POZOR: LIPO požar

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Sašo
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 26 Apr 2010, 13:00
Kraj: žiri

Hyperion

Odgovor Napisal/-a Sašo »

LP
ja se razume samo ponavadi mal poskusim koliko se mi še napolnejo.nekatere lipice gredo tudi preko svoje meje v mah.Očitno malo premalo pazim na lipice,ker se mi ponavadi že pri 60 ciklih dokaj poslabšajo,ponavadi gre ena iz med celic.
Zdj sm pri YGE nastavil na 3.2V na celico da odklopi,mislim da bo bolš.

lp
Hitri in drzni
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Raje na 3.5 V/celico , razen če jih obremenjuješ s tokovi 30 in več C, potem bo 3.2 V/celico OK.
www.lipo.si
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

AIRGHANADA napisal/-a:jaz sem zadnjič hotel priklopit 6S2P s konektorjem od kitajcev in zdaj, zdaj je pa cela štala:

http://www.youtube.com/watch?v=dS9FgSVKeN4

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
sorry moral sem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
joker :roll: :roll:
Uporabniški avatar
mlav
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 14 Apr 2010, 19:50
Kraj: Celje

PREBERI :Lipo požar

Odgovor Napisal/-a mlav »

Pozdrav,

Vsi nekako strašijo z požarom lipo celic. Zanima me ali so se dejansko že komu vžgale? Ali se lahko zgodi požar takrat ko se polnijo (na kar opozarjajo tudi proizvajalci) ali tudi takrat, ko polne nepriklopljene čakajo na uporabo. #-o
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Lipo požar

Odgovor Napisal/-a tornado »

mlav napisal/-a:Pozdrav,

Vsi nekako strašijo z požarom lipo celic. Zanima me ali so se dejansko že komu vžgale? Ali se lahko zgodi požar takrat ko se polnijo (na kar opozarjajo tudi proizvajalci) ali tudi takrat, ko polne nepriklopljene čakajo na uporabo. #-o
Ja, že mnogim.

http://www.youtube.com/watch?v=we_QUu8l ... re=related
Lp Rado
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Hahaha tornado, ne strašit ljudi no. Ta posnetek je narejen s petardo.

Lipoti ne eksplodirajo niti približno tako, ampak se počasi užgejo, ko pride do dovolj visoke temperature se pa užgejo in kr lepo gorijo ja.

V mirujočem stanju se ne bodo vžgale. Vžgejo se če jih zlorabljaš. Torej padci in druge fizične poškodbe, prevelik tok med uporabo, preveč izpraznjene (v tem primeru znajo biti problemi pri polnjenju), preveč napolnjene...


Kakorkoli že, daleč najbolj riskantno je polnjenje, ker lahko hitro kaj zaserješ, tudi če ni s packom nič narobe. Recimo pustiš na Nimh nastavitvi ali pa nastaviš celico preveč (problem pri večjem številu celic).... Pa če pustiš v hiši, po možnosti zraven ostalih baterij filat si lahko kar zanimiv ognjemet pričaraš. Če se ti v modelu vžge vsaj takoj opaziš :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Lahko kar "fajn" eksplodirajo.
http://www.youtube.com/watch?v=TAz_2F5t ... re=related

Se mi je pa že zgodilo, da so se mi vžgale tudi NiMh.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

ojkla

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Našemu znanemu modelarju iz Žirov so se celice vžgale pred nred nekaj tedni. Zgorel mu je model vreden nekaj 1000 EUR, oprema v pisarni, leteče krilo...kar precej škode.
Od takrat dalje jaz hranim baterije v posebni kovinski škatli (vojaški od municije), polnim jih pa v polnilnih zaščitnih vrečah in sem za čas polnjenja prisoten v prostoru.
Bolje "drži ga, kot lovi ga".
tadejpolajnar
Razpravljalec
Prispevkov: 167
Pridružen: 09 Avg 2010, 14:02

Odgovor Napisal/-a tadejpolajnar »

Ali je kaj narobe če je lipo malo napihnjena
Zadnjič spremenil tadejpolajnar, dne 19 Dec 2010, 15:37, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Odvisno koliko je to "malo".
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
tadejpolajnar
Razpravljalec
Prispevkov: 167
Pridružen: 09 Avg 2010, 14:02

Odgovor Napisal/-a tadejpolajnar »

Srednje
Zadnjič spremenil tadejpolajnar, dne 19 Dec 2010, 15:38, skupaj popravljeno 1 krat.
logar
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 31 Jul 2007, 16:31
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a logar »

Kdaj pa največkrat pride do vžiga lipice? Med polnjenjem, ali kar sred belega dneva? Najbrž se vžge, ko pride do kratkega stika, a mislim da se to kot strela iz jasnega ne bi smelo zgoditi.

LP
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Zgodi se tudi spontano. Vzrok so litijevi "kristali" - med hitrim polnenjem (več kot 1C) prihaja do tega, da litij tvori majhne nitke, ki s časoma lahko prebodejo plasti znotraj celice in spravijo celoto v kratek stik. Če se celica pri tem dovolj segreje, pride do eksplozije.

Problem so v zadnjem času že toliko omilili, da dovolijo polnjenje z več kot 1C tokovi. A kot povsod tudi tu velja - če želiš od svoje opreme največ, bodi z njo nežen.
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Ob pravilni uporabi je nevarnost minimalna.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

SUKHOI napisal/-a:Ob pravilni uporabi je nevarnost minimalna.
kaj pa je pravilna uporaba ?

da ne polniš več kot 1 A, da ne polniš na leseni mizi, da vedno pregledaš če je konektor še v redu prispajkan, da preveriš, če se ti ni odlomila kaka žička na regulatorju, da čakaš zraven z gasilnim aparatom, da ne sije sonce skozi okno direkno na baterije, .....vse te možnosti in še in še...jaz poizkušam vsaj malo izločiti to nevarnost in jih polnim v zaščitni vrečki, hranim jih pa v železni neprepustni škatli. Mislim, da previdnost ni odveč. Odkar sem videl v Žireh, kaj se lahko naredi sem previden s tem, preje sem pa delal ko svinja z mehom, dal polnit, zraven vsega lesa in papirjev, se vsedel v avto in odpeketal na kufe....
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Saj to sem mislil.

Previdnost ni odveč. 8)
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Našemu znanemu modelarju
je tko to v življenju.....znan postaneš za šankom,izkušen pa ko skuriš nekaj.......
Slika
area_51
Razpravljalec
Prispevkov: 125
Pridružen: 18 Sep 2009, 14:07
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a area_51 »

Jaz sem par dni nazaj namerno zlorabil poly-ko 3.7V 900mah... Pobral elektroniko dol in naredil jumper čez ter zbežal na varno... Kaj veš od žareče žice in smojenja izolacije žice in vroče celice nisem bil deležen.... In je bila polna... Tako da ne vem... Pričakoval sem malo več "akcije"... Zgleda tudi odvisno od celice in njenega pakiranja... In ja celica je bila že dosti zmatrana in nisem nove uničeval... Ni pa se mi tudi vžgala ena z 0.00V ko se je čisto sporaznila a ko smo jo hoteli nabiti s tokom se je samo napihnila kot balon in smo zaradi varnosti nehali...
Uporabniški avatar
mlav
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 14 Apr 2010, 19:50
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a mlav »

Bo treba poiskati kakšno kovinsko škatlo za hranjenje Lipo, glede na to, da se očitno lahko vžgejo tudi ko so celice v mirovanju....
Uporabniški avatar
mlav
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 14 Apr 2010, 19:50
Kraj: Celje

Re: ojkla

Odgovor Napisal/-a mlav »

Ali so se vžgale pri polnjenju ali ko so bile v mirovanju? :(
tomazslo napisal/-a:Našemu znanemu modelarju iz Žirov so se celice vžgale pred nred nekaj tedni. Zgorel mu je model vreden nekaj 1000 EUR, oprema v pisarni, leteče krilo...kar precej škode.
Od takrat dalje jaz hranim baterije v posebni kovinski škatli (vojaški od municije), polnim jih pa v polnilnih zaščitnih vrečah in sem za čas polnjenja prisoten v prostoru.
Bolje "drži ga, kot lovi ga".
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: ojkla

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

mlav napisal/-a:Ali so se vžgale pri polnjenju ali ko so bile v mirovanju? :(
tomazslo napisal/-a:Našemu znanemu modelarju iz Žirov so se celice vžgale pred nred nekaj tedni. Zgorel mu je model vreden nekaj 1000 EUR, oprema v pisarni, leteče krilo...kar precej škode.
Od takrat dalje jaz hranim baterije v posebni kovinski škatli (vojaški od municije), polnim jih pa v polnilnih zaščitnih vrečah in sem za čas polnjenja prisoten v prostoru.
Bolje "drži ga, kot lovi ga".
med polnjenjem
tomazcc
Freak
Prispevkov: 591
Pridružen: 10 Dec 2007, 23:26
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a tomazcc »

Še mojo zgodbo Lipo štorije:
med pripenjanjem baterije na heli se je začelo. Celice so bile 6S 5500. To je bilo tolk dima in sredi našega letališča. Če bi bilo to v hiši,... Ah raje ne pomislim na to.

Sumim, da se je med pripenjanjem nekaj zgodilo na balancerkih žičkah.

Tomaž
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: ojkla

Odgovor Napisal/-a Brane »

tomazslo napisal/-a:
mlav napisal/-a:Ali so se vžgale pri polnjenju ali ko so bile v mirovanju? :(
tomazslo napisal/-a:Našemu znanemu modelarju iz Žirov so se celice vžgale pred nred nekaj tedni. Zgorel mu je model vreden nekaj 1000 EUR, oprema v pisarni, leteče krilo...kar precej škode.
Od takrat dalje jaz hranim baterije v posebni kovinski škatli (vojaški od municije), polnim jih pa v polnilnih zaščitnih vrečah in sem za čas polnjenja prisoten v prostoru.
Bolje "drži ga, kot lovi ga".
med polnjenjem
Če bi se točno velelo za kaj gre bi se morda našla povsem razumljiva razlaga.
Ali so bili to pogonski lipoti ali sprejemniški in ali so se polnili z balancerji ali brez
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Rok Kovačič
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 01 Mar 2010, 18:42

Odgovor Napisal/-a Rok Kovačič »

WoooooW po tem sm čis spremenu mnenje o lipotih :o :o :o

sam zanima me kakšna je možnost da se to zgodi meni?

upam da se mi nikoli ne bo... [-o< [-o< [-o<
LP Rok
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki