav na terenu brez možnosti vira napajanja z izmeničnim tokom, je nemogoča oziroma energijsko neučinkovita saj je potrebno uporabiti dodatno elektroniko (razsmernik).

Če bo polnilnik primarno namenjen delovanju na terenu, potem so vsekakor primernejši polnilniki iz skupine tistih z enosmernim napajanjem. Še najenostavnejši so za uporabo tisti, ki uporabljajo približno 12 V nazivno napetost, saj je večina večjih akumulatorjev (svinčevi) te napetosti, so pa nekateri močnejši polnilniki postali tako energijsko požrešni, da s tako nizko napetostjo ni mogoče zagotavljati zadostne energije za njihovo delovanje s polno močjo. Takšni za svoje delovanje uporabljajo nekoliko višje nazivne napetosti, tudi do 36 V. Za napajanje polnilnika iz električnega omrežja je potrebno imeti ločen napajalnik.

V kolikor se bo naprava uporabljala tako na terenu, kot ve delavnici, je zanimiva rešitev uporaba naprav z možnostjo napajanja z obema vrstama energijskega vira. Vsekakor se je potrebno zavedati, da tovrstni polnilniki sicer združujejo prednosti zgoraj navedenih skupin, vendar nobene od njih ne opravljajo z odliko. Tako na terenu prenašamo napajalnik, kar zgolj povečuje težo napravi, v delavnici pa imamo na voljo napajalnik, ki ni optimalno zmogljiv, saj se v tovrstne naprave po pravilu ne vgrajuje ravno pretirano zmogljivih napajalnikov.


Tipi polnilnih programov
Vsaka vrsta akumulatorjev zahteva specifično programsko podporo polnilnika. Večina programov med seboj ni združljiva

NiCd; gre za nekoliko starejšo vrsto akumulatorje tehnologije, ki pa je še vedno prisotna, prav tako jo večina naprednih polnilnih postaj podpira tovrstno tehnologijo

NiMH; naprednejša tehnologija od zgoraj navedene. Tudi ta je podprta v veliki večini naprednejših polnilnikov.

LiPo; najnovejša in najbolj pogosto uporabljena tehnologija akumulatorjev, predvsem pri pogonskih akumulatorjih. Starejši napajalniki je še ne podpirajo, vsekakor pa pri nakupu novega polnilnika ni smotrno kupovati takšnega, ki ne je ne podpira.

LiIon; Tehnologija, ki je s stališča polnjenja enaka zgoraj navedeni, ne glede na to, da nekateri proizvajalci polnilnikov posebej navajajo zmožnost polnjenja tudi tovrstnih akumulatorjev.

LiFe; Podvrsta na litiju temelječih akumulatorjev, ki se s tališča polnjenja razlikujejo od zgoraj navedenih. Gre za robustnejšo vrsto, ki za enkrat še ni množično prisotna v modelarstvu, ima pa z razvojem nedvomno velik potencial, da to postane, zato je pri nakupu smelo kupiti tak polnilnik, ki podpira tudi to tehnologijo.

Bb; svinčevi akumulatorji so v vsakdanjem življenju, to pa velja tudi za modelarstvo, še vedno dovolj močno zastopani, da je dobro, če ima polnilnik podporo tudi zanje.

Polnilna moč / število členov.
V modelarstvu so energijske potrebe za različne namene zelo različne in posledično se zanje uporabljajo tudi tako sestavljeni akumulatorji paketi.
Pri nakupu polnilnika moramo biti vedno pozorni, da bo moč, ki jo polnilnik lahko zagotovi, zadostovala za polnjenje za največjih akumulatorjev, to pa so pogonski. Ti imajo običajno vsaj 6 V ali več, dejansko pa se številke vrtijo nad 10 V. Kapacitete so sicer tudi zelo različne, vendar se večinoma gibljejo med 1.5 pa tja do 5 Ah.
Nekatere vrste akumulatorjev imajo predpisane s kako veliki tokovi jih je potrebno polniti oz. prazniti, spet za druge to sicer ni predpisano, se pa daljše čakanje zaradi premalo sposobnega polnilnika kaj hitro izkaže za zelo neprijetno lastnost.
Če se za trenutek vrnem nazaj na navedene številke.
Polnjenje akumulatorja LiPo 3S 3000 mAh z 1C (torej v približno 1 uri) od polnilnika terja skoraj 40 W (ob upoštevanju porabe polnilnika samega). Če bi želeli napolniti Isti akumulator v zgolj 30 minutah (2C), mora biti polnilnik sposoben zagotoviti slabih 80 W, če pa bi polnili akumulator s 6 Ah v 30 minutah, bi to pomenilo že dobrih 150 W.

Ob splošnem napredku pri dovoljenih polnilnih tokovih, velikih kapacitetah akumulatorjev in vedno bolj prisotnem vzporednem ali zaporednem polnjenju, je hitro razvidno, da se potrebe lahko kaj hitro povzpnejo na 500 W in več.

Tudi vprašanje tokov je podobno, saj se lahko potrebe po 10 A kaj hitro dosežejo, zato naj bi bila to tudi nekakšna spodnja meja, zaceljeno je seveda več.

Število členov je sicer za večino uporabnikov sicer nekoliko manj pomembno vprašanje, saj večina ne uporablja akumulatorskih paketov z več kot 6 členi (6S), gre pa tendenca v razvoju ravno v smeri povečevanja napetosti, posledično pa se veča tudi število členov v akumulatorskih paketih. Tako je 6 še nekako minimalno število, bolje je 8, 12 pa bi veliki večini uporabnikov moralo zadostovati.


Praznilna moč / tok
Potrebe po sposobnosti praznjenja je postala z zatonom NiXX akumulatorjev sicer nekoliko manjša, je pa še vedno potrebna, predvsem pri programu za shranjevanje LiPo akumulatorjev in zelo hitro postane nadležno dolgo čakanje, da naprava izprazni akumulator. Prav tako nekoliko višji praznilni tokovi omogočajo, da lahko bolje testiramo kako se akumulator obnaša pod obremenitvijo. Vsekakor je zaželeno, se praznilnik v polnilniku omogoča čim vije tokove ter ima čim višjo moč. Prva naj bi bila vsaj 5 A, druga pa vsaj 50 W, še raje pa 10 A in preko 100 W.

Izenačevanje napetosti
Značilno je predvsem za akumulatorje temelječe na litiju in so del programa polnjenja, se pa uporabljajo tudi pri drugih vrstah pogonskih akumulatorjev, ki se jih polni z visokimi tokovi.

Nalogo izenačevanja upravlja izenačevalnik napetosti, ki je lahko samostojna naprava, vse pogosteje pa je ta vgrajen v polnilnik.
Povezano je s številom akumulatorskih členov, ki jih na polnilnik lahko priključimo. Počasno izenačevanje lahko predstavlja resen problem, še posebej, če se polnijo nekoliko večji akumulatorski paketi, ki niso več v najboljši formi in se polnijo z visokimi tokovi. Polnilnik s spojnostjo višjih tokov za izenačevanje napetosti, bo nalogi mnogo enostavneje kos.

Paziti je potrebno tudi, da so konektorji združljivi s akumulatorskimi, oziroma, da se da dobiti ustrezne vmesne elemente.


Možnost priklopa na računalnik
Omogoča natančno analizo polnjenja akumulatorja, je pa to za veliko večino uporabnikov manj uporabna funkcija, saj se večina ne spušča v podrobnosti.


Programska oprema
Nekateri preprosti polnilniki imajo zgolj preprosto logiko polnilnika. Nekoliko boljši imajo za to vgrajen procesor, ki omogoča veliko natančnejše spremljanje in nadzorovanje nekaterih parametrov.
Za začetnika je vsekakor najbolje izbrati polnilnik, ki s svojo logiko prepreči izvedbo kakega nelogičnega in za akumulator škodljivega ukaza, naprednejši uporabniki pa si želimo nadzor in spremljanje čim večjega števila parametrov. Idealno je tako možnost osnovnih nastavitev v okviru logike polnilnika, istočasno pa možnost poseči vanje in jih spremeniti, v kolikor se za to pojavi potreba.


Možnost programskega nadgrajevanja
Vsekakor zanimiva lastnost, ki pa največkrat odraža pomanjkljivosti in nedorečenosti v prvotnem izdelku in ne toliko zmožnost njegovega izboljševanja. Sam stojim na stališču, da je veliko bolje, če proizvajalec že preden da nek izdelek na trg v zadostni meri premisli njegovo programsko opremo, da ni potrebe po nadgrajevanju, kot pa da omogoči neprestano nadgrajevaje.


Temperaturni senzor
Nedvomno zelo lastnost, saj lahko spremljanje temperature pri NiXX vrstah, v določenih primerih pa tudi ostalih, pove marsikaj koristnega o trenutnem stanju akumulatorja ali njegovega posameznega člena. Prav tako lahko s prekinitvijo prepreči poslabševanje stanja.


Kakovost drobovja polnilnika
Kakovosten polnilnik dokazano podaljšuje življenjsko dobo akumulatorju. Žal je tako, da nekateri cenejši izdelki kitajskih blagovnih znamk uporabljajo nekoliko manj kakovostne sestavne dele, občasno pa šepa tudi nadzor nad kakovostjo in posledično lahko vse zgoraj zapisano do pospešenega uničevanja akumulatorjev, lahko pa povzroči tudi kak požar. Tako lahko pride do odstopanj pri napetostih, temperaturah, tokovih, ipd, vse to pa lahko pri nekaterih občutljivejših vrstah akumulatorjev, kot so na primer LiPO akumulatorji, predstavlja zanje resno težavo.


Kakovost zunanjosti polnilnika
Nekateri, predvsem cenejši polnilniki, imajo zelo ubogo ohišje, ki že ob manjšem udarcu poči, kar je izredno neprijetno, saj se polnilniki na terenu kaj hitro poškodujejo.

Drug pomembne element so tipke in gumbi, ki so lahko tokom življenjske dobe polnilnika lahko zelo obremenjeni in izredno neprijetno je, če polnilnik deluje brezhibno, katera od tipk pa nam povzroča s svojim nedelovanjem sive lase in slabo voljo.


Garancija in zagotavljanje servisa
Kot sem zapisal že na začetku, je polnilnik ena trajnejših naložb in vsekakor je za uporabnika zelo pomirjujoče, če ve da ima servis zagotovljen. Naša zakonodaja kupca le do neke mere varuje pred tem, da bi bil pri nakupu ogoljufan, za nakup preko naših meja je to vprašanje že nekoliko bolj problematično, toliko bolj, če gre za trgovine z daljnega vzhoda.


Tehnična podpora prodajalca / proizvajalca.
Za nekoliko bolj rutinirane uporabnike je to vprašanje manj pomembno, je pa toliko pomembnejše za začetnike, ki ne le, da ne razumejo delovanja naprave same, temveč se lovijo tudi z razumevanjem načina uporabe. Zanimivo je, da ravno začetniki radi kupujejo preko spleta, kar jim običajno ne zagotavlja niti najnujnejše podpore, kaj šele kaj več, nato pa so prepuščeni samim sebi pri iskanju odgovorov in mnogokrat je posledica uničen kak akumulator, uničen polnilnik ali celo kak nepotreben požar. Res se da na začetku občasno prihraniti kak evro, se pa to ob težavah lahko kaj hitro obrne.

Polnilniku naj bi bila priložena tudi kakovostna navodila, ne pa kak zmazek, ki si imena priročnik nikakor ne zasluži. Resni domači trgovci vedno poskrbijo, da so navodila,prevedena tudi v slovenski jezik, če ne v celoti pa vsaj v obliki povzetka.

Cena
Ne sme biti glavni dejavnik pri nakupu, se je pa vseeno potrebno zavedati, da cena ne odraža neposredne povezave med njo, kakovostjo in tistim, kar kupec zanjo dobi v primerjavi s konkurenco.

In na koncu še komentar v zvezi z polnilnikom, ki ga trži Conrad.
Če si uporabnik sam odgovori na vprašanja iz zgornjega sestavka, bo lahko kaj hitro prišel do sklepa, da le ta ni ravno priporočljiv nakup, še posebej, če je cilj kupiti nekaj, kar naj bi za daljši čas rešilo vprašanje polnjenja akumulatorjev pa ne govorim o ceni, kot najbolj problematičnem aspektu.

Kar se tiče sposobnosti, da polnilnik prepozna vrsto akumulatorja pa je to zgolj tržna cvetka. Če tisti, ki akumulator priklopi na polnilnik ne ve, kakšne vrste in koliko členov le ta ima, potem vsekakor ni primeren uporabnik za tovrstne naprave, saj sebi in okolici predstavlja resno nevarnost.


LP
Alex
Zadnjič spremenil Alex 76, dne 31 Maj 2012, 16:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a conco »

sploh prodajajo kje polnilnik ki ima slovenska navodila zdraven? :roll:
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

conco napisal/-a:sploh prodajajo kje polnilnik ki ima slovenska navodila zdraven? :roll:
Da. Kje; telefon v roke in povpršati po domačih tgovinah.


LP
Alex
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a conco »

http://www.der-schweighofer.at/artikel/98754 kaj pa potem tale? drag ni preveč...samo kaksna je kvaliteta...

jaz bi nekega ki ima vse konektorje zdraven...

Slika

tudi takšne...ker potem lahko res polniš vse baterije...
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

conco napisal/-a: jaz bi nekega ki ima vse konektorje zdraven...
...img...
tudi takšne...ker potem lahko res polniš vse baterije...
Ah dej ga no srt #-o , ti bi se zarad konektorjev odloču za nek polnilec? Konektorje sam narediš za par centov.
Uporabniški avatar
conco
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 01 Jul 2005, 09:53
Kraj: Goričko

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a conco »

vem...ampak če kupiš vse v kompletu...potem maš pač vse zdraven...
..........::::: In The Air :::::.........
-------===hoby RC frik===------
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

conco napisal/-a:vem...ampak če kupiš vse v kompletu...potem maš pač vse zdraven...
Nesmisel. Vsi resni polnilniki imajo na izhodu vgrajene 4 mm bananske vtičnice. Tip konektorjev na akumulatorjih se vedno izbira skladno s tokovnimi potrebami porabnikov, prav tako pa se jih poizkuša kar čim bolj poenotiti. Tako ima preudaren uporabnik v naboru le nekaj tipov konektorjev za katere kupi, še enostavneje pa sestavi sam, ustrezne polnilne kable. Kupovanje nečesa, česar ne potrebujemo, je skrajno neracionalno početje, še posebej, če gre to na račun kakovosti ostalih komponent kompleta, kar je značilno za t.i. komplete "vse v enem". Naj ta vsebuje manj, vendar tisto poštene kakovosti.

Nekoliko več pozornosti je potrebno nameniti le tipu kontaktov za izenačevanje napetosti akumulatorja, saj obstaja kar nekaj tipov, ki so med seboj bolj ali manj nezdružljivi po obliki ter razporeditvi kontaktov. To se običajno reši dokaj enostavno z uporabo ustreznih vmesnikov, se pa pri kakem polnilniku, predvsem nemodelarskem, lahko naleti na težave v združljivosti.


LP
Alex
mk
Razpravljalec
Prispevkov: 174
Pridružen: 13 Maj 2008, 22:04
Kraj: Ljubljana

Re: Kateri polnilnik izbrati?

Odgovor Napisal/-a mk »

conco napisal/-a:vem...ampak če kupiš vse v kompletu...potem maš pač vse zdraven...
Če že res rabiš, potem kupiš to grozdje:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... r_Set.html

Drugače pa najbolje dve dobri bateriji, ki imata polnjenje 5C in polnilnik, ki to zmore, seveda odvisno od kapacitete baterij. Ena baterija se prazni v modelu, druga je na polnilcu(polniš s 4C, da je še malo rezerve) in tako izmenjuješ. S tem praktično lahko non stop voziš.
FlyerOne
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 26 Feb 2012, 21:39

pomoč IZBIRA POLNILNIKA

Odgovor Napisal/-a FlyerOne »

Pozdravljeni , mene pa zanima kakšen polnilnik mi priporočate za polnjenje iz akumulatorja avtomobila

rabil bi polnilnik kateri napolni 3S baterijo (2200-2500Mah) relativno hitro

sedaj polnom z lipo balancerjem vendar je čas polnenja preko 3 ure ....
obstaja kaka zadeva da nafila v pol ure ali recimo 45 minut ??

ker so dnevi ko se mi ne da dol z letališča po cel večer določeni frčoplani mi pa pozaugajo 2500 lipo v 10-12 minutah
bi rad polnil sproti

hvala za kakršnikoli nasvet , priporočilo , navodilo ..

lp. M
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: pomoč IZBIRA POLNILNIKA

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Če na hitro preračunamo; izhodna moč polnilnika mora biti vsaj ~ 60 W tokovna sposobnost pa vsaj 5 A. Ob izpolnjenih teh dveh pogojih, bo omenjeni LiPo akumulator lahko napolnjen v slabih 45 minutah.
Polnilnik naj ima napajanje s pomočjo nazivne napetosti 12 V, prav tako pa naj bi imel vgrajen izenačevalnik napetosti. Nekaj pozornosti je potrebno nameniti tudi tipu servisnih priključkov oz. kupiti ustrezen vmesnike (tip konektorja ter tudi vrstni red kontaktov).
Polnilnik akumulatorjev spada med trajnejše naložbe, zato naj bo kupljen ne le za današnje potrebe, temveč tudi z mislijo na jutri kar se tiče njegovih sposobnosti, prav tako pa je priporočljivo nakup opraviti na način, ki zagotavlja uveljavljanje garancije, morebitno servisiranja ter tudi ustrezno tehnično podporo v kolikor bi se pojavilo kako vprašanje v zvezi z njegovo uporabo.

Naj posebej opozorim tudi na pravilo zgolj 80 % praznjenja LiPo akumulatorjev (napetost LiPo akumulatorja po uporabi - neobremenjen/nenapajan naj nebi znašala manj od 3.7 V/ člen) s čimer se močno podaljša njegova življenjska doba ter kondicija med tem. Naj prav tako opozorim na potrebno po ustreznem času med koncem zadnje uporabe ter pričetkom polnjenja, ki mora biti zadosten, da se akumulator v celoti ohladi na primerno temperaturo za polnjenje, čas pa je odvisen od načina njegove uporabe in lahko traja od nekaj minut do nekaj ur. Tudi kršenje tega priporočila negativno vpliva na njegovo življenjsko dobo.


LP
Alex
FlyerOne
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 26 Feb 2012, 21:39

Re: pomoč IZBIRA POLNILNIKA

Odgovor Napisal/-a FlyerOne »

wohoho alex hvala basic si mi razložu vse

ja akuji pri meni se praznejo na približno 70% ker so vsi regulatorji sprogramirani na mid-cutoff tudi ohladim jih vedno

hvala ti za podatke prišli bodo zelo prav od ibzbiri ..

lp. M
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki