POZOR: LIPO požar

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
mucek
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 09 Avg 2003, 22:42
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mucek »

leni napisal/-a: Nauk je tak, da bo prva stvar predno bom začel polnit baterije ta da bom izdelal plehnato škatlo za polnjenje baterij in eno za shranjevanje baterij. Druga stvar nabava smoke detektorja, ampak ne tistega iz baubava, čeprav verjamem, da je dober ampak ga ne bo nihče slišal, pa še na baterijo se rado pozabi, zato moram dobiti takega, da bo imel priklop na zunanje napajanje in rele, da bom lahko gor priklopil kar bom hotel, priklopljena pa bo zunanja sirena. Če kdo ve kje takega dobiti bom vesel za napotke.
Za takšne uporabnike, kot jih navajaš ti (avto) je vsekakor pri uporabi LiPo akujev potreben (da ne rečem skoraj nujna) BMS, ki ti paket odklopi pri previsoki ali prenizki napetosti ene same celice, skrbi pa tudi za balansiranje paketa. V modelarskih vodah se tega ne uporablja zaradi zmanjšanja mase in tokovne omejitve (BMS ima za vklop/izklop FETe, na katerih tudi nekaj izgubiš in ki ti tudi tokovno omejijo vso zadevo), ampak pri zadevah za široko potrošnjo je pa vsekakor spodoben BMS nujen! (preprečil bi ti npr. tudi škodo, ko je avto preveč izpraznil celice)

LP, Grega
neodym4
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 27 Nov 2002, 01:00
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a neodym4 »

Huda zadeva, tale Jeep. A je to od Peg Perego?
Ja kakšne akumulatorje pa ima v originalu?
Jaz bi pomoje dal noter kar sviènene, saj teža tako ali tako ni pomembna. Koliko èasa pa je delal na 6S (a si uporabil en paket ali veè vzporedno?)
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

BMS, hmm prvič slišim moram priznat, načeloma se lipoti ne bi smeli spraznit ker je regler narejen za li ion, sem dal regler od skuterja. Samo če ne izklopiš napajanja( ako kontakt) potem pač tudi ta regler stalno nekaj malega porabi in v treh tednih približno je popolnoma izopraznil bateriji.


Imel sem dve bateriji 500mAh vzporedno vezani, se pravi 10A to je bilo za skoraj cel popoldan aktivne vožnje, če pa je zmanjkalo pa sem priklopil polnilec na avto in polnil z 10A pa e bilo v eni uri zopet veselje.

Je pa to peg perego ja. V originalu ima svinčen 24V akumulatorček, ampak je na žalost po dveh in pol letih umrl, stane pa original akumulator več ko ti dve lipojki.
Ja naš jeep ima še policijsko in tiste sirene in policijske led lučke takšne kot jih imajo policaji v maski spredaj v "civilnih" avtih in led prednje luči.
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 719
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Odgovor Napisal/-a Jaro »

Mono čoln na 2x 10S LiPO Ralfa Moserja na SAW tekmi v Campogallianu v Italiji , polet pri cca 170km/h in posledice...

http://www.youtube.com/watch?v=EEcLU0Ik0tw


Slika
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Še ena letalska,lanskoletna katastrofa...............da si bo lastnik lahko kako sliko za spomin shranil......

http://img823.imageshack.us/slideshow/w ... p1294p.jpg
Slika
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Odgovor Napisal/-a kos »

Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

No kot sem že pisal-meni ni uspelo kaj prida uničiti LIPO pack 3S.
Čeprav sem ga polnil na vse možne načine-razen malo dima ni bilo kaksne impozantne eksplozije ali požara...
Se mi je pa včeraj zgodilo ,pri polnjenju lipo ,da je polnilec podivjal!!
Opazil sem, da je začel polniti z mnogo večjo napetostjo ,kot je za 3S-kar je seveda pomenilo tudi večji tok! Taki impulzi so trajali po 2-3 sec,vendar sem polnjenje izklopil.Polnilec je, Robbe Power Peak Ultimate 2,tako če je kdo imel že težavo s tem polnilcem,bi bil vesel poročanja ,kako je težavo odpravil...
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
jenki
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 24 Maj 2010, 18:45
Kraj: LJUBLJANA

protipožarni senzor

Odgovor Napisal/-a jenki »

Pozdravjen
Res zelo grda stvar in izkušnja ki je ne privoščim nikomur.
Res da tudi sam ne uporabljam varnostna navodla.
Pišem pa zato da če še nisi uspel dobiti protipožarnega senzorja ti lahko pomagam ker se s to branžo ukvarjam in ti lahko priskrbim tak senzor z podnožjem in relejskim izhodom. Napaja se z 12V enosmerne.

LP

Janez
Modelarstvo je vreča brez dna
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

demag napisal/-a:No kot sem že pisal-meni ni uspelo kaj prida uničiti LIPO pack 3S.
Čeprav sem ga polnil na vse možne načine-razen malo dima ni bilo kaksne impozantne eksplozije ali požara...
Se mi je pa včeraj zgodilo ,pri polnjenju lipo ,da je polnilec podivjal!!
Opazil sem, da je začel polniti z mnogo večjo napetostjo ,kot je za 3S-kar je seveda pomenilo tudi večji tok! Taki impulzi so trajali po 2-3 sec,vendar sem polnjenje izklopil.Polnilec je, Robbe Power Peak Ultimate 2,tako če je kdo imel že težavo s tem polnilcem,bi bil vesel poročanja ,kako je težavo odpravil...
Imam podobno težavo z Robbe infinity 3 že en lep čas(1, 2leti....) Začne polniti sam od sebe npr. nastavim 1A polne z 3 ali več.


Eni LiPo ji so bili že tik pred :ratata: , najhuje je bilo, ko sem polnil sprejemniški NiMh paket, in to v avionu. K sreči je bil obrnjen tako, da ko so se NiMh celice vžgale so padle z aviona, ker so bile privezane.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Lulz kitajci so zakon :]

Sem že slišal tolk kritik čez wannabe brand-name polnilce da je joj.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

SUKHOI napisal/-a: K sreči je bil obrnjen tako, da ko so se NiMh celice vžgale so padle z aviona, ker so bile privezane.
Pred leti sem pogonske NiMhje tko našmelcal da so med letom pretopile model in padle ven iz Kombat Zagija! :lol: =D>


Sam sem v začetku LiPo ere polnil 3s pakete brez balancerja kar en lep čas.(Ni bilo denarja za balancer-za lipote sm pa mel)
In odnesel sem brez požara.

Zanimivo bi bilo narest statistiko verjetnosti POŽARA med polnenjem.

-Če si je to temo ogledalo 9368 modelarjev (vem, da je večinski delež od "enih in istih"-povzamem, da je še veliko modelarjev ki še niso imeli nesreče)
-In da so v temi trije (mogoče štirje) posamezniki javili, da so imeli zakurjeno delavnico?
ČE sem pravilno izračunal je možnost požara= ena proti dvatisočpetsto :roll:

Nauk zgodbe:
Celice vseeno filam v jeklenem valju od Mobitelovega paketa.
Steklen kozarec od Etinih kumaric tud prav pride :)
www.okarbon.eu
McBobo
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 01 Maj 2011, 19:45
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a McBobo »

Ali pa se nabavi, kot sem sam vrečo iz fibreglass-a, pa se lipo polni v njej. Cena je pa tudi tako majhna, da ni kaj premišljevati. Da ti zaradi tega zgori cela hiša #-o .
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=4134
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Edina škoda je, da te kitajske vreče niti približno ne zadržijo lipota ko se vžge. :]

Tko da se ne zanašaj na to spljoh.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
scenic
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 22 Sep 2008, 10:23
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a scenic »

T0RN4D0 napisal/-a:Edina škoda je, da te kitajske vreče niti približno ne zadržijo lipota ko se vžge. :]

Tko da se ne zanašaj na to spljoh.
A to govoriš iz izkušenj,če ja,potem jih vržem stran!
Servo lovers
35 K64
McBobo
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 01 Maj 2011, 19:45
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a McBobo »

Bom nadgradiv odgovor, če se mi kdaj zgodi požar lipota v tej vreči.
Uporabniški avatar
scenic
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 22 Sep 2008, 10:23
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a scenic »

McBobo napisal/-a:Bom nadgradiv odgovor, če se mi kdaj zgodi požar lipota v tej vreči.
A je to že dejansko kdo probau?
Servo lovers
35 K64
McBobo
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 01 Maj 2011, 19:45
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a McBobo »

Imaš to na Youtube posnetke, pa si poglej.
McBobo
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 01 Maj 2011, 19:45
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a McBobo »

Sem šel še enega izmed posnetkov poiskat:
http://www.youtube.com/watch?v=gSgjj6NT5U8
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Nekatere zadržijo ja, vsak kitajski škrnicel pač ne.

http://www.youtube.com/watch?v=ZEkewCjiDs0

Evo ker je bil link na turnigyjev škrnicel še en test

http://www.youtube.com/watch?v=cpRBUvDPPVM&NR=1
Fly it like you stole it!
McBobo
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 01 Maj 2011, 19:45
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a McBobo »

Nekateri omenjate, da imate v kovinskih škatlah od mobijev, pa v steklenih kozarcih. A to pa zaradi pritiska, ki nastane, ne more raznesti in ogenj razširiti naprej? Dejstvo je, da so lipoti nevarni ko :evil: .
Uporabniški avatar
scenic
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 22 Sep 2008, 10:23
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a scenic »

McBobo napisal/-a:Nekateri omenjate, da imate v kovinskih škatlah od mobijev, pa v steklenih kozarcih. A to pa zaradi pritiska, ki nastane, ne more raznesti in ogenj razširiti naprej? Dejstvo je, da so lipoti nevarni ko :evil: .
Js jih sicer hranim u vojaški škatli od municije,če pa zdrži pa nebi rad probu :D ! Filu sm jih pa tu not,pa zdej vidim da je vse skup k... #-o !
Servo lovers
35 K64
Uporabniški avatar
digidon
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 13 Dec 2009, 13:15
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a digidon »

jaz sem prejšnji teden testiral lipo požar ampak kljub temu se ni zgodilo nič, niti kadilo se ni niti gorelo, pa sem jih orenk preluknjal.
ble pa so Turningy NanoTech 2200mAh 3S lipo.
a zdaj nove več ne gorijo pa je to za stare lipote al bi kljub temu moralo. ena celica je mela 0V druga pa 2V 3ja pa normalno.
3D is art painted in the air :)
Uporabniški avatar
nejc11
Tekmovalec
Prispevkov: 202
Pridružen: 26 Maj 2005, 09:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nejc11 »

Že dva meseca hranim LiPo celice v zabojniku za shranjevanje streliva. Obvezno je treba v škatlo zvrtati luknje, ker drugače zaradi pritiska lahko odtrga pokrov.
Slika
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

Kje si "dobil" takšno škatlo?

lp
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
robertjur
Profesor
Prispevkov: 1036
Pridružen: 21 Nov 2004, 03:05

Odgovor Napisal/-a robertjur »

Huh tud sam sem (po dolgih letih uporabe) pred par dnevi imel smolo zato vsem polagam na znanje da to je zelo nevarna tehnologija.
Imel sem lipce in polnilec v kufru z alu okvirjem na sedežu v tafiku. zgodilo se je ponoči nimam pojma zakaj??? NIč se ni dogajalo!! Če sedeži kombija nebi bili negorljivi bi revež bil že preteklost jaz bi pa še 2 leti plačeval lizing #-o #-o
Rezultat je bil za pest velika luknja v sedežu in za dva dni čiščenja (notranjot kot dimnik. tudi v predalu in vsakem skritem kotičku)
Ko se vžge en lipec se od vročine tudi drugi tako je zelo odvisno od velikosti, napolnjenosti in bog ve česa še kake bodo posledice.
Glede na to da mo je aluminijast rob kufra celo malo natopilo močno dvomim da vreža zdrži vžig enga orenk lipca. Pleh oblečen z azbestno tkanino bo edina pametna rešitev.
Luknje na škatli pa ne smejo bit prevelike sicer lahko ogenj plane zkozi :lol:
Robert
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki