POZOR: LIPO požar

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
mk
Razpravljalec
Prispevkov: 174
Pridružen: 13 Maj 2008, 22:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a mk »

A si filal z balanserjem ali brez?

Če je brez balanserja je polnilec verjetno prepoznal št. celic v paketu po napetosti. In če je ena celica bila fuč in je ima 0V, je logično zaznal 2 celici. Ko je polnilec filal je filal za tri celice, dejansko je bila na pokvarjeni celici 0V, zato se je dvignila napetost na ostalih dveh celicah preko 4.2V in potem logično pride do ognjemeta.

Balanser nebi dopuščal dviga napetosti nad 4.2V na celico.

Če je bilo pa z balanserjem polnjeno, je pa na vsak način hotel dvigniti napetost na pokvarjeni celici in ta se je potem vdala.

Jaz ima na svojem polnilcu balancer integriran in lahko gledam napetost vsake celice posebej in tudi polnilc zazna št. celic glede na balancer, ti sploh ne da možnosti popravljanja št. celic. Če polnim brez balancerja, lahko popravljam št. celic.

Še dobro da se je tako izteklo, z malo zažgano mizo. Lahko bi bilo dosti slabše.

lp
Uporabniški avatar
levcek23
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 01 Jun 2007, 10:02
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a levcek23 »

Sem filal baterije z balanserjem. In danes bom probal če še delata balanser in polnilc. Nisem še uspel sprobat. Vedno polnim z balanserjem in vedno z tokom 1C. Nikoli nisem šel polnit z več kot 1C.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

hmm... en moj balancer zazna tak pack "z napako" in ne dovoli polnenja (Graupnerjev balancer za 5s), tadrugi pa mi v polnilec pošlje padatke o napetosti posameznih členov na tri decimalke natančno in tudi pove napako.

Dvomim da bi katerikoli balancer dovolil kaj takega... katir polnilnik in balancer pa uporabljaš?

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
levcek23
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 01 Jun 2007, 10:02
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a levcek23 »

Polnilec Graupner ultramat 12, balanser made in home, made by Matjaz, IV 2007
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika

Pripomoček za hitro ugotavljanje stanja Li-po akumulatorja.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=7704


.
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Nesreča

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Danes sem doživel nekaj, kar si modelarji najmanj želimo.
Na heli sem hotel dat napolnjen Lipo. Med pripenjanjem prvega trakca, je zavrčalo in začelo se je.
Če ne vidiš, ne verjameš, koliko je dima. Več kot 100 metrov dolg oblak dima. Če bi se to naredilo v zaprtem prostoru, se garant zadušiš... Kaj šele, če bi se preneslo na sosednje baterije in se vžge mojih 50 lipotov...

Definitivno nisem naredil kratkega stika, saj bi se sicer poznalo na konektorjih...

Tomaž
Priponke
DSC_0004.jpg
DSC_0004.jpg (103.51 KiB) Pogledano 5125 krat
DSC_0003.jpg
DSC_0003.jpg (100.46 KiB) Pogledano 5125 krat
DSC_0001.jpg
DSC_0001.jpg (118.89 KiB) Pogledano 5125 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja, dima je bilo pri meni toliko:

http://www.youtube.com/watch?v=JcDk_oarif0


Mitja
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Samo moja baterije je imela 6S 5500mah. Torej je bilo konkretno več dima...

Tomaž
Uporabniški avatar
ssikuc
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 10 Sep 2005, 21:02
Kraj: Zagorje

Odgovor Napisal/-a ssikuc »

Predvidevam, da je bilo tu še 2x tolk dima, če je lipo 6S :o

Če nisi staknil kablov skupaj je verjetno vzrok malomarno spajanje posameznih členov skupaj ali pa staknitev servisnih priključkov med sabo znotraj baterije... :-?

Katera baterija pa je to? Po barvi bi rekel Turnigy, Zippy Flightmax ali celo Hyperion :praskam:
Zadnjič spremenil ssikuc, dne 21 Apr 2010, 20:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Še sreča, da se je to naredilo na tleh in ne med letom. #-o
Lp, Primož
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Kontakov nisem skupaj staknil, sicer bi se poznalo, ker 6S je velika napetost in bi se poznalo.
Skratka ni bila moja napaka.

Baterija je imela cca 30 ciklov, nikol ni bila spraznjena pod 3.5V/celico. Bila je v odlični kondiciji...

Znamka: na mojo žalost Hyperion.
Priponke
DSC_0007.jpg
DSC_0007.jpg (75.86 KiB) Pogledano 5032 krat
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Primož1 napisal/-a:Še sreča, da se je to naredilo na tleh in ne med letom. #-o
Še sreča, da se ni zgodilo v hiši ali avtu....
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

A si jo preveč zategnil z velcro trakom?
Sam tole je pa res mogl bit spektakularno. Še dobr, da kdo ni gasilcev poklical.
lp
Še to razbijemo pa gremo, ...
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

6s 35c 5.5ah hyperion? :D To ti je pol delavske plače spuhtelo. #-o
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

jaz sem zadnjič hotel priklopit 6S2P s konektorjem od kitajcev in zdaj, zdaj je pa cela štala:

http://www.youtube.com/watch?v=dS9FgSVKeN4

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
sorry moral sem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Heheheeej če bi bli kej hardkor bi modelarji mogl tja rint... Imam občutek da bi znal bit zanimiv termičen stebr :D Pa še spodi bi se dal na pobočju mal pojadrat :D

Vertikala brez motorja hahaha :D :ratata:
Fly it like you stole it!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Menim, da ne more do dima priti kar tako, samo od sebe. Potreben je kratek stik v notranjosti ali kontaktih celice.

Pri meni je zaradi kreša modela direktno na nos, akumulator v zadnjem delu (ki je bil obrnjen naprej v smeri padca) spremenilo v harmoniko.
Prišlo je do rahlega cvrčanja v akumulatorju in napenjanja ovoja.
Zato ni bilo druge, kot, da sem akumulator zavrgel, pred tem pa ga pohodil, da je v poškodovanem delu prišlo do "boljšega" kratkega stika. Potem se je šele začelo kaditi, kot sem tudi posnel s kamero in pokazal na mojem videu na prejšnji strani.

Takrat, (ene dve leti nazaj) je Miha Holc napisal pravilo:
napačno polnjenje=>LiPo ogenj
kratek stik=>LiPo dim.

LP Mitja
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Pri meni ni bilo nobenega ognja, ampak samo dim.

Smo potem študirali, zakaj bi se to naredilo. Nekako logična razlaga je ta, da je bila napaka pri balancerskih kablih. In ko sem baterijo priklopil s trakom pritrdil, sem naredil stik in začelo se je.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

tomazcc napisal/-a:Pri meni ni bilo nobenega ognja, ampak samo dim.

Smo potem študirali, zakaj bi se to naredilo. Nekako logična razlaga je ta, da je bila napaka pri balancerskih kablih. In ko sem baterijo priklopil s trakom pritrdil, sem naredil stik in začelo se je.
Če bi balanserski kabli naredili stik, bi pregoreli, ker so manjšega preseka. Verjetno je nastal stik na kosih tiskanega vezja, ki povezujejo celice med seboj ali pa na priključkih celic...
lp Melly
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ko sem pred časom ponevedoma staknil skupaj paket 12S Rhino 4900, lahko rečem, da se celicam ni zgodilo praktično nič, še vedno mi služijo kot da se nebi nič zgodilo.
Je pa treba reči, da občutka, da bi kaj skupaj staknil, sploh nisem imel. Obločni plamen, kot pri varenju, je oba kontakta skoraj v celoti posmodil, še preden sem lahko sploh kaj dejansko staknil in (najbrž) z nekaj sreče, sem jo odnesel s črnimi prsti in kake pol kvadratnega centimetra posmojene kože na prstih, kar pa tudi ni bilo prehudo in opeklina ni bila globoka, saj niti ni posebej bolelo in se je brez problemov zacelilo.

Zdi se mi da so taki šoki vse preveč burni in vedno odžgejo napačen stik, pri takih dogodkih kot je ta iz prvega posta, pa pride do manjšega preboja med celicami. Ena ali več celic, se pri tem začne prekomerno prazniti, temperatura ob stiku ali prekomerno praznjenje pa začne napihovati izpostavljeno celico, ki poči, se začne smoditi in sproži verižno reakcijo še pri ostalih celicah.

Kdor je že razdiral kak lipo paket ve, da je možnosti za kakšen stik, ob nekaj šlamparije, po kateri so posebej Kitajci, kljub svoji izredni tehnološki razvitosti znani, več kot dovolj.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Glede na to da imajo 1 leto granacije jaz bi poskusil reklamirat... drugače sploh nisem vedel, da dobiš 40% popusta pri novi tudi če si sam kriv, da se je pokvaril.
Crash Replacement Policy

If you have damaged your Lipo pack for any reason which is NOT covered by free warranty replacement (i.e due to crash, water damage, etc), and within the first year after original purchase, your nearest Hyperion Regional Distributor can exchange your pack for a brand new one of the same type (or lesser value pack), at 40% discount from original Hyperion suggested retail price for the replacement pack, plus return shipping.

• The Pack must be fully discharged before shipping to the Distributor.
• The Return pack must have the original dated receipt (or email confirmation of sale date from original dealer)
• Include the following in a letter, enclosed with your return package:

FULL NAME
SHIPPING ADDRESS
TEL#
EMAIL ADDRESS
DESIRED REPLACEMENT PACK
METHOD of PAYMENT (Paypal email address, or Credit Card details)
http://media.hyperion.hk/dn/g3lipo/
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Zadeva je taka, da bo Tomaž dobil nove Lipote, Hyperion EU pa nima uradne razlage zakaj bi se to naredilo. Res pa je precej neprijetno. Baje je to drugi tak primer v Evropi.

Moja razlaga je, da je bil paket poškodovan s kakim ostrim delom karbona (kar je Tomaž zanikal) ali pa je prišlo do notranjega kratkega stika (ne vem po kakšni logiki) in se je začelo dogajat.
www.lipo.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Lahko je bil samo en hladen spoj, pa je trakec odstopil od vezja. Po slikah sodeč je moral biti kateri od lipotov v sredini. Tudi če se je bila kriva žica od servisnega priključka, je na tako mali razdalji dovolj trpežna, da zdrži tistih par 10A...
Sam sem pred leti naredil kratek stik po nesreči. Lipo je deloval samo še tisti let, potem pa je bilo konec z njim.

Srečo imaš, da si rešil model, marsikdo je končal veliko slabše v takem primeru.
Sašo
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 26 Apr 2010, 13:00
Kraj: žiri

Hyperion

Odgovor Napisal/-a Sašo »

LP
Jst imam tudi probleme z Hyperion wx2600 3s že kot nova se mi je zdel nenavadno da jo je napolnilo nekje 100mah manj kot ponavadi nove baterije.Ok,ni problema si rečem baterija seka,res da moč od sebe.Po kakih 50 ciklih se pa je začenjala kar napihovat,vse je delovalo ok,ampak skoz bolj je bila debela.enkrat jo podrem in ne vidim nobenih napak,samo napihnjene celice.pustim tko en čas jih mal stiskam kar naenkrat se stisnejo,pri straneh na spojih se pa naredijo manjše razpoke,kot da bi spustil zrak ven.
Stem celicam sem potem še letel,pa zaenkrat ni nobenih problemov,nevem pa kdaj bo vse skup zagorelo,ker po pristanku ima vonj iz notranjosti,če jo malo stisnem.
Hitri in drzni
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Hyperion

Odgovor Napisal/-a mihah »

Sašo napisal/-a:LP
Jst imam tudi probleme z Hyperion wx2600 3s že kot nova se mi je zdel nenavadno da jo je napolnilo nekje 100mah manj kot ponavadi nove baterije.
Sašo živjo,

jaz nikoli ne vem koliko se bodo napolnilni novi akumulatorji. Večinoma jih ima napetost med 3.8 V - 4.0 V/člen kar pomeni, da se jih napoli od cca 30 do 70 % nazivne kapacitete.

Napihovati se vedno začnejo paketi, ki so bili preveč izpraznjeni. Zlato 80 % pravilo vedno velja. V 2600 mAh polni nazaj maksimalno 80 % nazivne kapacitete , torej ca 2100 mAh.

Dišečih in napihnjenih LiPo paketov ne uporabljat. Reklamacija velja za upravičeno, če so se napihnile takoj v prvih ciklih, ker niso bile vrečke lepo zaprte in je notri prišel zrak.
www.lipo.si
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki