POZOR: LIPO požar

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
Odgovori
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Če boš lepo delal s svojimi baterijami: se pravi pravilno polnil, praznil v mejah zmožnosti in jih ne boš poškodoval se ti ne bodo vžgale in ti bodo dolgo in dobro služile.
Ni nobenega razloga za zganjat paniko, ras je pa da previdnost ni odveč

O ravnanju z LiPO baterijami pa je bilo že veliko napisanega - Malo poišči po forumu.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: ojkla

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Brane napisal/-a:
tomazslo napisal/-a:
mlav napisal/-a:Ali so se vžgale pri polnjenju ali ko so bile v mirovanju? :(
med polnjenjem
Če bi se točno velelo za kaj gre bi se morda našla povsem razumljiva razlaga.
Ali so bili to pogonski lipoti ali sprejemniški in ali so se polnili z balancerji ali brez
Lp.

Če gre za istega modelarja, kot ga mislim sam, pa ni povedal, da mu je zatajil Graupnerjev polnilec. In ni odklopil, ko bi moral. Potem ni čudno, da gori. Ob takšnih primerih bi vsaka lipeta zagorela.

LP,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: ojkla

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

peugeot1 napisal/-a: Če gre za istega modelarja, kot ga mislim sam, pa ni povedal, da mu je zatajil Graupnerjev polnilec. In ni odklopil, ko bi moral. Potem ni čudno, da gori. Ob takšnih primerih bi vsaka lipeta zagorela.
LP,Klemen
Ja v bistvu je možnih več variant, a ko je vse v ognju lahko tudi polnilec tekrat odpove, ko pride do šlusa, tako, da ničist sigurno ta vzrok. Dejstvo je, da moraš pač biti pri polnjenju prisoten in nadzirat, kaj se dogaja, ali pa polniti nekje na odprtem prostoru.
krucifix
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 17 Feb 2011, 16:08

Odgovor Napisal/-a krucifix »

men se je enkrat ena čisto švoh lipotka "zakadila" prklopim na polnilec, fila še nekaj postorim v delavnici grem na kosilo prleti stara mama v našo nadstropje blaa bla use je v dimu ka delam, letim dol vidim da se iz lipotke tako kadi samo gasilni aparat je pomagal ker je najbrž bilo tik pred požaru , zakaj se je pa zakadila pa tudi nevem :-k :-k
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Odgovor Napisal/-a kos »

cudno: pa iz tako malo notesnikov se pokadi
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Tudi to je bil problem pri notestnikih par let nazaj,samo je bila na srečo samo defektna serija.

Verjetno je baterija v notestniku manj izkoriščevana.Namreč ko je tok pa tok prazna notestnik avtomatsko izklopi isto je pri polnjenju.Polnilci ter regulatorji nam pa dajo rahlo več svobode.Pa tudi v notestnikih so Lithium Ion baterije.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Nekateri polnilci imajo zunanjo temperaturno sondo, ki se jo npr z elastiko pritrdi na baterijo, polnilec pa pri prekomerni temperaturi neha filat baterijo.
Pobobne zaščite vsebijejo tudi prenosniki, mobiteli, ... ampak ne vsi

Ko pa smo že ravno pri tem: kje pa polnite svoje mobitele/prenosne računačnike ? Baterije v njih niti niso tako zelo drugačne, bilo je tudi že kar nekaj ognjemetov, tudi kakša poškodovana oseba na njihov račun. :-k :^o
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: ojkla

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

tomazslo napisal/-a:
peugeot1 napisal/-a: Če gre za istega modelarja, kot ga mislim sam, pa ni povedal, da mu je zatajil Graupnerjev polnilec. In ni odklopil, ko bi moral. Potem ni čudno, da gori. Ob takšnih primerih bi vsaka lipeta zagorela.
LP,Klemen
Ja v bistvu je možnih več variant, a ko je vse v ognju lahko tudi polnilec tekrat odpove, ko pride do šlusa, tako, da ničist sigurno ta vzrok. Dejstvo je, da moraš pač biti pri polnjenju prisoten in nadzirat, kaj se dogaja, ali pa polniti nekje na odprtem prostoru.
To je res. Pač se igramo :lol: z igračami, ki so lahko včasih nevarne. Načeloma vse dela dobro. Ko pa kaj odpove, je pa hitro lahko problem. Sploh če gori. Od ognja ponavadi ne ostane veliko.

Lp,klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

No ja lipojke so kar nevarne... al pa tud ne. Tole je bila deloma moja krivda, ker je bila baterija mal napihnjena sem vedel da se lahko kaj naredi pa sem jo dal vseeno čez noč polnit 6S 5000mAh. Pogorelo je večina modelarskih stvari in vse kar je bilo na tisti strani stene. Hvala bogu se mi je en tak homemade sistem rešil pred večjo katastrofo, saj se je ogenj sam pogasil in smo opazili šele zjutraj ko je tekla voda iz delavnice.
Priponke
Baterija
Baterija
pozar2.jpg (21.98 KiB) Pogledano 6569 krat
Elektro avto skoraj nov
Elektro avto skoraj nov
pozar1.jpg (17.01 KiB) Pogledano 6569 krat
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ouch. Bolj ali manj vsa osnovna pravila, ki takšne stvari preprečujejo si pa uspešno ignoriral... ampak sumim, da jih ne boš več. #-o
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Pa kdaj vam bo že stopilo v glavo, da se LiPo pri polnjenju nikoli ne pusti samih (brez nadzora). #-o [-o< [-o<
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

Tole je pa videti res grozno. Hvala bogu, da ni šla še bajta v pepel. Kera baterija se ti je pa vžgala?

lp
Še to razbijemo pa gremo, ...
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Za drobiž,glede na mogočo škodo,dobiš v raznih bauhausnihobijih elektronski javjalnik požara.Res ni bogvekaj,ampak ko tuli ga slišiš po celi bajti.Če ga namontiraš nad mesto kjer polniš..........
Slika
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Mjah, ignoriranje vseh varnostnih navodil težko nadomestiš z smoke alarmom.

Dejansko je pri tem scenariju komplet vse narobe. Da se ne bomo preveč ponavljali s preventivo, samo še besedo o gašenju z vodo...

Alkalijske kovine so precej fascinantne živali. Litij je na srečo najmanj zanimiv, še vedno pa ga ni najbolj pametno gasiti z vodo. Če že pričakuješ požar, naredi raje sistem z vrečo peska. Pa postavi nekam, da se ne bo vžgalo pol delavnice ali hiše zraven.

http://www.youtube.com/watch?v=8ypUVpwgcAA

Bolj zanimiv je sicer cezij. :) Škoda, da ne znamo pridobivat francija, radioaktivni tsunamiji ftw :D
Fly it like you stole it!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zanimivo, da še nikoli, nikoli in nikoli, nisem mogel prebrati pri kakršnemkoli "LiPo-požaru", da bi "oškodovanec" poleg srhljivih slik pogorišča, iskreno in nepristransko še obrazložil, kako in zakaj je do požara prišlo.

Torej, vedno manjkajo pomembni podatki...od tipa akumulatorja in njegove konfiguracije, njenega stanja (starost, cikli, stanje posameznih celic, zgodovina.. s koliko Cji polnjenje in praznjenje..kreši.. šoki.. napihnjenost..) do tipa polnilca in njegove nastavitve (način, tok, napetost..), nič o uporabi balanserjev v zvezi s tem akumulatorjem, kar vsekakor zelo vpliva na to, ali bo akumulatorju med polnjenjem "prekipelo" ali pa se bo pač pohlevno pustil pitati z župco.

Sam lahko rečem, da me lipetov v moji delavnici ni strah.... bolj me je strah lipetov, ki z njimi ne znajo rokovati.

Res pa je, da ko gremo na dopust, zložim vse lipete v lončene lončke, ki jih postavim na keramične ploščice in tudi pokrijem s keramičnimi ploščami, konektorje pa prelepim z abdek trakom, da se slučajno ne bi kaj skupaj staknilo... miške pa to.... :)

Mitja
Uporabniški avatar
TommyBoy
Freak
Prispevkov: 460
Pridružen: 06 Mar 2005, 22:45
Kraj: Kranj, Radomlje

Odgovor Napisal/-a TommyBoy »

Ena od možnosti za preprečevanje požara je tudi tale gasilna ampula.
http://www.bonpet.si/proizvodi_ampula.php
http://www.bonpet.si/video_ampula.php
Sicer ni poceni ampak kaj je to v primerjavi s tem če ti pogori cela hiša ali pa da kdo izgubi življenje zaradi požara.

lp
Še to razbijemo pa gremo, ...
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

@leni to je bila draga šola, vsa čast, da si "javno" pokazal, ker marsikdo bi to "prikril"; pa nima veze, še dobro da je "LE" modelarska roba, da ni kaj hujšega!

lp
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

No me je kolega TommyBoy poklical pa rekel naj kaj več napišem.

Sem lahko čist samokritičen in povem, da je bila verjetno moja krivda tako kot sem tudi že prej napisal.
Seveda sem ignoriral skoraj VSA varnostna navodila. Z lipojkami imam kar nekaj izkušenj in zato sem pač postal preveč površen, rutina je vedno slaba za varnost, saj se marsikaj spušča.

Baterija je bila Turnigy 6S 5000mAh, uporabljal sem dve v vzporedni vezavi, ki sta bili v 24V gaucho jeepu z predelanim regulatorjem hitrosti. Boljši pospeški večja hitrost, tamau je meu usta do ušes. No in tako celo poletje, koliko ciklov je bilo ne bi vedel povedati ker je polnilec graupner ultraduo 50, pogorel in ne morem pogledat log-a, ampak na pamet lahko rečem da kakih 40-60, polnil sem jih skoraj vsak dan, včasih tudi dvakrat. Res mi ni žal denarja (malce manj ko 900€) za tega jeepa saj ga sinko stalno fura, no zdaj bo malce pavze da nabavim baterije pa polnilec.

Zakaj? Baterije so se popolnoma spraznile, ker je tamau pozabil "kontakt" v avtu ( časovni samoizklop je bil šele v izdelavi), avto pa kake tri tedne ni bil uporabljan, hotel sem jo oživeti, kot mi je uspelo že nekaj drugih popolnoma praznih baterij. Škoda mi jo je bilo vržt stran kot sem navadno naredil, saj so percej drage.
Ni potrebe po pametovanju kaj se dela in kaj ne !!!
No po kake pol ure je bila baterija že "uspešno" oživljena", priklopil sem balancer in temperatur senzor in nastavil polnjenje na 3A. Bateriji sem navadno polnil z tokom 1A čez noč kar v avtomobilu. Spet po kake pol ure sem čekiral baterijo in je bila sicer malce napihnjena ampak še ni bilo kritično, bila pa je tudi malce topla okoli 20stopinj, v delavnici je bilo takrat okoli 15 stopinj. Ker je bila topla mi je bilo čudno ker do sedaj še nikoli ni bila toplejša od okolice tudi če sem jo polnil z 9A tokom, no zato sem baterijo prestavil v fangel, ki mi je bil ravno pri roki in fangel postavil na hladilnik, ker je plehnat. Torej sem malce razmišljal, da bi se znalo vžgati in da je bolje na železni podlagi kot na leseni. Do tu bi bilo še vse vredu oziroma bi bila škoda minimalna. Problem pa je v drugi bateriji, ki je šele čakala na polnjenje in ni bila priklopljena ampak je bila pa direktno nad oziroma v dosegu prve baterije.
Predviden potek pa je bil takle.
Prva baterija se je pregrela, ko je dobila določeno kapaciteto, polnilec verjamem da je izklopil polnjenje, vendar se je baterija verjetno še naprej pregrevala in končno je prišlo do samovžiga. 6S baterija kar dolgo gori in je tako vžgala drugo baterijo, ki je bila nad njo v dosegu, ta druga baterija pa je potem vžgala polnilec in kable ki so bili v bližini nad to baterijo pa še elektro kyosho z baterijo in komande spektrum zraven, seveda je to hitro zagorelo, ko je ogenj prišel do nadometne instalacije je prišlo do kratkega stika in izklopilo varovalko za tisti krog elektrike, nad avtomobilčkom je bila motoristična čelada, avtomatski cd holder kablovje za inštalacijo ojačevalcev v avto, presek kablov je bil 35kvadrat, no in vse to je hitro zagorelo, sama plastika se hitro vname. Medtem se je del Kyoshota stopil in padel na llijak zraven, lijak se je stopil in so goreči deli padli na bojler za toplo vodo, nad tem boljerjem pa je bila rezervna aluplast cev za vodo. Ogenj je segrel konektor(ali kako se reče delu ki ga potem priklopiš na pipo) na aluplast cevi in je pritisk vrgel priklop ven in ker je bila cev upognjena rahlo navzgor, je špricalo direktno na baterijo in polnilec, verjetno pa je škropilo tudi naokoli.

V prostoru je bila tako močna temperatura, da je skrivilo vse kar je bilo iz tanke plastike.
Baterije nisem nadzoroval zato, ker ne mislim biti 5 ur v delavnici samo zato, da bom pazila na baterijo.
Nauk je tak, da bo prva stvar predno bom začel polnit baterije ta da bom izdelal plehnato škatlo za polnjenje baterij in eno za shranjevanje baterij. Druga stvar nabava smoke detektorja, ampak ne tistega iz baubava, čeprav verjamem, da je dober ampak ga ne bo nihče slišal, pa še na baterijo se rado pozabi, zato moram dobiti takega, da bo imel priklop na zunanje napajanje in rele, da bom lahko gor priklopil kar bom hotel, priklopljena pa bo zunanja sirena. Če kdo ve kje takega dobiti bom vesel za napotke.

Sedaj pa nimam drugega kot veselo na delo in prenoviti leto dni staro delavnico.

Upam da sem vse povedal kar bi vas zanimalo, če pa nisem pa lahko prašate mene direktno, ker takole preko kolegov je kar zamudno ;)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

leni napisal/-a:Upam da sem vse povedal kar bi vas zanimalo, če pa nisem pa lahko prašate mene direktno, ker takole preko kolegov je kar zamudno ;)
Vsekakor je tole zelo dobra informacija.
Hvala ker si se lotil tako podrobne razlage.

Upam, da bo sanacija uspela čimprej in s čim manj stroški!

LP Mitja
Uporabniški avatar
Drekavac
Tekmovalec
Prispevkov: 296
Pridružen: 01 Jun 2010, 13:23
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drekavac »

Sedajle sem šele povezal, kdo je Leni. Matr, ne morem verjet. :(

Je pa res tako, kot bi bral o sebi. Pomoje smo vsi malo preveč sigurni, da nam se pa to ne more naredit. Vsekakor bom od sedaj naprej veliko bolj previden.


Upam da boš res čim prej saniral vse, če pa lahko jaz kaj pomagam, pa le sporoči.
Uporabniški avatar
digidon
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 13 Dec 2009, 13:15
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a digidon »

Drekavec se strinjam,preberem in vidim sebe not, kako lepo ravnam z lipotami, polnim jih na leseni mizi, včasih brez temp. senzorja, jo dam polnit pozabim na njo do večera ali pa še dlje.Grem kam letet in pozabil lipote v avtu tudi po celi mesec :)
ampak podviga oživljanj baterij pa se nebi nikoli lotil.Kadar se mi je katera izpraznila do te točke,da je kazalo manj kot 2V ali 0V sem jo odnesel ven na beton in jo tam pustil 14dni nato pa zavil v alu folijo in vrečko ter odvrgel stran.

res je bo treba premislit kako naprej,.. še posebaj sedaj ko se mi je lipotov nabralo krepko prek 10.
3D is art painted in the air :)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Druga stvar nabava smoke detektorja, ampak ne tistega iz baubava, čeprav verjamem, da je dober ampak ga ne bo nihče slišal, pa še na baterijo se rado pozabi, zato moram dobiti takega, da bo imel priklop na zunanje napajanje in rele, da bom lahko gor priklopil kar bom hotel, priklopljena pa bo zunanja sirena. Če kdo ve kje takega dobiti bom vesel za napotke.
Je že kar nekaj časa ko sem se s tem igral.....v bistvu iščeš nakaj takega.....http://www.eurodiskont.si/shop/javljavn ... let-1.html...se pa spominjam ,da sem takrat v nekem mislim obiju videl poenostavljeno verzijo z pagerjem,ki ga nosiš s sabo.(obljubljali so 100m dometa)
Slika
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Ja dreko... Sej pa ja veš kaka tablca je na avtu od sajota ;)

@AlesZ
Ja kaj takega in če je to na navadno linijo da ni treba sim kartice, je tole že kupljeno. Hec je v tem da je "delavnica", ravno toliko stran da se ne sliši če se v prostoru kaj dere, saj imam O2 senzor in je potem še dva dni piskal ampak se premalo sliši ven da bi komu zbudilo pozornost.

@Ultralajt
Sem včeraj zvedel da je poslopje zavarovano tudi za požar in je bil danes že agent pri nas, sedaj čakamo na cenilca, potem pa postopek... no ja saj itaq nisem pričakoval da bi kaj dobil povrnjeno, ampak vsak € prav pride. Sanacija ne bi smela biti prezahtevna pač del stene na novo obložit in obdelat, cel prostor pobelit.... bolj je kritično orodje ki ga imam en kup noter in pa ena V8 mašina podrta, zarad vlage vse full hiter rjavi. No pa bomo že še.

Ja ni blema saj veš če se kaj takega zgodi potem premlevaš vse variante kako in zakaj in po temeljitem pregledu je bil tak zaključek dogodkov.

Enga LRPja bom poskusil usposobit, ker mam še kup delov zanj ki sem jih imel drugje. Ma bolj mi je hudo polnilca in komand. In skoraj novega Kyosho-ta.

@digidon
Jaz sem imel že enkrat opozorilni dogodek z baterijo v avtu... RC avto je bil teden dni v prtljažniku, ko sem ga vzel ven se nisem mogel dovolj načudit da je bila baterija popolnoma napihnjena brez kakršnega koli predhodnjega znaka slabe baterije, od takrat v avtu vedno vozim baterije ločeno in jih takoj vzamem ven ko pridem domov.... No je pa res da včasih tudi zlorabljam kake 2S za sharka ko jih polnim z 10A ;)
Ampak te so poceni in če se napihne gre takoj na beton in v kratki stik da imamo ognjemet, potem pa v kanto.
neodym4
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 27 Nov 2002, 01:00
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a neodym4 »

Kakšne (merilo?) avtote pa to furate na 6S?
A niso ponavadi avtomobilèki na 2S in tisti bolj divji na 4S?
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

:)
Hja saj sem napisal to je merilo recimo 1:3 To je otroški JEEP da se lahko dva mulca noter peljeta :)

Ima pravi radio, prave fedre in prave disk zavore in zadaj dva 200W motorja, gumijaste gume (niso tiste plastična ropotala) in pedalo za hitrost deluje zvezno in ne tako kot ponavadi samo on off. Skratka super duper jeep za mulce, samo original regler oziroma elektronika je imela nastavljeno prepočasno speljevanje in končna hitrost ni bila izkoriščena in moč motorjev je bila čist premajhna, no potem sem zamenjal elektroniko in je sedaj veselje... no bo spet veselje ko dobim baterije in polnilec.
Priponke
Gaucho jeep super 24V
Gaucho jeep super 24V
Baterijsko-vozilo---Gaucho-Super-Power-24V-NOVO---_4d20dee0e724a.jpg (90.49 KiB) Pogledano 5810 krat
Odgovori

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki